Efekt nocebo. Czyli dlaczego nie warto być pesymistą i dlaczego w życiu najważniejsza jest pozytywna postawa?

Efekt nocebo. Czyli dlaczego nie warto być pesymistą i dlaczego w życiu najwazniejsza jest pozytywna postawa?

Czy kiedykolwiek widziałeś pesymistycznego odnoszącego sukcesy przywódcę? Ja nie. Pesymiści po prostu nie mają środków potrzebnych do zwycięstwa. Twoje wyniki są silnie uzależnione od Twojego postrzegania świata. Twoja postawa jest tu najważniejsza. Jest prawie pewne, że życie będzie trudniejsze, jeśli masz negatywne nastawienie do otaczającej Cię rzeczywistości. Twój pesymistyczny pogląd negatywnie wpływa na rozwój zawodowy, relacje, a nawet zdrowie.

Najważniejszą rzeczą, której możemy się nauczyć od ludzi sukcesu jest właśnie postawa. Optymiści prawie zawsze osiągają w życiu lepsze wyniki niż pesymiści. Ci drudzy zawsze znajdują sposób, aby uniknąć, zaprzeczyć lub zniekształcić rzeczywiste problemy, przed którymi stoją i skupić się na odczuwanych negatywnych emocjach. Może to mieć dla pesymisty jedynie negatywne implikacje.

Read More

Trudne rozmowy z pracownikami - co robić i czego nie robić

Masz do czynienia z nieprzyjemną i trudną rozmową np. na temat wydajności i jakości pracy z pracownikiem? Możesz zamienić to w pozytywne doświadczenie! Postępuj zgodnie z tymi praktycznymi wskazówkami.

Stawianie czoła wyzwaniom i trudne rozmowy są najprawdopodobniej najmniej przyjemną częścią zarządzania. Jednakże kiedy są prowadzone właściwie mogą być ogromnie korzystne dla dalszego rozwoju kariery pracownika i jego rozwoju osobistego. Blisko 95% pracowników chce takich rozmów, postrzegają oni te „korygujące” uwagi zawierające informacje zwrotne jako podstawę do postępu w ich karierze.

Read More

Jak prowadzić trudną rozmowę z pracownikiem.

Jak prowadzić trudną rozmowę z pracownikiem - 7 kluczowych kroków.

Jeśli zarządzasz ludźmi lub pracujesz w dziale kadr to są spore szanse, że pewnego dnia będziesz musiał przeprowadzić trudną rozmowę. Trudne rozmowy stają się konieczne z wielu powodów. Przez brak ich prowadzenia lub nieodpowiedni sposób ich prowadzenia ryzykujesz relacjami i powstaniem dysharmonii w miejscu pracy.

Jedną z najbardziej stresujących części życia zawodowego jest zastanawianie się jak powiedzieć coś trudnego, nieprzyjemnego lub niezręcznego swojemu koledze, szefowi, podwładnemu. Większość z nas nie czuje się dobrze w trudnych rozmowach w żadnym otoczeniu ale przeprowadzanie ich w pracy może być podwójnym wyzwaniem ponieważ boimy się o nasze relacje i reputację.

Read More

Jak postępować z narcyzem

Jak postępować z narcyzem. Jak to jest mieć narcystycznego szefa? Praca dla narcyza jest wyczerpująca pod względem psychicznym, emocjonalnym i fizycznym. Jeśli masz do czynienia z narcystycznym szefem, masz w zasadzie dwa wyjścia: albo zmieniasz pracę , albo zostajesz i zawierasz ze sobą trudną umowę. Jeśli zostaniesz najlepszym scenariuszem jest to, że będziesz jeździł na emocjonalnym rollercoasterze, najgorszym poważne problemy ze zdrowiem, rodziną itd.

Jeśli zostaniesz, jedynym sposobem radzenia sobie nie jest próba zmiany szefa, ale zmiana siebie i sposobu, w jaki sam na niego reagujesz.

Najpierw sprawdźmy czy Twój szef to narcyz. Poniżej tzw. modlitwa narcyza. Czy Twój szef ją odmawia?

Tak się nie stało.

A jeśli tak, to nie było aż tak źle.

A gdyby tak było, to nic wielkiego.

A jeśli tak, to nie moja wina.

A jeśli tak, to nie chciałem.

A jeśli tak....

Zasłużyłeś na to.

Read More

Błędy w zarządzaniu ludźmi

Błędy w zarządzaniu ludźmi

Poniżej 3 największe błędy w zarządzaniu ludźmi popełniane przez managerów i liderów.

1 błąd w zarządzaniu ludźmi - mikrozarządzanie

Naprawdę, nic dziwnego. Liderzy, którzy dominują nad ludźmi, decyzjami i procesami, prowadzeni przez strach i brak wizji, popełniają ten błąd numer 1. Jak pisałem na blogu w przeszłości, mikrozarządzanie ostatecznie niszczy motywację i kreatywność Twojego zespołu.

2 błąd w zarządzaniu ludźmi - przewodzenie z pozycji władzy lub ego.

Read More

Lider perfekcjonista - dlaczego nie warto nim być

Problem polega na tym, że dla perfekcjonisty osiągnięcia przeplatają się z jego poczuciem własnej wartości. Kiedy mu się nie udaje, nie czuje się rozczarowany tym, jak to zrobił. Czuje wstyd z powodu tego, kim jest. Jak na ironię, perfekcjonizm staje się wtedy taktyką obronną, by trzymać wstyd jak najdalej od siebie. Jeśli jesteś doskonały, nigdy nie zawiedziesz, a jeśli nigdy nie zawiedziesz, nie ma wstydu.

W rezultacie dążenie do doskonałości staje się bezowocne - a ponieważ nie da się być doskonałym, ten model funkcjonowania jest błędnym kołem.

Read More

Najczęstsze błędy w zarządzaniu projektami

Najczęstsze błędy w zarządzaniu projektami

Jesteś kierownikiem projektu, który musi żonglować wieloma projektami jednocześnie, nie psując żadnego z nich. Mimo to, nadzorowane przez Ciebie projekty wymagają więcej czasu na ukończenie i kosztują znacznie więcej niż pierwotny budżet. Daje to bezsenne noce, a nawet gdy śpisz, masz koszmary. Czy to wszystko brzmi znajomo? Jeśli tak, musisz pomyśleć o przyczynach niepowodzenia projektów. Kiedy je analizujesz, zdasz sobie sprawę, że popełniasz kilka klasycznych błędów w zarządzaniu projektami, które utrudniają postęp projektu.

Poniżej 10 najczęstszych błędów w zarządzaniu projektami, w tym poście omówię 3 najważniejsze z nich

  • Wyznaczanie celów bez zgody zespołu

  • Pozwalanie, aby zakres wyrósł z proporcji

  • Niepriorytetowanie zadań i projektów

  • Niekompetentny kierownik projektu i zespół

  • Słaba komunikacja między zespołem a zainteresowanymi stronami

  • Ręczne wykonywanie wszystkich zadań

  • Słabe zarządzanie zasobami

  • Wybór niewłaściwej metodyki zarządzania projektem

  • Nieprawidłowe zarządzanie zmianą

  • Ignorowanie kierunku działania firmy przy wyborze projektów

Read More

Uczciwość czyli najważniejsza cecha lidera

Cechy dobrego lidera

Gdybyś zapytał mnie o to jakie są cechy dobrego lidera to powiedziałbym, że w grę wchodzi zaangażowanie, pasja, empatia, uczciwość i integralność. Dobre umiejętności komunikacyjne i zdolności decyzyjne również odgrywają istotną rolę w sukcesie i porażce lidera. Wreszcie, innowacyjność i kreatywne myślenie, a także futurystyczna wizja to kilka kluczowych cech, które wyróżniają dobrego lidera.

Read More

Wyzwania First Time Managera

Wyzwania, przed którymi stają nowi menadżerowie oraz wskazówki, jak im sprostać.

Skuteczna komunikacja z pracownikami

Budowanie efektywnej komunikacji z pracownikami da Ci mocne podstawy do pełnienia nowej roli menedżera.

Sposób, w jaki mówimy - i sposób, w jaki słuchamy - odgrywa istotną rolę we współpracy i pracy zespołowej. Nie tylko to, że jakość komunikacji w Twoim zespole wpływa na poziom zaufania i wrażliwości, które są niezbędne dla kreatywności i innowacyjności.

Jako nowy menedżer, ważne jest, abyś zrozumiał dynamikę komunikacji w swoim zespole, abyś mógł zoptymalizować swoje mocne strony i znaleźć sposoby poprawy słabszych obszarów. Każdy zespół jest inny, a poznanie stylów komunikacji, które najlepiej sprawdzają się w zespole, naprawdę wzmocni sposób współpracy.

Read More

Jak przestać się martwić

Jak przestać się martwić?

Jest takie szwedzkie powiedzenie, czy też mądrość ludowa, która mówi, ze zamartwianie się małym rzeczom nadaje duży cień.

1. Zrozum że jesteś częścią czegoś większego.

Analizując i starając się rozwiązywać problemy musimy przyjąć, że jesteśmy jedynie częścią rzeczywistości, w której funkcjonujemy i nie mamy wpływu na wszystko.

Świat nie obraca się wokół Ciebie. Jesteś jego częścią. Nie sugeruję tu przyjęcia stanowiska skrajnie fatalistycznego i odpuszczenia sobie w życiu, nie. Jednak akceptacja tego faktu zdejmuje z naszych barków nieco ciężaru.

Kiedy się martwimy, zasadniczo mamy nadzieję kontrolować przepływ życia, ponieważ jesteśmy przywiązani do rezultatów danej sytuacji. Chcemy, aby coś się wydarzyło w określony sposób i jesteśmy przerażeni, że coś może pójść nie tak, lub że może się wydarzyć coś nieprzyjemnego. W rzeczywistości mamy jednak niewielką lub wręcz zerową kontrolę nad rozwojem wydarzeń w naszym życiu, a przynajmniej nie ze świadomego punktu widzenia, który zakłada, że ​​nasze niepokoje bezpośrednio wpłyną na wynik działań w taki sposób, w jaki chcemy. Możemy więc martwić się i popadać w obsesję, lub zaakceptować wszystko tak jak jest i uwolnić nasze przywiązanie do wyników. "Dać się ponieść" nie oznacza "zrezygnować"; po prostu chodzi o to, żeby być skłonnym do popłynięcia z prądem, zamiast bezsensownie się z nim zmagać i wpadać na skały. Popłynięcie z prądem jest formą emancypacji i uspokojenia, ponieważ oznacza, że chcemy uwierzyć w optymistyczną prognozę: zaufajmy, że wszystko dzieje się w odpowiednim czasie i miejscu, i jesteśmy dokładnie tam, gdzie trzeba.

Read More

Zarządzanie międzykulturowe -  jak duże znaczenie ma w zarządzaniu kultura?

Wejście na rynki zagraniczne -  jak duże znaczenie ma kultura i język

 Globalizacja przekształciła całkowicie sposób działania świata biznesu. Zarządzanie z dnia na dzień staje się coraz bardziej międzykulturowe. Włączanie się w handel na szczeblu globalnym staje się powoli nienegocjowalnym aspektem działań biznesowych, szczególnie na rynkach wysoko rozwiniętych, gdzie rozmaite wyzwania hamują rozwój gospodarczy na rynkach macierzystych. Gra w zglobalizowanym „płaskim świecie” jak określa to Tom Friedman nie jest jednak prosta, ani dla małych, ani dla dużych firm. Napotkają one wiele trudności chcąc pozyskać wpływy zagranicą. Nawet startupy technologiczne, zwykle dużo lepiej finansowane, nie radzą sobie często z międzynarodową działalnością gdy wchodzą na nowe rynku. Ogromne znaczenie ma tu potencjał przywództwa międzykulturowego danej organizacji.

Read More

Cechy dobrego menedżera

Gdybyś zapytał kilka osób o to jakie są cechy dobrego menedżera, prawdopodobnie skończysz z listą ponad 50 cech. Nie tylko będzie ich tak wiele, ale również będą one dość sprzeczne ze sobą. Dlaczego? Ponieważ zależy to od wielu czynników i jest różne dla każdej sytuacji i organizacji, jej strategii, konkretnych celów menedżera, a nawet zespołu, którym będzie zarządzał. Mimo to, istnieją 4.....

Read More

Zarządzanie wiedzą - charakterystyka, bariery i cele

Dynamika zmian na rynku jak również jego ogromna złożoność wymusza na organizacjach gospodarczych podejmowanie działań innowacyjnych, determinujących konieczność tworzenia, rozwijania, wykorzystywania i chronienia ich kapitału intelektualnego, czyli zasobów niematerialnych i zasobów wiedzy.

OECD definiuje gospodarkę opartą na wiedzy jako gospodarkę, która bezpośrednio bazuje na produkcji, dystrybucji i wykorzystaniu wiedzy i informacji, przy czym wiedzę pojmuje się jako produkt oraz czynnik wzrostu gospodarczego.

Zarządzanie wiedzą nie jest kwestią dobrowolnego wyboru. Jest współczesnym wymogiem, warunkiem dalszego rozwoju nie tylko organizacji ale również całych gospodarek. Należy przy tym zaznaczyć, że gospodarka oparta na wiedzy staje się wiodącym paradygmatem gospodarki światowej.

Read More

Budowanie zespołu - 7 podstawowych elementów psychologii pracy zespołowej

Więc co trzeba zrobić, aby zbudować efektywny zespół? Zgodnie z modelem TESI (Team Emotional and Social Intelligence) istnieje siedem elementów, które przyczynią się do efektywnego funkcjonowania zespołu:

1. Tożsamość zespołu

Grupa z silną tożsamością zespołu wykazuje przynależność, chęć współpracy i poczucie jasności co do roli każdego z członków. Grupy o silnej tożsamości zespołu mają również wysoki stopień lojalności.

2. Motywacja członków zespołu

Wysoki poziom motywacji odpowiada poziomowi energii i odpowiedzialności zespołu oraz temu, czy konkurencja działa na korzyść czy na niekorzyść zespołu. Posiadanie zmotywowanego zespołu wymaga znajomości i spełniania pragnień, wyznaczania ambitnych celów, wzmacniania sukcesu i wytrwałości.

3. Świadomość emocjonalna

Świadomość emocjonalna zespołu obejmuje ilość uwagi, jaką zespół poświęca zauważeniu, zrozumieniu i poszanowaniu uczuć członków zespołu. Świadomość emocjonalna jest kluczowym czynnikiem motywacji, produktywności i zdolności zespołu do współpracy, co czyni z niej kluczowy czynnik sukcesu każdego zespołu.

Read More

Słuchanie empatyczne, słuchanie aktywne, słuchanie otwarte - chcesz być dobrym szefem to słuchaj

Słuchanie empatyczne, słuchanie aktywne, słuchanie otwarte - chcesz być dobrym szefem to słuchaj. Jeśli chcesz być dobrym szefem, słuchaj. Komunikacja była jest i będzie fundamentem ludzkich relacji. W dzisiejszym, opanowanym przez media społecznościowe świecie, w którym coraz więcej pośpiechu i stresu umiejętność słuchania kogoś stała się rzadkim darem. Jest swego rodzaju prezentem, który może pomóc rozwiązywać konflikty i problemy, poprawiać zrozumienie i relacje. W pracy skutkuje mniejszą ilością błędów, właściwym zarządzaniem czasem, zwiększona lojalnością pracowników. W domu z kolei pomaga rozwijać zaradne, samodzielne dzieci, które są w stanie rozwiązywać problemy życiowe. Zarówno kariery jak i relacje budowane są poprzez słuchanie.

Read More

Po czym poznać że rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze

Ostatnia rozmowa kwalifikacyjna wyglądała obiecująco. Odpowiedziałeś na wszystkie pytania, wykonałeś świetną robotę wykazując jak twoje doświadczenie idealnie wpasowuje się w potrzeby firmy, a nawet pośmiałeś się wspólnie z rekruterem. Wszystko wskazuje na to, że dałeś czadu.

Ale czy faktycznie zrobiłeś tak dobre wrażenie, jak myślisz? Po czym poznać, że rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze?

Spójrzmy prawdzie w oczy, oczekiwanie na wyniki rozmowy kwalifikacyjnej może być równie stresujące co przygotowania do niej. Kiedy po zakończeniu rozmowy wyjdziesz za drzwi, łatwo jest popaść w zgadywanki. Przypominasz sobie, że zawahałeś się odpowiadając na trzecie pytanie. Czy ten żart naprawdę był śmieszny?

Read More

Jak negocjować wynagrodzenie z nowym pracodawcą?

Nie każdy moment w rozmowie o pracę jest dobry by rozpocząć negocjacje wynagrodzenia.

  • Nie zaczynaj negocjować wynagrodzenia z nowym pracodawcą, dopóki nie przedstawisz się z jak najlepszej strony. Musisz najpierw przekonać go, że zdecydowanie przewyższasz innych kandydatów. 

  • Nie rozpoczynaj negocjacji, dopóki nie dowiesz się dokładnie, na czym ma polegać twoja praca. 

  • Nie rozpoczynaj negocjacji z nowym pracodawca, dopóki nie dowiedzą się jak dobrze pasujesz do stawianych wymagań. 

  • Nie rozpoczynaj negocjacji, dopóki nie będziesz przekonany, że naprawdę chciałbyś tu pracować. 

NIE ZGADZAJ SIĘ NA PIERWSZĄ OTRZYMANĄ OFERTĘ.

Zawsze lepiej jest powiedzieć, że potrzebujesz więcej czasu na przemyślenie tej propozycji i rozważenie wszystkich możliwości. Jednakże, wyraź szczere zainteresowanie ofertą, żeby udowodnić, że na poważnie ją analizujesz. 

PROŚ O 15%-20% WIĘCEJ NIŻ CHCESZ UZYSKAĆ.

Kluczowym zabiegiem w negocjacjach jest zaproponowanie takiej sumy, która przewyższa kwotę którą chcesz uzyskać. Taki zabieg stworzy ci przestrzeń do negocjacji i pozwoli uzyskać sumę jakiej oczekujesz. Nie masz nic do stracenia proponując za wysoką pensję. W najgorszym wypadku będziesz musiał wrócić do pierwotnej kwoty, jaka była omawiana.

WYCHODŹ Z INICJATYWĄ

Powinieneś być osobą, która wyjdzie z inicjatywą a następnie szybko uzasadnić swoją prośbę. Pracodawca powoli zacznie dostrzegać, że zasługujesz na takie wynagrodzenie. Nawet jeśli od twojej wygórowanej propozycji zejdą 15-20% w dół i tak otrzymasz więcej niż chciałeś uzyskać.

Read More

Toksyczne zachowania, którymi zniechęcasz do siebie innych

Toksyczne zachowania, którymi zniechęcasz do siebie innych

Bywają miesiące w których, mam styczność z około tysiącem osób, są to kontakty z klientami, właścicielami i pracownikami firm,  menedżerami i ich podwładnymi,  sprzedawcami i kupcami. Każdego miesiąca widzę setki destrukcyjnych, toksycznych zachowań, generujących potężne straty zarówno dla pojedynczych osób, zespołów jak i dla całych organizacji.

Bądźmy szczerzy, od czasu do czasu sami też działamy w toksyczny i niszczący sposób. Jednak dla osób, które cechują się odpowiednim rozwojem emocjonalnym, równowagą i uważnością, takie rzeczy zdarzają się dość rzadko.

Niezależnie od tego, czy Twoje toksyczne zachowania są zjawiskiem nagminnym, czy tylko sporadycznym, kluczowa dla Twojego dobrego samopoczucia i sukcesu jest możliwość identyfikowania toksycznych zachowań i szybka ich zmiana. To jeśli chodzi o Ciebie, natomiast identyfikowanie toksycznych zachowań u innych pozwoli Ci zatrudniać bardziej zmotywowanych ludzi, budować lepsze zespoły,  nie wchodzić w partnerstwa z góry skazane na porażkę, a jeśli trzeba odpowiednio wcześnie interweniować.

Toksyczne zachowania typ 1. Sączący się pesymizm

Trudno współpracować z ludźmi, którzy nie mogą wyzbyć się negatywności. Za każdym razem kiedy mówią, pojawia się coś negatywnego.  Zły zarząd, zła firma, nieprzyjemni koledzy,  beznadziejni, głupi klienci, generalnie sami źli ludzie dookoła i niesprawiedliwość na każdym kroku. Ci ludzie nieustanie mówią o negatywnych rzeczach, które mogłyby się wydarzyć albo faktycznie się wydarzyły, chorobach, cierpieniach i niesprawiedliwościach życia.

Read More

Techniki negocjacji według Harveya Spectre z Suits ("W graniturach")

Techniki negocjacji wg Harveya Spectre z Suits

Harvey Spectre to jeden z głównych bohaterów serialu „W garniturach” (Suits). Jest jednym z najlepszych prawników w Nowym Yorku i zarazem znakomitym negocjatorem. Poniżej kilka zasad negocjacji, które wyznaje Harvey.

Co robić by negocjować jak Harvey Spectre z Suits

Korzystaj z atutów

„Nie mów o atutach. Użyj ich.” - Harvey Spectre

Negocjacje są procesem, w którym strategia ujawniania informacji w dużym stopniu decyduje o wyniku. Przygotowując klientów do negocjacji zawsze dużo czasu poświęcam właśnie temu aspektowi.  

W negocjacjach powinieneś włożyć sporo wysyłko w to aby zidentyfikować lub zbudować szereg atutów, którymi dysponujesz i znaleźć sposób na ich wykorzystanie by zachęcić drugą stronę do zaspokojenia Twoich potrzeb. Jeśli będziemy opowiadać o atutach, istnieje ryzyko, że je zmarnujemy. Wyobraź sobie, że napastnik na meczu futbolowym rozgląda się wokół i mówi wszystkim gdzie pośle piłkę. Napastnik tak nie zrobi – on po prostu zaczyna działać.

Ustal nowe reguły

“Kiedy ktoś cię przyciska do ściany, po prostu ją zburz” - Harvey Spectre

Kwestionuj oczekiwania i twórczo rozwiązuj problemy.  "Rób to, czego nie możesz" - nie chodzi tu o myślenie poza szablonem, ale stworzenie szablonu na nowo. Wypróbuj nowe podejścia do wszystkiego, od codziennych obowiązków do celów życiowych. Niech „tak” będzie twoją pierwszą odpowiedzią – nie szukaj od razu wymówek dlaczego nie da się czegoś zrobić. Podważaj normy i utarte schematy działania. 

 Działaj w sferze emocji

"Nie jestem przeciwny używaniu emocji. Jestem przeciwny ich posiadaniu." - Harvey Spectre

Całkowite wyparcie się uczuć w procesie negocjacji jest trudne do osiągnięcia natomiast korzystanie z emocji drugiej strony jest niezwykle istotne. Niektórzy postępują bardziej racjonalnie, inni bardziej emocjonalnie. Różne typy sytuacji wyzwalają różne zachowania, a te z kolei wymagają odmiennego podejścia perswazyjnego.  Jeśli ktoś w danej chwili targany jest silnymi emocjami nie dotrzesz do niego racjonalnym myśleniem. Możesz ich jednak użyć do wypracowania przewagi. "Czuję" jest często o wiele silniejsze niż "myślę".

Read More

Jak być pewnym siebie i uporać się z niską samooceną?

Niska pewność siebie to nie życiowy wyrok. Pewności siebie można się nauczyć, ćwiczyć ją i dojść w tym do mistrzostwa – tak jak każdą inną umiejętność.

Ludzie pewni siebie są podziwiani przez innych. Wzbudzają ich zaufanie. Częściej stawiają czoła swoim obawom i są skłonni do podejmowania ryzyka. Wiedzą, że niezależnie od przeszkód jakie pojawią się na ich drodze są w stanie je pokonać lub ominąć. Ludzie pewni siebie mają skłonności do postrzegania swego życia w pozytywnym świetle nawet jeśli rzeczy nie idą zbyt dobrze. Zazwyczaj są zadowoleni i czują do siebie szacunek.

Czy nie było by wspaniale posiadać taką pewność siebie każdego dnia?

Sprowadza się to do jednego prostego pytania: Jeśli sam nie wierzysz w samego siebie to jak możesz tego oczekiwać od kogoś innego? 

 Wypróbuj niektóre z wskazówek wymienionych poniżej. Nie wystarczy tylko je przeczytać a realizację ich odłożyć w czasie. Naprawdę zacznij ćwiczyć je codziennie poczynając od dzisiaj. Być może najpierw będziesz musiał udawać, że jesteś pewny siebie ale w końcu zaczniesz czuć, że rośnie w tobie fundament pewności siebie. Z czasem i w miarę praktyki (to zjawisko nie nastąpi z dnia na dzień) ty też możesz stać się osobą pewną siebie, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. 

Jak być pewnym siebie porada nr 1. Trzymaj się z dala od negatywności i doprowadzaj do pozytywności.

 To czas by naprawdę ocenić swój wewnętrzny krąg w tym przyjaciół i rodzinę. Jest to trudne zadanie ale nadszedł czas by poważnie rozważyć odsunięcie tych osób które cię dołują i niszczą twoje zaufanie do siebie. Nawet tymczasowa przerwa od obecności wiecznie pesymistycznie nastawionej do życia osoby, która zaraża swym pesymizmem może mieć ogromne znaczenie i pomóc ci poczynić postępy w kierunku większej pewności siebie.

Read More