Lider

Lider

lider

Kim jest lider? W rzeczywistości bycie świetnym liderem jest bardziej sztuką niż nauką, a każdy może stać się lepszym, bardziej skutecznym i odnoszącym większe sukcesy liderem - wystarczy chęć, czas, praktyka i wytrwałość.


Bycie wyjątkowym w każdym przedsięwzięciu - czy to w sporcie, byciu rodzicem czy dziennikarzem - nie przytrafia się z dnia na dzień. Nie budzisz się pewnego dnia i nagle stajesz się światowej sławy tenisistą. To samo można powiedzieć o stawaniu się znakomitym liderem.


Bycie liderem to powołanie a nie profesja.

Za każdym wielkim biznesem stoi niezmiennie wspaniały zespół i wspierający lider.

Jednak już dziś możesz zacząć wspierać swój zespół tymi silnymi nawykami przywódczymi.

1. Spójrz na szerszą perspektywę

Pewnie, że jesteś zajęty. Prowadzisz spotkania, rozwiązujesz problemy. Ale jako lider musisz także odejść od codziennych drobiazgów i skupić się na szerszym horyzoncie, na tym co widzisz przed sobą - nowych możliwościach i innowacjach, które pomogą osiągnąć cele Twoje i Twojej firmy.

2. Wzmacniaj pozycję i inspiruj innych

Skuteczny lider wzmacnia pozycję pracowników, dając im prawo do wyrażania swoich opinii i przejęcia odpowiedzialności za powierzone im zadania. Naturalnie motywujesz swój zespół, dając wszystkim równe szanse, awanse, zadania i dostęp do szkoleń. Postępując uczciwie, wspierasz lojalność i wysokie morale, a w zamian otrzymujesz nagrodę w postaci wysokiej wydajności i zaufania.

3. Bądź zdecydowany i pewny siebie

Kiedy przyjdzie czas na podjęcie decyzji, podejmij ją stanowczo. Skuteczni przywódcy są pewni siebie i nie wahają się, gdy zobowiążą się do działania. Ludzie naturalnie lgną do kogoś, kto daje silne poczucie pewności, szczególnie w burzliwych czasach.

4. Buduj na swoich mocnych stronach

Wiesz jakie są twoje mocne strony. Dobrze je wykorzystaj, biorąc na siebie projekty i zadania, które pokazują twoje prawdziwe talenty. Twoje podstawowe atuty będą odróżniać Cię od reszty, pozwalając Ci stworzyć Twoją unikalną markę.

5. Buduj na mocnych stronach innych

Wielcy liderzy potrafią również szybko rozpoznać umiejętności i wiedzę członków swojego zespołu. Poszukuj wiedzy i mądrości swoich kolegów i zawsze uznawaj ich wartość.

Dzięki wyrafinowanemu zmysłowi wglądu i postrzegania, wielcy liderzy rozumieją mocne i słabe strony swoich członków zespołu i wiedzą, jak wydobyć z nich to, co najlepsze.


Lider

6. Traktuj priorytetowo to, co jest naprawdę ważne

Nie przejmuj się małymi rzeczami. Wiesz, z czym musisz sobie poradzić, więc się do tego zabierz. Zróbcie listę swoich najważniejszych priorytetów i trzymajcie je na widoku.

7. Optymizm w praktyce

Dzięki pozytywnemu nastawieniu i umiejętnościom, Twój optymizm może ożywić miejsce pracy. Poszukaj sposobów, aby z pasją stymulować i dodawać energii swojemu zespołowi. W przeciwieństwie do konwencjonalnej mądrości, zabawa i ciężka praca nie muszą się wzajemnie wykluczać!

8. Komunikuj , komunikuj, komunikuj

Informuj swoich ludzi na bieżąco - w ten sposób zapewniasz, że wszyscy wiedzą co się dzieje i mogą pozostać skoncentrowani.

Pamiętaj, aby używać swoich zdolności perswazji do przekazywania właściwych wiadomości we właściwym czasie. Zastanów się, zanim wciśniesz ten przycisk i zadaj sobie pytanie: "Czy lepiej byłoby powiedzieć to osobiście?" lub "Czy teraz jest odpowiedni czas, aby złożyć to oświadczenie?". Czas i ton mogą zrobić dużą różnicę. Poświęć więc chwilę i bądź rozmyślny, gdy twoim celem jest stworzenie komunikatów, które mają inspirować, motywować i dawać pewność.

9. Uznanie i nagroda

Wielcy liderzy rzadko przypisują sobie zasługi.

Zamiast tego oddają hołd swoim kolegom i pracownikom. Pokora jest znakiem wielkiego lidera. Dla wielu z nas otrzymanie uznania za dobrą pracę często zastępuje jakąkolwiek formę nagrody pieniężnej lub podwyższenia statusu.

Tak łatwo jest podziękować swoim pracownikom za to, co wydaje się być codziennością, ale rzadko o tym pamiętamy. Warto poświęcić więc czas, aby uznać ciężką pracę Twojego zespołu. To mały wysiłek, który daje dobre plony.

10. Podejmuj wyzwania

Szczególnie utalentowani liderzy rozwijają się w środowisku obfitującym w nieustanne wyzwania. Regularnie spotykaj się z pracownikami i wyznaczaj im cele, które pozwolą im rozwinąć swoje możliwości i kształtować nowe umiejętności.

Pod twoim bacznym okiem członkowie twojego zespołu rozkwitną i staną się jeszcze bardziej produktywni i utalentowani - co tylko sprawi, że Ty i Twoja organizacja osiągniecie większy sukces.

11. Bądź odpowiedzialny i dawaj przykład

Odpowiedzialność jest kluczem do wielkiego przywództwa. A przewodzenie poprzez dawanie przykładu jest prawdopodobnie najważniejszą cechą przywództwa. Liderzy, którzy odnoszą największe sukcesy, są przygotowani do współpracy ze swoim zespołem w czasach kryzysu i biorą na siebie odpowiedzialność za wszelkie negatywne skutki, jakie mogą się pojawić po drodze.

W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku rozwój i inwestycje w silne przywództwo powinny być traktowane jako priorytet numer jeden.



Jak dobrze oceniań sytuacje, ludzi i wyzwania będąc w pozycji lidera

Mimo znajdowania się w tym samym miejscu, ludzie mogą mieć drastycznie różne opinie na temat wielu zdarzeń. Ponieważ każdy postrzega świat w inny sposób, każdy ma też wrażenie, że to jego wersja jest tą „prawdziwą”.

Jako lider musisz zawsze zdawać sobie sprawę z niedoskonałości swojej percepcji oraz myślowych uproszczeń. Jednak pomimo tego, że mogą być one trudne do pokonania, zawsze możesz złagodzić ich skutki, unikając wyciągania pochopnych wniosków i będąc świadomym tego, jak tego rodzaju uprzedzenia wpływają na twoje postrzeganie świata.

Co to oznacza dla ciebie jako lidera?

Z punktu widzenia skutecznego przywództwa, uznanie roli uprzedzeń jest niezwykle ważne, ponieważ błędy percepcyjne mogą prowadzić do niewłaściwego podejmowania decyzji. Oznacza to, że nigdy nie możesz naprawdę zrozumieć innych, jeśli nie zaczniesz od rozwijania własnej samoświadomości.

Rozwijanie samoświadomości

Aby lepiej zrozumieć siebie i innych, należy mieć na uwadze, że istnieje wiele źródeł błędów percepcyjnych, w tym:

  • zbieranie niewystarczającej ilości informacji

  • używanie nieistotnych informacji

  • zauważanie tylko tego, czego chcemy i oczekujemy

  • umożliwienie wywierania wpływu przez wcześniejsze informacje na dane pozyskane później

  • pozwalanie cechom swojej osobowości wpływać na sposób, w jaki postrzegamy innych

  • bezkrytyczne akceptowanie stereotypów.

Zwalczanie błędów percepcyjnych w przywództwie

Jeśli poważnie myślisz o rozwijaniu swojej praktyki jako lidera, oprócz zwiększania świadomości potencjalnych błędów percepcyjnych musisz również wiedzieć jak wyjść tym błędom naprzeciw. Na przykład według Huczyńskiego i Buchanana (1991) konieczne może być:

  • unikanie szybkiego oceniania ludzi i wydarzeń

  • gromadzenie i świadome wykorzystywanie większej ilości informacji o ludziach i wydarzeniach przed podjęciem decyzji

  • rozwijanie samoświadomości nie tylko rozumiejąc własne osobiste uprzedzenia, ale także uprzedzenia innych.

Ten ostatni punkt jest złożony, ale niezwykle ważny dla zrozumienia istoty przywództwa i twojej roli jako lidera. Ponieważ ludzie postrzegają rozmaite kwestie w różny sposób, każdy współpracownik będzie cię postrzegać na inny sposób, mimo że obiektywnie jesteś cały czas tą samą osobą. Zrozumienie jak jesteś widziany i dlaczego, jest kluczem do rozwijania skuteczności przywództwa.

Rola lidera w kształtowaniu percepcji podwładnych

Istnieje szkoła myślenia, która mówi, że powinieneś być elastyczny i dostosowywać się do potrzeb swoich podwładnych, ale jeśli wszyscy mają inne postrzeganie rzeczywistości i znaczne różnice indywidualne, to jak możesz to osiągnąć bez narażania samego siebie? Jest to kluczowe pytanie, które wymaga podjęcia w toku kolejnych kursów.

Twoje zadanie

W oparciu o to co omówiłeś do tej pory, rozważ poniższe kwesdtie i podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach

  • Jak ludzie postrzegają cię jako lidera w twoim miejscu pracy?

  • Czy odpowiedziałeś, myśląc o tym jak wyobrażasz sobie swój własny obraz, czy raczej wiesz, że ludzie postrzegają cię w określony sposób? Skąd czerpiesz ten wgląd?

  • Czy uważasz, że to jak cię widzą jest dokładnym odzwierciedleniem ciebie jako lidera? Dlaczego tak/dlaczego nie?

  • Co możesz zrobić aby upewnić się, że to jak cię widzą jest zgodne z rzeczywistością? Co powinieneś zmienić, aby twoje wyobrażenie na temat własnego obrazu było zgodne z tym jak faktycznie jesteś widziany?

 Wizerunek i reputacja lidera

Różne są drogi utraty reputacji. Faktem jest jednak, że 50-60% liderów z dłuższym stażem zostanie w pewnym momencie swojej kariery zwolniona lub przeniesiona na niższe stanowisko. Topnienie reputacji oznacza niezdolność osób zajmujących stanowiska wyższego szczebla do wykazania pozytywnych zmian w swoich kompetencjach lub zachowaniu – zwłaszcza gdy przyjmują nową rolę. Topnienie jest spowodowane trzema różnymi wzorcami zachowań:

  1. Ociężałość w dostosowywaniu się i wprowadzaniu zmian: Brak dostosowania do wymagań nowej roli.

  2. Ociężałość w rozpoznawaniu, jak zmieniły się oczekiwania: niezdolność do rozpoznania jak należy rozwinąć określone umiejętności i stosowanie nieadekwatnych kryteriów do oceny własnych wyników

  3. Ociężałość w budowaniu dojrzałości politycznej: brak inwestowania w budowanie relacji opartych na współpracy i niezrozumienie sposobu zarządzania relacjami na poziomie seniorskim.

Wszystkie czynniki powodujące topnienie reputacji są bardzo istotne, i często są zauważalne podczas okresu intensywnego wzrostu danej osoby jako lidera. Wszystkie te zachowania niekoniecznie są obciążeniami zagrażającymi karierze zawodowej, ponieważ wszystkie można poprawić i rozwinąć przy odpowiednim wsparciu.

Pięć podstawowych zagrożeń dla wizerunku i reputacji lidera

Zachowania wywołujące topnienie reputacji są zwykle krótkotrwałe i tymczasowe. Jednakże „fundamentalna piątka” takich zagrożeń jest najbardziej znaczącą i najważniejszą przeszkodą, ponieważ skutki związanych z nią zachowań są potencjalnie długoterminowe i trudniejsze do zmiany. Pięć największych zagrożeń dla reputacji, które potencjalnie mogą doprowadzić do upadku kariery to:

  1. Niewiarygodność: niespójne zasady i wartości oraz niepowodzenie w budowaniu i podtrzymywaniu zaufania.

  2. Narcyzm: nadmierny egocentryzm oraz brak budowania pozytywnego środowiska pracy, w którym pielęgnuje się talenty, a ludzie mają możliwość czuć się docenieni.

  3. Krótkowzroczność: wąska perspektywa oraz ignorowanie szerszego obrazu i wspólnego celu.

  4. Dogmatyzm: myślenie tunelowe i niezdolność do wydawania otwartych, bezstronnych osądów.

  5. Oderwanie emocjonalne: niezdolność do rozpoznawania emocji u siebie lub innych lub dzielenia się osobistymi przeżyciami. Prowadzi to do osłabienia empatii oraz zaniku zdolności budowania relacji osobistych i zawodowych.

Marka osobista lidera

W toku mojej kariery w consultingu i coachingu odkryłem, że istnieje kilka praktyk, które celowo przyjmują liderzy aby móc efektywnie budować swoją markę i wyróżnić się w branży (oczywiście podobne wnioski płyną z badań nad tym obszarem prowadzonych przez Projekt Przywództwo). Oto niektóre z tych strategii, które mogą przydać się liderom

1.Być świadomym tego, za czym się opowiada.

Można nie stworzyć swojej marki jako lidera, ale jednocześnie wytyczyć zestaw wartości i pożądanych rezultatów, a także kontrolować sposób ich komunikowania. Być może robisz to już teraz, nawet jeśli nie myślałeś o tym jako o tworzeniu marki lidera.

Jeśli zaoferowałeś się z konkretną umiejętnością aby pomóc rozwiązać wyzwanie lub w inny sposób posunąłeś organizację do przodu, jest to krok w kierunku wypracowania twojej wyjątkowej wartości jako lidera.

2. Zaplanować jak wprowadzić w życie wyznawane wartości.

Jak spędzać czas? Gdzie skupić swoją energię? Jaką ścieżkę rozwoju zawodowego wybrać, aby wzmocnić swoją markę jako lidera?

Łatwo jest pozwolić, aby wymagania klientów, współpracowników i innych aktorów zewnętrznych dyktowały nam priorytety. Z pewnością każdy lider musi na bieżąco na takie rzeczy reagować, ale musi też sprawnie zarządzać swoim czasem, aby nadążać za planami i priorytetami. Znam lidera, który zaczyna każdy ranek od 30-minutowej sesji planowania i opracowywania strategii na nadchodzący dzień. Znam też taką liderkę, która wprowadza swojego asystenta w obręb strategii na każdy dzień, aby mogli wspólnie pracować nad minimalizowaniem wpływu nieplanowanych zadań na te priorytetowe.

3. Myśleć samoświadomie.

Trzeba wyobrazić sobie, że każdy aspekt naszego zachowania jest dokładnie analizowany, aby sprawdzić jego zgodność z naszą marką lidera. To, co mówimy, jak działamy, nasze decyzje, a nawet wygląd, wysyła sygnały do zespołów, klientów i współpracowników.

Jeśli jesteś liderem, być może słyszałeś zdanie: „Każdego dnia ustalasz jaka będzie w biurze pogoda”. Jeśli jesteś pogodny i pozytywny, twój zespół to poczuje. I odwrotnie, jeśli jesteś wyraźnie zdruzgotany lub przygnębiony, spodziewaj się, że nastrój również będzie minorowy. Może się wydawać, znacząco utrudniasz sobie pracę kiedy czujesz, że musisz nie tylko zrobić dobrą robotę, ale i dobrze przy tym wyglądać. Świadomy lider akceptuje jednak ten fakt i wykorzystuje go na swoją korzyść.

4. Wyznaczać cele związane z przywództwem i nigdy nie przestawać do nich dążyć.

Warto pomyśleć o kamieniach milowych przywództwa jako czymś innym od celów. Liderzy wyznaczają sobie wiele różnych celów: zysk ekonomiczny, zadowolenie klienta, zaangażowanie pracowników itp. Kamienie milowe wykraczają ponad konkretne wyniki biznesowe.

Kamień milowy przywództwa reprezentuje inny sposób bycia lub zmianę tego, w jaki postrzegają cię inni.

Poniżej znajdziesz dwa ćwiczenia, które pomogą ci stać się bardziej świadomym liderem, zaczynając od zdefiniowania swojej marki lidera. Wiele osób na początku kariery myśli o swojej marce osobistej.

Następnym krokiem jest jednak przemyślenie swojej marki osobistej z perspektywy przywództwa – marki lidera.

Tworząc swoją markę lidera weź pod uwagę następujące czynniki:

Najpierw zastanów się, kim są osoby w twoim zespole. Prawdopodobnie w przypadku marki lidera musisz przemyśleć swoją relację z większą liczbą osób niż w przypadku marki osobistej.

Lider często musi brać pod uwagę takie grupy, jak klienci, inwestorzy, pracownicy, współpracownicy i inni aktorzy społeczni. Twoja marka lidera powinna być spójna dla różnych grup.

Po drugie, pomyśl o wartości, którą tworzysz jako lider dla osób będących z tobą w relacji. Prawdopodobnie różni się ona od wartości, którą wniosłeś na samym początku swojej kariery.

8 sposobów, aby stać się bardziej przystępnym liderem

 Najlepsi liderzy przyciągają do siebie ludzi. Ja na pewno wiesz z doświaddcenia, choć liderzy o stoickim nastawieniu mogą wzbudzać szacunek czy nawet strach, nie posiadają tej naturalnej siły przyciągania dającej im możliwość zbudowania doborowego zespołu.

Jeśli chcesz mieć pewność, że twoja reputacja jako człowieka otwartego cie wyprzedza, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

1. Witaj wszystkich

Samo mówienie „dzień dobry” codziennie małymi krokami buduje twoją reputację. Kiedy witasz wszystkich serdecznie każdego dnia, pokazujesz, że ludzie są dla ciebie ważni. Dajesz w ten sposób znać wszystkim w biurze, że wczorajsze napięcia należą do przeszłości i jesteś gotowy, aby spotkać się dzisiaj i porozmawiać na świeżo.

Nie bądź wybredny wobec tego, do kogo się zwracać - pozdrów tych, z którymi nie pracujesz bezpośrednio, w tym księgowych czy personel sprzątający – wtedy naprawdę będziesz mieć szansę aby zakomunikować „ludzie mają znaczenie”.

Co robić

· Naucz się imion ludzi i używaj ich

· Nawiązuj kontakt wzrokowy,

Czego nie robić

· Nie zadawaj pustych pytań retorycznych, takich jak „hej, jak się masz?” kiedy nie masz czasu na posłuchanie odpowiedzi

2. Pokaż, że ci zależy

Ludzi przyciągają osoby, które autentycznie troszczą się o innych. Zarezerwuj sobie czas w tygodniu na kontakt z zespołem. Zapytaj co z ich zadaniami, napotkanymi przeszkodami, niepokojącymi kwestiami i dystrakcjami nie związanymi z pracą.

Okazywanie, że ci zależy (nawet jeśli wszystko układa się dobrze) ułatwia ludziom przychodzenie do ciebie, gdy naprawdę potrzebują twojej pomocy.

Co robić

· Poświęć innym całą swoją uwagę

· Zadawaj dodatkowe pytania

· Zastanów się i podsumuj to, co ci powiedziano

Czego nie robić

· Nie traktuj każdego problemu jako swojego własnego; zamiast tego zachęcaj do rozważań na temat tego jak posunąć sprawy naprzód

· Nie zadawaj pytań tyko wtedy, gdy jest problem

3. Zaproponuj pomoc

Pytanie „Jak mogę pomóc?” jest istotnym narzędziem w rękach skutecznego lidera. To proste zdanie przekazuje wiele - sygnalizuje, że słuchasz i jesteś gotów pomóc w znalezieniu rozwiązania. Zachęca ono do strategicznego rozwiązywania problemów i oferuje interwencję w razie gdyby była potrzebna, dając adresatom sprawczość zamiast przejmować nad nimi kontrolę.

Co robić

· Pozwól innym w pełni się wypowiedzieć, zanim zaproponujesz własne sugestie

· Jasno określ kolejne kroki

· Kontynuuj działania, na które się wspólnie zgodziliście

Czego nie robić

· Nie podejmuj się wykonywania zadań na własną rękę; zamiast tego usuwaj bariery i wzmacniaj innych.

4. Proś o pomoc.

Podobnie do powyższego, proszenie o pomoc jest czymś, co dobrzy liderzy robią regularnie. Ci mniej doświadczeni mogą błędnie pomyśleć, że przejęcie przywództwa oznacza, że nigdy nie będziesz potrzebować pomocy. Większość ludzi naprawdę chce pomagać innym - taka jest ludzka natura. Proszenie o pomoc zapewnia innym możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, a z twojej strony zapewnia, że dobierasz właściwą osobę do właściwego zadania.

Co robić

· Określ konkretny problem, który próbujesz rozwiązać i/lub rodzaj pomocy, której potrzebujesz

Czego nie robić

· Nie proś o pomoc ciągle tych samych ludzi; podziel się tą szansą z całym zespołem.

5. Miej poczucie humoru

Są chwile, które wymagają absolutnej powagi i takie, które wymagają odrobiny luzu. Najlepsi liderzy wiedzą, kiedy się uśmiechnąć, kiedy wtrącić żart, a kiedy po prostu się pośmiać razem z innymi. Nie ma w tym metody naukowej – pomyśl po prostu o liderach, których podziwiałeś w przeszłości i o ich podejściu do humoru w miejscu pracy.

Co robić

· Bądź gotów zaśmiać się z sytuacji

· Użyj odrobiny humoru, aby przełamać napięcie

Czego nie robić

· Nie śmiej się cudzym kosztem

· Nie bądź zbyt samokrytyczny; może to być dość krępujące, a do tego może skłonić niektórych żeby cię bronili

6. Bądź optymistą

Jedną z kluczowych cech lidera, którą firmy umieszczają na listach „najbardziej pożądanych”, jest optymizm. Wyrażanie frustracji i cynizmu w obliczu wyzwania może być kuszące. Niemniej jednak dobrzy liderzy potrafią zakomunikować istnienie problemu, jednocześnie wyrażając zaufanie do zespołu, aby ten jak najlepiej załatwił sprawę.

Uwierz w lepszą przyszłość, a potem pomóż ją urzeczywistnić. Ludzi przyciąga pozytywne nastawienie.

Co robić

· Zawsze bądź pozytywnie nastawiony

· Komunikuj problemy, ale zobowiązuj się też do pomocy w znalezieniu rozwiązań

Czego nie robić

· Nie postępuj nieszczerze Kiedy sytuacja nie jest idealna, nadal można wierzyć w możliwość obrócenia jej na naszą korzyść i lepszego planowania na przyszłość.

7. Znajdź czas na rozmowę

Może się wydawać, że przechodzenie do rzeczy jest zawsze najefektywniejszym wyjściem, jednakże dobry lider potrafi też nawiązać relację na poziomie mniej formalnym. Poznawaj ludzi, omawiaj sprawy niezwiązane z pracą i pytaj o to, na czym im w życiu zależy.

Nie musi to zajmować dużej części dnia i często można to zrobić w krótkich chwilach luzu, podczas przerwy na kawę lub w drodze na spotkanie i ze spotkania.

Co robić

· Kontynuacja poprzednich rozmów - pytaj o dzieci, podróże, zajęcia. Pokaż, że zainwestowałeś się tym, co mówią

Czego nie robić

· Nie zapominaj o ludziach, z którymi nie widujesz się regularnie. Pamiętaj, aby rozmawiać z członkami zespołu, którzy są mniej przebojowi.

8. Wyluzuj

Zawsze będzie istnieć pewien dystans między liderami a ich podopiecznymi. Chociaż twoja rola może być bardziej formalna, staraj się nie wprowadzać związanej z tym sztywności w swoje zachowanie - ludzie są bardziej skłonni zbliżyć się do osób, które wydają się redukować ów dystans. Porzuć sztywną postawę kiedy tylko będziesz mógł.

Co robić

· Bądź swobodny, ale nie spoufalaj się

Czego nie robić

· Nie skupiaj się przesadnie na hierarchii; pomyśl o swojej roli lidera jako moderatora, a nie dyktatora.

Ludzie będą współgrać z liderem, który czuje się swobodnie na „ich” poziomie komunikacji, ale ma przy tym moc usprawniania i ułatwiania im pracy. Zespół potrzebuje kogoś, kto pomoże dowiedzieć się jak robić rzeczy lepiej, a następnie pomoże to osiągnąć, a nie kogoś kto tylko przydzieli im pracę i dokończy zadania.

Jeśli chcesz wyjść na przystępnego, zastanów się w jaki sposób możesz zachęcić innych, aby przyszli do ciebie wtedy gdy najbardziej cię potrzebują. Często wystarczy, że wygospodarujesz dla nich czas, nawet jeśli oni sami tego nie zrobią.


Dobrego dnia!

Michał

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dzięki za poświęcony czas !