SZKOLENIE FIRST TIME MANAGER

SZKOLENIE FIRST TIME MANAGER

Nasze szkolenie dla first time managerów ukierunkowuje świeżo upieczonych menedżerów na sukces, zapewniając im narzędzia i kompetencje ułatwiające gładkie wejście na wyższe stanowisko.

Każdego roku na stanowiska kierownicze awansuje kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi, a przekształcenie odnoszącego sukcesy pracownika w skutecznego menedżera jest rzeczą niezwykle trudną.

 KILKA FAKTÓW DOTYCZĄCYCH SZKOLEŃ FIRST TIME MANAGERÓW:

  • 60% ŚWIEŻO UPIECZONYCH MENEDŻERÓW PRACUJE PONIŻEJ SWOICH MOŻLIWOŚCI w ciągu swoich pierwszych dwóch lat na stanowisku kierowniczym.

  • Ci, którzy przetrwają do tego momentu, często rozwijają ZŁE NAWYKI pozostające przy nich nierzadko do końca kariery.

  • 85% Z NICH NIE PRZECHODZI ŻADNEGO SZKOLENIA przed przyjęciem pozycji menedżera.

 

DOBRY POCZĄTEK TO WIELKA RÓŻNICA

Świeżo upieczeni menedżerowie, którzy od samego początku otrzymują niezbędne narzędzia, umiejętności i szkolenia, zostają ukierunkowani tak, by stać się skutecznymi liderami, potrafiącymi wspierać angażujące, produktywne relacje z podwładnymi i umacniać swoją organizację.

 

CELE SZKOLENIA FIRST TIME MANAGER

UCZESTNICY SZKOLENIA:

  • Nauczą się prowadzić trudne rozmowy z podwładnymi

  • Nauczą się efektywnie delegować zadania

  • Nauczą się zapewniać dobry jakościowo feedback

  • Dowiedzą się jak zbudować autorytet i zachować dobre relacje z kolegami

  • Dowiedzą się jakimi cechami charakteryzują się charyzmatyczni liderzy i jak rozwijać je u siebie

  • Dowiedzą się jakie błędy popełniają nowi managerowie

  • Zdobędą umiejętności potrzebne do wzmocnienia relacji osobistych i zawodowych


Szkolenie first time manager realizowane jest w języku polskim lub angielskim.

 

Nazywam się dr Michał Chmielecki i od ponad 15 lat zajmuję się rozwojem umiejętności przywódczych i negocjacyjnych.

Jestem autorem bestsellerowych książek: Techniki negocjacji i wywierania wpływu oraz Anatomia lidera a do moich klientów należą firmy z rankingów Rzeczpospolita 100 i Fortune 500 oraz najważniejsze instytucje państwowe.

Wszystkie moje szkolenia i sesje coachingowe mogą być świadczone wirtualnie lub w trakcie tradycyjnych indywidualnych lub grupowych spotkań a to pozwala na niezrównaną elastyczność w dopasowaniu do potrzeb klienta.

Zapraszam do kontaktu: kontakt@projektprzywodztwo.com

 


Wyzwania first time menagerów

Zbyt często nowi przywódcy są wrzucani na bardzo głęboką wodę. Zatoną lub przeżyją. Ci którzy zatoną pewnie nigdy więcej nie spróbują swoich sił w roli przywódcy a Ci, którzy przeżyją często działają suboptymalnie dodatkowo wyrabiając przy tym złe nawyki, które później trudno będzie wyelimonować .

Nasza organizacja badała zmiany w przywództwie i stwierdziła, że zmagania nowych liderów są zarówno rzeczywiste, jak i powszechne. W zbyt wielu organizacjach nowi liderzy są niestety wrzucani na zbyt głęboką wodę.

Często zdani sami na siebie muszą wymyślić, jak zostać liderem odnoszącym sukcesy, albo ponosić porażki i wycofywać się, rozczarowani, wracać do szeregów indywidualnych współpracowników, być może nigdy więcej nie spróbować swoich sił w roli lidera.

Odkryliśmy, że choć awans na stanowisko kierownicze jest jedną z najodważniejszych decyzji w karierze, to ponad 82% nowych liderów czuje się sfrustrowanych, zaniepokojonych i niepewnych swojej nowej roli.

Tylko 12 procent z nich stwierdziło, że zostali przygotowani do tej roli w ramach programu rozwoju.

Nie musi tak być.

Zamiast tego organizacje mogą i powinny zrobić wiele, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że ich świeżo upieczeni liderzy odniosą sukces, szybciej podejmą się tej roli, staną się biegli i skuteczni. To wykracza poza zapewnienie rozwoju przywództwa, choć jest to z pewnością ważne.

Chodzi również o zrozumienie konkretnych wyzwań stojących przed nowymi liderami, zrozumienie tego, czym skuteczny lider musi być i co musi teraz robić, oraz uwzględnienie często niedocenianego wpływu, jaki skuteczny lider może mieć na organizację - i nie tylko.

Inwestycja w rozwóji szkolenie first time managera

Uzyskanie biegłości i zdolności przywódczych wymaga czasu i praktyki. Jak zasugerował Malcolm Gladwell w swojej książce "Outliers", opanowanie umiejętności wymaga 10 000 godzin. Liderzy biznesowi nie potrzebują tak dużo czasu, aby opanować swoje umiejętności w zakresie interakcji, ale potrzebują praktyki. Organizacje mogą wspierać rozwój umiejętności przywódczych, koncentrując się na budowaniu wieloletniej drogi rozwoju przywództwa.

Zapomnij o skrótach.

Przywództwo, jak każdy inny zawód, wymaga ciągłych możliwości praktykowania, budowania umiejętności i zdobywania prawdziwych doświadczeń. HR musi zapewnić narzędzia i kulturę wsparcia, aby to osiągnąć. Nowy lider powinien patrzeć na swoją rolę jako na "zawód", a nie tylko jako na pracę. Liderzy muszą również pamiętać, że budowanie umiejętności przywódczych jest niekończącą się podróżą i muszą aktywnie poszukiwać doświadczeń w celu zastosowania tych umiejętności. Ponadto muszą nabrać nawyku ciągłego zbierania informacji zwrotnych od innych na temat tego, jak radzą sobie jako liderzy. Najlepsi liderzy zawsze patrzą w lustro, by zastanowić się, jak mogą się poprawić.

Do tej pory inwestycje organizacyjne w edukację kadry kierowniczej koncentrowały się zazwyczaj na liderach wyższego szczebla i menedżerach o wysokim potencjale. W rzeczywistości wiele firm wydaje dwa razy więcej na szkolenia dla menedżerów średniego szczebla niż na początkujących - a nawet pięć razy więcej na swoich menedżerów wyższego szczebla.

Jednak początkujący menedżerowie, którzy stają w obliczu obowiązków i wyzwań, z którymi nigdy wcześniej nie mieli do czynienia, mogą czerpać ogromne korzyści ze specjalistycznego wsparcia w zakresie rozwoju. Ważne jest, aby nie byli oni zmuszeni do rozwijania umiejętności i wiedzy niezbędnych do pokonania tych wyzwań i sprostania swoim obowiązkom samodzielnie lub przy minimalnym wsparciu.

Co więcej, w czasie, gdy zarządzanie millenialsami, pozyskiwanie talentów i zaangażowanie pracowników jest jednym z najważniejszych punktów w programie korporacyjnym, maksymalizacja potencjału nowych menedżerów i nie marnowanie ich talentów ma kluczowe znaczenie dla sukcesu organizacyjnego.

Dotychczas wszelkie inwestycje w kształcenie kadry kierowniczej koncentrowały się zazwyczaj na liderach wyższego szczebla i na menedżerach z rozpoznanym potencjałem.

Faktycznie wiele firm wydaje dwa razy więcej na szkolenia dla menedżerów średniego szczebla niż dla początkujących, a nawet pięć razy więcej w przypadku menedżerów wyższego szczebla.

Jednak początkujący menedżerowie dzięki programom wsparcia rozwoju mają szansę odnieść znaczącą korzyść w zetknięciu z nowymi obowiązkami i zadaniami, z którymi wcześniej nie mieli styczności. Ważne jest, żeby nie byli zmuszani do rozwijania swoich umiejętności i zdobywania wiedzy potrzebnej do podejmowania wyzwań, ale by stawili czoła swoim obowiązkom i wypełniali je samodzielnie lub z minimalną tylko pomocą.

Co więcej, w czasach gdy zarządzana kadra należy do pokolenia millenialsów, wyszukiwanie talentów i kwestie zaangażowania pracowników są priorytetowe - w takiej sytuacji maksymalizacja potencjału początkujących menedżerów i pełne wykorzystanie ich atutów są nieodzowne dla sukcesu organizacji.

Badanie zrealizowane przez PP wśród menedżerów po raz pierwszy biorących udział w  naszym programie programie szkoleniowym ujawnia różne wyzwania związane z przywództwem, z którymi muszą się zmierzyć nowi menedżerowie, a z których najtrudniejsze to skuteczne kierowanie zespołami, uczenie się rzemiosła przywódczego oraz (wymieniane przez prawie 60% respondentów) ustanowienie autorytetu w sytuacji zarządzania byłymi współpracownikami przy jednoczesnym utrzymywaniu z nimi pozytywnych relacji.

Badacze twierdzą, że firmy skoncentrowane na kształceniu kadry kierowniczej powinny inwestować w rozwój kompetencji przywódczych u początkujących menedżerów, szczególnie w trzech pierwszych z wymienionych obszarów.

Zarządzanie zespołem

Początkujących menedżerów powinno się zachęcać do stosowania struktury DAC: direction - kierunek (wszyscy mają pewność co do wizji i celów); alignment - współpraca (wszyscy znają swoje obowiązki i wiedzą, w jaki sposób współgrają one z obowiązkami innych); oraz commitment - zaangażowanie (wszyscy są oddani pracy i pełni pasji).Powinni nabyć również umiejętność wytwarzania poczucia wspólnego celu oraz szybkiego reagowania na konflikty, zanim te zdążą się rozprzestrzenić.

Skuteczność zarządzania

Początkujący menedżerowie powinni nauczyć się odpowiednio rozporządzać swoim czasem i odczuwanym stresem. Mogą to zrobić przyjmując kilka kluczowych nawyków. Przede wszystkim ważne jest ustalanie konkretnych i wymiernych celów, tworzenie listy obowiązków i projektów, organizowanie regularnych spotkań kontrolnych ze sprawozdaniami (wobec których wszyscy będą mieli jasno sprecyzowane oczekiwania) oraz korzystanie z jednej całościowej listy zadań do wykonania.

Postępowanie z byłymi współpracownikami

Początkujący menedżerowie muszą nauczyć się: przyjmować jasną postawę wobec współpracowników, którzy zmienili się w podwładnych, komunikując że stosunki pracy uległy zmianie i że pojawiły się nowe granice; być uczciwym i nie pozwolić aby osobiste uprzedzenia z przeszłości prowadziły do preferencyjnego traktowania wybranych osób; mieć świadomość, że każdy zauważy jeśli niektórym osobom da się więcej czasu i wsparcia niż innym; spotykać się regularnie z bezpośrednimi podwładnymi, aby lepiej rozumieć ich motywacje i obawy.