Jak być pewnym siebie i uporać się z niską samooceną?

Niska pewność siebie to nie życiowy wyrok. Pewności siebie można się nauczyć, ćwiczyć ją i dojść w tym do mistrzostwa – tak jak każdą inną umiejętność. W tym poście znajdziesz kilka porad o tym jak być pewnym siebie.

jak być pewnym siebie

Ludzie pewni siebie są podziwiani przez innych. Wzbudzają ich zaufanie. Częściej stawiają czoła swoim obawom i są skłonni do podejmowania ryzyka. Wiedzą, że niezależnie od przeszkód jakie pojawią się na ich drodze są w stanie je pokonać lub ominąć. Ludzie pewni siebie mają skłonności do postrzegania swego życia w pozytywnym świetle nawet jeśli rzeczy nie idą zbyt dobrze. Zazwyczaj są zadowoleni i czują do siebie szacunek.

Czy nie było by wspaniale posiadać taką pewność siebie każdego dnia? Zatem jak być pewnym siebie?

Sprowadza się to do jednego prostego pytania: Jeśli sam nie wierzysz w samego siebie to jak możesz tego oczekiwać od kogoś innego? 

 Wypróbuj niektóre z wskazówek wymienionych poniżej. Nie wystarczy tylko je przeczytać a realizację ich odłożyć w czasie. Naprawdę zacznij ćwiczyć je codziennie poczynając od dzisiaj. Być może najpierw będziesz musiał udawać, że jesteś pewny siebie ale w końcu zaczniesz czuć, że rośnie w tobie fundament pewności siebie. Z czasem i w miarę praktyki (to zjawisko nie nastąpi z dnia na dzień) ty też możesz stać się osobą pewną siebie, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. 

 Jak być pewnym siebie porada nr 1. Trzymaj się z dala od negatywności i doprowadzaj do pozytywności.

 To czas by naprawdę ocenić swój wewnętrzny krąg w tym przyjaciół i rodzinę. Jest to trudne zadanie ale nadszedł czas by poważnie rozważyć odsunięcie tych osób które cię dołują i niszczą twoje zaufanie do siebie. Nawet tymczasowa przerwa od obecności wiecznie pesymistycznie nastawionej do życia osoby, która zaraża swym pesymizmem może mieć ogromne znaczenie i pomóc ci poczynić postępy w kierunku większej pewności siebie.

 Bądź pozytywnie nastawiony nawet jeśli jeszcze tego nie czujesz. Z entuzjazmem wchodź we wzajemne relacje z innymi osobami i rzuć się w wir pracy podekscytowany do rozpoczęcia kolejnego projektu. Przestań koncentrować się na problemach i zacznij skupiać się na rozwiązaniach i na wprowadzaniu pozytywnych zmian.  

jak być pewnym siebie

Jak być pewnym siebie porada nr 2. Zmień język ciała i wizerunek.

 Tu powoli wchodzą do gry postawa, uśmiech, kontakt wzrokowy i wymowa. Już sama wyprostowana pozycja ciała daje innym osobom wrażenie że jesteś pewną siebie osobą. Uśmiech nie tylko sprawi, że poczujesz się lepiej ale też sprawi że inne osoby przebywające w twym towarzystwie poczują się bardziej komfortowo. Wyobraź sobie osobę z poprawną postawą i uśmiechem a wyobrazisz sobie osobę, która jest pewna siebie.

Patrz na osobę, z którą rozmawiasz a nie w podłogę – utrzymywanie kontaktu wzrokowego bardzo wyraźnie demonstruje zaufanie. Na koniec mów powoli. Badania dowiodły, że ci, którzy poświęcają czas na mówienie powoli i wyraźnie czują się bardziej pewni siebie i wydają się bardziej pewni siebie w postrzeganiu przez innych. Dodatkową korzyścią jest to, że inni będą w stanie lepiej zrozumieć to co mówisz. 

Podejmij dodatkowe kroki – może warto zainwestować w chociaż, krótkie spotkanie ze stylistą. To nie tylko sprawi, że wprawisz się w lepsze samopoczucie ale też inni będą bardziej skłonni postrzegać cię jako osobę sukcesu i pewną siebie.

Magazyn GQ swego czasu opublikował serię filmów “project upgrade”, w którym to projektanci np. Tom Ford podpowiadali uczestnikom jak korzystniej dobierać garderobę i dodatki:

https://www.youtube.com/watch?v=D-fXqvlmoSM&list=PL0hKMB1-xkc9zFcIVu2X9Hyv5NmNOs81F

Jak być pewnym siebie porada nr 3. Nie akceptuj porażki i pozbądź się negatywnych głosów w swojej głowie.

Nie poddawaj się i nie akceptuj porażki zbyt łatwo. Na wiele spraw jest rozwiązanie więc czemu miałbyś chcieć od razu pokazać białą flagę.

Uczyń to swoją nową mantrą. Sukces pomimo ogromnych przeciwności jest ogromnym bodźcem do zwiększenia zaufania do samego siebie.

Niska pewność siebie jest często powodowana negatywnymi myślami przebiegającymi przez nasze umysły na niekończącym się torze. Jeśli ciągle walczysz ze sobą i mówisz że nie jesteś wystarczająco dobry, wystarczająco atrakcyjny, wystarczająco sprytny lub nie dość wysportowany i tak dalej, to tworzysz samospełniającą się przepowiednię. Stajesz się tym co głosisz w swojej głowie a to nie jest dobre. Następnym razem gdy usłyszysz w swojej głowie tę negatywną wiadomość to natychmiast przełącz ją na sygnał pozytywny i utrzymuj tak długo aż zacznie uderzać w kaliber wzmacniania pewności siebie.  

 Jak być pewnym siebie porada nr 4. Bądź przygotowany.

Dowiedz się wszystkiego co musisz wiedzieć o swojej dziedzinie, pracy, prezentacji – czymkolwiek co jest na twojej liście „Zdobądź to”. Jeśli jesteś przygotowany i posiadasz wiedzę by to potwierdzić to twoja pewność siebie rośnie i to wyraźnie.

Jak być pewnym siebie porada nr 5. W trudnych okresach gdy wszystko zawodzi: Utwórz tzw.” Wspaniałą listę”.

Życie jest pełne wyzwań i są chwile kiedy trudno jest utrzymać naszą pewność siebie. W takich momentach usiądź i zrób listę wszystkich rzeczy w swoim życiu, za które jesteś wdzięczny i kolejną listę wszystkich rzeczy, z dokonania których jesteś dumny. Gdy listy będą kompletne umieść je w widocznym miejscu: na drzwiach lodówki, na ścianie przy biurku, na lustrze w łazience – gdzieś gdzie możesz sobie łatwo przypomnieć swoje sukcesy i osiągnięcia. Jeśli czujesz że twoja pewność siebie słabnie to spójrz na te listy i pozwól poczuć to i dać się przez siebie zainspirować ponownie.