Uczciwość czyli najważniejsza cecha lidera

Uczciwość czyli najważniejsza cecha lidera

cechy dobrego lidera

Gdybyś zapytał mnie o to jakie są cechy dobrego lidera to powiedziałbym, że w grę wchodzi zaangażowanie, pasja, empatia, uczciwość i integralność. Dobre umiejętności komunikacyjne i zdolności decyzyjne również odgrywają istotną rolę w sukcesie lub porażce lidera. Wreszcie, innowacyjność i kreatywne myślenie, a także klarowna wizja przyszłych działań i celu to kilka kluczowych cech, które wyróżniają dobrego lidera.

Poniżej cztery najważniejsze cechy dobrego lidera

1. Uczciwość

34. prezydent Stanów Zjednoczonych - Dwight.D. Eisenhower, powiedział kiedyś, że najważniejszą cechą przywództwa jest niewątpliwie uczciwość. Bez niej żaden prawdziwy sukces nie jest możliwy, niezależnie od tego, jaka to płaszczyzna życia. Nie ważne czy mówimy gangu, drużynie piłki nożnej, armii czy biurze. Uczciwość i integralność to dwa ważne składniki, które czynią dobrego lidera. Jak możesz oczekiwać, że twoi współpracownicy będą uczciwi, jeśli samemu nie posiadasz tych cech? Liderzy odnoszą sukcesy, kiedy trzymają się swoich wartości i podstawowych przekonań, a bez etyki nie będzie to możliwe.

2. Komunikacja

Dopóki nie przekażesz swojej wizji swojemu zespołowi i nie przedstawisz mu strategii osiągnięcia celu, bardzo trudno będzie Ci osiągnąć pożądane rezultaty. Krótko mówiąc, jeśli nie jesteś w stanie skutecznie przekazać swojej wiadomości zespołowi, nigdy nie będziesz dobrym liderem. Dobry komunikator może być dobrym liderem. Słowa mają moc motywować ludzi i sprawić, by robili to, co jest nie do pomyślenia. Jeśli efektywnie z nich korzystasz, możesz również osiągać lepsze wyniki.

3. Pewność siebie

Aby być skutecznym liderem, powinieneś być na tyle pewny siebie, aby zapewnić, że inni będą postępować zgodnie z twoimi poleceniami. Jeśli nie jesteś pewien swoich własnych decyzji i cech, twoi podwładni nigdy nie będą podążać za tobą. Jako lider musisz być pewny siebie, okazywać trochę “swagu” i asertywności, aby zyskać szacunek swoich podwładnych. Nie oznacza to, że powinieneś być zbyt pewny siebie, ale powinieneś przynajmniej odzwierciedlić stopień pewności siebie wymagany do tego, aby Twoi zwolennicy zaufali Ci jako liderowi.

cechy dobrego lidera

4. Umiejętność delegowania zadań

Nie możesz zrobić wszystkiego dobrze. Ważne jest, aby lider skupił się na kluczowych obowiązkach, a resztę pozostawił innym. Mam tu na myśli wzmocnienie pozycji swoich zwolenników i powierzenie im zadań. Jeśli nadal będziesz mikrozarządzał swoimi podwładnymi, rozwinie się brak zaufania i, co ważniejsze, nie będziesz w stanie skupić się na ważnych sprawach, tak jak powinieneś. Powierz zadania swoim podwładnym i sprawdź, jak oni sobie radzą. Zapewnij im wszystkie środki i wsparcie potrzebne do osiągnięcia celu i daj im szansę na poniesienie odpowiedzialności.

Ciąg dalszy tego cyklu z pewnością nastąpi. Daj proszę znać co sądzisz o tej kwestii. Udanego dnia!

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!