Borderline

Borderline

Czym jest borderline?

Borderline personality disorder (BPD) jest poważną chorobą psychiczną, która koncentruje się na niezdolności do efektywnego zarządzania emocjami. Zaburzenie to pojawia się w kontekście związków: czasami dotyczy ono wszystkich związków, czasami tylko jednego. Zaczyna się zazwyczaj w okresie dojrzewania lub wczesnej dojrzałości.

Inne zaburzenia, takie jak depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia odżywiania, nadużywanie substancji i inne zaburzenia osobowości mogą często występować razem z BPD

Borderline Personality Disorder (BPD) jest stanem charakteryzującym się trudnościami w regulacji emocji. Oznacza to, że osoby doświadczające borderline intensywnie i przez dłuższy czas odczuwają emocje i trudniej jest im powrócić do stabilnej sytuacji wyjściowej po zdarzeniu wywołującym emocje.

Trudność ta może prowadzić do impulsywności, złego obrazu siebie, burzliwych relacji i intensywnych reakcji emocjonalnych na stresory. Zmaganie się z samoregulacją może również prowadzić do niebezpiecznych zachowań, takich jak samouszkodzenia (np. cięcie).

Szacuje się, że około 1,5% dorosłej populacji doświadcza Borderline Personality Disorder. Prawie 75% osób zdiagnozowanych z powodu Borderline Personality Disorder to kobiety.

Najnowsze badania sugerują, że mężczyźni mogą być w równym stopniu dotknięci BPD, ale są często błędnie diagnozowani z PTSD lub depresją.

Osobowość borderline a objawy Borderline Personality Disorder

Zgodnie z Podręcznikiem Diagnostycznym i Statystycznym niektóre kluczowe objawy i oznaki mogą obejmować:

  • Próby uniknięcia prawdziwego lub wyimaginowanego porzucenia przez przyjaciół i rodzinę.

  • Niestabilne relacje osobiste, które przeplatają się między idealizacją ("Jestem taki zakochany!") a dewaluacją ("Nienawidzę jej"). Jest to również czasami nazywane "rozszczepieniem".

  • Zniekształcony i niestabilny obraz siebie, który wpływa na nastroje, wartości, opinie, cele i relacje.

  • Impulsywne zachowania, które mogą mieć niebezpieczne skutki, takie jak nadmierne wydatki, niebezpieczny seks, lekkomyślne prowadzenie samochodu, nadużywanie lub nadużywanie substancji.

  • Zachowania samokaleczające, w tym groźby lub próby samobójcze.

  • Okresy intensywnej depresji nastroju, rozdrażnienia lub niepokoju trwające od kilku godzin do kilku dni.

  • Przewlekłe uczucie nudy lub pustki.

  • Nieodpowiednia, intensywna lub niekontrolowana złość - po której często następuje wstyd i poczucie winy.

  • Uczucia dysocjacyjne - odłączające się od myśli lub poczucia tożsamości lub typu "poza ciałem" - i związane ze stresem myśli paranoiczne. Poważne przypadki stresu mogą również prowadzić do krótkich epizodów psychotycznych.

Przyczyny Borderline Personality Disorder

Przyczyny BPD nie są w pełni zrozumiałe, ale naukowcy zgadzają się, że jest to wynik połączenia wielu czynników, w tym:

Genetyka. Chociaż nie wykazano, by konkretny gen lub profil genowy bezpośrednio powodowały BPD, badania sugerują, że osoby, które mają bliskiego członka rodziny chorego na BPD, mogą być w większym stopniu narażone na ryzyko rozwoju tego zaburzenia.

Czynniki środowiskowe. Osoby, które doświadczają traumatycznych zdarzeń życiowych - takich jak wykorzystywanie fizyczne lub seksualne w dzieciństwie lub zaniedbanie i oddzielenie od rodziców - są narażone na zwiększone ryzyko zachorowania na BPD.

Funkcje mózgu. System regulacji emocjonalnej może być inny u osób z BPD, co sugeruje, że niektóre objawy mają podłoże neurologiczne. W szczególności te części mózgu, które kontrolują emocje i podejmowanie decyzji/osądów mogą nie komunikować się ze sobą optymalnie.



Borderline test i diagnoza

Nie ma ostatecznego testu borderline tzn. testu medycznego do rozpoznania BPD, a diagnoza nie jest oparta na jednym konkretnym znaku lub objawie. Najlepiej zdiagnozować BPD po przeprowadzeniu kompleksowego wywiadu klinicznego, który może obejmować rozmowę z poprzednimi lekarzami, przegląd poprzednich ocen lekarskich oraz, w razie potrzeby, rozmowy z przyjaciółmi i rodziną.

Leczenie borderline

Skuteczny plan leczenia powinien uwzględniać preferencje pacjenta i jednocześnie uwzględniać wszelkie inne współistniejące schorzenia, które mogą wystąpić u pacjenta. Przykłady opcji terapeutycznych obejmują psychoterapię, leki oraz wsparcie grupowe, rówieśnicze i rodzinne.

Psychoterapia - taka jak dialektyczna terapia behawioralna (DBT), kognitywna terapia behawioralna (CBT) i psychoterapia psychodynamiczna - jest pierwszą linią wyboru dla osób z BPD.

Uczenie się sposobów radzenia sobie z dysregulacją emocjonalną w środowisku terapeutycznym jest często kluczem do długotrwałej poprawy dla osób doświadczających BPD.

borderline