Toksyczne zachowania, którymi zniechęcasz do siebie innych

Toksyczne zachowania, którymi zniechęcasz do siebie innych

toksyczne zachowania

Bywają miesiące w których, mam styczność z około tysiącem osób, są to kontakty z klientami, właścicielami i pracownikami firm,  menedżerami i ich podwładnymi,  sprzedawcami i kupcami. Każdego miesiąca widzę setki destrukcyjnych, toksycznych zachowań, generujących potężne straty zarówno dla pojedynczych osób, zespołów jak i dla całych organizacji.

Bądźmy szczerzy, od czasu do czasu sami też działamy w toksyczny i niszczący sposób. Jednak dla osób, które cechują się odpowiednim rozwojem emocjonalnym, równowagą i uważnością, takie rzeczy zdarzają się dość rzadko.

Niezależnie od tego, czy Twoje toksyczne zachowania są zjawiskiem nagminnym, czy tylko sporadycznym, kluczowa dla Twojego dobrego samopoczucia i sukcesu jest możliwość identyfikowania toksycznych zachowań i szybka ich zmiana. To jeśli chodzi o Ciebie, natomiast identyfikowanie toksycznych zachowań u innych pozwoli Ci zatrudniać bardziej zmotywowanych ludzi, budować lepsze zespoły,  nie wchodzić w partnerstwa z góry skazane na porażkę, a jeśli trzeba odpowiednio wcześnie interweniować.

Oto 6 najbardziej toksycznych zachowań, którymi można zniechęcić do siebie innych

 

Toksyczne zachowania typ 1. Sączący się pesymizm

Trudno współpracować z ludźmi, którzy nie mogą wyzbyć się negatywności. Za każdym razem kiedy mówią, pojawia się coś negatywnego.  Zły zarząd, zła firma, nieprzyjemni koledzy,  beznadziejni, głupi klienci, generalnie sami źli ludzie dookoła i niesprawiedliwość na każdym kroku. Ci ludzie nieustanie mówią o negatywnych rzeczach, które mogłyby się wydarzyć albo faktycznie się wydarzyły, chorobach, cierpieniach i niesprawiedliwościach życia.

Ci ludzie uparcie odmawiają dostrzeżenia jakiejkolwiek pozytywnej strony życia i wyciągania pozytywnych lekcji z tego, co się dzieje wokół nich. Nic, tylko wiecznie sączący się pesymizm. Negatywne postrzeganie rzeczywistości i działanie w założeniu, że wszystko było, jest i będzie przeciwko nim, jest zaburzonym sposobem myślenia i życia – które na szczęście można zmienić.

Toksyczne zachowania typ 2. Wiktymizacja samego siebie

Innym toksycznym zachowaniem jest nieustane poczucie bycia ofiarą. Wierząc, że jest się ofiarą, że nie ma się siły by wywrzeć jakikolwiek wpływ na kierunek swojego życia, przybiera się toksyczną postawę, która sprawi, że utknie się w miejscu.

Toksyczne zachowania typ  3. Branie wszystkiego do siebie

Ludzie są toksyczni, gdy wierzą, że wszystko, co powie się na ich temat, jest jakąś formą ataku na nich. W rzeczywistości jednak to, co mówią ludzie, świadczy bardziej o nich niż o Tobie. Reakcje ludzi na Twoje zachowania i Ciebie zależą w dużej mierze od ich mentalnych filtrów, ich perspektyw, bagażu emocjonalnego i zebranych doświadczeń. Nie mówię w tym miejscu, o tym że powinniśmy być narcyzami i ignorować wszystkie sugestie, porady i wypowiedzi na nasz temat. Warto jednak mieć dystans i zastanowić się jaka jest intencja danej osoby, po co ona to mówi, jaki jest jej cel. Czasem warto doprecyzować, zadać kilka dodatkowych pytań by w pełni zrozumieć wypowiedź czy komentarz.  Ból, rozczarowanie i smutek często pochodzi z brania wypowiedzi innych osobiście. Zachowaj dystans,  „keep calm i carry on”.

 Toksyczne zachowania typ 4. Nadmierna reaktywność

Niezdolność do zarządzania emocjami jest toksyczna dla wszystkich wokół ciebie. Pewnie każdy z nas spotkał kogoś, kto „wybucha” agresją po najmniejszym potknięciu, krzyczy na pracownika banku z powodu długiej kolejki, wrzeszczy na swojego asystenta z powodu literówki w prezentacji.

Nadmierna reaktywność, wpadanie w szał na każdym kroku, oznaczają potrzebę refleksji, często problem tkwi głębiej niż wydaje się na pierwszy rzut oka.

Jedno jest pewne - spokojna reakcja generuje następną, a ta kolejną spokojną reakcję. Gniew nakręca gniew.

Jedno jest pewne -  spokojna reakcja generuje następną, a ta kolejną spokojną reakcję. Gniew nakręca gniew. 

 Toksyczne zachowanie nr 5.Potrzeba stałego potwierdzania swojej wartości

Nikt nie chce spędzać czasu z tymi, którzy ciągle próbują potwierdzać swoją wartość. Ludzie, którzy nieustannie dążą do walidacji i umocnienia poczucia własnej wartości poprzez obsesyjne wypełnianie zewnętrznych miar sukcesu wyczerpują wszystkich wokół. Ci,  którzy ogarnięci są potrzebą ciągłego udowodnienia swojej wartości, którzy w kółko chcą "wygrać" ze swoimi kolegami - są toksyczni i męczący.

Toksyczne zachowania typ  6. Próby zdominowania innych

Kontrola jest kluczowym aspektem funkcjonowanie każdej organizacji. Zdolność do utrzymania rzeczy pod kontrolą to cecha, którą muszą zdobyć dobrzy menedżerowie. Ale ważne jest, aby po pierwsze zachować umiar. Dlatego zrozumienie idei kompromisu jest tym, co nas porusza we wspólnym kierunku i jest naprawdę ważne dla Twoich relacji z ludźmi. Po drugie trzeba wiedzieć co właściwie mamy prawo kontrolować.  Szczególnie istotne jest to w relacjach z tymi, gdzie odpada element związany z byciem czyimś zwierzchnikiem. 

Przymuszając czy to współpracowników czy przyjaciół wciąż do swojej woli możesz ich przytłoczyć. Tego rodzaju zachowanie nie jest czymś, z czym ludzie mogą łatwo się pogodzić, więc bądź ostrożny, bo może kosztować Cię to nawet przyjaźń. Nikt nie lubi, kiedy nim dyrygują.

Może warto przeczytać?

6 rzeczy, których nigdy nie warto robić

5 rad, dzieki którym dostaniesz ten wymarzony awans

Jak się motywować mając przed soba duzy cel?

Zarządzanie sobą w czasie - lista rzeczy do nierobienia

Jak być produktywnym? Rozważ te 3 niewielkie zmiany w procesie planowania