ANALIZA SWOT

Analiza SWOT

swot

Analiza SWOT oznacza "mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia". Analiza SWOT jest rodzajem analizy, która pomaga rozwijać strategię biznesową poprzez porównanie czynników wewnętrznych (mocne i słabe strony) z czynnikami zewnętrznymi (szanse i zagrożenia).

Przykładami czynników wewnętrznych są rzeczy, nad którymi masz kontrolę i które możesz zmienić, jak np. twoi pracownicy lub twoja własność intelektualna. Czynniki zewnętrzne to rzeczy, których nie można kontrolować, jak np. trendy konsumenckie czy konkurencja. Tradycyjna analiza SWOT bierze Twoje mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia i układa je w listę, która jest przedstawiona w układzie 2 x 2.


analiza swot

Pozostańmy w kontakcie


Analiza SWOT

Analiza SWOT pomaga w podejmowaniu inteligentnych i świadomych decyzji biznesowych. Zrozumienie pozycji firmy na rynku lub w branży oraz wiedza o tym, jak i gdzie można się rozwijać, ma kluczowe znaczenie dla każdego właściciela firmy. Wiedza ta pozwala na strategiczny rozwój firmy, a nie na marnowanie wysiłków w celu ekspansji na rynek, który nie jest zgodny z profilem działalności firmy lub jest walcowany parą przez zaskakującą konkurencję.

Dlaczego miałbyś robić analizę SWOT?

Analiza SWOT daje szczegółowy, bezstronny przegląd całego przedsiębiorstwa lub konkretnego produktu lub kampanii. Może ona również pomóc w przeszkoleniu personelu w zakresie uwzględniania każdego czynnika, który może mieć wpływ na projekt lub działalność firmy.

Kiedy stoisz przed trudnym problemem lub po prostu nie jesteś pewien swojej obecnej strategii, analiza SWOT naświetla szczegóły, dzięki czemu możesz sformułować plany działania w oparciu o każdy z czterech kwadrantów. Na przykład, jeśli rozważasz otwarcie nowej lokalizacji dla swojej firmy, możesz przeprowadzić analizę SWOT, aby sprawdzić, czy jesteś w dobrej pozycji, aby to zrobić.

"Powinieneś przeprowadzić analizę SWOT dla każdego obszaru zastosowań, w którym rozważasz działanie".

Analiza SWOT powinna być wspólnym wysiłkiem kilku poziomów zatrudnienia w Twojej firmie

Kto powinien przeprowadzić analizę SWOT?

Założyciele i liderzy powinni być najbardziej zaangażowani, ale aby uzyskać prawdziwy obraz swojej firmy, należy zebrać informacje od grupy osób, które mogą wnieść kilka perspektyw. Ważne jest, aby przeprowadzić analizę z kluczowymi interesariuszami. Kiedy zidentyfikujesz słabe punkty, to świetny czas, aby nakłonić innych szefów działów i pracowników do zaproponowania rozwiązań - będziesz zaskoczony kreatywnością i rozwiązywaniem problemów nieodłącznie związanych z twoim zespołem, jeśli da się im możliwość wniesienia wkładu". Jeśli działasz samodzielnie, poproś bliskich przyjaciół lub powiązanych z nimi specjalistów (np. księgowego, prawnika lub doradcę) o informacje. Posiadanie wielu perspektyw z zewnątrz pomaga w jak najlepszym zaokrągleniu i obiektywizacji analizy.

Jak oceniać swoje wyniki SWOT

Aby skutecznie ocenić swoją analizę SWOT, zacznij od swoich mocnych stron. Następnie przyjrzyj się swoim słabościom i określ, z którymi aspektami Twojej działalności wiąże się każda z nich. Następnie przyjrzyj się zagrożeniom i określ, z którymi aspektami Twojej działalności wiąże się każda z nich. Na przykład, czy słabe utrzymanie klientów jest spowodowane przez pracowników? Lokalizacją? Konkurentami? Zidentyfikuj, skąd pochodzi problem, abyś mógł zacząć planować jego rozwiązanie", Wtedy możesz zobaczyć, które z Twoich zagrożeń są związane z Twoimi słabościami i czy któreś z nich są spowodowane czymś, co możesz zmienić. Spróbuj połączyć swoje mocne strony ze sposobami walki z zagrożeniami. Na koniec zastanów się, czy istnieją ograniczenia czasowe, które mogą wpłynąć na twoje możliwości. Czy któreś z nich są krótkotrwałe czy sezonowe? Jeśli tak, potraktuj jako priorytet trafienie najpierw w te możliwości i stwórz plan działania w celu ich wykorzystania. Dla każdego celu wyznaczają terminy, aby zapewnić jego realizację.

Wyniki SWOT powinny być analizowane i oceniane w kolejności wykonalności działań. Ustalenie terminów dla każdego etapu zapewnia odpowiedzialność dla wszystkich stron. Oceniając swoje wyniki, należy pamiętać, że analiza SWOT jest tylko punktem wyjścia, a nie możliwym do zrealizowania planem działania.

Nie należy mylić analizy SWOT ze strategią

Nadal jesteś odpowiedzialny za opracowanie strategii, która zabierze cię tam, gdzie jesteś i gdzie chcesz być, a SWOT zapewnia mapę drogową dla tej strategii.

Analiza SWOT a nie Analiza SWAT

SWAT to akronim od Special Weapons and Tactics. Z pewnością widziałeś grupy szybkiego reagowania w holywódzkich filmach.

Co to jest osobista analiza SWOT?

Po pierwsze - "SWOT" jest skrótem od "Strengths, Weaknesses, Opportunities, and Threats". Analiza SWOT rozpoczęła swoje życie w latach 70-tych jako narzędzie planowania do analizy profesjonalnego projektu lub przedsięwzięcia biznesowego. W niezmienionej formie jest używana do dziś, aby pomóc firmom skoncentrować swoje myśli, analizować ich postępy i strategicznie kształtować ich decyzje.

Ale jest to coś więcej niż tylko narzędzie biznesowe: analiza SWOT jest użytecznym ćwiczeniem rozwojowym, które może pomóc w identyfikacji i ocenie własnych celów osobistych.

Jak korzystać z osobistej analizy SWOT?

Myślisz o zmianie kariery? Przygotowujesz się do rozmowy o pracę? Wymienienie wszystkiego na diagramie SWOT wyjaśni Twoje przemyślenia i pomoże ukształtować Twoją aplikację lub CV. Pomoże Ci również zidentyfikować unikalne mocne strony, które wyróżniają Cię na tle konkurencji.

Dodatkowo, ma ona dodatkowy bonus w postaci bycia naprawdę łatwym do zrobienia, bez konieczności wcześniejszego szkolenia. To po prostu cztery kwadraty - dwa w górę, dwa w dół, wyraźnie oznakowane. Możesz go ubić ręcznie lub, jeśli chcesz mieć bardziej zorganizowany, profesjonalny wygląd, skorzystać z narzędzia do tworzenia wykresów.

Słowo ostrzeżenia...

Bądź świadomy, że podczas tworzenia diagramu SWOT, osobiste uprzedzenia będą kształtować Twoje odpowiedzi.

Nawet jeśli pytasz kolegę o swoje mocne i słabe strony, może on mieć swoje własne uprzedzenia zarówno za jak i przeciw tobie. Nie ma również obowiązku weryfikowania jakichkolwiek stwierdzeń lub twierdzeń, co oznacza, że teoretycznie możesz twierdzić cokolwiek.

Wspieranie stwierdzeń przykładami lub angażowanie jednej lub dwóch opinii z zewnątrz to świetny sposób na zminimalizowanie tego problemu i stworzenie solidnej analizy.

Jak zacząć analizę SWOT?

Jesteś jedną z tych osób, które nienawidzą mówić o sobie? Jeśli nie, to szczęściarz z ciebie - powinieneś uznać to za totalny plus. Ale jeśli jesteś, nie denerwuj się, nie jesteś sam. Nie ma nic straszniejszego niż pusta kartka, zwłaszcza, gdy masz zniechęcające zadanie mówienia o sobie.

Właściwa znajomość własnych mocnych i słabych stron nie jest łatwym zadaniem, więc nie myśl, że musisz to robić sam. Znajdź kolegę, któremu ufasz, zarezerwuj cichy pokój i zapytaj go o zdanie. Jeszcze lepiej, jeśli jest kilka osób, którym ufasz, uzyskaj opinię drugiej osoby, aby uzyskać naprawdę pełny obraz sytuacji.

Pamiętaj, że nie wszyscy lubią mówić - niektórzy lepiej wyrażają się poprzez pisanie, więc dobrze jest zaoferować ludziom możliwość zapisania swoich myśli na Twój temat. Daje to Twoim kolegom możliwość wyrażania się w formacie, który najbardziej im odpowiada, co z kolei daje Ci dodatkowy bonus w postaci bardziej przemyślanych, pełnych odpowiedzi.

Zdefiniowanie swoich wyzwań SWOT

Zacznijmy osobistą analizę SWOT. Po pierwsze, podziel swój diagram na cztery części. Następnie, wykorzystując wszystkie zebrane informacje, zacznij pisać swoje mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia.

Mocne strony

To jest miejsce, gdzie naprawdę się popisujesz. Pamiętaj, żeby to było jak najbardziej osobiste. Jaki zestaw umiejętności możesz wnieść do firmy lub roli?

Jeszcze lepiej, co czyni cię wyjątkowym. Na przykład, jeśli jesteś projektantem, mając stopień naukowy w zakresie sztuki i projektowania prawdopodobnie nie wyróżni cię, ale posiadanie nagrody jest dość wyjątkowe.

Pomyśl o wszystkim, w czym się wyróżniasz, w tym o specjalistycznych umiejętnościach i wiedzy, które przynoszą korzyści organizacji.

Wymień swoje umiejętności i kwalifikacje zawodowe, w tym certyfikaty.

Przypomnij sobie swoje kluczowe osiągnięcia, w tym udane projekty i kampanie.

Jakie jeszcze masz inne osobiste umiejętności? Na przykład, czy jesteś opanowany pod presją? Czy jesteś świetnym liderem? Cierpliwym słuchaczem? Jeśli masz przykłady na poparcie tych twierdzeń tym lepiej. Czy masz świetne kontakty branżowe? To też zapisz. I pamiętaj, że te przykłady nie muszą być koniecznie działaniami wykonywanymi w miejscu pracy.

Słabe strony

Na pierwszy rzut oka, to jest najmniej zabawna część. Przecież nikt tak naprawdę nie lubi myśleć o tym, w czym nie jest dobry, prawda? Ale to nie musi być nieprzyjemne ćwiczenie. W rzeczywistości ma ono potencjał, aby być najbardziej korzystną częścią osobistej analizy SWOT, nie wspominając już o najbardziej motywującej części.

Sztuczka polega na tym, by być tak szczerym, jak to tylko możliwe. Nie oznacza to, że jest się zbyt twardym dla siebie; oznacza to po prostu bycie szczerym. Celem jest tu samodoskonalenie. W przypadku każdej słabości, zastanów się nad sposobem, w jaki możesz ją pokonać.

Wymień wszystkie swoje zawodowe złe nawyki. Na przykład, czy zmagasz się z uczestnictwem w grupie? Czy musisz doskonalić swoje publiczne wystąpienia? A może twoje umiejętności organizacyjne mogłyby się poprawić? Pamiętaj, że nikt nie jest dobry we wszystkim, więc nie czuj się źle, wymieniając trzy, cztery, pięć lub dziesięć obszarów do poprawy.

Jak dobrze przeprowadzić analizę swot?

Skromna analiza SWOT zawiera listę mocnych i słabych stron organizacji, jej szans i zagrożeń. Pozostaje ona jednym z najpopularniejszych modeli analizy strategicznej.

Jednak jej prostota i siła sprawiają, że notorycznie trudno jest ją dobrze przeprowadzić.

W tej części posta przyjrzymy się kilku technikom, które pomogą Ci zrobić lepszy SWOT:

1. Burza mózgów - szybki i brudny SWOT

Burza mózgów jest prawdopodobnie domyślnym sposobem przeprowadzania analizy SWOT. Chociaż nie jest to najbardziej solidne podejście, nie należy go całkowicie odrzucać. Zwłaszcza jeśli szukasz bardzo szybkiego rezultatu lub punktu wyjścia do dalszej pracy z wykorzystaniem innych technik opisanych poniżej.

Burzę mózgów można usprawnić poprzez włączenie do niej szerokiego przekroju pracowników i osób z zewnątrz, takich jak konsultanci, klienci, dostawcy i dystrybutorzy. Można również skorzystać z list kontrolnych SWOT.

2. Zacznij od swojego modelu biznesowego (Business Model Canvas)

Znacznie bardziej ustrukturyzowane podejście polega na rozpoczęciu od Business Model Canvas lub enhanced Business Model Canvas organizacji w jej obecnym lub przyszłym kształcie. Pracuj przez każdy element w każdej sekcji płótna i zrobić mini-SWOT tego elementu. Oceń swoje mocne i słabe strony w odniesieniu do tego elementu. Zastanów się też, jakie trendy mogą mieć na niego pozytywny wpływ (szanse) lub negatywny (zagrożenia).

Nie musisz mieć długiej listy mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń dla każdego elementu. Ale proces pracy nad nimi w ten sposób przyniesie znacznie dokładniejszą analizę SWOT.

3. Zacznij od analizy łańcucha wartości

Łańcuch wartości Portera można wykorzystać w podobny sposób w odniesieniu do organizacji, która istnieje lub ma powstać.

Jeśli już skorzystałeś z Business Model Canvas lub enhanced Business Model Canvas, aby poprawić SWOT, to już uwzględniłeś swoje podstawowe procesy. Pozostaje więc tylko rozważyć mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia związane z procesami pomocniczymi.

4. Wykorzystaj analizę PESTEL

Analiza PESTEL to świetny sposób na zidentyfikowanie szerokiego zakresu szans i zagrożeń, przed którymi stoi firma. W przypadku każdego aspektu zidentyfikowanego w analizie PESTEL należy zapytać, w jaki sposób może on pomóc lub przeszkodzić organizacji. Można również zidentyfikować zagrożenia i słabości, pytając, w jakich obszarach organizacja jest szczególnie dobrze lub słabo przygotowana do reagowania na trendy w analizie PESTEL.

W przypadku bardzo dokładnej analizy należy rozważyć możliwy wpływ każdej pozycji w analizie PESTEL na każdy element w (ulepszonym) Modelu Biznesowym lub Łańcuchu Wartości Portera.

5. Wykorzystaj analizę 5 sił Portera

Możesz użyć analizy 5 sił Portera, podobnie jak analizy PESTEL, aby zidentyfikować szanse i zagrożenia.

6. Wykorzystaj analizę McKinsey 7S

Analizy PESTEL i Porter's 5 Forces koncentrują się na czynnikach zewnętrznych w stosunku do samej organizacji. Analiza 7S McKinsey'a przygląda się czynnikom, które znajdują się pod bezpośrednią kontrolą organizacji. W tej analizie należy rozważyć mocne i słabe strony każdego z 7 wymiarów. Rozważ również dopasowanie pomiędzy nimi jako źródło potencjalnej siły lub słabości.

7. Wykorzystaj swoją analizę klienta

Jeśli już użyłeś (ulepszonego) Business Model Canvas do poprawienia SWOT, na pewno już rozważyłeś każdy z segmentów swoich klientów. Ale nie poprzestawaj na tym - przeczesuj całą analizę klientów w poszukiwaniu wskazówek, co powinno znaleźć się w SWOT.

Co klienci mówią, że cenią sobie produkty i usługi firmy oraz sposób ich dostarczania, a czego nie cenią? Jeśli nie kupują Twoich produktów i usług, co kupują zamiast nich?

8. Wykorzystaj analizę konkurencji

Analiza konkurencji jest doskonałym źródłem wiedzy na temat mocnych i słabych stron Twojej organizacji, jej szans i zagrożeń. Którzy konkurenci zyskują lub tracą udział w rynku i dlaczego? Czy ich rynki docelowe zmieniają się w czasie? W jakie zdolności inwestują i jakiego rodzaju umiejętności zatrudniają? Którzy pracownicy lub klienci odchodzą od Ciebie lub Twojej konkurencji i dokąd się udają? Co Twoi konkurenci mówią w swoich komunikatach prasowych i materiałach marketingowych, aby przekonać inwestorów i klientów, że odniosą sukces?

9. Bądź konkretny - unikaj frazesów w swoim SWOT

Wymieniając swoje mocne strony, większość organizacji mówi coś w rodzaju "nasi ludzie są naszym największym atutem" lub coś podobnego. Ale nie zadowalaj się tym. Zapytaj: Co konkretnie potrafią zrobić twoi ludzie, co cenią klienci, dystrybutorzy lub inni interesariusze, co jest inne i lepsze niż u konkurencji? Im bardziej konkretnie i wymiernie, tym lepiej.

10. Poprzyj SWOT szczegółową analizą

Zazwyczaj, gdy widzisz analizę SWOT, ma ona formę prostej listy krótkich stwierdzeń dotyczących mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń. Ale nie poprzestawaj na tym. Dla każdego stwierdzenia, poprzyj je szczegółowymi dowodami i analizą. Jakie dane potwierdzają to stwierdzenie? Jakie przykłady je ilustrują? Im więcej szczegółów uda Ci się przedstawić, tym bardziej przekonująca będzie Twoja analiza SWOT.

Dobrego dnia.

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas.

Michał Chmielecki prowadzi szkolenia

Leadership workshops

Negocjacje menedżerskie i trudne rozmowy

Negotiation workshops

Komunikacja międzykulturowa w biznesie