Komunikacja interpersonalna

Komunikacja interpersonalna - definicje, charakter, dynamika

Komunikacja interpersonalna

Komunikacja interpersonalna należy do tego rodzaju ludzkiej aktywności, z której wszyscy zdają sobie sprawę, ale tylko nieliczni potrafią ją zadowalająco zdefiniować.

Komunikacja interpersonalna to proces mający na celu spowodowanie u odbiorcy informacji zmiany świadomości zamierzonej przez nadawcę. Na komunikację składają się następujące działania:

·         zakodowanie myśli przez nadawcę,

·         nadanie nośnika (fizyczne przekazanie go odbiorcy poprzez kanał formalny lub nieformalny),

·         odebranie nośnika poprzez odbiorcę komunikatu

·         odtworzenie treści informacji (dekodowanie).

·         sprzężenie zwrotne - informacja zwrotna o zrozumieniu przekazu.

Komunikacja interpersonalna polega na werbalnym bądź niewerbalnym przesyłaniu informacji, dzięki temu kształtuje się relacje zachodzące miedzy ludźmi.

Komunikacja interpersonalna, czyli proces przekazu informacji, pomiędzy co najmniej dwiema osobami.

Komunikacja interpersonalna Może występować także pomiędzy większą liczbą osób, ale jest wtedy większa szansa na niezrozumienie komunikatu przez odbiorcę, z uwagi na bariery komunikacyjne, np. szum.         Istnieje kilka definicji komunikacji, w zależności od intencji lub zawartości przekazu. Jednakże ogólnie przyjętą definicją, zrozumiałą dla wszystkich jest definicja opracowana przez Griffina, który twierdzi, że jest to „proces wysyłania wiadomości w taki sposób, że wiadomość otrzymana ma możliwie zbliżone znaczenie do wiadomości zamierzonej.

techniki negocjacji.jpg

Komunikacja interpersonalna to proces, w którym osoby mogą się porozumiewać.

Odbierają swoje sygnały, słowa i je analizują. Skuteczność i umiejętności porozumiewania się, wpływają na stosunki między ludźmi. Brak takich umiejętności może prowadzić do samotności, poczucia się niepotrzebnym, niezadowolenia z pracy. Dzięki otwartej komunikacji wzmacniamy relacje między ludźmi.

Badanie procesów komunikacji interpersonalnej wymaga połączenia wielu dyscyplin naukowych. Psychologia, antropologia, socjologia to tylko niektóre z nich. Komunikacja jest zjawiskiem niezwykle złożonym. Naukowcy próbowali wielokrotnie zdefiniować komunikację interpersonalną, jednakże ustanowienie jednej definicji okazało się być niemożliwe i niezbyt owocne.

Jako że komunikacja interpersonalna stanowi bardzo złożoną i wielopłaszczyznową kategorię, jej analiza wymaga przyjęcia różnych, interdyscyplinarnych założeń teoretycznych. T. Goban-Klas zauważa, iż „w istocie nie ma uniwersalnej „nauki o komunikowaniu”, lecz różne płaszczyzny i sposoby jej uprawiania.”[iii]

Wyróżnia się siedem szkół komunikacji reprezentujących współczesne podejścia do komunikowania. Są to:

  • szkoła socjopsychologiczna

  • szkoła cybernetyczna

  • szkoła retoryczna

  • szkoła semiotyczna

  • szkoła socjokulturowa

  • szkoła krytyczna

  • szkoła fenomenologiczna.[iv]

 Każda z tych szkół w sposób odmienny definiuje komunikację.  Tabela 1 stanowi zbiór tych definicji.

Zestawienie tradycji w dziedzinie komunikacji:

  • socjopsychologiczna

komunikacja jako wpływ interpersonalny

kto mówi? co? komu? z jakim skutkiem?

  • cybernetyczna

komunikacja jako przepływ informacji

komunikat to przetwarzanie informacji

informacja odnosi się do redukcji niepewności

  • retoryczna

komunikacja jako kunsztowne przemawianie publiczne

  • semiotyczna

komunikacja jako proces dzielenia się znaczeniem poprzez znaki

  • socjokulturowa

komunikacja jako tworzenie i odgrywanie rzeczywistości społecznej

  • krytyczna

komunikacja jako refleksyjne wyzwanie rzucone usprawiedliwionemu dyskursowi

  • fenomenologiczna

komunikacja jako doświadczenie siebie i innych poprzez dialog

Należy pamiętać, iż komunikacja interpersonalna jest określeniem wieloznacznym, różnie rozumianym oraz badanym. Istnieje wiele szkół, które w odmienny sposób podchodzą do tego fenomenu i w odmienny sposób go definiują. Historia badań nad komunikacją interpersonalną liczy sobie wiele lat. Procesy komunikowania się są badane już od zarania nauki, jeszcze w starożytności a także u początków nauki nowożytnej przez filozofów (np. John Locke). Mimo wcześniej wspomnianych problemów definicyjnych i wielości interpretacji komunikacja interpersonalna pozostaje fundamentem interakcji międzyludzkich

W zależności od przyjętych kryteriów możemy dostrzec różne spojrzenie na komunikacje. Można patrzeć na nią ze względu na :

relacje pomiędzy nadawcą a odbiorcą – i tu będziemy mieli komunikację;

akcyjną

reakcyjną

interakcyjną

transakcyjną

liczbę uczestników i typ kanału komunikacyjnego – i tu mamy komunikację

interpersonalną - bezpośrednią

masową - pośrednią

technikę przekazu

mówioną

pisaną

inną/pośrednią

systemy stosowanych znaków (kodów)  - więc będziemy mieli komunikację;

werbalną

niewerbalną

parawerbalną

ze względu wreszcie na efekt, komunikacja będzie:

skuteczną

nieskuteczną (chybioną) (Fiske, 1999, Stewart, 2000)

Komunikat interpersonalny tworzony jest przez nadawcę przy pomocy wybranego przez niego kodu - składają się na niego sekwencje różnych znaków lub skonwencjonalizowanei spójne systemy znaków spośród których najbardziej rozbudowane i wyrafinowane to języki. Gdy nadawca chce przekazać odbiorcy pewną informację, musi ją najpierw zakodować, czyli nadać jej postać językową (lub inną).

Głównym narzędziem komunikacji jest język. Komunikacja zachodzi poprzez słowa, pisownię lub mowę ciała. Komunikacja jest bardzo ważna, ponieważ tylko dzięki niej możemy porozumieć się z drugim człowiekiem. Czasem jednak komunikujemy się nieświadomie, poprzez mimikę twarzy, wygląd.

Bariery w komunikacji interpersonalnej

Podczas przesyłu informacji mogą nastąpić zakłócenia, na jakość informacji na wpływ szum wewnętrzny i zewnętrzny. Nieskuteczna komunikacja spotyka się z następującymi barierami:

- sprzeczne lub niespójne sygnały wysyłane przez nadawcę, czyli zmienność decyzji, zdania nadawcy, niedotrzymane deklaracje.

- różnice w postrzeganiu. Dwie osoby posiadające odmienną wiedzę i doświadczenie mogą inaczej zrozumieć ten sam komunikat i mogą powstać znaczące różnice w odczycie.[1]

- różnice językowe, mają miejsce w sytuacji, kiedy słowa użyte podczas komunikacji mają wiele znaczeń oraz mogą być różnie interpretowane. Na przykład w języku angielskim 500 najczęściej używanych wyrazów ma po około 28 definicji.

- odmienne znaczenie gestów i symboli. Przykładem może być kiwanie głową w górę i w dół, które w Polsce oznacza zgodę, natomiast kiwanie w prawo i w lewo, dezaprobatę. Jednakże, że w Japonii mają to odwrotne znaczenie.

- różnica płci, odnosi się do postrzegania osoby nadającej komunikat w stosunku do jej płci. Badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, że kobiety przekazujące informacje w sposób stanowczy i z duża dozą pewności siebie, są odbierane, jako zbyt mało kobiece. Natomiast, jeśli zachowuje sie tak, jak to zostało ogólnie przyjęte, czyli mniej stanowczo i w sposób stonowany, jest postrzegana, jako niepoważna i o niskiej inteligencji.

- emocje są jedną z największych barier przy odbiorze komunikatu. Stres, nerwowość, złość, nienawiść, agresja, a także miłość czy radość powodują, że odbiór lub nadanie komunikatu zostaje zniekształcone lub niewłaściwie wysłany.

- wiarygodność i uprzedzenie, – czyli nastawienie i poziom zaufania do drugiej strony procesu komunikacji. Na wiarygodność mają wpływ okoliczności, w jakich komunikat zostaje wysłany, stanowisko i walory osobiste nadawcy. Natomiast na uprzedzenie mają wpływ usłyszane wcześniej opinie.


Funkcje komunikacji interpersonalnej

Komunikacja odgrywa bardzo ważną role w życiu człowieka oraz pełni wiele funkcji. W procesie komunikacji dana osoba może poczuć zaspokojenie potrzeby kontaktu z innymi ludzi i czuć satysfakcje ze sprostania wymogom stawianych przez społeczeństwo. Tym samym przechodzimy do funkcji regulacyjnej, czyli możliwości wywierania wpływu na uczestnika rozmowy, poprzez egzekwowanie wartości, norm i wzorów zachowań

Funkcje komunikacji interpersonalnej

- Jedną z najważniejszych funkcji jest funkcja informacyjna, czyli przekazywanie informacji między minimum dwiema osobami, w celu dokonania decyzji, podjęcia działań, uzyskania określonych celów.

- Funkcja motywacyjna - jej zadaniem jest skłonić odbiorcę do podjęcia konkretnych działań poprzez wysłanie odpowiedniego komunikatu.

- funkcja kontrolna - ma za zadanie przekazywać ogółowi odbiorców komunikat zawierający treści o sferze obowiązków i powinności, zarówno jednostek jak i organizacji względem siebie; zarazem określa normy i zakres społecznej kontroli.

- funkcja emotywna – podczas przesyłania komunikatu nadawca przekazuje ładunek emocjonalny skierowany do określonej grupy odbiorców w celu zaspokojenia potrzeb psychospołecznych.

Proces komunikacji posiada ściśle określone cechy; przebiega on w kontekście społecznym, czyli interpersonalnym, grupowym, masowym, instytucjonalnym, publicznym, międzykulturowym. Proces ten zachodzi pomiędzy grupą osób, a nie odnosi się do pojedynczego człowieka; jest to coś, co ludzie robią wspólnie a nie pojedynczo.

Komunikowanie się jest pierwszą rzeczą, jakiej człowiek doświadcza tuż po urodzeniu, ponieważ już wtedy komunikujemy się ze światem za pomocą krzyku, dotyku, gestów. Komunikacja przybiera cechy symboliczne, ponieważ w tym procesie możemy użyć znaku, symbolu, symptomu, czy rytuału.

Kolejną cechą komunikacji jest jej interakcyjność. Polega ona na tworzeniu określonych stosunków pomiędzy uczestnikami procesu komunikacji. Proces ten najczęściej ma formę złożoną, jest ona wieloelementowa i wielofazowa – uzyskanie odpowiedzi wymaga czasu, a odpowiedź jest wynikiem wieloetapowego procesu. Może mieć też charakter przekazu jednostronnego (od nadawcy do odbiorcy; jest prosta, uporządkowana, przydatna w przypadku drobnych spraw) lub dwustronnego (z tak zwanym feedbackiem, jest ona bardziej czasochłonna, ale pozwala na uzyskanie większej dokładności, jest to rodzaj komunikacji przydatnej w przypadku bardziej skomplikowanych rozmów, wymagających dokładnego zrozumienia). Komunikacja ma charakter niewerbalny lub werbalny, bezpośredni lub pośredni. Przekaz jest zasadniczo celowy i świadomy; wszyscy biorący w nim udział działają w określonym celu.

Komunikacja interpersonalna w organizacji

Komunikacja organizacyjna Komunikacja organizacyjna ma dwa następujące rodzaje:

i. Komunikacja formalna Komunikacja, która odbywa się zgodnie z hierarchią w miejscu pracy, nazywana jest komunikacją formalną. Pracownicy komunikują się ze sobą w sposób formalny, aby wykonać pracę w pożądanych ramach czasowych.

ii. Komunikacja nieformalna Pracownicy również komunikują się ze sobą tylko po to, by wiedzieć, co się dzieje wokół.

Taki rodzaj komunikacji nazywany jest komunikacją nieformalną i nie ma nic wspólnego z wyznaczaniem jednostek, szczeblem w hierarchii itd. Kierunek przepływu komunikacji

i. Komunikacja w górę Przepływ informacji od pracowników do kadry kierowniczej nazywany jest komunikacją w górę. Komunikacja w górę ma miejsce wtedy, gdy pracownicy dzielą się ze swoimi przełożonymi swoimi poglądami na temat charakteru pracy, obowiązków służbowych i tego, co czują o organizacji jako całości.

ii. Komunikacja w dół Komunikacja w dół ma miejsce wtedy, gdy informacje przepływają od menedżerów do podwładnych. Menedżerowie często wydają polecenia i wskazówki swoim podwładnym, co mają robić i jak wykonywać różne zadania. Taki rodzaj komunikacji nazywany jest komunikacją w dół.


Komunikacja interpersonalna w pracy managera

W organizacji poprzez precyzyjne przekazywanie informacji manager jest w stanie wzmocnić dyscyplinę w pracy, przekazać podwładnym kto za co jest odpowiedzialny i jaką pracę musi wykonać. Poprzez komunikację interpersonalną usprawnia się pracę w firmie, dzięki czemu przyczynia się do polepszenia warunków pracy oraz następuje polepszenie relacji pomiędzy kadrą zarządzającą a pracownikami.

Komunikacja i zarządzanie są ze sobą ściśle powiązane. Komunikacja odnosi się do procesu wymiany informacji między dwiema lub więcej osobami (coraz częściej do komunikacji włącza się również maszyny, ale dyskusję ograniczamy tutaj do komunikacji między ludźmi). Każda z ról kierowniczych - planowanie, organizowanie, prowadzenie i kontrolowanie - zależy od skutecznej komunikacji.

Kierownicy muszą być w stanie otrzymywać dokładne informacje w celu określenia planów, a także muszą być w stanie wysyłać dokładne informacje na temat planów, które mają być realizowane. Kiedy informacje są dokładnie wysyłane i otrzymywane, każdy w organizacji może zostać poinformowany.

Jak jednak widzimy we wcześniejszym przykładzie, gdy informacje są błędnie interpretowane lub gdy nieprawidłowe informacje się rozprzestrzeniają, komunikacja może stwarzać poważne problemy w organizacji. Rola komunikacji w zarządzaniu Rolą kierownictwa jest osiąganie celów organizacji.

W tym celu menedżerowie tworzą plan, który określa, co należy zrobić, kiedy i w jaki sposób zostanie to zrobione. Aby wdrożyć ten plan, menedżerowie muszą przekazać tę informację wszystkim w organizacji. To znaczy, że muszą przekazać plan członkom organizacji. Jednakże, menedżerowie muszą zrobić o wiele więcej niż tylko poinformować ludzi, co muszą zrobić, aby wesprzeć plan.

Muszą również motywować ludzi do wspierania planu, budować zaangażowanie w organizację, nawiązywać kontakty i współpracę oraz informować wszystkich o wydarzeniach i działaniach, które mają wpływ na organizację. Dobra komunikacja nie tylko informuje, ale także pomaga w tworzeniu kultury, która sprawia, że ludzie czują się częścią organizacji i chcą ją wspierać. Przykład otwierający pokazuje, co może wynikać ze słabej komunikacji.

Poniżej przedstawiam niektóre z korzyści płynących z efektywnej komunikacji interpersonalnej.

- Zapewnia przejrzystość.

Dezorientacja, niepewność i niejednoznaczność powodują, że ludzie czują się niekomfortowo i nie chcą współpracować. Jasne określenie ról, obowiązków i relacji daje wszystkim informacje, których potrzebują do wykonywania swojej pracy i zrozumienia ich wkładu w organizację. Skuteczna komunikacja zmniejsza koszty związane z konfliktami, nieporozumieniami i błędami. - Buduje relacje. Kultura promująca otwartą komunikację zmniejsza napięcie pomiędzy hierarchicznymi poziomami pracowników, zarówno w sferze zawodowej, jak i społecznej. W kulturze opartej na zaufaniu i współpracy ludzie są bardziej skłonni do szukania pomocy w rozwiązywaniu problemów oraz do proponowania rozwiązań i ulepszeń.

Skuteczna komunikacja interpersonalna tworzy kulturę kolegialną, która sprzyja pracy zespołowej i zachęca do współpracy.

- Tworzy zaangażowanie.

Skuteczna komunikacja to nie tylko wysyłanie informacji, ale także ich otrzymywanie. Dzięki wsłuchiwaniu się w obawy pracowników, umożliwieniu im wnoszenia wkładu w ich pracę i miejsce pracy oraz uwzględnianiu ich sugestii, menedżerowie mogą sprawić, że wszyscy w organizacji poczują się cenionymi współpracownikami. Kiedy pracownicy poczują, że są doceniani w organizacji, prawdopodobnie będą bardziej zaangażowani i zmotywowani.

Skuteczna komunikacja interpersonalna tworzy wsparcie i zaangażowanie.

- Definiuje oczekiwania.

Kiedy ludzie nie są pewni, czego się od nich oczekuje i jak będą oceniani, nie mogą dobrze wykonywać swojej pracy. Ocena wyników jest trudna, ponieważ pracownik nie zna standardów wydajności, które powinien spełniać. A jeśli konieczne są działania naprawcze, pracownik może mieć pretensje, jeśli nie widzi, jak jego zachowania obniżyły jego efektywność.

Kiedy oczekiwania i standardy są jasne, pracownicy wiedzą, co muszą zrobić, aby uzyskać pozytywną ocenę i jakie korzyści z niej wynikają. To tylko kilka z wielu korzyści, które wynikają z efektywnej komunikacji. Menedżerowie mogą osiągać cele organizacyjne tylko wtedy, gdy ludzie w organizacji są zaangażowani w ich realizację. Ludzie osiągają znacznie lepsze wyniki, gdy są poinformowani i zaangażowani.

Skuteczny menedżer to taki, który skutecznie komunikuje się ze swoimi podwładnymi. Bardzo ważne jest, aby menedżerowie jasno wyrażali swoje poglądy, aby członkowie zespołu zrozumieli, czego się od nich dokładnie oczekuje.

Zazwyczaj istnieją dwa sposoby komunikowania się menedżerów między sobą i z podwładnymi: i. Komunikacja werbalna: i. Komunikacja za pomocą słów nazywana jest komunikacją werbalną. W komunikacji werbalnej nie są dostępne żadne zapisy pisemne. W komunikacji werbalnej osoby muszą być bardzo ostrożne w stosunku do swojej wypowiedzi.

To, co mówią i jak mówią, ma duże znaczenie. Kierownicy muszą dobierać odpowiednie słowa, by zwracać się do swoich członków zespołu. Upewnij się, że nie mylisz członków swojego zespołu. Należy być głośnym i wyraźnym w kontaktach z pracownikami w miejscu pracy.

Bądź bardzo jasny i precyzyjny.

ii. Komunikacja pisemna Komunikacja odbywa się również za pośrednictwem poczty elektronicznej, listów, podręczników, ogłoszeń itp. Taki tryb komunikacji, w którym dostępne są zapisy pisemne, często nazywany jest komunikacją pisemną. Menedżerowie muszą zaszczepić praktykę komunikowania się za pomocą poczty elektronicznej ze swoimi podopiecznymi, ponieważ jest to jeden z najbardziej niezawodnych sposobów komunikacji. Istotne jest, aby menedżerowie opanowali sztukę pisania emaili.

Bez względu na to, jak błyskotliwy i bezcenny jest pomysł lub informacja, jest ona bezwartościowa, chyba że można się nią podzielić z innymi. Z tego powodu skuteczna i efektywna komunikacja interpersonalna jest kluczowa na każdym poziomie organizacji.

Umiejętność skutecznego komunikowania się nie przychodzi jednak łatwo wielu pracownikom i jest umiejętnością, która wymaga praktyki. Dlatego kierownictwo organizacji ma zadbać o to, aby umiejętności pracowników dojrzały do tego stopnia, że staną się doskonałymi komunikatorami.

Pracownicy dochodzą do tego momentu, kiedy w ich interakcjach z innymi konsekwentnie stosują następujące zasady.

Buduj zaufanie

W większości przypadków pracownik nie otwiera się na tych pracowników, którym nie ufa. Kiedy pracownicy mają poczucie, że menedżer jest godny ich zaufania, inwestują swój czas i podejmują ryzyko w sposób, w jaki nigdy by tego nie zrobili, gdyby ich menedżer miał reputację zbudowaną na złym charakterze lub braku uczciwości.

Chociaż pracownicy mogą próbować domagać się zaufania, rzadko się to udaje. Zaufanie najlepiej jest budować poprzez właściwe działanie, myślenie i podejmowanie decyzji. Należy pamiętać, że pracownicy wybaczają wiele rzeczy tam, gdzie istnieje zaufanie, ale rzadko wybaczają cokolwiek, gdzie go nie ma.

Bądź osobisty

Klasyczna teoria organizacji mówi, że kierownictwo ma być na rękę z pracownikami. Jednak w praktyce, kierownictwo może pozostać na rękę tylko wtedy, gdy chce pozostać w ciemności otrzymując tylko wysoce oczyszczone wersje prawdy.

Jeśli kierownictwo nie rozwija konstruktywnych relacji z pracownikami, to nigdy nie może wiedzieć, co tak naprawdę jest na myśli pracowników, aż jest za późno, aby coś z tym zrobić. Rozmowy organizacyjne - Kierownictwo, które w mniejszym stopniu polega na wydawaniu komunikatów korporacyjnych, a w większym na rozmowach organizacyjnych, wprowadza organizację na ścieżkę wyższej wydajności.

Tacy menedżerowie wierzą w dialog, a nie monolog. Chodzi o to, że im większa liczba pracowników angażujących się w rozmowy, tym efektywniejsza jest komunikacja. Jest wielka prawda w poniższym stwierdzeniu, że "ludzi nie obchodzi, ile wiesz, dopóki nie dowiedzą się, jak bardzo ci zależy".

W związku z tym opiekuńcze kierownictwo rozwija efektywną komunikację w organizacji. Bądź konkretny - Bycie konkretnym jest wiele razy lepsze niż bycie niejednoznacznym. Komunikacja w organizacji ma być prowadzona w sposób przejrzysty. Prosta i zwięzła komunikacja jest zawsze lepsza niż skomplikowana i myląca. Bycie zwięzłym i specyficznym pozwala zaoszczędzić czas, który jest cennym towarem.

Dlatego tak ważne jest, aby zarówno kierownictwo, jak i pracownicy nauczyli się, jak przejść do sedna sprawy i trafić na szczyt podczas komunikacji. Bez zrozumienia wartości zwięzłości i jasności jest mało prawdopodobne, aby kierownictwo mogło kiedykolwiek pozwolić sobie na dotarcie do poziomu ziarnistego, ponieważ pracownicy tracą cierpliwość, zanim komunikacja nie zostanie przez nich zrozumiana.

Celem komunikacji jest wyeliminowanie tego, co zbędne, i sprawienie, aby komunikacja była jasna i zwięzła. Nacisk na to, co się odchodzi, a nie zabiera - dobry komunikator nie tylko umie się uczyć i gromadzić informacje podczas komunikacji, ale także potrafi przekazywać pomysły, dostosowywać oczekiwania, inspirować do działania i rozpowszechniać swoją wizję.

Kluczem jest podejście do każdej interakcji z sercem naśladowcy. Kiedy komunikator naprawdę skupia się na tym, by wnieść więcej niż tylko przyjąć, wtedy osiąga cel. Nawet jeśli może się to wydawać sprzeczne z intuicją, poprzez intensywne skupianie się na pragnieniach, potrzebach i pragnieniach drugiej strony, uczy się on o wiele więcej niż kiedykolwiek, koncentrując się na swoim programie.

Mieć otwarty umysł - Często mówi się, że sztywność zamkniętego umysłu jest największym czynnikiem ograniczającym nowe możliwości. Kierownictwo przenosi swoje plany na nowy poziom w momencie, gdy ochoczo szuka tych, którzy mają odmienne zdania i przeciwstawne stanowiska, nie w celu przekonania ich do zmiany zdania, ale w celu zrozumienia, co działa w ich umyśle.

Dobry komunikator nie boi się przeciwstawnych poglądów. W rzeczywistości jest naprawdę ciekawy i zainteresowany. Przydatne są otwarte dialogi z tymi, którzy konfrontują się z komunikatorem, rzucają mu wyzwania, naciągają go i rozwijają. Należy pamiętać, że nie opinia ma znaczenia, ale chęć do dyskusji z otwartym umysłem i uczenia się.

Mniej mów, a więcej słuchaj - Dobry komunikator wie, kiedy go wybrać, kiedy wybrać go w górę, kiedy w dół, a kiedy wyłączyć (najczęściej w dół i w dół). Po prostu wielokrotne nadawanie swojego przekazu nie ma tego samego rezultatu, co angażowanie się w sensowną rozmowę, ale zakłada, że komunikator rozumie, że największa forma dyskursu odbywa się w ramach rozmowy, a nie poprzez wykład czy monolog. Z pomocą przychodzą tu szkolenia z komunikacji interpersonalnej.



Zachęcam Cię do dowiedzenia mojego bloga o zarządzaniu i przywództwie

Jak być pewnym siebie i uporać się z niską samooceną?

Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów

Jak zwiększyć wydajność. 14 kluczowych kroków ku większej wydajności i skuteczności.

Jak się zmotywować mając przed sobą duży cel?

6 rzeczy, których nigdy nie warto robić

Jak wyglądać na pewnego siebie?



Komunikacja werbalna

Komunikacja werbalna

Komunikacja werbalna

Komunikacja werbalna odnosi się do używania języka do przekazywania wiadomości. Służy ona jako narzędzie do wyrażania pragnień, idei i koncepcji oraz jest niezbędna w procesach społecznych.

Komunikacja werbalna zachodzi podczas bezpośredniej rozmowy minimum dwóch osób, czyli tam gdzie słowa służą do wyrażania treści komunikatu. Może to być zarówno monolog jak i rozmowa, dyskusja. Zaangażowane strony wymieniają informacje minimalizując szum komunikacyjny. Zaletą tego rodzaju komunikacji jest efekt natychmiastowego sprzężenia zwrotnego, wzbogaconego elementami komunikacji pozawerbalnej. Z racji faktu, że komunikacja werbalna odbywa się w czasie rzeczywistym, nie jest ona pozbawiona poważnej wady – braku czasu na w pełni przemyślaną odpowiedź. Może to prowadzić do powstania zagrożenia niezrozumienia komunikatu i pogłębienia szumu.

W połączeniu z niewerbalnymi formami komunikacji, komunikacja werbalna działa jako podstawowe narzędzie ekspresji pomiędzy dwiema lub więcej osobami.

Komunikowanie werbalne to komunikowanie które opiera się na słowie. Komunikacja werbalna sprowadza się do tego, iż chcąc przekazać komunikat musimy porozumieć się za pomocą słów.

Bardzo ważny wpływ na komunikację werbalną ma:

·         Nominalna treść wypowiadanych przez nas słów

·         Stopień płynności mowy

·         Zakres słów

W komunikacji werbalnej rozróżniamy cztery rodzaje wypowiedzi:[1]

·         Mowa skierowana do samego siebie (egocentryczna);

·         Mowa polegająca na wydawaniu poleceń i instrukcji, stosowana w celu wywarcia wpływu na zachowania inny; polecenia i instrukcje mogą być uprzejme, perswazyjne (odradzane, przekonywanie), autorytatywne (wiarygodne i pewne);

·         Mowa polegająca na zadawaniu pytań, których celem jest uzyskanie informacji

·         Mowa zawierająca informacje, które mogą być udzielane w odpowiedzi na pytania wykładu na pytania, stanowić część wykładu lub występować w dyskusji nad rozwiązaniem problemu.

Reguły języka w komunikacji werbalnej

Język podlega kilku rodzajom reguł. Kombinacjami dźwięków, które tworzą słowa rządzą reguły fonetyczne. Reguły syntaktyczne z kolei rządzą organizacją symboli. Mimo faktu, iż większość ludzi nie potrafi wymienić reguł syntaktycznych rządzących danym językiem, to od razu czuję się, iż wypowiedź naruszająca te reguły brzmi dziwnie. Korzystaniem z języka rządzą reguły semantyczne. Określają one w jaki sposób mówiący w danym języku używają poszczególnych symboli.

Natomiast reguły pragmatyczne informują nas, jakie zastosowanie i interpretacja wiadomości są poprawne w danej sytuacji.

Kod językowy a komunikacja werbalna

Kod językowy jest zbiorem wyrazów i reguł rządzących ich łączeniem. Innymi słowy jest to słownictwo i gramatyka danego języka. Na to, żeby przekaz był łatwo zrozumiały dla adresata, nadawca musi zbudować go z właściwie wypowiedzianych, powiązanych ze sobą wyrazów, musi więc znać zarówno słownictwo, jak i reguły gramatyczne danego języka.

Istnieje szereg cech wspólnych dla wszystkich kodów, a są nimi:

- określony układ znaków lub symboli,

- pewne reguły określające sposób łączenia znaków lub symboli,

- grupa użytkowników, którzy rozpoznają znaczenie tych znaków,

- grupy, nie dysponujące tą wiedzą,

- pewien zróżnicowany poziom w dziedzinie interpretacji tych znaków, jeśli chodzi o wiedzą fachową.

Jednakże pojęcie kodu językowego samo w sobie nie jest wystarczające. Kod językowy jest pojęciem dość zawężonym. Sam kod jest sztuczny, bez historii, natomiast "język" zawiera historię. Dlatego też, język to kod plus jego historia.[v] Powszechnie przyjmuje się równanie: język = słownik + gramatyka, co oznacza, iż kod języka naturalnego składa się ze zbioru wyrazów oraz reguł łączenia tych wyrazów w wyrażenia i zdania. Jednakże, język scharakteryzowany jedynie przez słownik i reguły składni nie ma odniesienia do rzeczywistości. Żeby język miał interpretację, niezbędne są  reguły semantyczne, ponadto ogromną rolę pełnią warunki kontekstowe, wtedy znaczenie i rozumienie wynikają z interakcji słownych między mówiącymi.

„Zarówno gramatyka jak i słownictwo każdego języka są arbitralnymi konwencjami, na które przystają wszyscy użytkownicy danego języka. Języki nie mogą jednak się od siebie różnić w sposób całkowicie dowolny – wydaje się, że natura ludzkiego poznania nakłada pewne ograniczenia na możliwy kształt reguł językowych.[vi] Być może uniwersalne cechy ludzkiej percepcji i poznania stanowią podłoże występowania pewnych właściwości we wszystkich językach naturalnych – na przykład tego, że istnieją w nich takie kategorie gramatyczne jak rzeczownik i czasownik.”[vii]

Komunikacja werbalna i niewerbalna

W myśl różnych definicji, istnieje wiele rodzajów komunikacji, ale spośród nich podstawowymi są: komunikacja werbalna i komunikacja niewerbalna. Nie zawsze jednak taki podział istniał.

Do lat sześćdziesiątych XX wieku mowa ciała nie była brana pod uwagę w procesie komunikacji, gdyż nie zdawano sobie sprawy jak ważną pełni funkcję, lub stwierdzono, że nie ma ona wpływu na proces wymiany informacji. W połowie lat osiemdziesiątych badacze zdali sobie sprawę, że skuteczna komunikacja to taka, która łączy w sobie te dwa kanały.

W komunikacji werbalnej rozróżniamy cztery rodzaje wypowiedzi:

·         Mowa skierowana do samego siebie (egocentryczna);

·         Mowa polegająca na wydawaniu poleceń i instrukcji, stosowana w celu wywarcia wpływu na zachowania inny; polecenia i instrukcje mogą być uprzejme, perswazyjne (odradzane, przekonywanie), autorytatywne (wiarygodne i pewne);

·         Mowa polegająca na zadawaniu pytań, których celem jest uzyskanie informacji

·         Mowa zawierająca informacje, które mogą być udzielane w odpowiedzi na pytania wykładu na pytania, stanowić część wykładu lub występować w dyskusji nad rozwiązaniem problemu.

Komunikację werbalną możemy również podzielić na:

·         Pionową

·         Poziomą

Komunikacja pionowa dotyczy tak zwanych komunikatów formalnych, przepływających pomiędzy pracownikami a ich kierownikami w celu osiągnięcia założonych celów, przekazaniu istotnych informacji oraz poleceń. W takim przypadku można mówić o komunikacji skierowanej ku dołowi.

Natomiast gdy podwładni kierują informacje do swoich przełożonych mówimy wtedy o informacji skierowanej ku górze. Przełożeni są zainteresowani tym kierunkiem ponieważ dostarczane są im cenne informacje dotyczące pracowników oraz wykonanej przez nich pracy co pozwala na lepsze zarządzanie w firmie.

Komunikacja pozioma dotyczy komunikowania się między członkami tej samej grupy lub pracownikami pełniącymi funkcję na tym samym poziomie.

Dobrego dnia.

Michał


Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę szkolenia menedżerskie i coaching biznesowy w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do sięgnięcia po moje bestsellerowe książki dla manedżerów i dziękuję za poświęcony czas.

Komunikacja werbalna książki i inne źródła wykorzystane w tym poście:

[1] Podstawy przedsiębiorczości Zbigniew Makieta, Tomasz Rachwał, Warszawa 2004, str. 46


Komunikacja werbalna polecana bibliografia:


Maxwell, Alexander. “Magyarization, Language Planning, and Whorf: The Word as a Case Study in Linguistic Relativism.”Multilingua – Journal of Cross-Cultural and Interlanguage Communication 23.4 (2004): 319-37. Web.

Nelson, Katherine, and Lea Kessler Shaw. “Developing a Socially Shared Symbolic System.” Language, Literacy, and Cognitive Development: The Development and Consequences of Symbolic Communication. Ed. Eric Amsel and James P. Byrnes. Mahwah, NJ: Lawrence Erlbaum Associates, 2002. 27-58. Print.

Ogden, C. K., and I. A. Richards. “The Meaning of Meaning” a Study of the Influence of Language upon Thought and of the Science of Symbolism. New York: Harcourt Brace, 1923. Print.

Pelley, S. “Birth Of A Language.” CBSNews. CBS Interactive, 2000. Web. 20 Apr. 2006.

Perlovsky, Leonid. “Language and Emotions: Emotional Sapir–Whorf Hypothesis.” Neural Networks, 22.5 (2009): 518-526. Web.

Sapir, Edward. “Communication.” Encyclopedia of the Social Sciences. New York: Macmillan, 1933. Print.

Sapir, Edward. Selected Writings of Edward Sapir in Language, Culture and Personality. Ed. David Goodman Mandelbaum. Berkeley: U of California, 1958. Print.


Komunikacja werbalna kwartalniki naukowe:

Fer, Simona, Verbal Communication As a Two-Way Process in Connecting People (February 22, 2018). Available at SSRN: https://ssrn.com/abstract=3128115 or http://dx.doi.org/10.2139/ssrn.3128115


Zachęcam Cię do dowiedzenia mojego bloga o zarządzaniu i przywództwie

Jak być pewnym siebie i uporać się z niską samooceną?

Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów

Jak zwiększyć wydajność. 14 kluczowych kroków ku większej wydajności i skuteczności.

Jak się zmotywować mając przed sobą duży cel?

6 rzeczy, których nigdy nie warto robić

Jak wyglądać na pewnego siebie?

Komunikacja niewerbalna

Komunikacja niewerbalna

Komunikacja niewerbalna

Podczas gdy kluczem do sukcesu zarówno w relacjach osobistych, jak i zawodowych jest umiejętność dobrego komunikowania się, to nie słowa, których używasz, ale komunikacja niewerbalna mówi najgłośniej.

Bez względu na to, czy jesteś tego świadomy, czy nie, kiedy wchodzisz w interakcję z innymi, ciągle wysyłasz i odbierasz bezsłowne sygnały. Wszystkie twoje niewerbalne zachowania - gesty, które wykonujesz, twoja postawa, ton głosu, to ile kontaktu wzrokowego nawiązujesz - wysyłają silne wiadomości.

Komunikacja niewerbalna często jest instynktowna, a nie świadoma.

Mogą uspokajać ludzi, budować zaufanie i przyciągać innych do ciebie, albo mogą obrażać, dezorientować i podważać to, co próbujesz przekazać. Te wiadomości również nie kończą się, kiedy przestajesz mówić. Nawet kiedy milczysz, nadal komunikujesz się niewerbalnie.

Komunikacja niewerbalna pełni wiele funkcji. Do podstawowych zadań pełnionych przez różne formy komunikacji niewerbalnej należą:

  • przekazywanie znaczeń (emblematy)

  • ilustrowanie wypowiedzi (ilustratory)

  • wskazywanie emocji (ekspresje)

  • regulację zachowań konwersacyjnych (regulatory)

  • dopasowanie do sytuacji (adaptory).[xv]

Emblematy odpowiedzialne są za przekazywanie znaczeń, zastępują werbalne wypowiedzi, np. kiwnięcie głową z góry na dół – „tak”, „zgadzam się”. Można powiedzieć, iż pełnią podobne funkcje do wypowiedzi słownej. Mogą przekazywać polecenia,  pozdrowienia, sygnalizować zgodę lub jej brak, obrażać. Emblematy są  znakami wyuczonymi i znanymi w danej społeczności. Stosuje się je tam, gdzieposługiwanie się słowami jest utrudnione lub niemożliwe, oraz dla zwiększenia siły ekspresji komunikatu. Liczba emblematów w różnych kulturach bywazróżnicowana i w dużej mierze zależy od „aktywności” gestykulacyjnej danej grupy etnicznej (narodu). Ilustratory natomiast to zachowania niewerbalne, oferujące wizualną interpretację omawianych tematów (np. wielkość złowionej ryby bywa określana wizualnie odległością miedzy dłońmi). Ilustratory skracają wypowiedz aw połączeniu z emblematami mogą tworzyć cale dialogi.”[xvi]

W komunikacji niewerbalnej ekspresje mają na celu ukazanie przeżywanych emocji.

Niektóre z nich to świadome zachowanie, inne nie mając związku z intencjami komunikacyjnymi, stanowią fragment naturalnej reakcji.

Wyrażanie uczuć i emocji to działanie bardzo urozmaicone, dlatego więc angażuje wiele różnorodnych zachowań niewerbalnych - mimikę, gestykulację, intonację głosu, dotykanie lub unikanie dotyku, śmiech lub płacz, tworzenie dystansu przestrzennego, zasłanianie oczu itp.

Emocje można przekazywać z różnym nasileniem. Jeśli negocjator ukazuje przeżywane emocje w pełni, możemy mówić o pełnej ekspresji. Zdarza się, iż emocje mogą zostać zintensyfikowane lub zdezintensyfikowane. „To regulowane ukazywanie emocji często jest wykorzystywane w praktykach wywierania wpływu na innego uczestnika procesu komunikacyjnego, a także w ramach nielojalnych forteli erystycznych.”[xvii]

Funkcją regulatorów jest, jak sama nazwa mówi, regulowanie procesu interakcji, jak również organizacja rozmowy. Wrażliwość na regulatory konwersacyjne pozwala uniknąć zbyt wczesnego lub zbyt późnego zabrania głosu. Szczególnie ważne wydaje się to być w trakcie negocjacji. Podczas tego typu spotkań uważne obserwowanie zachowań niewerbalnych, jest niezwykle przydatne. Sygnalizują, one że:

- osoba aktualnie mówiąca chce oddać glos osobie słuchającej (zmiana intonacji

głosu z twierdzącej na pytająca, poszukiwanie wzrokiem słuchacza),

- osoba mówiąca chce kontynuować, gdy słuchacz chce zacząć mówić (osoba mówiąca podnosi wtedy głos, nie robi przerw, stara się unikać spojrzeń prosto w oczy),

- słuchacz chce zabrać głos (podniesienie reki, przyspieszenie oddechu, przyspieszone

przytakiwanie lub gesty, któresugerują, by osoba mówiąca zakończyła wypowiedź),

- słuchacz nie chce zabrać głosu (słuchacz unika nawiązania kontaktu wzrokowego).

„Funkcją adaptorów jest osiągnięcie jak najbardziej komfortowej pozycji konwersacyjnej poprzez przyjęcie odpowiedniej pozycji ciała, stosownej do oczekiwań dystansu interpersonalnego, pożądanego kąta patrzenia itd.”[xviii] Do zachowań, które pełnią takie funkcje mogą należeć np.: poprawianie się na krześle, mobilizacja pozycji ciała do zabrania głosu, ustawianie rak i nóg w wygodniejszej pozycji, oddalanie się w miarę narastania nieporozumień itd.

Komunikację pozawerbalną można opisywać używając do tego odpowiednich obszarów, a są nimi:

1) Kinezyka – dotyczy ona ruchu. Obejmuje dość szeroki zakres zachowań, które oparte są na ruchu – innymi słowy bada komunikaty wysyłane przez ludzkie ciało:

- zachowania posturalno-gestowe – są to gesty rąk, ruchy wykonywane głową, postawa, która donosi się do sposobów siadania i stania oraz inne zachowania takie jak ukłony, uściski dłoni, wskazywanie, całowanie,

 -  okulestyka – dotyczy ona mimiki lub inaczej ekspresji twarzy jak również kontaktu wzrokowego podczasprocesu komunikacji,

- proksemika – dotyczy przestrzeni, a konkretniej sposobu jej użytkowania przez człowieka jako cechy właściwej jego kulturze,

- haptyka – odnosi się do zachowań jednostki, które związane są z dotykiem.

2) Paralangue – dotyczy różnic w sposobie modulacji głosu podczas rozmowy lub wypowiedzi, na to pojęcie składają się m.in.:

- ton, szybkość i głośność wypowiedzi,

- milczenie – znaczenia milczenia podczas procesu komunikacji,

- innego rodzaju nielingwistyczne zachowania (chrząknięcia, ziewanie itp.).

Warto wspomnieć, iż komunikacja niewerbalna obejmuje również wyglądzewnętrzny, chronemikę, która dotyczyznaczenia i sposobu wykorzystania czasu oraz symbolikę kolorów i cyfr.


Jednymi z najważniejszych aspektów interpersonalnej komunikacji niewerbalnej są gesty.

Wchodząc w jej zakres, służą wspieraniu zrozumienia.[xx] Badania dowiodły, iż gesty podobnie jak inne elementy mowy niewerbalnej znacznie różnią się pod względem kulturowym.[xxi] M. McKaskey uważa, iż gesty nie mają jednego, niezmiennego podkreśla, że wymowa gestów zależy od norm kulturowych oraz osobistego stylu bycia. Nawet gdy osoba i kontekst są dosyć dobrze znane, wskazana jest ostrożność w interpretowaniu mowy ciała.[xxii]

O gestykulacji mówi się często jako o „nieodłącznym elemencie komunikacji”. Za pomocą rąk można przekazać niezwykle wiele informacji. Czasem jeden gest może zstąpić całe zdanie. „Gesty są zarówno wrodzone jak i wyuczone. Są używane we wszystkich kulturach, zazwyczaj łączą się z procesem mowy, i zazwyczaj są automatyczne.”[xxiii] Gestykulacja jest tak podstawowym i fundamentalnym elementem porozumiewania się międzyludzkiego, że gestykulują również ludzie niewidomi od urodzenia. Gesty zazwyczaj mają przypisane znaczenie określonej grupie kulturowej.[xxiv] Na znaczenie poszczególnych gestów duży wpływ ma również religia.[xxv] D. Morris i inni,[xxvi] wyizolowali 20 powszechnych gestów dłoni, mających odmienne znaczenia w odrębnych kulturach.

Proksemika dotyczy posługiwania się przez osoby zaangażowane w proces komunikacji dystansem przestrzennym. Każda osoba ma stworzoną wokół siebie strefę dystansu przestrzennego (społecznego), której nie pozwala przekraczać obcym.

„Każda istota ludzka jest otoczona niewidoczną powłoką powietrza, zwaną „otoczką przestrzenną”, której rozmiary zależą (a) od tego, w jakim miejscu na świecie się wychowaliśmy , i (b) od szczególnej sytuacji, w jakiej się znajdujemy.” [xxvii]

Za twórcę proksemiki uważa się Edwarda T. Halla, antropologa, który wyróżnił cztery strefy używane przez nas nieświadomie w procesie komunikowania z innymi[xxviii]:

- Strefa intymna (wyróżniamy w niej dwie podstrefy lub fazy - blisko i daleko):

            Faza bliska – jest to strefa zarezerwowana dla partnerów, bliskich przyjaciół i dzieci, które przytulają się do swoich rodziców lub bawią ze sobą.

            Faza dalsza ( jest to odległość od 15 do 45 cm) – jest to dystans występujący w zatłoczonych środkach komunikacji, windzie, metrze itp., osoby bez mała wzajemnie się dotykają.

-Strefa osobista (wyróżniamy w niej dwie podstrefy lub fazy - blisko i daleko):

            Faza bliższa (jest to odległość 45-75 cm) – nazywana strefą komfortu podczas rozmów. Wszystkie elementy wyrazu twarzy są dostrzegalne pozostawia ona możliwość dotknięcia drugiej osoby.

            Faza dalsza (jest to odległość od 75 cm do 1,22 m) – jest ona również nazywana odległością na wyciągnięcie ręki. Pozwala ona na prowadzenie prywatnej rozmowy bez ryzyka dotyku.

- Strefa społeczna (wyróżniamy w niej dwie podstrefy lub fazy - blisko i daleko):

            Faza bliższa (jest to odległość od 1,22 do 2,1 m) – w strefie tej najczęściej załatwiamy sprawy służbowe, najczęściej między osobami pracującymi w jednym pomieszczeniu.

            Faza dalsza (jest to odległość od 2,1 do 3,6 m) – w strefie tej najczęściej przebiegają oficjalne kontakty w miejscu pracy.

- Strefa publiczna (wyróżniamy w niej dwie podstrefy lub fazy - blisko i daleko):

            Faza bliższa (jest to odległość od 3,6 do 7,5 m) – jest to strefa wykorzystywana podczas nieformalnych zgromadzeń np.: szef rozmawiający z grupą swoich pracowników.

Faza dalsza (jest to odległość powyżej 7,5 m) – jest to strefa zarezerwowana generalnie dla wystąpień publicznych np.: dla polityków podczas przemówień.

Jako, że część negocjacji odbywa się poza stołem negocjacyjnym proksemika odgrywa w negocjacjach ważną rolę. Przekraczanie stref może prowadzić do wyciągania niepoprawnych wniosków i nieść za sobą negatywne skutki.

Haptyka jest dziedziną nauki, która bada i opisuje wszystkie zachowania jednostki związane z dotykiem. Szczególnie w tym obszarze, zachowania negocjatorów z różnych kultur mogą być niezwykle odmienne. Według R. Heslin możemy wyróżnić dotyk:[xxix]

 - funkcjonalno-profesjonalny - towarzyszy on najczęściej czynnościom zawodowym,

 - grzecznościowo-rytualny - może to być np.: wymiana uścisków podczas powitania,

 - przyjacielsko-koleżeński - dotyczy zazwyczaj znajomych i wyraża sympatię,

 - intymno-seksualny -  towarzyszy on osobom o głębokiej więzi emocjonalnej.

Dobrego dnia.

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę szkolenia menedżerskie i coaching biznesowy w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do sięgnięcia po moje bestsellerowe książki dla manedżerów i dziękuję za poświęcony czas.

Komunikacja niewerbalna książki


APA handbook of nonverbal communication https://psycnet.apa.org/record/2015-02851-000

  1. Knapp - nonverbal communication in human interaction Nonverbal Communication in Human Interaction: 9781133311591: Business Communication Books @ Amazon.com

  2. The social psychology of nonverbal communication The Social Psychology of Nonverbal Communication | A. Kostic | Palgrave Macmillan

  3. Peoplewatching: The Desmond Morris guide to body language Peoplewatching: The Desmond Morris Guide to Body Language - Kindle edition by Desmond Morris. Reference Kindle eBooks @ Amazon.com.

  4. Bodytalk: A world guide to gestures Amazon.com: Bodytalk: A world guide to gestures (9780224039697): Desmond Morris: Books

Komunikacja niewerbalna kwartalniki naukowe

Journal of Nonverbal Behavior - https://www.springer.com/journal/10919/

Zachęcam Cię do dowiedzenia mojego bloga o zarządzaniu i przywództwie

Jak być pewnym siebie i uporać się z niską samooceną?

Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów

Jak zwiększyć wydajność. 14 kluczowych kroków ku większej wydajności i skuteczności.

Jak się zmotywować mając przed sobą duży cel?

6 rzeczy, których nigdy nie warto robić

Jak wyglądać na pewnego siebie?

 

Perswazja językowa

Perswazja językowa

Perswazja językowa

Perswazja językowa jest często opisywana jako świadoma próba zmiany postawy, przekonań lub zachowania jednostki lub grupy.

Perswazja językowa negatywne czy pozytywne zjawisko

Z jednej strony, może być ona wykorzystywana jako narzędzie osiągania osobistych korzyści, np. w polityce lub sprzedaży. Z drugiej strony, perswazja może być również wykorzystywana do poprawy jakości życia i życia osób wokół ciebie.

Kiedy myślimy o perswazji, negatywne przykłady są często pierwszymi, które przychodzą nam na myśl, ale perswazja może być również wykorzystywana jako pozytywna siła. Kampanie na rzecz usług publicznych, które zachęcają ludzi do recyklingu lub rzucenia palenia, są wspaniałymi przykładami perswazji stosowanej w celu poprawy jakości życia ludzi.

Jak różni się perswazja językowa dzisiaj od tej sprzed lat?

Podczas gdy sztuka i nauka perswazji językowej były przedmiotem zainteresowania od czasów starożytnych Greków, istnieją znaczące różnice pomiędzy tym, jaka perswazja językowa ma miejsce dzisiaj i jak to miało miejsce w przeszłości.

W swojej książce Dynamika perswazji: Komunikacja i postawy w XXI wieku, Richard M. Perloff nakreśla kilka głównych sposobów, w jaki współczesna perswazja różni się od tej z przeszłości:

Liczba perswazyjnych komunikatów ogromnie wzrosła. Zastanów się przez chwilę, z iloma reklamami spotykasz się codziennie. Według różnych źródeł, liczba reklam na jaką przeciętny dorosły jest narażony na każdy dzień waha się od około 300 do ponad 3000.

Perswazyjna komunikacja “podróżuje” znacznie szybciej.

Telewizja, radio i internet pomagają bardzo szybko rozpowszechniać informacje

Współczesna perswazja językowa jest znacznie bardziej subtelna.

Oczywiście, istnieje wiele reklam, które wykorzystują bardzo oczywiste strategie perswazyjne, ale wiele wiadomości są znacznie bardziej subtelne. Na przykład, firmy czasami starannie wykonać bardzo specyficzny wizerunek zaprojektowany, aby zachęcić widzów do zakupu produktów lub usług w celu osiągnięcia tego przewidywanego stylu życia.

Perswazja językowa jest bardziej złożona.

Konsumenci są bardziej zróżnicowani i mają więcej możliwości wyboru, więc marketerzy muszą być bardziej dokłądni, jeśli chodzi o wybór przekonywującego medium i przekazu.

Dobrego dnia.

Michał


Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę szkolenia menedżerskie i coaching biznesowy w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do sięgnięcia po moje bestsellerowe książki dla manedżerów i dziękuję za poświęcony czas.



Zachęcam Cię do dowiedzenia mojego bloga o zarządzaniu i przywództwie

Jak być pewnym siebie i uporać się z niską samooceną?

Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów

Jak zwiększyć wydajność. 14 kluczowych kroków ku większej wydajności i skuteczności.

Jak się zmotywować mając przed sobą duży cel?

6 rzeczy, których nigdy nie warto robić

Jak wyglądać na pewnego siebie?

Negocjacje twarde

Negocjacje twarde

Negocjacje twarde

Negocjacje twarde są prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnym rodzajem negocjacji.

Kupno domu, kupno samochodu, zakup mieszkania zazwyczaj nie wymagają budowania relacji. Ponieważ motywy są jasne (chodzi o cenę), zaufanie w twardych negocjacjach nie jest czynnikiem istotnym. Brak zaufania połączony z wysokim poziomem konfliktu tworzy środowisko wypełnione wszelkiego rodzaju manipulacjami i taktykami z pogranicza etyki. Z pomocą przychodzą tu szkolenia z negocjacji menedżerskich .

Negocjacje twarde wykorzystują wszystkie dostępne instrumenty w dążeniu do uzyskania jednostronnej przewagi. Presja, groźby, blefowanie, triki i sztuczki itp. są stosowane w celu przechytrzenia kogoś lub zmuszenia go do zrobienia czegoś, co nie leży w jego lub jej interesie. Negocjacje twarde polegają na przeforsowaniu jednostronnych interesów i są zgodne z konkurencyjną logiką gier o sumie zerowej, w których straty jednej strony są zyskami drugiej strony.

Negocjacje twarde zazwyczaj cechuje to, że:

Uczestnicy to przeciwnicy,

Celem jest zwycięstwo,

Nieufność wobec innych,

Groźby,

W negocjacjach zawsze jest zwycięzca i przegrany.

Negocjacje twarde zazwyczaj przebiegają w następujący sposób:

- Dwie strony angażują się w problem lub konflikt, który koliduje z potrzebami każdej ze stron.

- Każda ze stron samodzielnie rozpoznaje problemy i szuka rozwiązań.

- Każda ze stron samodzielnie decyduje o rozwiązaniu problemu, które spełnia jej własne potrzeby.



Dobrego dnia.

Michał


Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę szkolenia menedżerskie i coaching biznesowy w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do sięgnięcia po moje bestsellerowe książki dla manedżerów i dziękuję za poświęcony czas.


 

BATNA WATNA

BATNA WATNA

BATNA WATNA

Czym jest BATNA i WATNA i czym różni się BATNA od WATNA?

BATNA to skronim od Best Alternative To a Negotiated Agreement (Najlepsza alternatywa dla negocjowanej umowy). Jest ona definiowana jako najkorzystniejsza alternatywa, z której może skorzystać negocjująca strona w przypadku niepowodzenia negocjacji i niemożności osiągnięcia porozumienia. Innymi słowy, w przypadku niepowodzenia negocjacji alternatywą dla strony jest jej BATNA.

BATNA jest często stosowana w taktyce negocjacyjnej i zawsze powinna być brana pod uwagę przed rozpoczęciem negocjacji.

Dlatego też, nigdy nie jest mądrym posunięcie się do poważnych negocjacji bez znajomości swojej BATNA.

Wartością poznania najlepszej alternatywy dla wynegocjowanej umowy jest to, że:

  • Stanowi ona alternatywę, jeśli negocjacje zakończą się niepowodzeniem.

  • Zapewnia siłę negocjacyjną.

  • Określa punkt rezerwacyjny (najgorszą cenę, jaką jesteś skłonny zaakceptować).

WATNA oznacza najgorszą alternatywę dla wynegocjowanej umowy.

Zgodnie z koncepcją zaczerpniętą z teorii negocjacji, WATNA jest najgorszym wynikiem, jaki strona mogłaby ostatecznie osiągnąć, gdyby np. odwołała negocjacje. WATNA, BATNA (Najlepsza alternatywa dla umowy negocjowanej i MLATNA- Najbardziej prawdopodobna alternatywa dla umowy negocjowanej nie są taktyką negocjacyjną, ale raczej benchmarkami, na podstawie których można oceniać oferty.

W fazie przygotowawczej negocjacji należy zastanowić się nad tym jaka jest nasza WATNA.


Nie należy mylić analizy "alternatyw" z analizą "opcji". W terminologii branżowej "opcje" to pomysły, które strony mogą wygenerować w kontekście negocjacji dotyczących ewentualnego rozwiązania. Strony oceniają te opcje, formalnie lub nieformalnie, aby sprawdzić, na ile dobrze zaspokajają one ich interesy. Strony mogą uznać niektóre pomysły za korzystne lub "zwycięskie", a inne za "przegrane", ale wszystkie stanowią teoretycznie możliwe podstawy do rozwiązania sporu między stronami, nawet jeśli niektóre z nich nie są realistyczne lub nigdy nie byłyby akceptowalne dla obu stron.

Analiza opcji pozostaje w kontekście negocjacji z drugą stroną i nie jest tożsama z analizą "BATNA/WATNA".

Ścieżki alternatywne: Strony mogą mieć więcej niż jedną ścieżkę, którą mogą podążać, a która nie wiąże się z negocjacjami z drugą stroną. Najczęstszą ścieżką alternatywną w wielu sprawach będących przedmiotem mediacji jest postępowanie sądowe lub arbitraż, w którym strony starają się uzyskać od sędziego, ławy przysięgłych lub arbitra wyrok, który, jak mają nadzieję, zaspokoi ich interesy lepiej niż wszystko, co mogą uzyskać w ramach negocjacji z drugą stroną.

W tym przypadku analiza koncentruje się na "wygranej" i "stracie" wyników w sądzie. Jednakże, inne alternatywne ścieżki, które mogą istnieć, mogą obejmować: Poszukiwanie wyników od wyższej władzy w organizacji Pójście do prasy Przeprowadzenie strajku Poszukiwanie nowej pracy Poszukiwanie nowych (dostawców, nabywców, dystrybutorów, pracowników itp.) Każda z tych alternatywnych ścieżek ma swoje własne najlepsze i najgorsze wyniki. Strony mogą chcieć przeanalizować wyniki możliwe do osiągnięcia na więcej niż jednej ścieżce alternatywnej, w zależności od tego, jakie strategie mogą realistycznie realizować oddzielnie od negocjacji z drugą stroną.

Oczywiście, sama analiza jest często wykorzystywana do podjęcia decyzji, czy ma sens, czy też nie, aby dana strona dążyła do konkretnej alternatywy. Cel analizy: Celem analizy jest pomoc stronom w podjęciu świadomych decyzji dotyczących możliwych wariantów rozwiązania lub zawarcia umowy. Prawie zawsze przed podjęciem decyzji w ramach negocjacji pomocne jest porównanie możliwych wyników na alternatywnych ścieżkach z rzeczywistymi propozycjami przedstawionymi w trakcie negocjacji.

Jeśli alternatywa wygląda bardzo atrakcyjnie i jest wysoce prawdopodobna, strona może zdecydować się na odrzucenie propozycji, która jest znacznie mniej zadowalająca. Z drugiej strony, jeśli proponowane opcje w ramach negocjacji wyglądają rozsądnie lub lepiej w porównaniu z prawdopodobnymi alternatywnymi wynikami, strona może czuć się bardziej komfortowo przyjmując proponowaną umowę. Analiza pomaga stronom w podjęciu decyzji, czy dana uchwała leży w ich najlepszym interesie, czy też nie.

Pomaga ona również mediatorom uziemić strony w rzeczywistości i zapobiec impasowi poprzez skupienie ich na rzeczywistych możliwościach, a nie na niesformułowanych marzeniach. W niektórych przypadkach strona odrzuci proponowaną rezolucję, nawet jeśli prawdopodobne alternatywy są wyraźnie mniej atrakcyjne w sensie "biznesowym". Jednak w tym przypadku działanie to jest nadal przydatne, ponieważ:

1. Strony dokonują wyboru po rozważeniu i z pełną świadomością tych prawdopodobnych alternatywnych wyników (tj. "z szeroko otwartymi oczami").

2.Działanie to podkreśla istnienie innych interesów, poza "biznesowym" sensem, które napędzają stronę. Wiedza o tych interesach może być pomocna w dalszych negocjacjach. W minimalnym stopniu strony lepiej rozumieją swoje interesy i wartość, jaką im przypisują.

Negocjatorzy powinni również pamiętać, że mogą mieć inne wartości, poziom tolerancji ryzyka i podejście do podejmowania decyzji niż strony i dbać o poszanowanie tych różnic. Również w tym przypadku celem analizy jest edukowanie i promowanie świadomego podejmowania decyzji, a nie wymuszanie zawarcia ugody czy narzucanie mediatorowi wyobrażenia o tym, co ma sens. Z pomocą przychodzą tu szkolenia z negocjacji menedżerskich .

Dobrego dnia.

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas.

Zachęcam Cię do dowiedzenia mojego bloga o zarządzaniu i przywództwie

Jak być pewnym siebie i uporać się z niską samooceną?

Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów

Jak zwiększyć wydajność. 14 kluczowych kroków ku większej wydajności i skuteczności.

Jak się zmotywować mając przed sobą duży cel?

6 rzeczy, których nigdy nie warto robić

Jak wyglądać na pewnego siebie?


Negocjacje

Negocjacje

Negocjacje

Negocjacje nie są łatwe do zdefiniowania. W pracy D. G. Pruitta i P. J. Carnevale’a negocjacje są określone jako „dyskusja miedzy dwoma lub więcej stronami, których deklarowanym celem jest likwidacja różnicy interesów, aby w ten sposób uciec z sytuacji konfliktu społecznego.”

Stronami (zwanymi również spierającymi się) mogą być jednostki, grupy, organizacje lub takie jednostki polityczne jak narody. Różnica interesów oznacza, że strony mają niezgodne preferencje wyboru pomiędzy możliwymi rozwiązaniami”

Czym cechują się negocjacje:

1.                  Angażują co najmniej dwie strony.

2.                  Interesy stron są sprzeczne co najmniej w jednym obszarze.

3.                  Strony co najmniej częściowo dobrowolnie przystępują do podjęcia tej interakcji niezależnie od uprzednio istniejących doświadczeń.

4.                  Podejmowane działania dotyczą:

  •                   podziału bądź wymiany jednego lub więcej dóbr lub zasobów;

  •                  rozstrzygnięcia jednego lub więcej problemów dotyczących zaangażowanych osób lub stron przez nie reprezentowanych.

Działania zwykle polegają na przedstawieniu przez jedną ze stron żądań lub propozycji, ocenianiu jej przez drugą, po czym następuje wyrażenie zgody lub wysunięcie kontrpropozycji. Działania te następują zazwyczaj sekwencyjnie, a nie równocześnie

Istnieją dwa główne rodzaje negocjacji

Negocjacje miękkie:

  • Uczestnicy są przyjaciółmi

  • Celem jest porozumienie

  • Ustępuj, aby pielęgnować stosunki

  • Bądź miękki dla ludzi i problemu

  • Ufaj innym

  • Łatwo zmieniaj stanowisko

  • Składaj oferty

  • Odkryj dolną granicę porozumienia

  • Akceptuj jednostronne straty w imię porozumienia

  • Poszukaj jednego rozwiązania, które oni zaakceptują

  • Upieraj się przy porozumieniu

  • Unikaj woli walki

  • Poddawaj się presji

Negocjacje twarde

Uczestnicy są przeciwnikami

  • Celem jest zwycięstwo

  • Żądaj ustępstw jako warunku stosunków wzajemnych

  • Bądź twardy dla ludzi i problemu

  • Nie ufaj innym

  • Okop się na swoim stanowisku

  • Stosuj groźby

  • Wprowadzaj w błąd co do dolnej granicy porozumienia

  • Żądaj jednostronnych korzyści, jako warunku zawarcia porozumienia

  • Poszukaj jednego rozwiązania, które ty zaakceptujesz

  • Upieraj się przy swoim stanowisku

  • Wygrywaj wolą walki

  • Wywieraj presję

Negocjacje problemowe

  • Uczestnicy rozwiązują problem

  •  Celem jest mądry wynik

  •  Oddziel ludzi od problemu

  •  Bądź miękki w stosunku do ludzi, twardy wobec problemu

  •  Działaj niezależnie od zaufania

  •  Skoncentruj się na interesach, nie na stanowiskach

  •  Badaj i odkrywaj interesy

  •  Unikaj posiadania dolnej granicy porozumienia

  •  Opracuj możliwości korzystne dla obu stron

  •  Opracuj wiele możliwości rozwiązań, z których wybierzesz później

  •  Upieraj się przy obiektywnych kryteriach

  •  Uzasadniaj i bądź otwarty na uzasadnienia. Opieraj się na kryteriach

  •  Poddawaj się regułom, nie presji

Zasady negocjacji wokół meritum 

Każdy z punktów dotyczy jednego z podstawowych elementów negocjacji[1]:

a)                  Oddzielenie ludzi od problemu – przy negocjacjach często dajemy się ponieść emocjom, które mogą doprowadzić nawet do zerwania rozmów. Trzeba starannie bronić się przed zejściem z płaszczyzny problemu do płaszczyzny stosunków międzyludzkich. Celem negocjacji jest przecież przezwyciężenie problemów, a nie pogorszenie wzajemnych relacji;

b)                 Koncentracja na interesach, a nie na stanowiskach – nie można dopuścić do sytuacji koncentrowania się na stanowiskach. Stanowisko często zasłania to, co naprawdę pragniemy osiągnąć w negocjacjach. Należy poświęcić swoją uwagę problemowi, zamiast zajmować twarde stanowisko;

c)                  Opracowanie wielu możliwości przed podjęciem decyzji – w obliczu partnera nie zawsze stać nas na podjęcie słusznej i obiektywnej decyzji. Napięcie związane                  z negocjowaniem hamuje twórcze myślenie. Można jednak przezwyciężyć ten problem, opracowując z góry szeroką gamę ewentualnych rozwiązań. Nie można działać zbyt pospiesznie, należy wcześniej w sposób obiektywny przygotować możliwości kompromisu;

d)                 Oparcie wyników na obiektywnych kryteriach – przy całkowicie przeciwnych interesach obu stron często wygrywa ta strona, która jest bardziej nieustępliwa. Najkorzystniejszym jednak rozwiązaniem jest rozwiązanie oparte na kryteriach obiektywnych.

Cechy dobrego negocjatora - Kto może prowadzić skuteczne negocjacje?

Dobry negocjator to taki negocjator, który potrafi osiągnąć założone przez siebie cele, ale zachowuje dobre kontakty ze swo­imi oponentami. Oznacza to, że realizuje swoje interesy, a ludzie nadal chcą z nim negocjować.

 W opinii profesjonalnych negocjatorów dobrym negocjatorem może być każdy, kto choć w pewnym zakresie będzie posiadał zestaw poniższych cech (według ważności):

1.                  umiejętność planowania,

2.                  zdolność precyzyjnego myślenia w stresie,

3.                  ogólna „praktyczna inteligencja”,

4.                  uzdolnienia werbalne,

5.                  znajomość zagadnień negocjowanej problematyki,

6.                  zintegrowanie (siła) osobowości,

7.                  umiejętność oceniania oraz wykorzystywania władzy i siły negocjacyjnej.

Dobry negocjator powinien:

- posiadać motywację do słuchania, wierząc, że dowie się czegoś nowego i potrzebnego, oczywiście bez lekceważenia mówiących;

- być bardzo obiektywny, czyli umieć odtworzyć sens wypowiedzi partnera tak, jak go widzi druga strona;

- być niesamowicie cierpliwy bez względu na okoliczności i wykazywać się dużą inteligencją
w trudnych sytuacjach;

- wykazywać się niezwykłą wnikliwością, oznaczającą zrozumienie sensu i intencji przekazywanego mu komunikatu;

- być uważnym i dokładnym w słuchaniu, „oczyszczając” komunikat z wszelkiego rodzaju interpretacji, szumów komunikacyjnych, pobocznych informacji;

- zachowywać otwartość w procesie wzajemnego komunikowania się, dając mówiącemu pełną swobodę prezentacji jego poglądów;

- być wrażliwy, dzięki czemu wychwyci symptomy reakcji emocjonalnych partnera
i uwzględni je w dalszych negocjacjach;

- starać się wspierać mówiącego, stwarzając atmosferę aprobaty i zrozumienia, w której łatwiej będzie zaprezentować wszystkie swoje poglądy.

W procesie kształtowania wysokich kompetencji z pomocą przychodzą tu szkolenia z negocjacji menedżerskich .

Dobrego dnia.

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę szkolenia menedżerskie i coaching biznesowy w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do sięgnięcia po moje bestsellerowe książki dla manedżerów i dziękuję za poświęcony czas.

Zachęcam Cię do dowiedzenia mojego bloga o zarządzaniu i przywództwie

Jak być pewnym siebie i uporać się z niską samooceną?

Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów

Jak zwiększyć wydajność. 14 kluczowych kroków ku większej wydajności i skuteczności.

Jak się zmotywować mając przed sobą duży cel?

6 rzeczy, których nigdy nie warto robić

Jak wyglądać na pewnego siebie?

Negocjacje miękkie

Negocjacje miękkie

Negocjacje miękkie

Negocjacje miękkie

Negocjacje to umiejętność, która leży u podstaw naszego codziennego życia.

Kiedy prowadzimy negocjacje miękkie, naszym zadaniem jest zrozumienie, że wspólnym celem jest dojście do porozumienia a nie wygrana.

Zamiast opowiadać się po którejś ze stron i walczyć o takie czy inne stanowisko, naszym ideałem jest znalezienie najlepszego wyjścia i zintegrowanie pewnych aspektów w coś zupełnie nowego.

Negocjacje miękkie zazwyczaj cechują się tym, że:

  • Uczestnicy współpracują

  • Celem jest osiągnięcie porozumienia

  • Pojawiają się ustępstwa na rzecz kultywowania relacji

Negocjacje miękkie czy mogą być niebezpieczne?

Można by pomyśleć, że nie ma się czego obawiać przed tego typu podejściem, ale tak jest. Negocjacje miękkie mogą wciągnąć cię w fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Następnie, po tym jak zostaniesz “uśpiony” , sprytni negocjatorzy mogą przejść w kierunku strategii hard, strategii ofensywnej , pozostawiając cię mocno zdziwionym z powodu tego co się wydarzyło.


Aby nie dać się zaskoczyć negocjacjom miękkim:

  • Należy pamiętać o wdrożeniu planu negocjacji.

  • Obserwuj, w jaki sposób ta strategia wpływa na Twój plan.

  • Dopóki twoje plany są na dobrej drodze, kontynuuj negocjacje miękkie.

  • Jeśli plan zostanie zaatakowany, przygotuj się na "twardą walkę".


Dobrego dnia.

Michał


Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę szkolenia menedżerskie i coaching biznesowy w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do sięgnięcia po moje bestsellerowe książki dla manedżerów i dziękuję za poświęcony czas.

Zachęcam Cię do dowiedzenia mojego bloga o zarządzaniu i przywództwie

Jak być pewnym siebie i uporać się z niską samooceną?

Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów

Jak zwiększyć wydajność. 14 kluczowych kroków ku większej wydajności i skuteczności.

Jak się zmotywować mając przed sobą duży cel?

6 rzeczy, których nigdy nie warto robić

Jak wyglądać na pewnego siebie?

 

Funkcje języka

Funkcje języka

funkcje języka

Funkcje języka wyjaśniają, dlaczego ktoś coś mówi.

Na przykład, jeśli prowadzisz zajęcia, będziesz musiał wydawać polecenia. "Dawanie instrukcji" to funkcja językowa. Funkcje językowe wymagają wtedy pewnej gramatyki. Aby skorzystać z naszego przykładu, dawanie instrukcji wymaga użycia imperatywu. Otwórz swoje książki o negocjacjach. Włóż płytę DVD do napędu. Zakup bilet online.

Istnieje szeroki zakres funkcji językowych.

Oto przykłady zgadywania, wyrażania życzeń i przekonywania - wszystkie funkcje językowe.

Zgadywanie Może być dzisiaj zajęty. Musi być w pracy, jeśli nie ma jej w domu. Może ma nowego chłopaka!

Wyrażanie życzeń Chciałbym mieć pięć milionów dolarów! Gdybym mógł wybrać, kupiłbym niebieski samochód. Poproszę o stek. Namawiając Myślę, że nasz produkt jest najlepszy, jaki można kupić. Chodź, chodźmy się trochę zabawić! Co to może zaboleć? Jeśli dasz mi chwilę, mogę wyjaśnić, dlaczego powinniśmy to zrobić. Myślenie o tym, jakiej funkcji językowej chciałbyś użyć, pomaga ci w nauce zwrotów używanych do realizacji tych zadań.

Na przykład, jeśli chcesz coś zasugerować, będziesz używał tych zwrotów: A może... Może ... Dlaczego nie ... Sugerowałbym, żebyśmy... Użycie funkcji językowych w twojej nauce Ważne jest, aby nauczyć się poprawnej gramatyki, takiej jak czasomierz, i kiedy używać względnych klauzul. Jednakże, jeśli się nad tym zastanowić, to prawdopodobnie równie ważna jest wiedza, dlaczego chcesz coś powiedzieć. Jaki jest tego cel? Jaka jest funkcja językowa?


Nauczanie funkcji języka w językach obcych

Nauczanie funkcji językowych może czasami prowadzić do nieporozumień, ponieważ dla każdej funkcji często stosuje się wiele różnych struktur gramatycznych. Na przykład, przy wyrażaniu życzeń uczniowie mogą używać obecnych prostych (chcę...), warunkowych zdań (Gdybym miał pieniądze, mógłbym...), czasownika "życzenie" na przeszłe i obecne życzenia (chciałbym mieć nowy samochód / chciałbym, żeby przyszła na przyjęcie), i tak dalej. Podczas nauczania, najlepiej jest mieszać funkcje językowe z gramatyką. Zapewnij funkcjonalny język, ponieważ uczniowie są gotowi do nauki.

W powyższym przykładzie, użycie sformułowania "Chciałbym móc iść na imprezę" prawdopodobnie zdezorientuje uczniów niższego poziomu. Z drugiej strony, "Chciałbym iść na imprezę" lub "Chcę iść na imprezę" jest odpowiednie dla klas niższego poziomu.

Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej zaawansowany staje się uczeń, tym bardziej będzie on w stanie zgłębiać język i doskonalić coraz subtelniejsze wymagania funkcjonalne. Oto krótki przegląd niektórych najważniejszych funkcji językowych w podziale na poziomy. Studenci powinni być w stanie wykonać każde zadanie do końca kursu. Oczywiście, studenci powinni również opanować funkcje językowe na niższych poziomach:

Wyróżniamy trzy funkcje języka:

- „funkcja społeczna – to jego znaczenie w koordynacji aktywności członków danej grupy;

- funkcja psychologiczna – odnosi się do organizacji wyższych form życia umysłowego dzięki systemowi językowemu;

- funkcja regulacyjna – odnosi się do kontrolowania zachowań innych poprzez wykorzystywanie środków językowych.”[viii] Te trzy funkcje zostały zaproponowane przez G. A. Delagunę w 1927, znacznie wyprzedzając ówczesne kierunki badań nad komunikowaniem.[ix]

Język wyrażany jest w postaci aktów mowy.

„Mowa jest najbardziej złożonym, subtelnym i specyficznie ludzkim środkiem porozumiewania się.”[x] Treść intencji osoby mówiącej zawarta jest w akcie mowy. Umiejętność komunikowania się zależy od zdolności do przekazywania i rozumienia intencji innych.

„Wedle Searle'a (l975a) można wyróżnić piec kategorii aktów mowy, które Różnią się swoja illokucyjnością. Są to:

1. Stwierdzenia lub przedstawienia (Assertives, representatives). Intencja mówcy jest przekazanie słuchaczowi swego przekonania na jakiś temat. Np. "Ładna pogoda". Należą tu tez przeczenia, przypuszczenia, przewidywania, wyznania itp.

2. Dyrektywy (Directives). Intencja mówcy jest, aby słuchacz coś uczynił.

Np. "Proszę cię, przyjdź jutro", "Która godzina?". Należą tu pytania, rozkazy,

prośby.

3. Zobowiązania (Commissives). Intencja mówcy jest zobowiązanie się wobec

słuchacza do zrobienia czegoś. Np. "Przyjdę jutro". Należą tu obietnice i groźby.

Zobowiązania mogą mieć formę absolutna lub względną: "Jeśli zdążę, to przyjdę jutro".

4. Ekspresje (Expressives). Intencja mówcy jest wyrażenie swego uczucia lub postawy wobec słuchacza. Np. ,,Przepraszam". Należą tu podziękowania, życzenia, gratulacje, kondolencje itp.

5. Deklaracje (Declarations). Deklaracje stwarzają nowy stan rzeczy, który przed ich wypowiedzeniem nie istniał. Często, choć niekoniecznie, są uwarunkowane prawnie lub instytucjonalnie. Przykładem tych ostatnich jest ogłoszenie wyroku w sadzie lub nadanie imienia na chrzcie. Przykładem bardziej swobodnych deklaracji są: "Angażuje panią do pracy", "Zrywam z tobą znajomość".

5a. Werdykty (Verdictives). Jako podklasę deklaracji wyróżnia się jeszcze

werdykty, które nie zmieniają stanu rzeczy, tylko go ogłaszają jako ważny lub

oficjalnie przyjęty. Np. werdykt sędziego sportowego czy ocena egzaminatora.”[xi]

Dobrego dnia.

Michał



Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę szkolenia menedżerskie i coaching biznesowy w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do sięgnięcia po moje bestsellerowe książki dla manedżerów i dziękuję za poświęcony czas.