Po czym poznać że rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze

Po czym poznać że rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze

Czyli 7 oznak, że na rozmowie kwalifikacyjnej dałeś czadu

Po czym poznać że rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze

Ostatnia rozmowa kwalifikacyjna wyglądała obiecująco.

Odpowiedziałeś na wszystkie pytania, wykonałeś świetną robotę wykazując jak twoje doświadczenie idealnie wpasowuje się w potrzeby firmy, a nawet pośmiałeś się wspólnie z rekruterem.

Wszystko wskazuje na to, że dałeś czadu!

Ale czy faktycznie zrobiłeś tak dobre wrażenie, jak myślisz? Po czym poznać, że rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze?

Spójrzmy prawdzie w oczy, oczekiwanie na wyniki rozmowy kwalifikacyjnej może być równie stresujące co przygotowania do niej. Kiedy po zakończeniu rozmowy wyjdziesz za drzwi, łatwo jest popaść w zgadywanki. Przypominasz sobie, że zawahałeś się odpowiadając na trzecie pytanie. Czy ten żart naprawdę był śmieszny?

Poświęcanie zbyt dużo uwagi i czasu, żeby wniknąć w umysł menedżera może doprowadzić cię do obłędu. Jednak umiejętność oszacowania wyniku rozmowy kwalifikacyjnej byłaby bardzo pożądana.

Porównaj swoje doświadczenia z tymi siedmioma punktami, aby ustalić czy pomyślnie przeszedłeś rozmowę.

 1. Rozmowa kwalifikacyjna trwała dłużej niż zakładano

Zazwyczaj harmonogram rozmowy kwalifikacyjnej jest ściśle dopasowany, tak że kandydaci umieszczeni są pomiędzy istniejącymi spotkaniami i innymi obowiązkami menedżera.

Jeśli rozmowa trwa dłużej niż planowane kilka minut, oznacza to, że rekruter zadowolony jest z tego co słyszy.

 2. Czujesz, że w trakcie rozmowy nawiązałeś dobry kontakt z rekruterem

Jest to znaczący czynnik, jeśli chcemy ocenić czy rozmowa poszła dobrze. Zazwyczaj wyczujesz, jeśli coś między wami zaskoczy. Rozmowa przebiega wtedy znacznie płynniej. Twoje dowcipne uwagi spotykają się z uśmiechem lub nawet lekkim śmiechem.

Jeśli masz poczucie, że rekruter mógłby być twoim starym znajomym, jest to czytelny znak, że rozmowa idzie dobrze. Jest to również cenna wskazówka dla pracodawcy, że bez problemu dopasujesz się do środowiska pracy.

Po czym poznać że rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze

 3. Pozytywna mowa ciała rekrutera

Nie jesteś pewien czy udało ci się wypracować więź? Oceń mowę ciała rekrutera. Uśmiechy, pochylanie się do przodu i nawiązywanie kontaktu wzrokowego to oznaki, że rozmówca jest zaangażowany i zainteresowany twoją osobą oraz tym co masz do powiedzenia.

 4. Zostałeś zapytany o inne perspektywy zatrudnienia

Jeśli rekruter pyta, czy w chwili obecnej prowadzisz również rozmowy z innymi firmami, próbuje się dowiedzieć jaka duży jest na ciebie popyt i jak szybko muszą przejść do następnego etapu procesu rekrutacji.

Być może odczuwają presję i chcą zapobiec utracie potencjalnego pracownika. Jeśli dostałeś już termin drugiej rozmowy zanim zakończyłeś pierwszą oznacza to, że zdecydowanie biorą pod uwagę twoją kandydaturę na to stanowisko.

 5. Po rozmowie rekrutacyjnej zaproszono cię na spotkanie z potencjalnymi współpracownikami lub innymi decydentami

Możesz mieć pewność, że rozmowa idzie dobrze, kiedy rekruter zaczyna przedstawiać cię osobom, które nie były przewidziane w harmonogramie. W tym momencie zostałeś oceniony jako potencjalny współpracownik. Bądź przyjaźnie nastawiony do każdej poznawanej osoby, żeby na nich również wywrzeć dobre pierwsze wrażenie.

Skorzystaj również z okazji, by lepiej poznać kulturę pracy panującą w danej korporacji. Czy są to ludzie, z którymi wyobrażasz sobie codzienną wspólną pracę?

 6. Rekruter zachęca cię do kontaktu telefonicznego lub mailowego

Wręczenie służbowej wizytówki może być dobrym znakiem, jednak w niektórych firmach jest to ruch standardowy. Zwróć szczególną uwagę na to, co mówi rekruter, kiedy wręcza ci wizytówkę. "Oto bezpośredni numer do mnie oraz mój adres email; nie wahaj się dzwonić lub pisać, jeśli masz jakiekolwiek pytania". To na przykład prawdopodobnie oznacza, że jesteś na dobrej drodze do drugiej rozmowy.

"Daj mi znać, jeśli będziesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną gdzieś indziej" albo "Pamiętaj, aby skontaktować się ze mną, jeśli dostaniesz ofertę od innego pracodawcy". To z kolei oznacza poważne zainteresowanie ze strony pracodawcy. 

Po czym poznać że rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze

7. Zostałeś poproszony o referencje

Jeśli zdarzy się to podczas pierwszej rozmowy, oznacza to, że firma jest pod wrażeniem i chce przyspieszyć proces rekrutacji.

Dlatego zanim podejdziesz do rozmowy kwalifikacyjnej upewnij się, że dołączyłeś mocny zestaw profesjonalnych referencji oraz że ich autorzy są gotowi do odebrania telefonu od potencjalnego pracodawcy.