Lider perfekcjonista - dlaczego nie warto nim być

Lider perfekcjonista - dlaczego nie warto nim być

perfekcjonista

Problem polega na tym, że dla perfekcjonisty osiągnięcia przeplatają się z jego poczuciem własnej wartości. Kiedy mu się nie udaje, nie czuje się rozczarowany tym, jak to zrobił. Czuje wstyd z powodu tego, kim jest. Jak na ironię, perfekcjonizm staje się wtedy taktyką obronną, by trzymać wstyd jak najdalej od siebie. Jeśli jesteś doskonały, nigdy nie zawiedziesz, a jeśli nigdy nie zawiedziesz, nie ma wstydu.

W rezultacie dążenie lidera do doskonałości staje się bezowocne - a ponieważ nie da się być doskonałym, ten model funkcjonowania jest błędnym kołem.

perfekcjonista

1. Perfekcjonista jest nieustannie zestresowany i niezadowolony.

Perfekcjonizm jest niezwykle stresujący, ponieważ ciągle martwisz się o to, aby wszystko było doskonałe. Nic nigdy nie jest wystarczająco dobre, a ten sposób myślenia pozbawia cię poczucia zadowolenia i spełnienia z pracy.

Wielu z nas uważa perfekcjonizm za pozytywny. Ale naukowcy coraz częściej odkrywają, że nie jest on niezwykle niebezpieczny i prowadzi do długiej listy problemów zdrowotnych.

2. Perfekcjonista nie podejmujesz ryzyka.

Chociaż pozornie chodzi o to, aby wszystko było perfekcyjne, perfekcjonizm napędzany jest intensywnym strachem przed porażką. Jeśli nie potrafię tego zrobić perfekcyjnie, to nawet nie będę próbował. Więc nie pójdziesz do nowej pracy, unie biegasz się o wydanie książki, która mogłaby pomóc wprowadzić na rynek Twoją firmę. W istocie, twój strach przed porażką w rzeczywistości sprawia, że się nie uda.

3. Kreatywność perfekcjonisty jest stłamszona.

Jeśli stale kładziesz nacisk na to, aby robić coś doskonale, wtedy twoja wyobraźnia i kreatywność są tłamszone i miażdżone.

4. Perfekcjonista dążysz do tego, aby wszyscy byli szczęśliwi.

Jako perfekcjonista, często jesteś miłym i przyjemnym człowiekiem, który chce, aby inni myśleli o tobie dobrze. Myśląc "wszystko albo nic", postrzegasz siebie jako "dobrego", jeśli ludzie cię lubią, a "złego", jeśli nie. A to jest podejściem destrukcyjnym. Jesteś wartościowym człowiekiem niezależnie od tego czy ktoś Cię lubi lub nie. Nie warto aż tak mocno przejmować się innymi (nie mówię tu oczywiście o bliskich czy przyjaciołach). Czy inni przejmują się Tobą. Podadzą Ci rękę w potrzebie. Rozważ to.

Perfekcjonizm jest przecież ostatecznie zagrażający Tobie sposób poruszania się po świecie. Zbudowany jest on na jednej wielkiej ironii - nie wolno mi popełniać błędów. A przecież popełnianie i przyznawanie się do błędów jest niezbędnym elementem rozwoju, uczenia się i w ogóle bycia człowiekiem. Sprawia również, że lepiej radzisz sobie z karierą, relacjami i życiem w ogóle. Unikając błędów za wszelką cenę, perfekcjonista utrudnia sobie rozwój i osiągnięcie własnych celów.

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!