Budowanie zespołu - 7 podstawowych elementów psychologii pracy zespołowej

Budowanie zespołu - 7 podstawowych elementów psychologii pracy zespołowej

budowanie zespołu

Budowanie zespołu to nie jest łatwy i lekki temat. Wie o tym każdy trener i menedżer. Więc co trzeba zrobić, aby zbudować efektywny zespół? Zgodnie z modelem TESI (Team Emotional and Social Intelligence) istnieje siedem elementów, które przyczynią się do efektywnego funkcjonowania zespołu:

1. Tożsamość zespołu

Grupa z silną tożsamością zespołu wykazuje przynależność, chęć współpracy i poczucie jasności co do roli każdego z członków. Grupy o silnej tożsamości zespołu mają również wysoki stopień lojalności.

2. Motywacja członków zespołu

Wysoki poziom motywacji odpowiada poziomowi energii i odpowiedzialności zespołu oraz temu, czy konkurencja działa na korzyść czy na niekorzyść zespołu. Posiadanie zmotywowanego zespołu wymaga znajomości i spełniania pragnień, wyznaczania ambitnych celów, wzmacniania sukcesu i wytrwałości.

3. Świadomość emocjonalna

Świadomość emocjonalna zespołu obejmuje ilość uwagi, jaką zespół poświęca zauważeniu, zrozumieniu i poszanowaniu uczuć członków zespołu. Świadomość emocjonalna jest kluczowym czynnikiem motywacji, produktywności i zdolności zespołu do współpracy, co czyni z niej kluczowy czynnik sukcesu każdego zespołu.

4. Komunikacja w procesie budowania zespołu

Intuicyjnie wiemy, że komunikacja jest istotnym czynnikiem dla grupy ludzi pracujących razem. Dostarcza informacji zwrotnych i wskazówek, jak dobrze każdy z członków zespołu słucha, zachęca do uczestnictwa i omawia delikatne tematy.

5. Tolerancja na stres

Zespół z dobrą tolerancją na stres wie, jak dobrze radzi sobie z presją pracy, ograniczeniami czasowymi i rzeczywistą potrzebą równowagi między pracą a życiem prywatnym.

budowanie zespołu

6. Rozwiązywanie konfliktów a budowanie zespołu

Ocena rozwiązywania konfliktów w zespole oznacza zbadanie, w jaki sposób zespół przetwarza niezgodę i czy jest on w stanie poradzić sobie z przeciwnościami jako sposób na poprawę jego funkcjonowania, a nie bycia wciągniętym w konflikt. Jest to niezbędne dla produktywności i kreatywności.


budowanie zespołu

7. Pozytywny nastrój

Zespół o pozytywnym nastroju zbudowany jest na fundamentach zachęty, poczucia humoru i oczekiwania na sukces. Pozytywny nastrój jest głównym czynnikiem elastyczności i odporności zespołu, a także sercem postawy "can-do". Ma to wpływ na to, jak energiczna jest postawa zespołu.

Zgodnie z tymi ramami, wynikiem zastosowania tych umiejętności jest trwała produktywność oraz dobre samopoczucie emocjonalne i społeczne zespołu. Czyż nie tego wszyscy chcemy?

W słowach Henry'ego Forda:

"Wspólne działanie to początek. Trzymanie się razem to postęp. Wspólna praca to sukces".

Jesteś częścią efektywnego zespołu? Co możesz zrobić, aby zacząć rozwijać te umiejętności? Zostaw komentarz poniżej.

prof. Michal Chmielecki.png