Cechy dobrego menedżera

Gdybyś zapytał kilka osób o to jakie są cechy dobrego menedżera, prawdopodobnie skończysz z listą ponad 50 cech.

Cechy dobrego menedżera

Nie tylko będzie ich tak wiele, ale również będą one dość sprzeczne ze sobą. Dlaczego? Ponieważ zależy to od wielu czynników i jest różne dla każdej sytuacji i organizacji, jej strategii, konkretnych celów menedżera, a nawet zespołu, którym będzie zarządzał.

Mimo to, istnieją 4 główne cechy dobrego menedżera, co do których w zasadzie powinien panować konsensus. Wylistowałem je poniżej:

Pierwsza cecha dobrego menedżera: orientacja na wyniki

Ukierunkowanie na wyniki jest kluczową cechą dobrego menedżera i zapewnia, że jest on stale zmotywowany do osiągania swoich celów. Konkurencyjność i duma z osiągniętych wyników skłania dobrego menedżera do osiągania swoich celów. Ukierunkowanie na wyniki sprawia, że dobry menedżer jest bardziej ambitny; zawsze dąży do przekraczania standardów, bicia rekordów i bycia najlepszym.

Jednak, jak każda jakość, istnieje zarówno "dobry", jak i "zły". Menedżerowie, którzy są wysoce zorientowani na wyniki, są bardziej indywidualistyczni niż zawodnicy drużynowi. Mogą nie lubić pracować w zespole i są bardziej zdeterminowani, aby wygrywać niż inni ludzie. Ponadto mają tendencję do wykazywania wyższości i często wolą polegać na sobie niż na innych.

Druga cecha dobrego menedżera: delegowanie

Ponieważ jest to ich celem, aby dodać wartość do ogólnej działalności firmy, zdolność do delegowania jest jedną z najważniejszych cech dobrego menedżera. Ich celem jest posiadanie globalnej wizji i przyczynianie się do działalności biznesowej w sposób bardziej inkluzywny. To powiedziawszy, dobry menedżer powinien być w stanie skutecznie delegować codzienne zadania biznesowe, zwłaszcza te, które mają bardziej biurokratyczny charakter lub są mniej analityczne i złożone.

Możliwość delegowania nie tylko zwiększa wydajność i efektywność menedżera, ale może również przyczynić się do stworzenia bardziej produktywnego zespołu. Przyznanie członkom zespołu dodatkowych obowiązków i odpowiedzialności sprawia, że czują się bardziej zmotywowani i umocnieni.

Chociaż nie ma żadnych szczególnych "złych" cech związanych z możliwością delegowania, nie jest to jakość, która w naturalny sposób dociera do menedżerów. Zwłaszcza ci, którzy mają ogromną motywację do osiągania sukcesów, są bardziej sceptyczni, wątpliwi i nieufni. Motto "jeśli chcesz, aby coś zostało zrobione dobrze, zrób to samemu" jest dość powszechne wśród osób zorientowanych na wyniki, a one mają największe problemy z zaufaniem do innych, którzy przyjmują na siebie pewne zadania i obowiązki.

Trzecia cecha dobrego menedżera asertywność

Dobry menedżer potrzebuje pewnego poziomu asertywności, aby wykonać swoją pracę.

Ponieważ nie obawiają się konfrontacji i nie mają problemu z wyrażeniem swojej opinii, menedżerowie asertywni są bardziej zdolni do wywierania wpływu na innych. Są również wygodniejsi w prowadzeniu zespołu i szybciej podejmują decyzje, szczególnie niepopularne. Osoby asertywne są również dobrymi menedżerami ze względu na ich zdolność do negocjowania, zawierania transakcji i osiągania celów.

Strona niezbyt dobra: osoby asertywne są bardziej opiniotwórcze i mają tendencję do bycia bardziej upartą stroną. Ponadto, mogą się one okazać autorytarne i są bardziej skłonne do podejmowania impulsywnych decyzji bez konsultacji z innymi.

Czarta cecha dobrego menedżera - uznanie pracowników

Uznanie pracowników jest podstawowym elementem ludzkiej potrzeby, w każdym miejscu pracy. Kiedy kierownictwo okazuje uznanie dla dobra pracowników, reagują oni pozytywnie. Informuj członków swojego zespołu, jak owocne są ich wysiłki. Istnieje niezliczona ilość sposobów okazania uznania, poza mówieniem "dziękuję" i "dobra praca".

  • Korzystaj z korporacyjnego systemu gamifikacji

  • Przynieś pączki lub pizzę

  • Przyznaj nagrodę zespołową

  • Daj im dodatkowy czas wolny

  • Pokaż ich sukcesy w mediach społecznościowych

cechy dobrego menedżera

Piąta cecha dobrego menedżera - nie zarządza w skali mikro

Mikromanaging jest częstym błędem popełnianym przez menedżerów, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, który zniechęca i frustruje pracowników.

M.in. badania Google wykazały, że najlepsi menedżerowie tego nie robią, zamiast tego oferują odpowiednią równowagę między wolnością a poradą, pokazując, że ufają swoim bezpośrednim podwładnym i opowiadając się za zespołem.

Bycie szefem to ciężka praca, ponieważ nie ma formuły na to, jak to zrobić dobrze i nie ma wcześniej zdefiniowanych cech dobrego szefa.

Czy wiesz, że 75% osób odchodzących z pracy w rzeczywistości nie rezygnuje z pracy, ale rezygnuje z szefa?

To prawda, że niektórzy ludzie są naturalnymi liderami, którzy intuicyjnie wiedzą, jak najlepiej zmotywować i zaangazować każdego pracownika, ale większość z nas musi się tego nauczyć.

To trochę jak zabawa kostką do sortowania kształtów (taką dla maluchów). Każdy pracownik ma swój unikalny kształt i dobry szef musi być w stanie znaleźć odpowiednią rolę dla każdego z pracowników i dopasować go do kostki.

Na szczęście, z odrobiną cierpliwości i wytrwałości, będziesz mógł kształtować tę dziką różnorodność osobowości w dobrze pracującą organizację.

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!