Budowanie zespołu - 7 podstawowych elementów psychologii pracy zespołowej

Więc co trzeba zrobić, aby zbudować efektywny zespół? Zgodnie z modelem TESI (Team Emotional and Social Intelligence) istnieje siedem elementów, które przyczynią się do efektywnego funkcjonowania zespołu:

1. Tożsamość zespołu

Grupa z silną tożsamością zespołu wykazuje przynależność, chęć współpracy i poczucie jasności co do roli każdego z członków. Grupy o silnej tożsamości zespołu mają również wysoki stopień lojalności.

2. Motywacja członków zespołu

Wysoki poziom motywacji odpowiada poziomowi energii i odpowiedzialności zespołu oraz temu, czy konkurencja działa na korzyść czy na niekorzyść zespołu. Posiadanie zmotywowanego zespołu wymaga znajomości i spełniania pragnień, wyznaczania ambitnych celów, wzmacniania sukcesu i wytrwałości.

3. Świadomość emocjonalna

Świadomość emocjonalna zespołu obejmuje ilość uwagi, jaką zespół poświęca zauważeniu, zrozumieniu i poszanowaniu uczuć członków zespołu. Świadomość emocjonalna jest kluczowym czynnikiem motywacji, produktywności i zdolności zespołu do współpracy, co czyni z niej kluczowy czynnik sukcesu każdego zespołu.

Read More

Jak negocjować pensję?

Skuteczne negocjacje pensji są dużo prostsze, gdy pracodawca od razu poruszy kwestię wynagrodzenia.  W takim przypadku istnieją trzy możliwości działania: zaakceptować ofertę, odrzucić ją lub poprosić o inną propozycję. Zareaguj szczerze, ale nie emocjonalnie. Twoja odpowiedź powinna być oparta na wcześniejszym researchu. Najpierw przypomnij sobie ofertę, następnie "przetraw" ją.

Read More

Po czym poznać że rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze

Ostatnia rozmowa kwalifikacyjna wyglądała obiecująco. Odpowiedziałeś na wszystkie pytania, wykonałeś świetną robotę wykazując jak twoje doświadczenie idealnie wpasowuje się w potrzeby firmy, a nawet pośmiałeś się wspólnie z rekruterem. Wszystko wskazuje na to, że dałeś czadu.

Ale czy faktycznie zrobiłeś tak dobre wrażenie, jak myślisz? Po czym poznać, że rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze?

Spójrzmy prawdzie w oczy, oczekiwanie na wyniki rozmowy kwalifikacyjnej może być równie stresujące co przygotowania do niej. Kiedy po zakończeniu rozmowy wyjdziesz za drzwi, łatwo jest popaść w zgadywanki. Przypominasz sobie, że zawahałeś się odpowiadając na trzecie pytanie. Czy ten żart naprawdę był śmieszny?

Read More

Jak rozmawiać z szefem?

Chcesz porozmawiać z szefem o ważnej dla Ciebie sprawie. Chcesz negocjować coś ze swym przełożonym ale on nie jest zainteresowany by o tym słuchać. Być może już próbowałeś rozmawiać z szefem lub może spodziewasz się, że odrzuci on twoją prośbę. Może starasz się negocjować coś niewielkiego  a może chcesz rozwiązać długotrwały, głęboko zakorzeniony konflikt. Przed rozpoczęciem rozmowy z szefem kluczowym aspektem będzie przekonanie go do rozmowy lub negocjacji.

Read More

Millenialsi (Pokolenie Y) - Jakimi są liderami, co cenią, jak zarządzają i jak zarządzać nimi?

Jakimi liderami są millenialsi? Nietrudno zauważyć, że, jeśli chodzi o podejście do pracy, millenialsi (pokolenie y) są zupełnie inni od pokoleń, z którymi mieliśmy do czynienia dotychczas.Faktem, jest Pokolenie Y, również znani jako „millenialsi”, ma wyraźnie odmienne postrzeganie kwestii związanych z samym miejscem pracy, jak i również inny pogląd na profesjonalizm oraz rolę i cel przywództwa.

Read More

Cytaty motywujące po angielsku

Aby odnieść sukces, trzeba wykorzystać każdy dzień jako okazję do poprawy, do bycia lepszym, do zbliżenia się trochę do swoich celów. Cytaty motywujące po angielsku mogą Cię do tego zainspirować. Ale najlepsze jest to, że im więcej osiągniesz, tym więcej będziesz chciał zrobić, tym wyżej będziesz chciał być. Tak długo, jak długo masz głód sukcesu, zawsze będziesz miał moc, aby go osiągnąć.

Read More

Jak kontrolować emocje?

  „Odłóżmy na bok nasze emocje i myślmy racjonalnie”. Ilu z nasz słyszało lub mówiło? Którąś z wersji tego stwierdzenia podczas negocjacji lub trudnej rozmowy po prostu musieliśmy usłyszeć. Kwestia jest taka: nie tylko nie można usunąć emocji z naszych negocjacji ale też nie jest to dobry pomysł.

Nasze emocje wskazują na to co jest dla nas ważne i pomagają nam określić i wyrazić nasze pragnienia. Jeśli unikniemy tych tematów które wprawiają nas w emocje to prawdopodobnie pozostawimy wartość na stole podczas naszych negocjacji.

Read More

Trudne rozmowy w pracy - jak przestać ich unikać i jak rozmawiać w konstruktywny sposób

Trudne rozmowy w miejscu pracy należą z pewnością do najtrudniejszych zadań menedżera. Nigdy nie jest lekko, niezależnie od tego czy rozmawiamy z podwładnymi, współpracownikami czy przełożonymi. Najtrudniejsze są dla tych, którzy obawiają się konfrontacji i konfliktu i zrobiliby wszystko co możliwe by go uniknąć.

Jednak unikanie trudnych rozmów może prowadzić do dysfunkcji i braku wydajności co może mieć negatywny wpływ na firmę jako całość. Konflikt w miejscu pracy wpływa nie tylko na morale ale też na obroty firmy.

 Zamiast unikać trudnych rozmów znajdź odwagę by zacząć konfrontować się z ludźmi w konstruktywny sposób, postępując z odpowiednimi umiejętnościami i empatią.

Read More

Jak negocjować wynagrodzenie z nowym pracodawcą?

Nie każdy moment w rozmowie o pracę jest dobry by rozpocząć negocjacje wynagrodzenia.

  • Nie zaczynaj negocjować wynagrodzenia z nowym pracodawcą, dopóki nie przedstawisz się z jak najlepszej strony. Musisz najpierw przekonać go, że zdecydowanie przewyższasz innych kandydatów. 

  • Nie rozpoczynaj negocjacji, dopóki nie dowiesz się dokładnie, na czym ma polegać twoja praca. 

  • Nie rozpoczynaj negocjacji z nowym pracodawca, dopóki nie dowiedzą się jak dobrze pasujesz do stawianych wymagań. 

  • Nie rozpoczynaj negocjacji, dopóki nie będziesz przekonany, że naprawdę chciałbyś tu pracować. 

NIE ZGADZAJ SIĘ NA PIERWSZĄ OTRZYMANĄ OFERTĘ.

Zawsze lepiej jest powiedzieć, że potrzebujesz więcej czasu na przemyślenie tej propozycji i rozważenie wszystkich możliwości. Jednakże, wyraź szczere zainteresowanie ofertą, żeby udowodnić, że na poważnie ją analizujesz. 

PROŚ O 15%-20% WIĘCEJ NIŻ CHCESZ UZYSKAĆ.

Kluczowym zabiegiem w negocjacjach jest zaproponowanie takiej sumy, która przewyższa kwotę którą chcesz uzyskać. Taki zabieg stworzy ci przestrzeń do negocjacji i pozwoli uzyskać sumę jakiej oczekujesz. Nie masz nic do stracenia proponując za wysoką pensję. W najgorszym wypadku będziesz musiał wrócić do pierwotnej kwoty, jaka była omawiana.

WYCHODŹ Z INICJATYWĄ

Powinieneś być osobą, która wyjdzie z inicjatywą a następnie szybko uzasadnić swoją prośbę. Pracodawca powoli zacznie dostrzegać, że zasługujesz na takie wynagrodzenie. Nawet jeśli od twojej wygórowanej propozycji zejdą 15-20% w dół i tak otrzymasz więcej niż chciałeś uzyskać.

Read More

Relacje biznesowe a cena

W kontrze do tego co mówi nam stereotyp, budowanie relacji biznesowych nie opiera się na zagadywaniu do każdej napotkanej osoby sprytnym tekstem na temat tego jak doskonały jest twój produkt czy usługa i wtykaniu jej do rąk wizytówki.

Budowanie relacji w biznesie to kultywowanie obopólnie korzystnych znajomości opartych o dawanie i dostawanie. Warto podkreślić kwestię "dawania". Gdy dokonamy tego prawidłowo, szczerze interesując się problemami  drugiej osoby, skupiając się na jej potrzebach, oczekiwaniach, pragnieniach… gdy opracujesz określony system takiej komunikacji, będziesz mógł z łatwością poprawić swoje bezpośrednie wyniki biznesowe, jak i zyskać na marketingu szeptanym. 

Zakładając identyczne warunki, ludzie będą współpracować z tymi, których znają, których lubią i którym ufają (a w rezultacie będą ich też polecać innym). Innymi słowy, jeśli dwóch lub więcej sprzedawców ma produkt, cenę, know-how lub inny podobny czynnik decydujący, który może odegrać istotną rolę, to właśnie osoba znana, lubiana i godna zaufania przez innych będzie stanowiła dla nich kontrahenta lub polecą ją. I to jest absolutnie oczywiste nawet banalne. Pytanie czy jeśli warunki np. cenowe są nieco gorsze, czy nadal tak będzie?

To właśnie jest – moim zdaniem – istota budowania relacji biznesowych.

Udana sprzedaż jest dziś bardziej zorientowana na relacje niż na transakcje.

Ludzie chcą w ten sposób robić interesy i któż może ich winić? Wszakże zaufanie społeczne (zwłaszcza związane z biznesem) osiąga prawdopodobnie najniższy poziom od lat. Klienci martwią się, że zostaną oszukani lub po prostu potraktowani niesprawiedliwie. Chcą robić interesy z kimś, kogo znają, lubią i komu ufają. I są skłonni zapłacić za to więcej.

Read More

Jak być pewnym siebie i uporać się z niską samooceną?

Niska pewność siebie to nie życiowy wyrok. Pewności siebie można się nauczyć, ćwiczyć ją i dojść w tym do mistrzostwa – tak jak każdą inną umiejętność.

Ludzie pewni siebie są podziwiani przez innych. Wzbudzają ich zaufanie. Częściej stawiają czoła swoim obawom i są skłonni do podejmowania ryzyka. Wiedzą, że niezależnie od przeszkód jakie pojawią się na ich drodze są w stanie je pokonać lub ominąć. Ludzie pewni siebie mają skłonności do postrzegania swego życia w pozytywnym świetle nawet jeśli rzeczy nie idą zbyt dobrze. Zazwyczaj są zadowoleni i czują do siebie szacunek.

Czy nie było by wspaniale posiadać taką pewność siebie każdego dnia?

Sprowadza się to do jednego prostego pytania: Jeśli sam nie wierzysz w samego siebie to jak możesz tego oczekiwać od kogoś innego? 

 Wypróbuj niektóre z wskazówek wymienionych poniżej. Nie wystarczy tylko je przeczytać a realizację ich odłożyć w czasie. Naprawdę zacznij ćwiczyć je codziennie poczynając od dzisiaj. Być może najpierw będziesz musiał udawać, że jesteś pewny siebie ale w końcu zaczniesz czuć, że rośnie w tobie fundament pewności siebie. Z czasem i w miarę praktyki (to zjawisko nie nastąpi z dnia na dzień) ty też możesz stać się osobą pewną siebie, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. 

Jak być pewnym siebie porada nr 1. Trzymaj się z dala od negatywności i doprowadzaj do pozytywności.

 To czas by naprawdę ocenić swój wewnętrzny krąg w tym przyjaciół i rodzinę. Jest to trudne zadanie ale nadszedł czas by poważnie rozważyć odsunięcie tych osób które cię dołują i niszczą twoje zaufanie do siebie. Nawet tymczasowa przerwa od obecności wiecznie pesymistycznie nastawionej do życia osoby, która zaraża swym pesymizmem może mieć ogromne znaczenie i pomóc ci poczynić postępy w kierunku większej pewności siebie.

Read More

Udzielanie informacji zwrotnej. Jak udzielić konstruktywnego feedbacku

Udzielanie informacji zwrotnej nie należy do łatwych zadań lidera. Jak udzielać konstruktywnego feedbacku tak aby poprawić relację z pracownikiem? Poniżej kilka zasad.

Udzielanie informacji zwrotnej zasada 1. Udzielaj więcej uwag pozytywnych niż negatywnych.

 Organizacje cechujące się wysoką wydajnością pracy udzielają mniej więcej pięć razy więcej pozytywnych wypowiedzi (wyrażających wsparcie, docenienie, zachętę) niż negatywnych (wyrażających krytykę, dezaprobatę, sprzeciw). Jest tak ponieważ złe emocje są silniejsze od dobrych; nasze mózgi skupiają się bardziej  na negatywnych uwagach z opiniami zwrotnymi niż na tych pozytywnych. (Wiesz o tym jeśli kiedykolwiek jedna nieprzyjemna rozmowa popsuła Ci humor na cały dzień). Jak wskazują badania, pozytywna komunikacja koreluje ze znacznie większym zaangażowaniem pracowników. Możesz zgłaszać uwagi twym pracownikom, nawet udzielać im krytyki lub konfrontować się z nimi ale chcesz robić to w kontekście pozytywnym. Właśnie wtedy ujrzysz najlepsze rezultaty i utrzymasz morale i zaangażowanie.  

 Udzielanie informacji zwrotnej zasada 2. Skupiaj się na przekazywaniu mocnych stron  drugiej osoby, jej unikalnego wkładu i wykazywaniu najlepszych cech.

 Tradycyjnie mamy tendencję do przekazywania pracownikom uwag krytycznych. Jednak skupiając się na ich słabościach tworzymy jedynie poczucie niskiej wartości. Przez skupienie się na ich mocnych stronach tworzymy stabilnego emocjonalnie pracownika. Bądź tak konkretny odnośnie uwag pozytywnych jak negatywnych. Zazwyczaj przechodzimy nad pozytywnymi stronami wspominając o nich krótko, zaś potem rozwodzimy się dużo bardziej szczegółowo nad uwagami krytycznymi. Pamiętaj by do pozytywnych uwag dodawać konkretne przykłady.

Udzielanie informacji zwrotnej zasada 3. Podkreśl współpracę i podobieństwa.

 Staraj się zachować obiektywizm gdy mówisz o jakimś negatywnym wydarzeniu. Opisz problematyczną sytuację zamiast ją oceniać; określ obiektywnie konsekwencje lub związane z tym twoje osobiste odczucia zamiast obwiniać i zasugeruj akceptowalne alternatywy  zamiast kłócić się o to kto ma rację lub kto jest winny.

Read More

Jak przestać unikać trudnych rozmów z pracownikami?

Jak przestać unikać trudnych rozmów z pracownikami?

Powszechnym przykładem unikania trudnych rozmów, o którym często słyszę od swoich klientów jest kierownik, który nie udziela pracownikom krytycznych uwag. Pracownik zrobił coś złego lub jakość jego pracy jest zdecydowanie poniżej normy ale z jakiegoś powodu kierownik nie może lub nie daje pracownikowi uwag z informacjami zwrotnymi, których ten potrzebuje by się poprawić.

Jest to klasyczny przykład “unikacza” - człowieka unikającego konfliktów i kosztów emocjonlanych z nimi związanych. “Unikaczem” jest ktoś, kto często  nie wypowiada się i nie zajmuje się sytuacją, którą należy się zająć po to by nie ponosić kosztów, głównie emocjonalnych. Czasami “unikacz” wysyła wiadomość mailową lub smsa nawet jeśli wie, że jest to ten rodzaj komunikacji, który powinien odbywać się twarzą w twarz.

 Trudne rozmowy z pracownikami są wpisane w prowadzenie biznesu czy bycie menedżerem, a unikanie ich może zaszkodzić naszym relacjom, karierze i interesom. Jeśli jesteś gotowy przestać unikać trudnych rozmów, to tutaj znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci zmienić punkt widzenia, a także kluczowe kroki które powinieneś podjąć by ominąć wszystko co powoduje, że unikasz trudnej rozmowy z pracownikiem.

 Jeśli chcesz skutecznie radzić sobie z trudnymi rozmowami z pracownikami po to by utrzymywać pozytywne, produktywne relacje to zapraszam Cię do udziału udziału w moich warsztatach:

Radzenie sobie z trudnymi rozmowami dla właścicieli firm i menadżerów

Read More