Jak negocjować wynagrodzenie z nowym pracodawcą?

Jak negocjować wynagrodzenie z nowym pracodawcą?

Jak negocjować wynagrodzenie z nowym pracodawcą?

Nie każdy moment w rozmowie o pracę jest dobry by rozpocząć negocjacje wynagrodzenia.

  • Nie zaczynaj negocjować wynagrodzenia z nowym pracodawcą, dopóki nie przedstawisz się z jak najlepszej strony. Musisz najpierw przekonać go, że zdecydowanie przewyższasz innych kandydatów. 

  • Nie rozpoczynaj negocjacji, dopóki nie dowiesz się dokładnie, na czym ma polegać twoja praca. 

  • Nie rozpoczynaj negocjacji z nowym pracodawca, dopóki nie dowiedzą się jak dobrze pasujesz do stawianych wymagań. 

  • Nie rozpoczynaj negocjacji, dopóki nie będziesz przekonany, że naprawdę chciałbyś tu pracować. 

NIE ZGADZAJ SIĘ NA PIERWSZĄ OTRZYMANĄ OFERTĘ.

Zawsze lepiej jest powiedzieć, że potrzebujesz więcej czasu na przemyślenie tej propozycji i rozważenie wszystkich możliwości. Jednakże, wyraź szczere zainteresowanie ofertą, żeby udowodnić, że na poważnie ją analizujesz. 

PROŚ O 15%-20% WIĘCEJ NIŻ CHCESZ UZYSKAĆ.

Kluczowym zabiegiem w negocjacjach jest zaproponowanie takiej sumy, która przewyższa kwotę którą chcesz uzyskać. Taki zabieg stworzy ci przestrzeń do negocjacji i pozwoli uzyskać sumę jakiej oczekujesz. Nie masz nic do stracenia proponując za wysoką pensję. W najgorszym wypadku będziesz musiał wrócić do pierwotnej kwoty, jaka była omawiana.

WYCHODŹ Z INICJATYWĄ

Powinieneś być osobą, która wyjdzie z inicjatywą a następnie szybko uzasadnić swoją prośbę. Pracodawca powoli zacznie dostrzegać, że zasługujesz na takie wynagrodzenie. Nawet jeśli od twojej wygórowanej propozycji zejdą 15-20% w dół i tak otrzymasz więcej niż chciałeś uzyskać.

NIE ZGADZAJ SIĘ NA ZBYT NISKIE WYNAGRODZENIE POCZĄTKOWE.

Rozmowa o pracę jest prawdopodobnie najważniejszymi w twoim życiu negocjacjami płacowymi. Pensja początkowa ma duży wpływ na twoje przyszłe zarobki. Rozpoczynanie pracy z odpowiednio wysokim wynagrodzeniem początkowym sprawi, że nie będziesz musiał walczyć o podwyżki, które zwiększą twoją pensję do należytego poziomu; podwyżki będą adekwatną nagrodą za dobrze wykonaną pracę i dowodem na wzrost twojej wartości w oczach firmy.

Jak negocjować wynagrodzenie z nowym pracodawcą?


NIE ZDRADZAJ WYSOKOŚCI SWOJEJ POPRZEDNIEJ PENSJI.

Twoja poprzednia praca nie powinna mieć wiele wspólnego ze stanowiskiem, o które się obecnie ubiegasz.  Są to dwa różne stanowiska, dla dwóch różnych firm, z różnymi obowiązkami.  

ZROZUM JAK MYŚLI PRACODAWCA. 

Pracodawca rozważa "ile ta osoba będzie mnie kosztować?" i “ile dzięki niej zarobię?”. Nie chodzi o to, że chce okraść Cię z kwoty jakiej jesteś wart, chodzi o względy budżetowe. Pracodawca chciałby mieć jak najlepszego pracownika za najniższą możliwą pensję. W trakcie negocjacji wykaż zwrot z inwestycji.

BĄDŹ ELASTYCZNY.

Podczas negocjacji płacowych prawdopodobnie nie uda ci się uzyskać dokładnie takiej kwoty, o jaką się ubiegasz. Prawdopodobnie będziesz musiał pójść na kompromis. Sztuką jest, żeby zdawać sobie sprawę na jaki kompromis jesteś w stanie pójść i jak zareagujesz, jeśli twój szef nie zaproponuje ci wynagrodzenia, które będziesz w stanie zaakceptować.