Coaching wystąpień publicznych

Nie ważne czy jesteś politykiem, dyrektorem lub właścicielem firmy, menedżerem, wykładowcą czy wschodzącą gwiazdą show biznesu. Jeśli chcesz przewodzić i inspirować powinieneś nauczyć się dobrze przemawiać. Na rynku znajdziesz wiele fachowych publikacji na temat wystąpień publicznych. Czy jednak nauczysz się jeździć na nartach, pływać lub śpiewać czytając książki? Raczej nie. Podobnie jest z wystąpieniami publicznymi. Warto ćwiczyć i analizować to, co robisz.  Trening czyni mistrza, to frazes, wiem to, ale jakże prawdziwy.

Dlaczego coaching wystąpień publicznych?

Być może zbliża się prezentacja w pracy lub przygotowujesz się do wygłoszenia przemówienia przed większą publicznością. Być może planujesz wystąpienie na konferencji lub będziesz prowadzić szkolenie lub grupowy coaching.

Niezależnie od sytuacji, wsparcie przygotowań i ćwiczeń poprzez coaching wystąpień publicznych może wiele zmienić.

Jeśli chcesz pokonać tremę, udoskonalić swoje wystąpienie, przejąć kontrolę nad swoim stanem emocjonalnym i fizycznym w okresie poprzedzającym wystąpienie publiczne i w jego trakcie, możesz liczyć na pomoc.

Jako doświadczony coach wspieram kadrę kierowniczą i przedsiębiorców w pokonywaniu przeszkód poprzez doskonalenie umiejętności komunikacji i wystąpień publicznych.

Niezależnie od tego, czy zmagasz się ze strachem przed wystąpieniami publicznymi, rozpoczynasz swoją podróż przemawiania, czy też chcesz poprawić swoje umiejętności komunikacyjne jako doświadczony profesjonalista, posiadam wiedzę specjalistyczną, aby pomóc Tobie i Twojemu zespołowi w komunikowaniu się z niezrównaną jasnością i przekonaniem. Razem możemy utorować drogę do większej pewności siebie!

Zdecydowanie opowiadam się za praktycznym i empirycznym podejściem do nauki, stosując różnorodne metody, które sprzyjają nabywaniu umiejętności niezbędnych do osiągnięcia sukcesu. Podczas naszej współpracy będziemy aktywnie wykorzystywać Twoje własne materiały prezentacyjne i rzeczywiste scenariusze, z którymi masz do czynienia podczas prezentacji. Ułatwia to bezpośrednie zastosowanie nabytych umiejętności w praktycznych sytuacjach.

W trakcie coachingu z wystąpień publicznych skupimy się na: 

  • Pokonywaniu strachu i lęku przed wystąpieniami publicznymi

  • Poprawie werbalnego i niewerbalnego przekazu

  • Rozwijaniu skutecznych technik pisania przemówień

  • Wykorzystaniu pomocy wizualnych do efektownych prezentacji

  • Opanowaniu prezentacji sprzedażowych i umiejętności pitchingu

  • Nauce technik perswazji, odpowiadania na trudne pytania i negocjacji

  • Budowanie profesjonalnej prezencji lidera

 

Nazywam się dr Michał Chmielecki i od ponad 15 lat zajmuję się rozwojem umiejętności przywódczych i negocjacyjnych.

Jestem autorem bestsellerowych książek a do moich klientów należą firmy z rankingów Rzeczpospolita 100 i Fortune 500 oraz najważniejsze instytucje państwowe.

Wszystkie moje usługi coachingowe dla liderów mogą być świadczone wirtualnie lub w trakcie indywidualnych lub grupowych spotkań a to pozwala na niezrównaną elastyczność w dopasowaniu do potrzeb klienta.

Zapraszam do kontaktu: kontakt@projektprzywodztwo.com

Zapraszam również do lektury moich książek, które najlepiej oddadzą moją filozofię myślenie o przywództwie.

 

Każdego przyszłego mistrza czeka wielki wysiłek i nakład pracy. Pamiętaj jednak, iż najlepsze wyniki osiąga się pod okiem doświadczonych trenerów. Liderzy mają różne style komunikacji. Nie istnieje ten jeden właściwy. Według mnie liczy się autentyczność i unikatowość. Kopiowanie, imitowanie lub adaptowanie czyjegoś stylu nie prowadzi do sukcesu. Lider odnosi sukces, kiedy komunikuje i przemawia „po swojemu”.

Widownia postrzega Cię, jako prawdziwego wtedy, kiedy jesteś prawdziwy.

Ludzie muszą zobaczyć, usłyszeć, poczuć i uwierzyć w Twoją wizję. To ty jesteś przekazem, informacją, wiadomością, a one są Tobą. Autentyczność wzbudza zaufanie. Zau­fanie to sukces Twój bądź twojej organizacji.

Skorzystaj z pomocy - potrzebujesz jej!

Zarówno Stephen King, jak i Mark Twain mieli redaktora, kogoś, kto przeglądał ich prace i dawał pomocne sugestie, jak je ulepszyć.

Redaktorzy ci zapewnili inną perspektywę i ostatecznie poprawili pracę dzięki swoim obserwacjom. Znajdź kogoś, kto wysłucha twojej prezentacji, kto może dać ci pomocne sugestie dotyczące przepływu treści i sposobu jej dostarczania.

 Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz.

Sportowcy wiedzą, że gra się tak, jak się ćwiczyło. Ale praktyka nie polega na siedzeniu przy komputerze, wpatrywaniu się w slajdy i mentalnym przechodzeniu przez prezentację.

Zamiast tego musisz przećwiczyć swoją prezentację lub przemówienie tak, jak planujesz je wygłosić - niezależnie od tego, czy oznacza to stanie w małej sali konferencyjnej, czy wejście na dużą scenę, aby poćwiczyć.

Celem ćwiczeń nie jest zapamiętanie prezentacji, ale raczej zapoznanie się z nią - z jej przebiegiem, sekwencją oraz kluczowymi frazami i punktami, które chcesz przedstawić.

Nie zapomnij też przećwiczyć, jak będziesz "pracować" z publicznością za pomocą ruchu i gestów.

Rozwiń swoją pewność siebie i naucz się zmieniać swoje relacje z lękiem.

Indywidualny coaching wystąpień publicznych pomaga zrozumieć, co dzieje się z lękiem i pewnością siebie. Mogę pomóc ci rozwinąć silniejsze umiejętności pewności siebie, a indywidualne, dogłębne skupienie się na twoich konkretnych problemach może dać ci szansę na przeformułowanie podejścia do wystąpień publicznych i uczynienia ich przyjemniejszymi i mniej stresującymi.

Pomagam liderom przygotowywać się do wystapień publicznych od kilkunastu lat. W tym czasie pracowałem z liderami firm, inżynierami, naukowcami, prawnikami. Po drodze nauczyłem się kilku rzeczy, które mogą okazać się dla Ciebie pomocne.

 Zachowaj prostotę

Schematy organizacyjne, zawiłe slajdy PowerPoint lub stosy danych nie wygrywają. Raczej sprawiają, że ludzie się zniechęcają i zaczynają zerkać w swój telefon lub rozmawiać z kolegą, który siedzi obok nich -dlaczego, bo to po prostu ciekawsze.

Prezentacje, które są jasne i zwięzłe, z większym prawdopodobieństwem zostaną dobrze przyjęte i zapamiętane, a także będą miały większy wpływ na innych.

Jak zachować prostotę?

Bezlitośnie odróżniaj informacje, które trzeba znać, od tych, które warto znać. Zaplanuj prezentację niezbędnych informacji.

Przygotuj jednak dodatkowe slajdy lub materiały informacyjne, które zawierają informacje i szczegóły, które warto znać, na wypadek gdyby ktoś chciał je zobaczyć. Po prostu nie podawaj ich na siłę z góry.

Skorzystaj z konwersacyjnego stylu.

Najlepsze prezentacje są prowadzone w formie konwersacji. Co mam przez to na myśli?

Nigdy nie czytaj bezpośrednio ze slajdów lub z telepromptera (niezwykle nudne!). Recytowanie zapamiętanego scenariusza nie jest lepsze.

Zamiast tego używaj konwersacyjnego języka i naturalnych ruchów ciała, aby mówić o głównych punktach prezentacji w ich właściwej kolejności. Pomyśl o tym tak, jakbyś siedział w swoim salonie i prowadził ożywioną rozmowę z przyjaciółmi.

Utrzymuj dobry kontakt wzrokowy z publicznością i emanuj pasją.

Używaj anegdot i przykładów

Anegdoty i przykłady są świetnymi narzędziami do ilustrowania trudnych pojęć podczas prezentacji; ożywiają dyskusje, które w przeciwnym razie byłyby nudne.

Na przykład, jeśli mówimy o "stylach przywództwa", dzielenie się osobistymi doświadczeniami, w których z powodzeniem zastosowano różne typy, może znacznie pomóc w zrozumieniu procesu wśród uczestników. A może przedstawienie studiów przypadku związanych z konkretnym tematem omawianym tutaj również pomogłoby lepiej wyjaśnić rzeczy. Przykłady zawsze dodają kolorytu prezentacjom, a ponadto zapadają w pamięć, co oznacza, że ludzie prawdopodobnie zapamiętają je później, nawet po zakończeniu wydarzenia!  

Niech prezentacja będzie skierowana do odbiorców.

Zaplanuj swoją prezentację z myślą o odbiorcach. Zadaj sobie najpierw pytanie:

"Jakie są ich potrzeby?". Rozważ odpowiedzi na te pytania:

- Jaki jest ich poziom wiedzy na dany temat?

Odpowiedź na to pytanie określi, jakiego języka technicznego, akronimów lub skrótów możesz użyć.

- Jakie jest ich nastawienie do tematu? Czy jest ono pozytywne, negatywne czy mieszane?

W oparciu o przeprowadzoną analizę możesz chcieć dostosować swój sposób formułowania wypowiedzi. A jeśli możesz przewidzieć obiekcje, możesz zająć się nimi z wyprzedzeniem.

- Czy w ich środowisku psychologicznym dzieje się coś, co może mieć na nich wpływ?

Pozytywne wiadomości, negatywne wiadomości, wydarzenia na świecie zewnętrznym - to wszystko są rzeczy, które mogą być w ich umysłach. Zdecyduj, czy musisz potwierdzić jakieś wydarzenie, czy je zignorować, w oparciu o to, jak według ciebie czują się twoi odbiorcy.

- Wreszcie, czy są jakieś względy kulturowe, które należy wziąć pod uwagę?

Podczas przemawiania w kulturze innej niż własna należy uważać, aby nie używać wyrażeń idiomatycznych ani nie nawiązywać do rzeczy z własnej kultury, które mogą nie być znane poza nią. Dowiedz się, czy są rzeczy, na które powinieneś być bardziej wrażliwy.

Innymi słowy, zawsze najpierw myśl o swoich odbiorcach. Będzie to miało wpływ zarówno na to, co mówisz, jak i jak to mówisz.

 Zaangażuj się w rozmowę z publicznością

Angażowanie się bezpośrednio z członkami publiczności jest niezbędne podczas prowadzenia prezentacji; pomaga to utrzymać ich uwagę i zainteresowanie przez cały czas trwania przemówienia, zamiast wyłączać się po pięciu minutach z powodu nudy, ponieważ od tego czasu nie udostępniono nic nowego!

Możesz angażować innych, zadając pytania związane z tematami omawianymi wcześniej podczas prezentacji (działa to szczególnie dobrze, jeśli ktoś już wcześniej podniósł rękę), nawiązując kontakt wzrokowy podczas mówienia (to pokazuje pewność siebie!), uśmiechając się do ludzi od czasu do czasu (pokazując ciepło!), a nawet wskazując na określone obszary / osoby / tematy podczas omawiania czegoś zupełnie innego - wszystko, co naprawdę angażuje wszystkich aktywnie, zamiast biernie siedzieć i czekać, aż w końcu się skończy.

Wszystkie te metody pomagają przełamać monotonię i urozmaicają przebieg, dzięki czemu słuchacze są zaangażowani przez dłuższy czas, co zapewnia lepszy wskaźnik retencji również później!

Bądź bardziej energiczny.

Większość mówców zużywa zbyt mało energii, gdy występuje przed publicznością. Oto 3 najczęstsze problemy mówców związane z energią:

- Za mało się ruszają.

- Za mało gestykulują lub są zbyt powściągliwi.

- Mówią za cicho i zbyt monotonnie

Jeśli chcesz zaangażować słuchaczy i utrzymać ich skupienie, ważne jest, aby być energicznym. 

Trening czyni mistrza

Przećwiczenie przemówienia nie tylko pomaga poczuć się bardziej komfortowo z materiałem, ale może również pomóc zidentyfikować wszelkie potencjalne problemy lub błędy, które należy rozwiązać przed wygłoszeniem go przed publicznością. Dodatkowo, przećwiczenie prezentacji pozwala na płynniejszą prezentację; zapewni to słuchaczom lepsze wrażenia, ponieważ wszystko ładnie się układa, bez przerw i nieporozumień wynikających z braku znajomości materiału, który jest tutaj udostępniany!