Intuicja

Intuicja w przywództwie

„Intuicyjny umysł jest świętym darem, umysł racjonalny jest jego wiernym sługą. Stworzyliśmy społeczeństwo, które szanuje sługę a zapomina o darze” – Albert Einstein

Jednym z głównych powodów, dla których liderzy najwyższego szczebla są w stanie podejmować trudne decyzje, jest to, że nauczyli się ufać swojej intuicji.

“Intuition is a very powerful thing, more powerful than intellect.” – Steve Jobs

“I’m often wrong, but my batting record is good enough that I keep swinging every time the ball is thrown.” –Bill Gates referring to his gut instinct in an interview with CNN in 2002

“I rely far more on gut instinct than researching huge amounts of statistics.” –Richard Branson

Bill Gates mówi: "Często musisz polegać na intuicji." Fakty są wspaniałe i potrzebujemy ich, ale czasami sprowadzają się do tego, co czujemy w naszym wnętrzu.

Fakty to "matematyka" podejmowania decyzji, a intuicja to "sztuka". Tradycyjna nauka biznesu skupia się na faktach i liczbach, ale co z tym ważnym elementem intuicji? Moje doświadczenie coachingowe kadry kierowniczej, a także własna droga zawodowa przekonały mnie, że jednym z największych wyzwań stojących dziś przed liderami w biznesie jest podejmowanie decyzji.

Read More

Moja nowa książka Techniki negocjacji i wywierania wpływu już w sprzedaży

Jest to książka, którą polecam każdemu, kto chce nauczyć się skuteczniej negocjować. Omówiono w niej zasady i strategie, które są potrzebne do przeprowadzenia udanych negocjacji.

Psychologiczne podstawy procesu negocjacyjnego są motorem sukcesu i porażki w wielu negocjacjach. Ta książka opisuje zasady wywierania wpływu, które leżą u podstaw ludzkich zachowań w sytuacjach negocjacyjnych i powodują, że ktoś mówi "tak".

Napisana przez profesjonalnego negocjatora, książka zawiera narzędzia i porady, które sprawdzają się w polskim kontekście negocjacji. Kilkunastoletnie praktyczne doświadczenie autora sprawia, że książka przypadnie do gustu praktykom szukającym wiedzy i narzędzi, które od razu można zaaplikować w biznesie.

Read More

Bariery rozwoju przywództwa

Bariery rozwoju przywództwa

W ciągu ostatnich kilku miesięcy pracowałam z kilkoma liderami, którzy na swoich stanowiskach kierowali się nowymi wyzwaniami.

Różnice pomiędzy tymi, którzy poradzili sobie z tymi sytuacjami z powodzeniem, a tymi, którzy nie często wykazywali się w swoich reakcjach na te bardzo powszechne bariery rozwoju przywództwa.

1. Wierząc, że to nie może się zdarzyć Tobie

Każdy lider musi być świadomy tego, co może zapobiec, opóźnić lub zatrzymać wzrost. Aby to zrobić, należy zacząć od kilku podstawowych spostrzeżeń: że rozwój przywództwa nie jest nieunikniony i że pewne rzeczy mogą go zatrzymać lub wykoleić. W zbyt wielu przypadkach liderzy nie są w stanie dowiedzieć się, co blokuje ich wzrost, ponieważ zaprzeczają, że jest to konieczne.

2. Ignorowanie użyteczności błędów

Błędy są niezbędne dla wzrostu. Są one drogowskazami na drodze do nauki. Pracowałam z klientem, który przeżywał serię trudnych i przykrych zdarzeń, a on chciał jak najszybciej przejść obok nich. Kiedy poczujesz się źle ze swoim przywództwem, nie spychaj go na drugi plan. Raczej skorzystaj z okazji do rozwoju, zastanów się, jak uniknąć podobnych wybojów w przyszłości i naucz się, jak nieco bardziej zręcznie wydostać się z następnego wyboju.

3. Odmowa pomocy

Wszyscy potrzebujemy pomocy, aby się uczyć. Z różnych powodów, zazwyczaj zakorzenionych w niepewności osobistej, wielu przywódców odmawia pomocy. Skorzystaj z pomocy trenera i zaangażuj się w swój rozwój. (Doskonałym źródłem informacji na temat wykolejania się liderów jest Centrum Kreatywnego Przywództwa).

4. Nie proszenie o właściwe rzeczy Czy przejmujesz nową rolę przywódczą? Jeśli masz szefa lub zarząd, przed którym musisz odpowiedzieć, masz ograniczone okno, w którym możesz przedstawić plan i zapytać o to, czego potrzebujesz. Dobry artykuł profesor Lindy Hill z Harvardu ("Zostanie szefem") podkreśla potrzebę "stworzenia warunków dla własnego sukcesu".

5. Nie pozwalając twojemu zespołowi wykonywać swojej pracy Bloker ten ma wiele nazw: mikrozarządzanie, maniak kontroli, niezdolność do delegowania itp. Prawdziwe przywództwo wymaga zdolności do tworzenia i utrzymywania środowiska, w którym inni mogą odnieść sukces. Oznacza to, że musisz zejść z drogi i pozwolić swojemu zespołowi wykonywać jego pracę.

6. 6. Brak wiarygodności funkcjonalnej Jeśli prowadzisz grupę funkcyjną, musisz mieć wystarczającą wiedzę na temat tej funkcji, aby być wiarygodnym - szczególnie w nowej roli lub w nowym zespole. Ludzie stają się dość niespokojni, gdy lider nie rozumie podstaw tej pracy.

7. Brak wiarygodności procesu przywództwa W szerszej roli przywódczej, wiedza specjalistyczna w każdej funkcji nie jest możliwa lub potrzebna. Potrzebna jest bardzo kompetentna realizacja procesu przywództwa, taka jak wybór zespołu oraz organizowanie i definiowanie celów, priorytetów, decyzji, zasobów, odpowiedzialności i opcji. Liderzy muszą zachować równowagę w szerszym spojrzeniu.

8. Za mało odwagi, by zrezygnować z wczorajszych narzędzi. Kiedy liderzy używają mniej funkcjonalnej wiedzy specjalistycznej, a więcej umiejętności przywódczych, angażują się w psychologiczny akt ustanawiania narzędzi z przeszłości i wybierania nowych narzędzi dla teraźniejszości. Proces ten może być trudny. Wymaga odwagi i nie każdemu się to udaje. (Artykuł Karla Wiecka "Drop Your Tools" jest fascynującym studium tego zjawiska).

9. Niezdolność do zmierzenia się z dynamiką władzy przywództwa Wielu przywódców nie czuje się komfortowo z władzą, jaką sprawują nad innymi. Presja tej odpowiedzialności może sprawić, że nawet dobrzy przywódcy nie będą w stanie w pełni zaakceptować swojej roli. Jeśli nie czujesz się komfortowo ze swoim wyższym statusem przywódcy, musisz stawić czoła temu niepokojowi i nauczyć się efektywnie i etycznie wykorzystywać władzę.

10. Dobra pamięć. Zbyt dobra Przywódcy muszą zapomnieć o bardzo wielu rzeczach. Naprawdę zły dzień musi ustąpić miejsca próbowaniu ponownie rano. Wiele błędów popełnianych przez innych musi być traktowanych jako przebaczenie i zapomnienie. Kwestie, które mogą rozpraszać uwagę i źle kierować, najlepiej jest ignorować. Czasami najlepsze rzeczy, o których należy pamiętać o rozwoju przywództwa, to te, o których trzeba zapomnieć, aby iść naprzód.

Read More

Siła feedbacku. Jak poszukiwać dobrych informacji zwrotnych na temat swojego działania.

Siła feedbacku. Jak poszukiwać dobrych informacji zwrotnych na temat swojego działania.

Przemyślana informacja zwrotna pomaga w rozwoju zarówno osobistym, jak i zawodowym.

Jest to cenny podarunek od tych, którzy dbają o Twój osobisty i zawodowy sukces. Przekazywanie feedbacku nie jest łatwe. A inni przekażą Ci informacje zwrotne tylko wtedy, gdy będziesz dla nich przystępny i pozwolisz im czuć się komfortowo.

Tak wielu z nas nie wie, jak skutecznie przyjąć feedback. Istnieje tendencja do natychmiastowej defensywy lub próby zracjonalizowania złej oceny.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć:

1. Poproś o opinię!

Wszyscy mamy martwe punkty, które inni mogą pomóc oświetlić. Nie bój się zasięgać porad i opinii na temat tego, jak sobie radzisz i co możesz zrobić, aby poprawić swoją pracę.

2. Poproś o więcej! Możesz poprosić o więcej szczegółów za każdym razem, gdy ktoś udzieli Ci informacji zwrotnej. Jest to najlepszy sposób na pełne zrozumienie myśli, jakie dana osoba ma na temat Twojej pracy.

3. Wysłuchajcie wiadomości. Przekazywanie informacji zwrotnych jest dla wielu osób wyzwaniem. Jesteśmy towarzysko nastawieni, aby nie chcieć zranić swoich uczuć.

Dlatego też przekazywanie komuś uczciwych informacji zwrotnych może wymagać odrobiny odwagi. I czasami słowa te nie wychodzą całkiem dobrze. Nie dajcie się zwieść słowom, w które sprzężenie zwrotne jest owinięte. Zamiast tego posłuchajcie komunikatu i postarajcie się wyciągnąć z niego wnioski.

4. Dostrzeżcie możliwość współpracy. Kiedy ktoś udzieli Ci informacji zwrotnej, skorzystaj z okazji, aby współpracować z tą osobą. Zapoznaj się z innymi pomysłami na to, jak możesz stać się wspaniały. Burza mózgów i połączenie sił z tą osobą tak, abyś rozwijał sprzymierzeńca, który będzie cię wykorzystywał do odbijania pomysłów w terenie.

5. Obejmij go! Ktoś troszczy się na tyle, że chce ci pomóc.

Postrzegaj to jako okazję do tego, by stać się lepszym w tym, co robisz. Jeśli się bronisz, przestajesz słuchać. Przestań! Wysłuchaj tego i zsyntetyzuj poradę, którą właśnie otrzymałeś.

6. Ustalcie, co z nią zrobicie.

Prawdą jest, że nie wszystkie informacje zwrotne są konstruktywne, ale zazwyczaj w każdej informacji zwrotnej, którą otrzymujesz, znajduje się jakieś jądro wartości. Wyszkol się w poszukiwaniu tego jądra nawet najbardziej negatywnej reakcji na Twoją pracę, a staniesz się lepszy. Na zakończenie, zacznijmy rok od nauki poszukiwania i otrzymywania informacji zwrotnych. To niesamowite, jak wiele się nauczysz, co sprawi, że będziesz jeszcze większy niż w zeszłym roku!

Nieustannie otrzymujemy i przekazujemy informacje zwrotne. Bez względu na to, czy są one wyrażone w mowie lub piśmie, czy ukryte w gestach lub tonie głosu, informacja zwrotna przekazuje informacje o zachowaniach i oferuje ocenę jakości tych zachowań.

Chociaż łatwo jest osobiście przyjmować informacje zwrotne, staramy się postrzegać je jako okazję do nauki. Informacja zwrotna może wzmocnić istniejące mocne strony, utrzymać zachowanie zorientowane na cel na kursie, wyjaśnić skutki zachowania oraz zwiększyć zdolność odbiorców do samodzielnego wykrywania i usuwania błędów. Korzystaj z poniższych wskazówek, aby skutecznie otrzymywać i przekazywać informacje zwrotne.


Read More

Trudne decyzje - jak podejmują je skuteczni liderzy

Trudne decyzje - jak podejmuję je skuteczni liderzy

Jak podejmować trudne decyzje jako przywódca

1) Skonsultuj się tylko z kilkoma zaufanymi osobami.

W obliczu zniechęcających decyzji, pokusa jest zebranie jak największej ilości opinii i perspektyw w poszukiwaniu prawdziwej obiektywności. Jeśli jednak spróbujesz uzyskać informacje i opinie od jak największej liczby osób, które są w stanie je zdobyć, możesz być jeszcze bardziej przeciążony i przytłoczony. Zamiast tego, ogranicz porady, które bierzesz, tylko do kilku osób, którym naprawdę ufasz i które szanujesz. W ten sposób nie bierzesz rad od ludzi, którzy nie są zaznajomieni z daną sytuacją lub ludzi, o których opinii nie myślisz tak wysoko. Pozwól, aby ludzie brali w tym udział tylko wtedy, gdy prosisz ich o radę i trzymaj ją w jak najmniejszym stopniu.

2) Bądź świadomy tego, co jest naprawdę ważne. W obliczu trudnych decyzji, rozeznanie różnic i drobiazgów pomiędzy dostępnymi opcjami jest często trudne. Twoje wybory mogą wydawać się podobne na poziomie powierzchni, a szczegóły, które wyróżniają się jako odmienne, mogą nie mieć rzeczywistych konsekwencji. Cennym ćwiczeniem jest usiąść i opracować listę prawdziwych, znaczących różnic i wyników w oparciu o swoje wybory, a także ich podobieństwa. Należy włożyć trochę wysiłku w ważenie i analizowanie opcji w sposób sformalizowany, a nie mówienie o nich lub przeżuwanie. Zapisywanie rzeczy pomoże Ci uporządkować informacje. Czasami, widząc je przed sobą, można zrobić całą różnicę w świecie.

Read More

Dwa słowa, które zrewolucjonizują twoje przywództwo

Dwa słowa, które zrewolucjonizują twoje przywództwo

Dwa słowa, które zrewolucjonizują twoje przywództwo "Ufam ci."

Jeśli chodzi o budowanie zaufania w relacjach, ktoś musi wykonać pierwszy ruch. Jedna osoba musi być chętna do wyjścia z inicjatywą i zaufać drugiej osobie.

Czy to jest ryzykowne? Tak! Ale bez ryzyka nie ma w zasadzie możliwości budowania zaufania.

Kto wykonuje pierwszy ruch, przywódca czy podwładny?

Niektórzy twierdzą, że na zaufanie trzeba sobie zapracować, zanim się je zdobędzie. Zatem w pewnym sensie odpowiedzialność za wykonanie pierwszego ruchu spoczywała na podwładnym.

Musi on przez pewien czas wykazać się wiarygodnością poprzez konsekwentne zachowanie. W miarę upływu czasu lider zwiększa zaufanie do podwładnego. Ma to sens i jest na pewno ważne.

Twierdzę, że to lider jest odpowiedzialny za wykonanie pierwszego ruchu. Obowiązkiem lidera jest rozszerzanie, budowanie i podtrzymywanie zaufania. Dlaczego?

Aby wpływać na grupę ludzi, którzy pracują nad osiągnięciem celów zespołu, działu czy całej organizacji zaufanie jest absolutnie niezbędnym składnikiem, a jego ustanowienie, pielęgnowanie i podtrzymywanie powinno być ważniejszym elementem przywództwa.

Zaufanie i kontrola są w pewnym sensie przeciwieństwami. Nie ufamy innym, ponieważ chcemy pozostawić sobie kontrolę, a to prowadzi do nadmiernego nadzorowania a czasem do mikrozarządzania pracownikami i miażdżenia ich inicjatyw i motywacji.

Zwiększanie zaufania oznacza rezygnację z kontroli i przekazanie władzy innym.

Kiedy wykonujesz pierwszy ruch i dajesz do zrozumienia słowem i czynem, że komuś ufasz wasza relacja zmienia się całkowicie.

Read More

Błędy w zarządzaniu przedsiębiorstwem - Symptomy porażki przywództwa na najwyższym szczeblu

Błędy w zarządzaniu przedsiębiorstwem - Symptomy porażki przywództwa na najwyższym szczeblu

Unikanie porażki przez organizację może nie wydawać się tak ekscytujące jak osiągnięcie sukcesu. Jest to jednak istotna część pracy każdego zarządu i kluczowych menedżerów. Rozsądne planowanie strategiczne pomaga dyrekcji menedżerom najwyższego szczebla uzgodnić sposób realizacji tych obowiązków.

Nawet jeśli niekorzystne tendencje wiążą się często z naciskami z zewnątrz, porażka na płaszczyźnie przywództwa jest istotną przyczyną dla utrzymującego się w organizacji trendu spadkowego.

Niestety często obserwuję to u moich klientów. Z jakimi symptomami mamy tu do czynienia:

·         Wyższa kadra kierownicza nie dostrzega żadnego problemu. Racjonalizują sobie słabe wyniki. Wszelkie próby przemycenia informacji zwrotnej na temat tego, co się naprawdę dzieje, spotykają się z postawami defensywnymi i jawną niechęcią.

Read More

Problem z zaufaniem w przywództwie

Problem z zaufaniem w przywództwie

Dlaczego mam problem z zaufaniem ludziom

"Nie wiem dlaczego, ale nie mogę doprowadzić do tego, żebym ufał ludziom"

"Teraz łatwiej i mniej boleśnie jest polegać tylko na sobie."

Brzmi znajomo?

Być może czujesz się podobnie, a nawet jeśli nie, prawdopodobnie doświadczyłeś złamanego zaufania w związku z przeszłością, co sprawił, że zastanawiasz się, czy warto ponownie zaufać.

Kiedy masz trudności z podjęciem decyzji, czy komuś zaufać, czy nie, ważne jest, aby ustalić powody, dla których warto mu zaufać. Oto trzy wspólne powody, które powstrzymują cię przed zaufaniem innym:

1. Masz niską skłonność do zaufania

Nasza skłonność do zaufania opiera się na wielu czynnikach, wśród nich przede wszystkim na naszej osobowości, wzorcach i doświadczeniach z wczesnego dzieciństwa, przekonaniach i wartościach, kulturze, samoświadomości i dojrzałości emocjonalnej. Połączenie tych czynników i doświadczeń decyduje o tym, jak szybko i jak dużym zaufaniem obdarzamy innych.

Twoje doświadczenia mogły doprowadzić do tego, że postrzegasz zaufanie jako coś, na co należy sobie zasłużyć, a nie dać, dlatego powstrzymujesz się od zaufania innym, dopóki nie będziesz absolutnie pewien, że na nią zasługują. Nawet wtedy możesz rozszerzyć zaufanie tylko niechętnie lub w małych ilościach. Posiadanie niskiej skłonności do zaufania może powstrzymać cię przed doświadczaniem prawdziwej radości i spełnienia w związkach.

Read More

Kiedy odstąpić od negocjacji?

Nie każde negocjacje muszą zakończyć się porozumieniem. Ale skąd wiadomo, kiedy warto odejść od stołu negocjacyjnego?

Pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć przed podjęciem decyzji, kiedy odstąpić od rozmów, jest to, co możesz zrobisz bez umowy. Oceń aktualne porozumienie pod kątem BATN-y (Twojej najlepszej alternatywy dla negocjowanego porozumienia). Twoja BATNA to sposób postępowania w kwestii tego, co zrobisz, aby rozwiązać swoje problemy w przypadku braku porozumienia. Na przykład, jeśli negocjujesz z szefem o podwyżkę, Twoją BATN-ą może być przyjęcie innej, lepiej płatnej pracy lub rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Porównaj, w jaki sposób to co do tej pory wynegocjowałeś i twoja BATNA są w stanie zaspokoić twoje potrzeby.

Read More

Jak zdobyć szacunek jako lider nowego zespołu?

Jednym z typowych i ważnych wyzwań nowych liderów jest zdobycie szacunku swojego zespołu

Nie jest to łatwe. Jak można sobie lepiej z tym poradzić?

1/Wejdź w tryb nauki.

Tak jak twój nowy zespół musi się do ciebie dostosować, tak i ty musisz dopasować się do nich. Jeśli zostaniesz nowym liderem i będziesz zachowywać się tak, jakbyś wszystko wiedział, jest duża szansa, że stracisz szacunek od razu na starcie.

Read More

Gra o tron – czyli jak wygrywać w korporacyjnych rozgrywkach?

Gra o tron – czyli jak wygrywać w korporacyjnych rozgrywkach?

Terminem gry korporacyjne określał będę w tym tekście swego rodzaju walkę o władzę i wpływy w organizacji. 

Gry korporacyjne podobnie jak zwykła polityka, są nieuniknionym elementem ludzkiego zachowania. W momencie, kiedy zbierze się grupę ludzi w jednym miejscu, rozpoczyna się walka o pozycję i władzę.

Wielu ludzi szafuje sugestiami, jakoby unikanie wikłania się w system polityczny danej organizacji miało zbawienny wpływ na rozwój kariery. Nie będzie miało. A stwierdzenia te są niestety dziecinnie naiwne.

Powiedzieć, że nie jest się uwikłanym w politykę środowiska biurowego, to jak powiedzieć że nie jest się uwikłanym w politykę w ogóle. System cały czas działa, nawet jeśli zakopiemy głowę w piasek w nadziei, że nas nie zauważy.

Kluczem do skutecznego działania w grach korporacyjnych jest odejście od życzeniowego myślenia i uczenie się jak współżyć z miejscem pracy. Nie trzeba się od razu zanurzać w walkę o pozycję, sukces bierze się ze sprytu i angażowania się w interakcję w odpowiednich momentach.

1.     Poznaj topografię terenu

Nie ważne czy dopiero zacząłeś pracować, czy właśnie zorientowałeś się, że unikanie polityki biurowej jest zgubne dla twojej kariery, zacząć musisz od rozeznania się w działaniach innych. Biuro pełne jest potencjalnych sojuszników i rywali. Uważnie słuchając i przypatrując się można zauważyć kto przystaje do kogo:

  • Kto jada wspólnie lunch?

  • Kto jest zapraszany na ważne spotkania, a kto nie?

  • Kto zawsze jako pierwszy wie o nadchodzących zmianach, a kto jako ostatni?

  • Jakie kwestie światopoglądowe rozwścieczają ludzi?

Read More

Jak pokazać, że wierzysz w swój zespół

Jedną z najważniejszych odpowiedzialności, która spoczywa na naszych barkach jest wspieranie innych oraz nas samych we wszystkich obszarach życia. Nieważne, czy jesteśmy rodzicami, małżonkami, przyjaciółmi, czy menedżerami – jest to absolutnie kluczowe, żebyśmy pomagali innym wykorzystywać ich potencjał w całości.

Każdy nasz czyn i słowo ma wpływ na nasze otoczenie – negatywny lub pozytywny. Dlatego najważniejsze jest czynić i mówić wyrozumiale i empatycznie.

Jak jednak można pokazać innym, że się w nich wierzy? Dobre pytanie. Oto cztery sposoby:

RZUCAJ WYZWANIA

Słowo „wyzwanie” wydaje się być nacechowane nieco negatywnie. Chodzi tu jednak o sprawdzanie umiejętności i wykorzystania zasobów w sposób wymagający i stymulujący rozwój. Wszystkim nam czasami potrzeba wyzwania. Podejmowanie się wyzwania to sztuka. Przesadzisz – możesz pożałować. Nie docenisz – doprowadzisz od stagnacji i utraconych szans. Przypominaj innym, żeby dążyli do rozwoju i rzucaj im wyzwania: „Dasz radę to zrobić, chcę, abyś zapomniał o tych nieistotnych opiniach i komentarzach i skupił się na zadaniu”.

Gdy wierzysz w innych, sprawiasz, że wychodzą ze swojej strefy komfortu. Przekazujesz im odpowiedzialność, która jest dla nich ogromnym wyzwaniem – i owszem, czasami ponoszą porażkę. Jednakże możesz cieszyć się z nimi, gdy odnoszą sukces i wspierać ich, gdy napotykają trudności. A trudności może być wiele. Ale jeżeli będą wiedzieli, że w nich wierzysz, rzadko kiedy przestaną się starać.

Read More

Przywództwo charyzmatyczne - Jakimi cechami, zachowaniami i działaniami charakteryzują się charyzmatyczni liderzy?

Jakimi cechami, zachowaniami i działaniami charakteryzują się charyzmatyczni liderzy?

Kiedy spotyka się charyzmatyczną osobę, czuje się pewną mieszankę energii, optymizmu, pasji, wiary w cel,  w ludzi, w organizację. Bardzo trudno precyzyjne zdefiniować charyzmę, trudno wskazać części składowe, swego rodzaju „pierwiastki”, z których zbudowana jest charyzma. Charyzmatyczni przywódcy są jak magnesy, z łatwością przykuwają uwagę innych i przekonują ich do swoich pomysłów, wizji i działań.

Nie ma wątpliwości, że charyzmatyczni przywódcy odnoszą jednocześnie największe sukcesy. Kluczowymi składnikami charyzmy są proste działania, które w wyniku treningu stają się częścią Twojej osoby i poprawiają interakcje z wszystkimi wokół Ciebie, zwiększając ogólną satysfakcję życiową.

Poniżej prezentuję listę czternastu najważniejszych cech charyzmatycznych przywódcy:

 1.       Charyzmatyczni przywódcy rozwijają w sobie pozytywne nastawienie

Chyba łatwiej jest zatracić się w cynizmie, szczególnie w naszej kulturze ale ci, którzy zdecydują się na myślenie pozytywne i ukierunkowują się na sukces zdecydowanie łatwiej „kupują” i umysły i serca innych.

2.       Charyzmatyczni liderzy są wzorami do naśladowania

Jest taki angielski termin lead by example, czyli przewodzenie przez dawanie przykładu. Co innego przemówi wyraźniej niż to co sam robisz. Charyzmatyczni liderzy ciężko pracują na szacunek.  Ludzie, którzy ciężko pracują, wywierają wpływ na umysły i serca swoich współpracowników i przełożonych. Prawie każdy mówi o nich w samych superlatywach. Poprzez ciężką pracę rozwijają u innych  wyobrażenie, dzięki któremu mogą liczyć na wsparcie.

Read More

7 cech negocjatorów ekspertów  

7 cech negocjatorów ekspertów

1. Cecha skutecznego negocjatora - Tolerancja niepewności

Czy czujesz się komfortowo w obliczu zmiany? W zmiennych warunkach biznesowych elastyczność jest atutem dobrego negocjatora. Negocjacje rzadko są procesem liniowym, w którym rozmowy toczą się po precyzyjnie zaplanowanym torze. Skuteczny negocjator posiada wysoką tolerancję dotyczącą niepewności, nie czuje się zobowiązany do rozwiązania każdej kwestii, kiedy ta się pojawia. Zamiast tego, wraz z tym jak rozwija się proces negocjacji, żongluje różnymi kwestiami, a następnie splata je w celu utworzenia ustępstw, które równoważą potrzeby obu stron.

2.Cecha skutecznego negocjatora - Opanowanie

Emocje często utrudniają negocjacje. Nawet w zaciekłej dyskusji, wykwalifikowany negocjator ma wystarczająco dobrą  samoocenę i odpowiedni dystans i by nie brać rzeczy do siebie. Rozwiązuje nieporozumienia bez prowokowania innych, szybciej neutralizuje ogniska  konfliktu.

3.Cecha skutecznego negocjatora - Szybkie i strategiczne myślenie

Gdy negocjacje nabierają tempa, wykwalifikowany negocjator szybko redefiniuje swoją strategię i biegle naprowadza dyskusję na obrany przez siebie kierunek. Gdy propozycja zostaje zakwestionowana, tworzy odpowiedź, która narzuca jego cel, przedstawiając ją w taki sposób, aby partner był pewien, że jej uznanie leży w jego interesie.

4.Cecha skutecznego negocjatora - Zdolność przekonywania

Sprawny negocjator wyraża swoje kwestie poprzez umiejętne i taktyczne omawianie pojęć oraz używanie przykładów. Balansuje pomiędzy logiką a emocjami.  Zamiast konfrontacji, używa elastycznych i nieosądzających pytań, które taktownie doprowadzają partnera do odpowiednich wniosków.

Read More

Millenialsi (Pokolenie Y) - Jakimi są liderami, co cenią, jak zarządzają i jak zarządzać nimi?

Jakimi liderami są millenialsi? Nietrudno zauważyć, że, jeśli chodzi o podejście do pracy, millenialsi (pokolenie y) są zupełnie inni od pokoleń, z którymi mieliśmy do czynienia dotychczas.Faktem, jest Pokolenie Y, również znani jako „millenialsi”, ma wyraźnie odmienne postrzeganie kwestii związanych z samym miejscem pracy, jak i również inny pogląd na profesjonalizm oraz rolę i cel przywództwa.

Read More

Manipulacja w pracy - jak sobie z nią radzić?

Chociaż manipulacyjne zachowanie może wydawać się jedynie "małostkowym dramatem biurowym", nie jest i może mieć negatywne i dalekosiężne konsekwencje dla kultury i produktywności Twojego zespołu.

Z czasem manipulatorzy mogą powstrzymać współpracowników od wykonywania ich najlepszej pracy i stworzyć toksyczną kulturę. Może to spowodować demoralizację zespołu i doprowadzić do zwiększenia rotacji pracowników.

Na szczęście istnieje kilka początkowych taktyk, które można wypróbować przed zasięgnięciem pomocy działu kadr lub rozważeniem bardziej drastycznych działań. Ostatecznie konieczne jest nauczenie się, jak rozpoznawać zachowania manipulacyjne wśród pracowników lub współpracowników i określić najlepszy sposób działania, aby pomóc zespołowi w działaniu z otwartością, uczciwością i wzajemnym szacunkiem.

Read More

Umiejętności miękkie - czy rzeczywiście są aż tak ważne?

Umiejętności miękkie - czy rzeczywiście są aż tak ważne?

W przypadku zatrudniania menadżerów, odwieczny dylemat trwa nadal. Dwóch pozornie wykwalifikowanych kandydatów przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną na to samo stanowisko, ale tylko jeden może zostać zatrudniony. Może się to wydawać idealną sytuacją dla kierownika ds. zatrudnienia. Jest to jednak nadal dylemat, a dylematy wymagają rozwiązań.

Wybierając pomiędzy dwoma pozornie równymi kandydatami, organizacje traktują teraz priorytetowo "umiejętności miękkie" jako kluczowy czynnik różnicujący. W rzeczywistości, w raporcie LinkedIn's Global Talent Trends 92% specjalistów ds. pozyskiwania talentów stwierdziło, że umiejętności miękkie są równie ważne lub ważniejsze od umiejętności twardych. 89% stwierdziło, że kiedy nowe zatrudnienie nie wychodzi, to dlatego, że brakuje im krytycznych umiejętności miękkich.

W tym artykule definiujemy i wyjaśniamy znaczenie umiejętności miękkich w miejscu pracy oraz sposób, w jaki organizacje mogą najlepiej oceniać kandydatów w procesie zatrudniania.

Read More

Rozmowa o pracę - co mówić, czego nie mówić i jak zrobić jak najlepsze wrażenie

Zostałeś zaproszony na na rozmowę o pracę. Super! Teraz postaraj się wypaść jak najlepiej.

Myślę, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeprowadziłem około setki rozmów z hr-owcami, w których dyskutowaliśmy na temat zachowań kandydatów. Okazuje się, że niemal trzy czwarte kandydatów popełnia podobne błędy.

Czy mimo to niektórzy z nich zostali zatrudnieni? Oczywiście... jednak nigdy nie warto liczyć na to, że same umiejętności i odpowiednie doświadczenie mogą zatrzeć złe wrażenie po nieudanej rozmowie o pracę.

Read More