Szkolenia dla administracji publicznej

Szkolenia dla administracji publicznej stają się coraz bardziej popularne. Wymagania rynku podkreślają bezwzględną potrzebę trwałego szkolenia administracji publicznej, zwiększenia jej wydajności i skuteczności , co jest niezbędnym elementem promowania lepszych usług państwowych i zachęcania do nowych inwestycji.

Jednak blokowanie rotacji i cięcie wydatków na szkolenia przez lata spowodowało powstanie luki między dostępnymi umiejętnościami a umiejętnościami wymaganymi od jednostek administracji publicznej w celu sprostania nowym potrzebom społecznym.

Rozwój i szkolenia dla administracji publicznej to procesy, które mają takie samo znaczenie dla sektora publicznego, jak i prywatnego oraz non-profit. Wszystkie te sektory mają wspólny cel - efektywność.

Poprzez szkolenia i rozwój, sektor publiczny może wykorzystać praktyki HR i zarządzania, aby pomóc pracownikom stać się bardziej sprawnymi w wykonywaniu ich pracy.

Kto prowadzi szkolenia dla administracji publicznej?

 

Nazywam się dr Michał Chmielecki i od ponad 15 lat zajmuję się rozwojem umiejętności przywódczych i negocjacyjnych.

Jestem autorem bestsellerowych książek: Techniki negocjacji i wywierania wpływu oraz Anatomia lidera a do moich klientów należą firmy z rankingów Rzeczpospolita 100 i Fortune 500 oraz najważniejsze instytucje państwowe.

Wszystkie moje szkolenia i sesje coachingowe mogą być świadczone wirtualnie lub w trakcie tradycyjnych indywidualnych lub grupowych spotkań a to pozwala na niezrównaną elastyczność w dopasowaniu do potrzeb klienta.

Zapraszam do kontaktu: kontakt@projektprzywodztwo.com

 

Serdecznie zapraszam Cię do wzięcia udziału w moich autorskich warsztatach. Będzie praktycznie, merytorycznie i oczywiście skutecznie .

  • Uważam, że o trenerze najlepiej świadczą jego klienci - proszę sprawdź kogo szkoliłem referencje

  • Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat mojego doświadczenia zapraszam do lektury bio .

  • A jeśli chcesz poznać moją filozofię myślenia o negocjacjach, biznesie i przywództwie zapraszam do lektury moich książek.

Skontaktuj się ze mną aby poznać ofertę dla Ciebie lub Twojej organizacji  


Szkolenia dla administracji publicznej

Tradycyjnie i online w dowolnej formule i o dowolnym czasie trwania

Komunikacja i współpraca z zespole

Przywództwo to komunikacja. Bycie liderem to nie tylko doświadczenie. Lider musi potrafić przekazać swoją wizję, dzielić się wiedzą i motywować ludzi dookoła siebie. Muszą usłyszeć, zrozumieć i uwierzyć w to, co mówisz. Tylko wtedy zaczną za Tobą podążać i skutecznie ze sobą współpracować.

Wywieranie wpływu w biznesie

Aby być naprawdę skutecznym - zarówno w czasach dobrej koniunktury, jak i w czasach wielkich wyzwań - liderzy administracji publicznej muszą opanować umiejętność wywierania wpływu na partnerów biznesowych. Określiłbym "wywieranie wpływu na innych" jako jedną z najważniejszych umiejętności przywódczych potrzebnych w każdej roli. Bez umiejętności wywierania wpływu na innych, zdolność liderów do urzeczywistnienia tego, co sobie wymarzyli, pozostaje nieuchwytna, bo przecież nikt nie jest w stanie zrobić tego sam.

Komunikacja międzykulturowa

Szkolenie z komunikacji międzykulturowej pozwalają urzędnikom państwowym zdobyć wiedzę, dzięki której będą efektywnie komunikować się zarówno z partnerami biznesowymi jak i członkami własnej organizacji.

Sztuka prezentacji

Ludzie, którym sprzedajemy nasze pomysły i rozwiązania, to nie tylko klienci i partnerzy biznesowi, ale także współpracownicy i menedżerowie, z którymi bezpośrednio współpracujemy.

Poznaj narzędzia i technik zaprojektowane w celu wzmocnienia osobistego i autentycznego stylu prezentacji.

Autentyczne przywództwo

Zdobądź umiejętności potrzebne do angażowania, informowania i inspirowania innych jako autentyczny przywódca i popraw swoją zdolność do efektywnego komunikowania się jako lider.

Negocjacje międzynarodowe

Jedną z podstawowych cech przywódczych, którą powinien wykazać się lider w administracji publicznej, aby zrealizować swoją misję, jest zdolność do umiejętnego negocjowania w środowisku międzynarodowym. Dobrzy liderzy rozumieją prawdziwą wartość umiejętności negocjacyjnych.

Trudne rozmowy

Liderzy mają wiele okazji do prowadzenia krytycznych rozmów. Mogą czuć się niekomfortowo poruszając delikatne tematy i zwracając uwagę na rzeczy, które wymagają zmiany, ponieważ mogą obawiać się zranienia uczuć lub przekroczenia granic. W tym szkoleniu, liderzy nauczą się, jak opanować sztukę planowania i uczestniczenia w rozmowach, które są trudne i niewygodne, niezależnie od tego, czy jesteś inicjatorem rozmowy, czy zostałeś do niej przez kogoś zaproszony.

Zarządzanie zespołem

Aby odnieść sukces, firmy potrzebują liderów, którzy wnoszą nowe perspektywy, nowe myślenie i nowe pomysły - i którzy posiadają umiejętności i wiedzę, aby zarządzać w niepewnym świecie.

Zarządzanie zespołem wielokulturowym

Zarządzanie zróżnicowanymi kulturowo zespołami staje się codziennością biznesową. Rzeczywiście, w biznesie coraz częściej można spotkać ludzi z różnych kręgów kulturowych, których wartości są od siebie bardzo odmienne. W czasach globalizacji i rosnących kontaktów międzykulturowych, kompetencje międzykulturowe są bardzo użyteczną umiejętnością menedżerską

First time manager

Początkujący menedżerowie, którzy stają w obliczu obowiązków i wyzwań, z którymi nigdy wcześniej nie mieli do czynienia, mogą czerpać ogromne korzyści ze specjalistycznego wsparcia w zakresie rozwoju.

Administracja publiczna a szkolenia

„Administracja publiczna stanowi zespolenie różnych rodzajów administracji, działających w zakresie spraw publicznych, a zwłaszcza administracji państwowej, administracji rządowej i administracji samorządowej. Administracja publiczna jest desygnatem na określenie struktur, działań i ludzi tych wszystkich rodzajów administracji” ( Z. Władek, Organizacja i zarządzanie w administracji publicznej Zarys wykładu, Difin SA Warszawa 2013, s.46-47)

Obejmuje aktywność organizacji tj. fundację, przedsiębiorstwa państwowe, społeczne i inne wykonujące zadania określone z zakresu administracji publicznej. Na szczycie tzw. trójkąta struktury organizacyjnej znajduje się urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pełniący funkcje organizacyjne. Kolejnym szczeblem jest Centrum zajmujące się działaniami strategicznymi, nadzorczymi i kontrolnymi. Natomiast następnym są już szczeble terenowe, których zadaniem jest działanie strategiczne i operacyjne dla jednostek państwowych, samorządowych, a także wyznaczonych im granic lokalnych. Koniecznym jest współdziałanie wszystkich szczebli poprzez tworzenie więzi służbowych, funkcjonalnych, informacyjnych i technicznych. Rolą wyżej wymienionych organów administracyjnych jest kształtowanie pozytywnych, określonych postaw społecznych tj.: uczciwość, solidność, pracowitość, bezkonfliktowość, używanie metod i działań dążących do zmotywowania ludzi, min. swojej wiedzy, autorytetu, nagradzania i karania.

W administracji publicznej celem jest świadczenie usług o możliwie wysokim standardzie, w sposób jak najbardziej efektywny a zatem szkolenia dla administracji publicznej mają duże przełożenia na jakość tych usług..

Miarą owych usług jest przede wszystkim zadowolenie usługobiorcy, tj. obywatela. Administracja publiczna, będąca integralnym elementem sektora publicznego realizuje więc istotne działania służące ulepszeniu funkcjonowania państwa oraz społeczeństwa. Wnioskować należy więc, że istnieje potrzeba, by nieustannie ulepszać poziom oraz zakres usług należących do tego sektora, przede wszystkim poprzez bardziej efektywne zarządzanie personelem.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci szkolenia dla administracji publicznej uległy rozszerzeniu i zróżnicowaniu a wiele instytucji przyjęło rozbudowaną politykę szkoleniową.

Kapitał ludzki w administracji publicznej

Mówiąc o kapitale ludzkim w administracji publicznej, należy zaznaczyć, że przepisy mówiące o pracownikach administracji publicznej reguluje ustawa o pracownikach samorządowych. Określa ona status prawny osób zatrudnionych min. w urzędach wojewódzkich, marszałkowskich, starostwach powiatowych, urzędach gmin i ich jednostkach pomocniczych.

Kapitał ludzki w administracji publicznej jest jej głównym zasobem, oraz czynnikiem wpływającym na sprawność i jakość jej działania. Pracownicy jednostek mają bezpośredni kontakt z mieszkańcami np. gmin i powiatów. Bazując tu na organach administracji samorządowej, można stwierdzić, że mają one duży wpływ na wzrost gospodarczy, oraz atrakcyjność inwestycyjną regionów.

Należy także zwrócić uwagę na to, że kapitał ludzki poprzez nowoczesne teorie, przekładające się na wzrost gospodarczy podkreśla kształtowanie realnej przewagi gospodarczej.

Oczywiście to nadal wójt, starosta czy rada powiatu i gminy są odpowiedzialni za samorządową politykę społeczną i gospodarczą, jakość funkcjonowania samorządów oraz za podejmowanie i zatwierdzanie uchwał które rzutują na funkcjonowanie oraz jakość życia na danym terenie. Jednak nie można zapomnieć, że to wiedza, fachowość i kompetencje, pracowników urzędów są potencjałem w administracji publicznej.

Kapitał ludzki jest niezbędny do skutecznego wypełniania obowiązków i do pełnienia podstawowych funkcji w administracji publicznej zatem inwestycja w postaci szkoleń dla administracji publicznej.

Najistotniejszymi umiejętnościami osób mających wpływ na rozwój zarządzania publicznego są:  planowanie, myślenie i zarządzanie strategiczne,  zdolności do samooceny,  tworzenie warunków sprzyjających doskonaleniu kadry pracowniczej,  rozwiązywanie konfliktów między grupami w samorządzie a także poza nim,  wprowadzanie rozwiązań prowadzących do bycia przedsiębiorcą społecznym.

 M. Zawicki, Nowe Zarządzanie Publiczne, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2011, s.39

Zarządzanie publiczne wymaga dobrych szkoleń

Istotą nowej idei zarządzania publicznego jest skupienie się na efektach podejmowanych działań. Ważne są funkcje takie jak(M. Zawicki, Nowe Zarządzanie Publiczne, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2011, s.39):

1. Strategia, czyli: określenie priorytetów i celów bazując na prognozach sytuacji na zewnątrz, a także potencjału organizacji, realizacja celów poprzez tworzenie planów operacyjnych.

2. Zarządzanie wewnętrzne obejmujące: tworzenie struktur organizacyjnych tj. stanowisk pracy i opisów stanowisk w zakresie kompetencji i ponoszonej odpowiedzialności, ustanowienie procedur oraz koordynacji podejmowanych działań, a także wyznaczanie osób do zajmowania wyższych stanowisk, zapewnianie personelu, który będzie umożliwiał osiąganie zamierzonych celów organizacji, poprzez wstępną selekcję i rekrutację potencjalnych pracowników, organizacja szkoleń oraz nagradzanie, a także karanie pracowników, wdrażanie systemów informacyjnych, czyli budżetów inwestycyjnych i operacyjnych, księgowych, analiz statystycznych, ocen wyników działania i postępów.

3. Zarządzanie zewnętrzne: tworzenie relacji z jednostkami z zewnątrz, które są elementem większej organizacji, tworzenie relacji z jednostkami niezależnymi, które przyczyniają się do realizacji założonych celów, tworzenie relacji z prasą i mediami, która także jest ważna przy osiąganiu założonych celów organizacji.

Najważniejsze wartości we współczesnym zarządzaniu publicznym to odpowiedzialność za uzyskiwane wyniki, bardziej elastyczne płace oraz warunki pracy, zastosowane zasady że klient to społeczeństwo, a także regulacja procesów, które dostarczają usług publicznych.

Owe wartości są niejako wspólnym mianownikiem dla rozmaitych interpretacji „nowego” zarządzania publicznego, tj.: gwarancja elastyczności władzy, uzyskanie oczekiwanych rezultatów, możliwość dokonywania wyboru, dostarczanie usług, które odpowiadają zapotrzebowaniu,  nieustanne doskonalenie zarządzania zasobami ludzkim