Umiejętności miękkie - czy rzeczywiście są aż tak ważne?

Umiejętności miękkie - czy rzeczywiście są aż tak ważne?

Umiejętności twarde czy miękkie

Które z nich są ważniejsze?

W przypadku zatrudniania menadżerów, odwieczny dylemat trwa nadal. Czy ważniejsze są umiejętności miękkie czy twarde?

Dwóch pozornie wykwalifikowanych kandydatów przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną na to samo stanowisko, ale tylko jeden może zostać zatrudniony. Może się to wydawać idealną sytuacją dla kierownika ds. zatrudnienia. Jest to jednak nadal dylemat, a dylematy wymagają rozwiązań.

Wybierając pomiędzy dwoma pozornie równymi kandydatami, organizacje traktują teraz priorytetowo "umiejętności miękkie" jako kluczowy czynnik różnicujący. W rzeczywistości, w raporcie LinkedIn's Global Talent Trends 92% specjalistów ds. pozyskiwania talentów stwierdziło, że umiejętności miękkie są równie ważne lub ważniejsze od umiejętności twardych. 89% stwierdziło, że kiedy nowe zatrudnienie nie wychodzi, to dlatego, że brakuje im krytycznych umiejętności miękkich.

W tym artykule definiuję i wyjaśniam znaczenie umiejętności miękkich w miejscu pracy oraz sposób, w jaki organizacje mogą najlepiej oceniać kandydatów w procesie zatrudniania.

Czym są umiejętności miękkie?

Umiejętności miękkie to połączenie umiejętności społecznych, umiejętności komunikacyjnych, cech charakteru lub osobowości, postaw, inteligencji społecznej i inteligencji emocjonalnej, które pozwalają pracownikom efektywnie poruszać się po swoim otoczeniu, dobrze współpracować z innymi i osiągać swoje cele poprzez uzupełnianie umiejętności twardych.

KLUCZOWE UMIEJĘTNOŚCI MIĘKKIE OBEJMUJĄ:

  • Postawa i podejście do pracy

  • Komunikacja

  • Praca zespołowa

  • Jakość przywództwa

  • Zarządzanie czasem

  • Podejmowanie decyzji

  • Rozwiązywanie konfliktów

  • Myślenie krytyczne

  • Tworzenie relacji

  • Empatia

  • Rozwiązywanie problemów

Ponieważ umiejętności miękkie są niekwantyfikowalnymi atrybutami zawodowymi,mogą być trudne do oceny w przypadku potencjalnych pracowników.

Umiejętności miękkie stają się coraz ważniejsze

Umiejętności miękkie stają się coraz ważniejsze. Z badania przeprowadzonego przez Wonderlic wynika, że 93% menedżerów odpowiedzialnych za zatrudnianie pracowników stwierdziło, że umiejętności miękkie są "istotnym" lub "bardzo ważnym" elementem przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu.

Według badania przeprowadzonego przez National Association of Colleges and Employers Survey, pracodawcy podkreślali przywództwo i umiejętność pracy w zespole jako najbardziej pożądane atrybuty przy rekrutacji absolwentów szkół wyższych, przed umiejętnościami analitycznymi i ilościowymi.

Burning Glass przeanalizował miliony amerykańskich ofert pracy i stwierdził, że jedna na trzy umiejętności wymagane na stanowiskach pracy to "umiejętność miękka. Nawet w najbardziej technicznych obszarach kariery zawodowej (takich jak technologia informacyjna i opieka zdrowotna, ponad jedna czwarta wszystkich wymagań dotyczących umiejętności dotyczy umiejętności miękkich.

Pracownik z odpowiednimi umiejętnościami miękkimi jest na rynku pracy rzadkością. W rzeczywistości, raport LinkedIn's Workplace Learning Report wymienia umiejętności miękkie jako najwyższy priorytet szkoleniowy, a 59% amerykańskich menedżerów ds. rekrutacji uważa, że trudno jest znaleźć kandydatów z odpowiednimi umiejętnościami miękkimi.


Umiejętności miękkie a wyniki organizacyjne

Umiejętności miękkie a wyniki organizacyjne

Praca zespołowa i komunikacja to słabe punkty dla wielu organizacji, które powodują problemy z wydajnością i produktywnością. Raport Gallupa "State of the American Workplace Report" wykazał, że większość pracowników "uważa, że wyniki ich organizacji poprawiłyby się, gdyby ich zespoły pracowały bardziej wspólnie".

Co więcej praca zespołowa i dobra komunikacja są kluczowymi umiejętnościami miękkimi pomagającymi organizacjom B2B w rozwiązywaniu najważniejszych problemów związanych z tworzeniem wzrostu organicznego.

Udana współpraca jest silnie związana z dobrymi umiejętnościami komunikacyjnymi. Umiejętności komunikacyjne obejmują aktywne słuchanie współpracowników i chętne zaangażowanie w rozwiązywanie konfliktów w celu złagodzenia skutków nieporozumień, jak również utrzymywanie projektów i inicjatyw organizacyjnych na właściwym torze.

Zatrudnienie pracowników cechujących się kreatywnym i krytycznych myśleniem jest niezbędne do wprowadzania nowych pomysłów, usług i produktów. W rzeczywistości kreatywne i krytyczne myślenie zajęło drugie i trzecie miejsce na liście najlepszych umiejętności pracowników Światowego Forum Ekonomicznego, którzy będą musieli rozwijać się w czwartej rewolucji przemysłowej.

W miarę rozwoju sztucznej inteligencji i automatyzacji w biznesie, umiejętności kreatywnego i krytycznego myślenia będą coraz bardziej potrzebne.

Brakuje jednak umiejętności kreatywnego i krytycznego myślenia. Zgodnie z raportem Stowarzyszenia Zarządzania Zasobami Ludzkimi 84% specjalistów w dziedzinie HR stwierdziło, że wśród kandydatów do pracy stwierdzono deficyt kluczowych umiejętności miękkich, w tym kreatywnego i krytycznego myślenia.

Jakie pytania dotyczące umiejętności miękkich mogą i powinni zadawać rekruterzy?

Pytania do rozmów kwalifikacyjnych oparte na zachowaniach mogą pomóc organizacjom w łatwiejszym zidentyfikowaniu umiejętności miękkich posiadanych przez kandydata, szczególnie w odniesieniu do ról technicznych, w przypadku których pytania są bardziej oparte na umiejętnościach. Mogą one dostarczyć informacji na temat tego, jak reagują w określonych sytuacjach lub na różne wyzwania.

Zamiast pytań zaczynających się od "czy" rekruterzy powinni zacząć od "jakie są Twoje przemyślenia" lub "jak byś to zrobił?

  • Przykłady pytań opartych na zachowaniu, które należy zadać kandydatom ubiegającym się o stanowiska bardziej techniczne:

  • Zapytaj, jak zazwyczaj rozwijają relacje ze współpracownikami i przełożonymi.

  • Zapytaj o problem, który rozwiązali w sposób kreatywny lub wyjątkowy.

  • Zapytaj o czas, kiedy mieli do czynienia z kimś, kto był trudny.

  • Poproś ich o opisanie idealnego środowiska pracy i metod komunikacji.

  • Poproś ich, aby podzielili się sytuacją, w której potrzebowali pomocy

  • Poproś ich, aby podzielili się sytuacją, w której mieli problemy z komunikacją z kierownikiem lub współpracownikami.

  • Zapytaj również kandydatów, jak ich zdaniem ich umiejętności miękkie pomogą im w pełnieniu roli, do której prowadzą rozmowę kwalifikacyjną. Ich odpowiedzi mogą ujawnić, jak dobrze rozumieją charakter stanowiska i jego wymagania.

Dobre umiejętności miękkie są podstawowym wskaźnikiem tego, czy kandydat będzie dobrze pasował do organizacji, czy też nie.

Dobre umiejętności miękkie są podstawowym wskaźnikiem tego, czy kandydat będzie dobrze pasował do organizacji, czy też nie. Ogromną część komunikacji stanowi słuchanie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter powinien obserwować, czy kandydat słucha i zwraca uwagę na rozmówcę, czy przerywa rozmowę kwalifikacyjną itd.?

Werbalne wskazówki są również ważną częścią dobrej komunikacji. Na przykład, gdy pyta się kandydata o poprzednie wyzwanie zawodowe, czy częściej używał słowa "ja" czy "my"? Daje to szansę sprawdzenia, czy kandydat jest graczem zespołowym?

Warto również upewnić się czy kandydat do pracy zadaje jakiekolwiek pytania dotyczące firmy?

Kontrole referencyjne są niezbędne do potwierdzenia i weryfikacji informacji na temat historii pracy i doświadczenia kandydata.


Badanie SkillSurvey wykazało, że współpracownicy kandydatów do pracy chętnie przekazują informacje zwrotne na temat umiejętności miękkich, podczas gdy menedżerowie skupiają się na umiejętnościach twardych związanych z zadaniami. Tak więc, sprawdzając referencje, korzystne może być dokonanie oceny umiejętności miękkich i twardych kandydata na podstawie jego relacji zarówno z szefem jak i kolegami.

Obecny krajobraz biznesowy to komunikacja, relacje i prezentacja organizacji w pozytywny sposób przed opinią publiczną i potencjalnymi pracownikami. Umiejętności miękkie pozwalają organizacjom efektywnie wykorzystywać swoje umiejętności techniczne i wiedzę, bez utrudnień wynikających z kwestii interpersonalnych, konfliktów i słabego postrzegania przez rynek.

Rekrutacja na rzecz właściwego połączenia umiejętności miękkich wymaga wyważonego i strategicznego podejścia. Wymaga to również zainwestowania czasu, cierpliwości czasem również instynktu.

Dobrego dnia.

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!