Trudne decyzje - jak podejmują je skuteczni liderzy

Trudne decyzje - jak podejmują je skuteczni liderzy

Trudne decyzje - jak podejmuję je skuteczni liderzy

Jak podejmować trudne decyzje jako przywódca

1) Więcej nie znaczy lepiej. Skonsultuj się tylko z kilkoma zaufanymi osobami.

W obliczu trudnych decyzji, pokusą jest zebranie jak największej ilości opinii i perspektyw w poszukiwaniu prawdziwej obiektywności. Jeśli jednak spróbujesz uzyskać informacje i opinie od jak największej liczby osób, które są w stanie je dla ciebie przedstawić, możesz stać się jeszcze bardziej przeciążony i przytłoczony.

Zamiast tego, ogranicz porady, które weźmiesz od uwagę, tylko do kilku osób, którym naprawdę ufasz i które szanujesz.

2) Bądź świadomy tego, co jest naprawdę ważne.

W obliczu trudnych decyzji, rozeznanie różnic i drobiazgów pomiędzy dostępnymi opcjami jest często niezwykle trudne. Twoje wybory mogą wydawać się czasem podobne na poziomie powierzchownym, jednak szczegóły, które odróżniają opcje ich rozwiązania, mogą mieć ogromne i daleko idące konsekwencje.

Cennym ćwiczeniem jest opracowanie listy prawdziwych, znaczących różnic i wyników w oparciu o swoje wybory, a także ich podobieństwa. Należy włożyć trochę wysiłku w ważenie i analizowanie opcji w sposób sformalizowany, a nie tylko mówienie o nich lub analizowanie ich w głowie. Zapisywanie rzeczy pomoże Ci uporządkować informacje.

3) Odsuń na bok emocje

Emocje mogą sporo namieszać. Kiedy ważne decyzje są podejmowane w oparciu o emocje - czy to strach, podniecenie, czy miłość - zasłaniają Twój osąd. Aby podjąć właściwą decyzję jako lider, musisz odłożyć swoje emocje na bok.

Zaczyna się to od rozpoznania tego, co czujesz w odniesieniu do danej decyzji, przedstawionych opcji i perspektyw na przyszłość. Należy rozpoznać zarówno racjonalne, jak i irracjonalne emocje, a następnie odłożyć je na bok na rzecz obiektywnych prawd, które odkryłeś dzięki poradom i analizie.

4) Ignoruj pokusę porównywania.

O ile możemy się wiele nauczyć z sukcesów innych, o tyle korzystanie z cudzych doświadczeń jako wzorca do radzenia sobie z własnym dylematem jest zazwyczaj receptą na katastrofę. Chociaż często możemy stosować zasady, których nauczyliśmy się od osób odnoszących sukcesy nie możemy popełnić błędu porównywania i prób powielania ich decyzji w naszych wyjątkowych okolicznościach.

Oni sprzedawali, więc my powinniśmy sprzedawać. Oni podjęli to działanie, więc i my powinniśmy podjąć to działanie. Ważniejsza jest motywacja i zasada działania. Nie popełnij jednak błędu, wierząc, że możesz powtórzyć ich sukces, podejmując te same decyzje. Własnymi wyborami kieruj się tym, gdzie jesteś teraz. Twoje okoliczności nie są ich okolicznościami.

Trudne decyzje - jak podejmuję je skuteczni liderzy

5) Nie przywiązuj wagi do żalu i "co jeśli".

W końcu, nie skupiaj się na “co jeśli”. Trudne i ważne decyzje wywołują lęk - to normalne. Wszyscy możemy się bać o to, co może się stać, jeśli podejmiemy złą decyzję. Ale mogę wam powiedzieć, co się stanie na pewno. Świat nadal będzie się kręcił. A Ty i tak sobie poradzisz.

Cokolwiek to za decyzja, inaczej będziesz na nią patrzył za rok, dwa lub pięć. Oceń swoje ryzyko na długo, zanim podejmiesz decyzję, ale nie skupiaj się na żalu i wiecznym dywagowaniu, zwłaszcza zanim cokolwiek zrobisz. Nie ma sensu myśleć "co jeśli”. Jesteś tam, gdzie jesteś, i możesz iść do przodu albo stać w miejscu w permanentnym paraliżu. Nie ma odwrotu.

Dobrego dnia.

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!