Dwa słowa, które zrewolucjonizują twoje przywództwo

Dwa słowa, które zrewolucjonizują twoje przywództwo

paper boats

Dwa słowa, które zrewolucjonizują twoje przywództwo "Ufam ci."

Jeśli chodzi o budowanie zaufania w relacjach, ktoś musi wykonać pierwszy ruch. Jedna osoba musi być chętna do wyjścia z inicjatywą i zaufać drugiej osobie.

Czy to jest ryzykowne? Tak! Ale bez ryzyka nie ma w zasadzie możliwości budowania zaufania.

Kto wykonuje pierwszy ruch, przywódca czy podwładny?

Niektórzy twierdzą, że na zaufanie trzeba sobie zapracować, zanim się je zdobędzie. Zatem w pewnym sensie odpowiedzialność za wykonanie pierwszego ruchu spoczywała na podwładnym.

Musi on przez pewien czas wykazać się wiarygodnością poprzez konsekwentne zachowanie. W miarę upływu czasu lider zwiększa zaufanie do podwładnego. Ma to sens i jest na pewno ważne.

Twierdzę, że to lider jest odpowiedzialny za wykonanie pierwszego ruchu. Obowiązkiem lidera jest rozszerzanie, budowanie i podtrzymywanie zaufania. Dlaczego?

Aby wpływać na grupę ludzi, którzy pracują nad osiągnięciem celów zespołu, działu czy całej organizacji zaufanie jest absolutnie niezbędnym składnikiem, a jego ustanowienie, pielęgnowanie i podtrzymywanie powinno być ważniejszym elementem przywództwa.

Zaufanie i kontrola są w pewnym sensie przeciwieństwami. Nie ufamy innym, ponieważ chcemy pozostawić sobie kontrolę, a to prowadzi do nadmiernego nadzorowania a czasem do mikrozarządzania pracownikami i miażdżenia ich inicjatyw i motywacji.

Zwiększanie zaufania oznacza rezygnację z kontroli i przekazanie władzy innym.

Kiedy wykonujesz pierwszy ruch i dajesz do zrozumienia słowem i czynem, że komuś ufasz wasza relacja zmienia się całkowicie.

Gdy pracownicy czują, że się im ufa, są bardziej skłonni do podejmowania ryzyka, odkrywania nowych pomysłów i poszukiwania kreatywnych rozwiązań problemów i na odwrót. Pracownicy, którzy nie czują zaufania, wykonują minimalną ilość pracy, która pozwala na uniknięcie negatywnych konsekwencji. Innymi słowy angażuja się w zachowanie typu CYA (ang. cover your ass - choć osobiście wolę używać cover your assests;), tak by uniknąć problemów.

Zaufanie jest dźwignią.

Ludzie, którzy czują, że zdobyli zaufanie lidera zrobią dodatkowy krok, aby wykonać dobrą robotę, ponieważ nie chcą zawieść szefa lub organizacji. Zaufanie wzbudza w ludziach poczucie odpowiedzialności i dumy, a także napędza ich wysiłki na drodze do sukcesu.

Co się dzieje, gdy nie ufasz swoim ludziom?

W końcu sam wykonujesz całą pracę.

Przywództwo polega na rozwijaniu innych ludzi, aby osiągali cele swoje i organizacji.

Czy to wymaga czasu? Tak.

Czy jest to ciężka praca? Tak.

Czy to jest tego warte? Absolutnie!

Rozwijaj i buduj zaufanie ze swoim zespołem, abyś mógł poświęcić czas na krytyczne zadania przywódcze.

Głupotą jest okazywanie całkowitego zaufania komuś, kto nie jest kompetentny lub nie wykazał się uczciwością. Mówię tu o rozszerzaniu odpowiedniego poziomu zaufania w oparciu o wyjątkowe wymagania i warunki relacji. Liderzy muszą kierować się zdrowym rozsądkiem, jeśli chodzi o poziom zaufania, które zdobywają i którym kogoś obdarzają. Zazwyczaj zaczyna się ono od niewielkiego zaufania i rośnie wraz z upływem czasu, gdy dana osoba okazuje się godna zaufania. Ale chodzi o to, że ktoś musi wykonać pierwszy ruch, aby zwiększyć zaufanie w relacji. I to jest ruch lidera.

Większość ludzi zakłada, że zaufanie "po prostu pojawia się" w relacjach międzyludzkich. Podobnie jak w przypadku pewnego rodzaju osmozy relacyjnej, ludzie uważają, że zaufanie rozwija się w sposób naturalny z biegiem czasu i im dłużej jesteś z kimś w związku, tym większe jest prawdopodobieństwo, że zbudujesz silną więź zaufania.

Zaufanie nie działa w ten sposób. Zaufanie opiera się na postrzeganiu, a te postrzegania są tworzone przez zachowania, których używasz.

Jeśli użyjesz godnych zaufania zachowań, będziesz godny zaufania. Jeżeli będziesz stosował zachowania, które niszczą zaufanie, ludzie nie będą ci ufać. Sprowadza się to do tych prostych i rutynowych zachowań, które stosujesz na co dzień w pracy.


Dobrego dnia.

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!