Rozmowa dyscyplinująca przykład

Przed przystąpieniem do rozmowy zadaj sobie kilka pytań:

1.          Jaki jest cel przeprowadzenia tej rozmowy?

Co masz nadzieję osiągnąć?

Jaki byłby idealny rezultat?

Uważaj na ukryte cele. Możesz myśleć, że masz chwalebne ambicje, jak np. edukowanie pracownika lub umocnienie z nim relacji , a w rzeczywistości twój język okazuje się nadmiernie krytyczny lub protekcjonalny. Myślisz, że chcesz wspierać, ale koniec końców karcisz. Niektóre cele są bardziej użyteczne niż inne. Pracuj nad sobą, aby naprawdę okazywać wsparcie w czasie rozmowy.

2.          Jakie czynisz założenia odnośnie intencji tej osoby?

Możesz czuć się onieśmielony, poniżony, zignorowany, zlekceważony lub zmarginalizowany, ale zachowaj ostrożność i nie zakładaj od razu, że to właśnie było intencją twojego rozmówcy. Skutek nie musi być równy intencji.

Read More

Multitasking czy monotasking?

Multitasking - zły czy dobry pomysł

Multitasking czyli wielozadaniowość obciąża mózg, obniża IQ, a co gorsza, może uzależniać. Ten artykuł zawiera wskazówki, jak dać sobie z tym spokój na dobre.

Pozbądź się tego jednego złego przyzwyczajenia, a zwiększysz produktywność o 40 procent

Być może widziałeś gdzieś, że wielozadaniowość często zmniejsza moc Twójego mózgu i chociaż możesz pomyśleć, że efektywnie oszczędza czas, to faktycznie obniża wydajność aż do 40 procent.

Read More

Ustalanie celów a autosabotaż. Co powoduje sabotowanie samego siebie?

Ustalanie celów a autosabotaż. Co powoduje sabotowanie samego siebie?

Jak określać cele aby sabotowania samego siebie?

Samo-sabotaż czyli jak nie ustalać celów?

Być może sabotujesz swój sukces i nawet tego nie wiesz. Oto kilka sposobów na sabotaż swojego sukcesu:

1.                  Nie uczysz się niczego z przeszłości.

Fakt, że tak naprawdę nie zajęliśmy się porządnie przeszłością, sprawia, że nasz rozwój jest powstrzymywany przez brak wiedzy i cały szereg wątpliwości na temat tego co w naszym przypadku działa a co nie. Musisz zadać sobie kilka pytań.

Read More

10 książek, po które warto sięgnąć w tym roku

Bill Gates twierdzi, że czyta średnio jedną książkę tygodniowo. Mówi też, że czytanie jest jego "ulubionym sposobem na poznanie nowego tematu". Warren Buffet poświęca na czytanie około 80% swojego dnia.  A Ty?

Po jakie książki warto sięgnąć w tym roku? To mój subiektywny wybór dziesięciu tytułów, z którymi warto się zapoznać.

1.Tools of Titans (wer. pol. Narzędzia tytanów)

Autor: Tim Ferriss

W swojej ostatniej książce przedsiębiorca i strateg - Tim Ferriss dzieli się tajemnicą wydajności ponad 200 znanych osób, z którymi rozmawiał w swoim podkaście. Książka "napakowana" jest praktycznymi poradami. Można ją praktycznie otworzyć w dowolnym miejscu i zacząć czytać.  

2. Are You Fully Charged?: The 3 Keys to Energizing Your Work and Life

Autor: Tom Rath

Ostatni bestseller Ratha to potężne kompendium, które daje nam dużą dawkę naukowej wiedzy, próbując wyjaśnić znaczenie trzech kluczowych warunków, które odróżniają w pełni produktywności dni od dni przeciętnych:

Znaczenie: robienie czegoś, co przynosi korzyść innej osobie.

Interakcje: kreowanie więcej pozytywnych niż negatywnych momentów.

Energia: podejmowanie wyborów, które poprawiają twoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

3. Friend & Foe: When to Cooperate, When to Compete, and How to Succeed at Both

Autorzy: Adam Galinsky i Maurice Schweitzer

Badacze Galinsky i Schweitzer twierdzą, że sukces nie jest jednotorową drogą współpracy lub konkurencji; zawsze musimy podążać tymi dwiema ścieżkami, a niezwykłe rzeczy dzieją się, gdy uczymy się wypracowywać właściwą równowagę między nimii. Mądra, praktyczna książka, która pomoże Ci stać się "lepszym przyjacielem i straszliwszym wrogiem".

Read More

Plan rozwoju osobistego - jak go stworzyć?

O naszej karierze i rozwoju osobistym myślimy jako o jednym ciągłym procesie - jak płynącej nieustannie rzece. Ale jeśli pływasz w tej rzece, co jakiś czas musisz się zatrzymywać, aby złapać oddech. Poświęcenie chwili na stworzenie osobistego planu rozwoju jest jak wzięcie głębokiego oddechu.

Dlaczego potrzebujesz planu rozwoju osobistego?

Wyobraźcie sobie, że gdybyście poprosili wykonawcę o wybudowanie nowego domu i powiedzieli: "nie potrzebujemy planu, dowiemy się o tym na bieżąco". Nie będziesz tolerował tego ani przez sekundę. Dlaczego więc tak wielu z nas przechodzi przez życie w ten sposób?

Read More

Kompetencje miękkie i twarde? Które z nich dadzą Ci przepustkę do stanowisk liderskich?

Jak dobre są Twoje kompetencje miękkie i twarde

Kompetencje twarde - techniczne zazwyczaj dają nam przepustkę do pierwszych stanowisk menedżerskich. Dalsze sukcesy zależeć będą od kompetencji miękkich.

Najlepsi liderzy to zwykle ci, którzy posiadają zdolność ścisłej współpracy z ludźmi i budowania zespołów, a jednocześnie wykazują zdrową samoświadomość.

Nie jest to nowa myśl, właśnie siła twoich kompetencji miękkich może sprawić, że awansujesz jako przywódca.

Kompetencje miękkie już teraz są niezwykle istotne, nie mówiąc już o przyszłości. Chociaż technologia szybko przejmuje wszystkie aspekty świata pracy, umiejętność rozumienia ludzi – w dużej mierze dzięki kompetencjom miękkim – jest istotną przewagą konkurencyjną.

Read More

Siła spokoju - jak radzić sobie z presją?

Ludzie, którzy wiedzą, jak zachować spokój w obliczu presji, są efektywniejsi w  biznesie. Zdolność do zachowania spokoju zwiększa poczucie kontroli, a to oznacza lepsze wyniki. Kontrola emocji i umiejętność okiełznania myśli umożliwiają podejmowanie lepszych jakościowo decyzji oraz bardziej precyzyjnych i skutecznych działań. Kiedy ludźmi targają silne emocje - robią i mówią różne rzeczy, których później mogą żałować. Komunikacja jest strategiczna, a wypowiedzianych słów nikt już nie cofnie.

Read More

Mentor - jak z nim pracować?

Mentor - jak z nim pracować?

Posiadanie mentora jest nieodzownym elementem rozwoju zawodowego lidera. Wielu liderów nie osiągnąłąby sukcesu bez wsparcia mentora, który by go przeprowadził przez wszystkie wzloty i upadki.

Jeśli będziesz miał to szczęście i uda Ci się ropocząć pracę z mentorem pamiętaj o czterech typach pytań do przygotowania przed każdą rozmową mentorską, dzięki którym pozostanie interesująca i cenne zarówno dla ciebie, jak i dla twojego mentora:

1.) Opowieści

Wszyscy lubimy mówić o sobie. Poproś swojego mentora, aby opowiedział ci jakąś historię z własnego doświadczenia. Na przykład możesz zapytać: „jak dotarłeś do miejsca, w którym jesteś dzisiaj?” lub „czy zdarzyło ci się, że coś popsułeś i poczułeś zawód? Co zrobiłeś, by dojść do siebie?” lub „co wolałbyś żebyś wiedział zanim wszedłeś na pozycję menedżerską?”

Read More

Efekt nocebo. Czyli dlaczego nie warto być pesymistą i dlaczego w życiu najważniejsza jest pozytywna postawa?

Efekt nocebo. Czyli dlaczego nie warto być pesymistą i dlaczego w życiu najwazniejsza jest pozytywna postawa?

Czy kiedykolwiek widziałeś pesymistycznego odnoszącego sukcesy przywódcę? Ja nie. Pesymiści po prostu nie mają środków potrzebnych do zwycięstwa. Twoje wyniki są silnie uzależnione od Twojego postrzegania świata. Twoja postawa jest tu najważniejsza. Jest prawie pewne, że życie będzie trudniejsze, jeśli masz negatywne nastawienie do otaczającej Cię rzeczywistości. Twój pesymistyczny pogląd negatywnie wpływa na rozwój zawodowy, relacje, a nawet zdrowie.

Najważniejszą rzeczą, której możemy się nauczyć od ludzi sukcesu jest właśnie postawa. Optymiści prawie zawsze osiągają w życiu lepsze wyniki niż pesymiści. Ci drudzy zawsze znajdują sposób, aby uniknąć, zaprzeczyć lub zniekształcić rzeczywiste problemy, przed którymi stoją i skupić się na odczuwanych negatywnych emocjach. Może to mieć dla pesymisty jedynie negatywne implikacje.

Read More

Trudne rozmowy z pracownikami - co robić i czego nie robić

Masz do czynienia z nieprzyjemną i trudną rozmową np. na temat wydajności i jakości pracy z pracownikiem? Możesz zamienić to w pozytywne doświadczenie! Postępuj zgodnie z tymi praktycznymi wskazówkami.

Stawianie czoła wyzwaniom i trudne rozmowy są najprawdopodobniej najmniej przyjemną częścią zarządzania. Jednakże kiedy są prowadzone właściwie mogą być ogromnie korzystne dla dalszego rozwoju kariery pracownika i jego rozwoju osobistego. Blisko 95% pracowników chce takich rozmów, postrzegają oni te „korygujące” uwagi zawierające informacje zwrotne jako podstawę do postępu w ich karierze.

Read More

Jak prowadzić trudną rozmowę z pracownikiem.

Jak prowadzić trudną rozmowę z pracownikiem - 7 kluczowych kroków.

Jeśli zarządzasz ludźmi lub pracujesz w dziale kadr to są spore szanse, że pewnego dnia będziesz musiał przeprowadzić trudną rozmowę. Trudne rozmowy stają się konieczne z wielu powodów. Przez brak ich prowadzenia lub nieodpowiedni sposób ich prowadzenia ryzykujesz relacjami i powstaniem dysharmonii w miejscu pracy.

Jedną z najbardziej stresujących części życia zawodowego jest zastanawianie się jak powiedzieć coś trudnego, nieprzyjemnego lub niezręcznego swojemu koledze, szefowi, podwładnemu. Większość z nas nie czuje się dobrze w trudnych rozmowach w żadnym otoczeniu ale przeprowadzanie ich w pracy może być podwójnym wyzwaniem ponieważ boimy się o nasze relacje i reputację.

Read More

Jak postępować z narcyzem

Jak postępować z narcyzem. Jak to jest mieć narcystycznego szefa? Praca dla narcyza jest wyczerpująca pod względem psychicznym, emocjonalnym i fizycznym. Jeśli masz do czynienia z narcystycznym szefem, masz w zasadzie dwa wyjścia: albo zmieniasz pracę , albo zostajesz i zawierasz ze sobą trudną umowę. Jeśli zostaniesz najlepszym scenariuszem jest to, że będziesz jeździł na emocjonalnym rollercoasterze, najgorszym poważne problemy ze zdrowiem, rodziną itd.

Jeśli zostaniesz, jedynym sposobem radzenia sobie nie jest próba zmiany szefa, ale zmiana siebie i sposobu, w jaki sam na niego reagujesz.

Najpierw sprawdźmy czy Twój szef to narcyz. Poniżej tzw. modlitwa narcyza. Czy Twój szef ją odmawia?

Tak się nie stało.

A jeśli tak, to nie było aż tak źle.

A gdyby tak było, to nic wielkiego.

A jeśli tak, to nie moja wina.

A jeśli tak, to nie chciałem.

A jeśli tak....

Zasłużyłeś na to.

Read More

Błędy w zarządzaniu ludźmi

Błędy w zarządzaniu ludźmi

Poniżej 3 największe błędy w zarządzaniu ludźmi popełniane przez managerów i liderów.

1 błąd w zarządzaniu ludźmi - mikrozarządzanie

Naprawdę, nic dziwnego. Liderzy, którzy dominują nad ludźmi, decyzjami i procesami, prowadzeni przez strach i brak wizji, popełniają ten błąd numer 1. Jak pisałem na blogu w przeszłości, mikrozarządzanie ostatecznie niszczy motywację i kreatywność Twojego zespołu.

2 błąd w zarządzaniu ludźmi - przewodzenie z pozycji władzy lub ego.

Read More

Lider perfekcjonista - dlaczego nie warto nim być

Problem polega na tym, że dla perfekcjonisty osiągnięcia przeplatają się z jego poczuciem własnej wartości. Kiedy mu się nie udaje, nie czuje się rozczarowany tym, jak to zrobił. Czuje wstyd z powodu tego, kim jest. Jak na ironię, perfekcjonizm staje się wtedy taktyką obronną, by trzymać wstyd jak najdalej od siebie. Jeśli jesteś doskonały, nigdy nie zawiedziesz, a jeśli nigdy nie zawiedziesz, nie ma wstydu.

W rezultacie dążenie do doskonałości staje się bezowocne - a ponieważ nie da się być doskonałym, ten model funkcjonowania jest błędnym kołem.

Read More

Najczęstsze błędy w zarządzaniu projektami

Najczęstsze błędy w zarządzaniu projektami

Jesteś kierownikiem projektu, który musi żonglować wieloma projektami jednocześnie, nie psując żadnego z nich. Mimo to, nadzorowane przez Ciebie projekty wymagają więcej czasu na ukończenie i kosztują znacznie więcej niż pierwotny budżet. Daje to bezsenne noce, a nawet gdy śpisz, masz koszmary. Czy to wszystko brzmi znajomo? Jeśli tak, musisz pomyśleć o przyczynach niepowodzenia projektów. Kiedy je analizujesz, zdasz sobie sprawę, że popełniasz kilka klasycznych błędów w zarządzaniu projektami, które utrudniają postęp projektu.

Poniżej 10 najczęstszych błędów w zarządzaniu projektami, w tym poście omówię 3 najważniejsze z nich

  • Wyznaczanie celów bez zgody zespołu

  • Pozwalanie, aby zakres wyrósł z proporcji

  • Niepriorytetowanie zadań i projektów

  • Niekompetentny kierownik projektu i zespół

  • Słaba komunikacja między zespołem a zainteresowanymi stronami

  • Ręczne wykonywanie wszystkich zadań

  • Słabe zarządzanie zasobami

  • Wybór niewłaściwej metodyki zarządzania projektem

  • Nieprawidłowe zarządzanie zmianą

  • Ignorowanie kierunku działania firmy przy wyborze projektów

Read More

Uczciwość czyli najważniejsza cecha lidera

Cechy dobrego lidera

Gdybyś zapytał mnie o to jakie są cechy dobrego lidera to powiedziałbym, że w grę wchodzi zaangażowanie, pasja, empatia, uczciwość i integralność. Dobre umiejętności komunikacyjne i zdolności decyzyjne również odgrywają istotną rolę w sukcesie i porażce lidera. Wreszcie, innowacyjność i kreatywne myślenie, a także futurystyczna wizja to kilka kluczowych cech, które wyróżniają dobrego lidera.

Read More

Wyzwania First Time Managera

Wyzwania, przed którymi stają nowi menadżerowie oraz wskazówki, jak im sprostać.

Skuteczna komunikacja z pracownikami

Budowanie efektywnej komunikacji z pracownikami da Ci mocne podstawy do pełnienia nowej roli menedżera.

Sposób, w jaki mówimy - i sposób, w jaki słuchamy - odgrywa istotną rolę we współpracy i pracy zespołowej. Nie tylko to, że jakość komunikacji w Twoim zespole wpływa na poziom zaufania i wrażliwości, które są niezbędne dla kreatywności i innowacyjności.

Jako nowy menedżer, ważne jest, abyś zrozumiał dynamikę komunikacji w swoim zespole, abyś mógł zoptymalizować swoje mocne strony i znaleźć sposoby poprawy słabszych obszarów. Każdy zespół jest inny, a poznanie stylów komunikacji, które najlepiej sprawdzają się w zespole, naprawdę wzmocni sposób współpracy.

Read More

Jak przestać się martwić

Jak przestać się martwić?

Jest takie szwedzkie powiedzenie, czy też mądrość ludowa, która mówi, ze zamartwianie się małym rzeczom nadaje duży cień.

1. Zrozum że jesteś częścią czegoś większego.

Analizując i starając się rozwiązywać problemy musimy przyjąć, że jesteśmy jedynie częścią rzeczywistości, w której funkcjonujemy i nie mamy wpływu na wszystko.

Świat nie obraca się wokół Ciebie. Jesteś jego częścią. Nie sugeruję tu przyjęcia stanowiska skrajnie fatalistycznego i odpuszczenia sobie w życiu, nie. Jednak akceptacja tego faktu zdejmuje z naszych barków nieco ciężaru.

Kiedy się martwimy, zasadniczo mamy nadzieję kontrolować przepływ życia, ponieważ jesteśmy przywiązani do rezultatów danej sytuacji. Chcemy, aby coś się wydarzyło w określony sposób i jesteśmy przerażeni, że coś może pójść nie tak, lub że może się wydarzyć coś nieprzyjemnego. W rzeczywistości mamy jednak niewielką lub wręcz zerową kontrolę nad rozwojem wydarzeń w naszym życiu, a przynajmniej nie ze świadomego punktu widzenia, który zakłada, że ​​nasze niepokoje bezpośrednio wpłyną na wynik działań w taki sposób, w jaki chcemy. Możemy więc martwić się i popadać w obsesję, lub zaakceptować wszystko tak jak jest i uwolnić nasze przywiązanie do wyników. "Dać się ponieść" nie oznacza "zrezygnować"; po prostu chodzi o to, żeby być skłonnym do popłynięcia z prądem, zamiast bezsensownie się z nim zmagać i wpadać na skały. Popłynięcie z prądem jest formą emancypacji i uspokojenia, ponieważ oznacza, że chcemy uwierzyć w optymistyczną prognozę: zaufajmy, że wszystko dzieje się w odpowiednim czasie i miejscu, i jesteśmy dokładnie tam, gdzie trzeba.

Read More

Zarządzanie międzykulturowe -  jak duże znaczenie ma w zarządzaniu kultura?

Wejście na rynki zagraniczne -  jak duże znaczenie ma kultura i język

 Globalizacja przekształciła całkowicie sposób działania świata biznesu. Zarządzanie z dnia na dzień staje się coraz bardziej międzykulturowe. Włączanie się w handel na szczeblu globalnym staje się powoli nienegocjowalnym aspektem działań biznesowych, szczególnie na rynkach wysoko rozwiniętych, gdzie rozmaite wyzwania hamują rozwój gospodarczy na rynkach macierzystych. Gra w zglobalizowanym „płaskim świecie” jak określa to Tom Friedman nie jest jednak prosta, ani dla małych, ani dla dużych firm. Napotkają one wiele trudności chcąc pozyskać wpływy zagranicą. Nawet startupy technologiczne, zwykle dużo lepiej finansowane, nie radzą sobie często z międzynarodową działalnością gdy wchodzą na nowe rynku. Ogromne znaczenie ma tu potencjał przywództwa międzykulturowego danej organizacji.

Read More

Cechy dobrego menedżera

Gdybyś zapytał kilka osób o to jakie są cechy dobrego menedżera, prawdopodobnie skończysz z listą ponad 50 cech. Nie tylko będzie ich tak wiele, ale również będą one dość sprzeczne ze sobą. Dlaczego? Ponieważ zależy to od wielu czynników i jest różne dla każdej sytuacji i organizacji, jej strategii, konkretnych celów menedżera, a nawet zespołu, którym będzie zarządzał. Mimo to, istnieją 4.....

Read More