10 książek, po które warto sięgnąc w te wakacje

Bill Gates twierdzi że czyta średnio jedną książkę tygodniowo. Mówi też, że czytanie jest jego "ulubionym sposobem na poznanie nowego tematu". Warren Buffet poświęca na czytanie około 80% swojego dnia.  

Po jakie książki warto sięgnąć w te wakacje? To mój wybór dziesięciu tytułów, z którymi warto się zapoznać.

1.Tools of Titans (wer. pol. Narzędzia tytanów – polska premiera wrzesień 2017)

Autor: Tim Ferriss

W swojej ostatniej książce przedsiębiorca i strateg Tim Ferriss dzieli się tajemnicą wydajności ponad 200 znanych osób, z którymi rozmawiał w swoim podkaście.

2. Are You Fully Charged?: The 3 Keys to Energizing Your Work and Life

Autor: Tom Rath

Ostatni bestseller Ratha to potężne kompendium, które daje nam dużą dawkę naukowej wiedzy, próbując wyjaśnić znaczenie trzech kluczowych warunków, które odróżniają w pełni produktywności dni od dni przeciętnych:

Znaczenie: robienie czegoś, co przynosi korzyść innej osobie.

Interakcje: kreowanie więcej pozytywnych niż negatywnych momentów.

Energia: podejmowanie wyborów, które poprawiają twoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

 

3. Friend & Foe: When to Cooperate, When to Compete, and How to Succeed at Both

Autorzy: Adam Galinsky i Maurice Schweitzer

Badacze Galinsky i Schweitzer twierdzą, że sukces nie jest jednotorową drogą współpracy lub konkurencji; zawsze musimy iść po części oboma ścieżkami, a niezwykłe rzeczy dzieją się, gdy uczymy się wypracowywać właściwą równowagę między tymi dwoma siłami, aby poprawić nasze relacje. Mądra, praktyczna książka, która pomoże ci stać się "lepszym przyjacielem i straszliwszym wrogiem".

4. Grit to Great: How Perseverance, Passion, and Pluck Take You from Ordinary to Extraordinary

Autorzy: Linda Kaplan Thaler i Robin Koval

Myślisz, że liderzy, jak Steve Jobs i Colin Powell, urodzili się jako utalentowane, cudowne dzieci? Nie. Byli one zupełnie zwyczajni, jak większość z nas. Co ich wyróżniało? Charakter. To jeden z czynników, które zmienią zwykłego Kowalskiego w rekina biznesu - podobnie jak rezyliencja, wytrwałość, nieustępliwość. W książce Grit to Great, Kaplan i Koval pokazują jak ludzie prą naprzód, pracując niewiarogodnie ciężko długimi godzinami, wypracowując swoje własne szczęście.

5. Superbosses

Autor: Sydney Finkelstein

Fascynująca eksploracja zachowań i postaw najskuteczniejszych liderów na świecie - w jaki sposób motywują podwładnych, inspirują ich i pozwalają innym na rozwój przedsiębiorstwa i kształtowanie całych branż. Finkelstein - uznany profesor w Tuck School of Business w Dartmouth - ujawnia jego wyniki z ponad 200 wywiadów z najlepszymi liderami.

6. Sprint (Pięciodniowy sprint. Rozwiązywanie trudnych problemów i testowanie pomysłów)

Autorzy: Jake Knapp, John Zeratsky i Braden Kowitz

Partnerzy Google Ventures dają nam praktyczny przewodnik, odpowiadający na kluczowe pytania biznesowe, niezależnie od tego, czy zarządzasz małym start-upem, jesteś rankingu Fortune 100, masz jednoosobową działalność czy organizację pożytku publicznego. Jest to książka dla każdego, kto styka się z dużymi możliwościami, problemem, albo ideą, a odpowiedzi na pytanie: "co robić?" potrzebuje już teraz.

7. The 21 Irrefutable Laws of Leadership (21 niezaprzeczalnych praw przywództwa)

Autor: John C. Maxwell

Wiem, co myślicie: "Nie, tylko nie kolejna książka oferująca XX reguł skutecznego przywództwa!" Tak, mnie też męczy ten typ poradników, ale jeżeli już chcecie się na jakiś zdecydować, może to być ten klasyk -- w nowym, uzupełnionym wydaniu. Znany na całym świecie ekspert w dziedzinie przywództwa, Maxwell, prezentuje nam szereg bardzo użytecznych i łatwych do zrozumienia porad biznesowych i przywódczych za pośrednictwem ciekawych anegdot.

8. Extreme Ownership: How U.S. Navy SEALs Lead and Win

Autorzy: Jocko Willink i Leif Babin

Pora na dawkę testosteronu. W książce  Extreme Ownership, komandosi Willink i Babin przedstawiają w szczegółach zestaw reguł i postaw mentalnych, które umożliwiają żołnierzom jednostki SEALs ukończyć najbardziej wymagające misje bojowe. Autorzy wskazują przy tym w jaki sposób zastosować je w kontekście zespołowym, rodzinnym czy organizacyjnym.

9. Thinking, Fast and Slow (Pułapki myślenia)

Autor: Daniel Kahneman

Choć pierwotnie opublikowana w 2011 r. Książka ta nadal jest najlepiej sprzedającą się pozycją tego rodzaju w roku 2016. Znany psycholog Daniel Kahneman przeprowadza głębinową analizę dwóch systemów poznawczych, które kształtują nasz osąd oraz decyzje podejmowane w naszym codziennym życiu.

10 .Shoe Dog (sztuka zwycięstwa)

Autor: Phil Knight

Ulubiona książka Billa Gatesa, Shoe Dog oferuje spojrzenie od wewnątrz na biznesową podróż Phila Knighta - jak zbudował od zera firmę Nike i przemienił ją w światową markę, którą jest dziś.

A co ty dorzuciłbyś do listy? Zostaw swoją sugestię wśród komentarzy poniżej.