Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów

Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów

pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów.png

W zasadzie wszystkie zadania przywódców obracają się wokół komunikacji i rozwiązywania problemów.

Są te istotne, z którymi uporanie się decyduje o „być lub nie być" organizacji,  częściej rozwiązywanie problemów sprowadza się głównie do radzenia sobie z trudnymi ludźmi, ich korporacyjnym bełkotem, autopromocją, manipulacyjnym zachowaniem, spiskami i zawistnością. Naturalnie konkurencja jest dużym źródłem problemów, szczególnie, gdy przekona do siebie naszego lojalnego klienta, zbuduje nową relację handlową czy wyda nowy produkt, stworzy nową markę lub obierze nową strategię. Potencjalne fuzje i zakupy nie dają nam spokoju i również świetnie odciągają nas od istniejących już problemów poprzez tworzenie nowych.

Podejmowanie dobrej decyzji zaczyna się od odpowiedniej analizy sytuacji. W świecie teoretycznym nazywa się to „zbieraniem informacji”. Następnie nadchodzi „analiza informacji”, po czym pora na „podjęcie decyzji” oraz „wprowadzenie decyzji w życie”. Taki linearny obraz podejmowania decyzji jest jednak śmiesznie nieprawdziwy.

W prawdziwym świecie, rzeczy tak po prostu nie działają. Zazwyczaj nie da się zacząć od faktów – zaczyna się od opinii. Nieco czasu zajmuje przejście od opinii do faktów, nie zawsze jest to możliwe, w każdej organizacji jakieś informacje będą celowo ukrywane  Co więcej, zbieranie informacji, odpowiednia analiza i podejmowanie decyzji to nakładające się na siebie elementy. Nie ważne jak skomplikowany stanie się proces, analiza jest jednak bardzo, bardzo, bardzo ważna. Zadawanie wielu trafnych pytań jest tutaj kluczem do dobrych wyników.

Pytania są swego rodzaju „umysłowymi łomami”, otwierającymi oczy na możliwości wygenerowania rozwiązań. Oto kilka z nich:

pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów
pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów wymaga dobrej jakościowo komunikacji, w której wszystkie obawy oraz perspektywy są wzięte pod uwagę. Ta zaś wymaga trafnie postawionych pytań.