Jak wyglądać na pewnego siebie?

Jak wyglądać na pewnego siebie?

jak wygladac na pewnego siebie

Mawia się, że jeden obraz mówi więcej, niż tysiąc słów. Wyobraź więc sobie siebie z perspektywy innej osoby np.  klienta lub szefa wchodzącego do sali konferencyjnej. Jak wyglądasz? Co sygnalizujesz? Co mówią Twoje oczy, dłonie i ramiona? Czego można się o Tobie dowiedzieć nawet zanim cokolwiek powiesz? Myślisz czasem o tym? Powinieneś.

Pewność siebie jest kluczem do sukcesu w bardzo wielu obszarach naszego życia. Ludzie pewni siebie wyróżniają się w pracy i w swoich grupach społecznych Badania wykazują, że osoby bardziej pewne siebie osiągają większe sukcesy, niż ich mniej pewni siebie koledzy.

jak wygladac na pewnego siebie

1. Asertywna postawa

Chcesz wyglądać na bardziej pewnego siebie? Istotna jest tu Twoja postawa. Stój pewnie, rozkładając ciężar ciała równomiernie na obie stopy, które rozstawiasz na szerokość swoich ramion. Wyprostuj się a same ramiona przesuń odrobinę do tyłu – naturalnie nie za dużo. I pamiętaj, by zwracać się przodem do rozmówcy.

Unikaj „posłusznych postaw”, a więc zakładania nogi na nogę oraz przekładania całej wagi na jedną nogę.

Głowa do góry

Ludzie pewni siebie zawsze patrzą przed siebie – nigdy na stół, ziemię czy stopy. Powinieneś  zawsze udawać, że Twoja głowa jest uwiązana na sznurku, który ciągnie ją w górę.

Jeśli siedzisz…

Gdy siedzisz na krześle, usiądź wygodnie i oprzyj się o tył krzesła – nie siedź nerwowo pochylony do przodu. Możesz położyć ręce na kolanach lub, jeśli próbujesz się zrelaksować, założyć je za głowę.

Trzymaj dolną część ciała nieruchomo, z obiema stopami przystawionymi do podłogi lub lekko założonymi na siebie.

2. Pomyśl o tzw. pozach władzy

Według psycholog Amy Cuddy, wystarczą dwie minuty treningu tzw. pozy władzy, by mózg zaczął produkować więcej testosteronu i obniżył  poziom kortyzolu, czyli hormonu odpowiedzialnego za stres. Pozy władzy, w większości składające się otwartych, zajmujących dużo miejsca postaw, sygnalizują Twojemu mózgowi, że jesteś pewny siebie, co sprawia, że w odpowiedni sposób reguluje on wydzielanie hormonów.

Poniżej link do filmu:

https://www.ted.com/talks/amy_cuddy_your_body_language_shapes_who_you_are

 

jak wygladac na pewnego siebie

3. Zwróć uwagę na dłonie

Ważnym elementem kontroli mowy ciała to kontrola dłoni.

Unikaj wskazywania na kogoś palcem. Pokazywanie palcem może wydać się komuś wręcz agresywne. Zamiast pokazywać palcem, gdy próbujesz na kogoś lub coś wskazać, należy trzymać dłoń rozprostowaną, a palce złączone. Unikaj również splatania palców. Wskazywanie otwartą dłonią tworzy iluzję spokoju i szczerości, a to pomaga Ci wyglądać na pewnego siebie.

jak wygladac na pewnego siebie

4. Kontakt wzrokowy jest kluczowy

Dobrze wykorzystany kontakt wzrokowy to najważniejszy wskaźnik pewności siebie. Jeżeli masz trudności z utrzymaniem kontaktu wzrokowego, możesz spróbować patrzeć komuś w oczy przed dwie sekundy, następnie patrzeć przed dwie sekundy na nos, potem na usta, a potem na całość twarzy, również po dwie sekundy. Powtarzaj cykl przez całą konwersację.  

5. Pozbądź się „yyy” i „eee”

Ludzie oceniają czyjąś pewność siebie na podstawie tego, jak mówią – dlatego bardzo ważnym jest, by znać swój ton i maniery. Pozbądź się takich przerywników, jak „yyy” i „eee” i poćwicz wypowiadanie się spójnie. Nie motaj się w słowach – próbuj mówić z maksymalną precyzją i na temat – odpuść dygresje. Nie bój się zmieniać barwy głosu i wykazywać entuzjazm – jest to oznaka pewności siebie.

6. Zwolnij

Podczas chodzenia zwolnij , nie spiesz się. Zmiana chodu może wydawać się wręcz dziwaczna – dlatego bardzo dobrze jest zapytać się kogoś bliskiego, czy wydaje się mu to naturalne. Gdy chodzisz, lepiej robić pewne, duże kroki, niż szybkie, małe kroczki.

Zwolnij również podczas mówienia.  Z reguły myślimy szybciej niż mówimy, więc nietrudno niechcący zacząć mówić za szybko. To raczej spowoduje, że nasz rozmówca pomyśli, że jesteśmy zestresowani, niż że szybko myślimy.

7. Pamiętaj o przerwach

Stosuj przerwy; zarówno w mowie, jak i w ruchu. Na przykład, jeżeli masz zamiar wstać, przysuń się do krawędzi krzesła, zatrzymaj się, a dopiero później wstań. Podobnie, gdy idziesz, zwróć się w odpowiednim kierunku, a dopiero potem się rusz.

jak wygladac na pewnego siebie

8. Polub ciszę

Dla osoby pewnej siebie, nawet chwila ciszy lub bezruchu jest komfortowa. Dla wielu z nas, cisza jest czymś nieprzyjemnym – z tego powodu można ją wykorzystać w ramach perswazji, równocześnie budując pożądany obraz pewności siebie.

Ludzie dookoła Ciebie zazwyczaj obserwują Twoją mowę ciała zupełnie nieświadomie. Twoja postawa i gestykulacja są dla nich świetnym źródłem informacji. Pokazują w jakim jesteś humorze i jak pewnie się czujesz – każdy z nas stoi i chodzi w inny sposób, gdy jest pewny siebie, a w inny, gdy jest zdenerwowany. Już na pierwszy rzut oka możemy stwierdzić, czy ktoś jest zrelaksowany czy zestresowany. Wystarczy jednak odrobina treningu, a uda Ci się opanować wszystkie potrzebne techniki, dzięki którym zawsze będziesz wyglądać na pewnego siebie.

9. Wyeliminuj słaby język

 Umiejętność pewnej i skutecznej komunikacji ma ogromny wpływ na naszą zdolność do posuwania naprzód naszej kariery zawodowej. Jednak wielu z nas wpada w pułapkę używania słabego języka co sabotuje nasze wysiłki by zaprezentować nas jako pewnych siebie, pełnych autorytetu i godnych zaufania.

Jeśli uważnie wsłuchasz się w wypowiadane przez innych słowa to możesz wiele dowiedzieć się na temat tego co dzieje się w ich głowach. Twoje własne słowa również opowiadają historię. Przez słuchanie i analizowanie słów, których regularnie używasz możesz nauczyć się przestać bezwiednie programować samego siebie co przyczynia się do ograniczonej wydajności.

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Nowa szefowa na pierwszym spotkaniu z zespołem mówi coś takiego, “Zanim zaczniemy, chciałam tylko upewnić się, że……”

Jej kwalifikacje są imponujące. Ma jedną szansę na zrobinie pierwszego wrażenia więc dlaczego sama siebie sabotuje. Dlaczego wydaje się przepraszać za to co zaraz zrobi lub powie używajać słowa “tylko”?

Ile razy słyszałeś jak inni komunikują się w taki sposób? Ile razy sam używałeś tego rodzaju języka minimalizującego twój autorytet?

Jestem przekonany, że nawet jeśli zrobimy jeden mały krok i wyeliminujemy słowo „tylko” z naszej komunikacji to zobaczymy ogromną różnicę w sposobie w jaki jesteśmy postrzegani w miejscu pracy. Sam jestem zdumiony jak często używam tego słowa nieświadomie i zupełnie niepotrzebnie: “Sprawdzam tylko, by zobaczyć …” ;  “Chciałem tylko byś się dowiedział, że…”, “Dzwonię tylko aby ….” itd. itd.. 

Mocny język kontra słaby język. 

być może  – będzie, stanie się  

próbować – móc, potrafić, zrobić

mieć nadzieję – planuję, zamierzam

prawdopodobnie – definitywnie

myślę, że  – wiem, że; jestem pewny, że

Owszem, są sytuacje kiedy użycie słów, które wymieniłem jako słabe jest właściwe. Moją sugestią jest po prostu świadomość wyboru takich słów a potem rozważenie użycia mocniejszej alternatywy. Dzięki używaniu silnego języka zobowiązujesz się do podjęcia działań i zyskujesz większy poziom zaufania od osób z którymi masz do czynienia.