Jak być produktywnym - Aplikacje, które zwiększą Twoją produktywność

Jak być produktywnym - Aplikacje, które zwiększą Twoją produktywność

jak być produktywnym

Choć odkrywanie świata aplikacji wspierających produktywność to ciekawa przygoda, nadmiar może okazać się przytłaczający dla każdego, a zwłaszcza dla osób dopiero zaczynających poszukiwania w tej sferze.  Jednak korzyści płynące z odkrycia tej jednej skutecznej aplikacji mogą być warte wysiłku.

Jak być produktywnym 1. Wyrabianie i mapowanie nawyków

Ważne jest, aby być w stanie śledzić wszystkie swoje rutynowe nawyki. Niezależnie od tego, czy dopiero co zaczęłaś biegać, czy po prostu przestałeś palić, śledzenie wszystkich tych problemów pomoże ci zachować konsekwencję w działaniu i lokalizować obszary wymagające szczególnej troski.  Pomocnym narzędziem jest Strides, który ułatwia pamiętanie o wszystkich drobnych rutynach czy celach do zrealizowania.

Listy zadań

Mój początek dnia zwykle polega na sprawdzeniu listy rzeczy do zrobienia. Poniżej moje ulubione rozwiązania z segmentu aplikacji do zarządzania projektami i zadaniami.

Wunderlist

Wunderlist to moim subiektywnym zdaniem jedna z najlepszych obecnie dziś na rynku aplikacji typu organizer. Posiada prosty interfejs, który pomaga zrealizować wszystkie zaplanowane zadania. Możesz tworzyć "czeklisty" oraz dodawać poszczególne zadania, a na tym się lista funkcji nie kończy. Dodatkowo można dodawać daty, przypomnienia, notatki i pliki bez konieczności wykupowania subskrypcji.

 Any.do

Ludzie którzy mają wiele na głowie często zapominają o codziennych obowiązkach, ale Any.doumożliwia śledzenie listy rzeczy do zrobienia, oferuje przypomnienia, notatki i umożliwia dzielenie się listami zadań i przypisywanie zadań innym. Aplikacja pozwala zsynchronizować dane na telefonie, na komputerze stacjonarnym, w Internecie i na tablecie, aby lista była zawsze aktualna. Funkcja wprowadzania głosowego pozwala na dodawanie elementów do listy zadań za pośrednictwem samej tylko mowy. Dla lepszego zarządzania listą zadań dostępna jest integracja z kalendarzem. Bądź bardziej produktywny dzięki wieloplatformowemu wsparciu dla pod-zadań, notatek i załączników. Można korzystać z wersji bezpłatnej w wymiarze podstawowym albo wersji premium z zaawansowanymi funkcjami.

Remember the Milk

Już sama nazwa brzmi intrygująco – może warto więc przeczytać więcej.

Jest to popularna aplikacja zwiększająca produktywność, która umieszcza dodane zadania na liście kontrolnej czynności do wykonania. Pozwala dzielić się swoimi zadaniami ze znajomymi i zwiększa siłę oddziaływania "czeklist".

Trello

Trello to wirtualny towarzysz. Chodzi o to, aby pomóc ci utrzymać dyscyplinę w pracy i w domu. Aplikacja sprawdza się jako całkiem dobry organizer. Możesz tworzyć tzw. tablice, które pomagają porządkować różne projekty, a każda tablica pozwala pracować przy jednym zadaniu naraz. Aplikacja pozwala na współpracę, co czyni ją świetnym narzędziem i dla sfery zawodowej, i domowego zacisza. Trello współpracuje z Dyskiem Google, Dropboxem oraz Android Wear. Jest całkowicie darmowe, bez ograniczeń czasowych. Jest to więc doskonałe "budżetowe" rozwiązanie gdy potrzebujemy rozwiązań wspierających produktywność.

Jak być produktywnym 2. Komunikacja i zarządzanie pracą zespołu

Slack

Pomimo tego, że jestem fanem Kalendarza Google, używam również aplikacji Slack, która pomaga mi komunikować się z pracownikami i partnerami biznesowymi .

Slack jest jednym znajlepszym komunikatorówsieciowych przeznaczonym dla biznesu. Obsługuje czaty tekstowe i głosowe. Integruje się również z Dyskiem Google, Asana i innymi aplikacjami o zwiększającymi produktywność. Można tworzyć właściwie nieograniczoną liczbę kanałów. W ten sposób zespoły mogą się podzielić i rozmawiać o swoich projektach osobno. Jest to potężne i proste w obsłudze narzędzie.

Cisco Spark

Cisco Spark również gwarantuje prosty interfejs, jest bardzo prosta w konfiguracji i świetnie sprawdza się w planowaniu dnia i przygotowaniu harmonogramów, co wpływa pozytywnie na produktywność pracy zespołów.

Jak być produktywnym 3. Koncentracja i rejestrowanie aktywności

Rejestrowanie tego co robiłeś w ciągu dnia pracy przy komputerze to coś, co weszło mi w nawyk w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Będąc w stanie zobaczyć nad czym pracowałem (i z kim) mogę skuteczniej ustalić wartość mojego czasu. Rescue Time to doskonałe narzędzie do rejestrowania aktywności. Dzięki niemu łatwo zorientujesz się ile czasu poświęcasz działaniom produktywnymi a ile czasu tracisz na media społecznościowe czy przeglądanie sieci. Sprawdzi się u każdej osoby szukającej bardziej szczegółowego wglądu w swój czas pracy.

Site Block

To rozszerzenie działa tak jak się nazywa. Blokuje witryny, których nie chcesz odwiedzać. Jak uda Ci się dowiedzieć ile czasu spędzasz w sieci nieproduktywnie możesz wykorzystać blokera witryn.

Rozszerzenie pokazuje również ile razy próbowałeś odwiedzić daną witrynę gdy była zablokowana. Może otworzyć oczy na to, jak często strony internetowe takie jak Facebook i YouTube są dla nas niemal odruchowym celem w chwilach znudzenia.

Focuskeeper

Kiedy mam mnóstwo rzeczy do zrobienia, mam takie poczucie jakby wszystkie dni tygodnia zlały się w magmę, w której nie realizuję żadnego celu. Są stare metody takie jak technika Pomodoro, w ramach której ustawia się minutnik i działa w interwałach: 25 minut intensywnej pracy i 5 minut przerwy. Udowodniono, że potrafią skutecznie podtrzymywać koncentrację. Ale dlaczego nie udoskonalić tej praktyki? Narzędzia takie jak Focuskeeper pozwalają ustawić minutniki i połączyć je z zadaniami do wykonania. To świetny sposób na skupienie się zarówno na konkretnym zadaniu, jak i na szerszej perspektywie. 

Jak być produktywnym 4. Organizowanie dokumentów

OneNote pozwala mi sporządzać igromadzić cyfrowe notatki.

Skanowanie dokumentów może być męczące, a często skutkuje powstaniem góry papierów, zajmujących miejsce w naszej przestrzeni roboczej. MyScans to aplikacja, która przydała mi się do skanowania dokumentów i przesyłania ich różnych usług sieciowych typu dropbox lub googledrive.

Jak być produktywnym 5. Książki i podacasty

Nie znoszę marnować czasu. Przejazdy i przeloty staram się poświęcać książkom. Do moich ulubionych aplikacji należą storytell.pl i audible.com - niekończone kopalnie audiobooków.  

Narzędziem niezwykle pomocnym przy szybkim uczeniu się jest Blinkist. Aplikacja podsumuje popularne pozycje książkowe i przeczyta je dla ciebie w ciągu 15 minut (lub nawet mniej).

Korzystanie z aplikacji podcastingowej takiej jak Overcast pomaga mi być na bieżąco z ulubionymi podcastami. Aplikacja oferuje kilka fajnych opcji np. SmartSpeed albo VoiceBoost pomagające dostosować podcast do twoich potrzeb.

Jak być produktywnym 6. Relaksacja

Aplikacje takie jak  Relax Melodies to sposób na odprężenie po pracy lub przygotowanie do snu, odtwarza bowiem dźwięki takie jak deszcz, odgłosy burzy czy wiatru itd., oraz pozwala na ich dowolną konfigurację. Dzięki temu możesz szybko się zrelaksować lub usnąć.

Może warto przeczytać?

Chcę lepiej poznac siebie. Jaki test wybrać?

Lekcje przywództwa Franka Underwooda - cel uświęca środki

Książki, dzięki, którym zaczniesz podejmować lepsze decyzje

14 kluczowych kroków ku większej skuteczności:

3 metody sprzedaży, które powinieneś zacząć stosować i jedna, z którą warto się pożegnać