8 kroków ku dobrej decyzji

"Gdy musisz podjąć decyzję, najlepsze co możesz zrobić to wybrać dobrze, drugą najlepszą opcją jest wybranie źle.”

Theodore Roosevelt

 

Jedną z najważniejszych kompetencji lidera jest zdolność podejmowania skutecznych decyzji biznesowych. Liderzy podejmują ich każdego dnia dziesiątki,  wpływają one na sukces firmy, a także mają wpływ na jej pracowników, klientów a czasem na sam rynek. Podjęcie dobrej decyzji wymaga wiedzy, doświadczenia i intuicji.

Jest wiele kwestii, które wpływają na to, jak jednostka podejmuje decyzje. Wśród nich znajdziemy emocje, postrzegane osobiste i zawodowe zagrożenia oraz szanse, nagrody i cele, przygotowanie, doświadczenie,  wykształcenie, ponaglające terminy, stres i wiele innych.

Najważniejsze w tym procesie jest wyhamowanie irracjonalnych i zaakceptowanie racjonalnych czynników.

Niezależnie od tego, czy decydenci zdają sobie z tego sprawę, czy nie, należy wziąć pod uwagę mnóstwo czynników zanim zacznie się wyciągać wnioski. Niezależnie od tego, czy umiejętność podejmowania decyzji jest „wrodzonym” działaniem „na czuja", czy też wyuczonym procesem, podstawą jest to, że skuteczne podejmowanie decyzji wymaga przejścia przez kilka etapów:

1.      Zidentyfikuj problem              

2.      Zidentyfikuj cel

3.      Rozbierz problem na części pierwsze i dokładnie go przeanalizuj

4.      Określ alternatywy

5.      Oceń argumenty za i przeciw (jeśli trzeba przyjmij np. system wagowy)

6.      Wybierz najlepszą alternatywę

7.      Podejmij działanie

8.      Oceń decyzję i jej konsekwencje

Najczęstszym błędem jest bagatelizowanie punktu nr 3 i zbyt szybkie przechodzenie do wyboru określonego kierunku działania i dobudowywanie do niego filozofii. Pominięcie kilku istotnych elementów w punkcie 3 może całkowicie zaburzyć obraz sytuacji i zmienić strategię działania.   

Na koniec dwie myśli:

Podejmowanie decyzji uczy Cię podejmowania decyzji

Im częściej i więcej decyzji podejmujesz tym łatwiej podjąć Ci kolejne. Czasami musisz sobie powiedzieć: „Zebrałem już wszystkie potrzebne dane i nadszedł czas, aby działać. Osoby osiągające sukces nie muszą posiadać wszystkich informacji. Nie zawsze wszystkie informacje da się zebrać.  Są gotowe podjąć ryzyko.” Musisz nauczyć się tolerować stres związany z podejmowaniem decyzji.

Oceniaj decyzję

Czasem łatwo rozpoznać dobrą decyzję, np. kiedy sprzedaż wzrasta lub nowy pracownik wybija się ponad resztę. Inne decyzje mogą wymagać więcej refleksji w celu ustalenia, czy były zasadne, czy też inne opcje mogłyby być lepsze. Czy decyzja rozwiązała problem lub pokierowała twoją firmę na ścieżkę rozwoju?

Proces oceny jest kluczowy dla zdobycia doświadczenia w podejmowaniu decyzyji i poprawienia kompetencji w tym zakresie. Poprzez zastosowanie wyciągniętych wniosków lider może zauważać sytuacje analogiczne do poprzednich i czuć się bardziej pewnie wybierając inne opcje i inny tok działania. Najważniejsze, aby być skutecznym, a nie tylko "mieć rację" albo "nie mieć racji".