Jak przestać unikać trudnych rozmów z pracownikami?

Jak przestać unikać trudnych rozmów z pracownikami?

Jak przestać unikać trudnych rozmów

Powszechnym przykładem unikania trudnych rozmów, o którym często słyszę od swoich klientów jest kierownik, który nie udziela pracownikom krytycznych uwag. Pracownik zrobił coś złego lub jakość jego pracy jest zdecydowanie poniżej normy ale z jakiegoś powodu kierownik nie może lub nie daje pracownikowi uwag z informacjami zwrotnymi, których ten potrzebuje by się poprawić.

Jest to klasyczny przykład “unikacza” - człowieka unikającego konfliktów i kosztów emocjonlanych z nimi związanych. “Unikaczem” jest ktoś, kto często  nie wypowiada się i nie zajmuje się sytuacją, którą należy się zająć po to by nie ponosić kosztów, głównie emocjonalnych. Czasami “unikacz” wysyła wiadomość mailową lub smsa nawet jeśli wie, że jest to ten rodzaj komunikacji, który powinien odbywać się twarzą w twarz.

 Trudne rozmowy z pracownikami są wpisane w prowadzenie biznesu czy bycie menedżerem, a unikanie ich może zaszkodzić naszym relacjom, karierze i interesom. Jeśli jesteś gotowy przestać unikać trudnych rozmów, to tutaj znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci zmienić punkt widzenia, a także kluczowe kroki które powinieneś podjąć by ominąć wszystko co powoduje, że unikasz trudnej rozmowy z pracownikiem.

 Jeśli chcesz skutecznie radzić sobie z trudnymi rozmowami z pracownikami po to by utrzymywać pozytywne, produktywne relacje to zapraszam Cię do udziału udziału w moich warsztatach:

Radzenie sobie z trudnymi rozmowami dla właścicieli firm i menadżerów

Przejdźmy do rzeczy 

Po pierwsze, zmień swój punkt widzenia

Pierwszą rzeczą którą powinieneś sobie uświadomić to fakt, że niektóre rozmowy z pracownikami z założenia nie są łatwe.

Fakt, że rozmowa okazuje się dla Ciebie trudna jest znakiem, że coś w tej sytuacji jest dla ciebie ważne. Ludziom, którym łatwo jest dostarczać złe wiadomości lub udzielać krytycznych uwag często brakuje empatii albo po prostu nie zależy im na relacjach albo na danej kwestii. Tak więc fakt, że odbywanie tego typu rozmów stanowi dla Ciebie trudność jest po części odpowiedzią na pytanie czy Ci zależy. Strach lub niepokój jakiego doświadczasz w tego typu rozmowach po prostu oznacza, że musisz poświęcić więcej czasu na przygotowanie się do takiej rozmowy.

 Po drugie, zastanów się jakie kroki możesz podjąć by ominąć chęć uniknięcia trudnej rozmowy z pracowinkiem.

 1. Zapytaj sam siebie jaki jest koszt nie odbycia takiej trudnej rozmowy?

Dla wspomnianego menedżera są to np. niska produktywność pracownika, utracone szanse, demoralizowanie pozostałych pracowników.

jak przestac unikac trudnych rozmów

 2. Zadaj sobie pytanie czego tak naprawdę unikasz?

Czy rzeczywiście martwisz się reakcją drugiej osoby czy unikasz zmagań emocjonalnych? Przeprowadzenie trudnej rozmowy wymaga czasu i energii a czasami możemy czuć, że łatwiej jest zupełnie unikać owej osoby lub sytuacji. Ale problemy i sprawy rzadko rozwiązują się same a nasze relacje i kariery zawodowe warte są powzięcia wysiłku koniecznego do właściwych, normalnych rozmów.

 3. Ćwicz panowanie nad swymi emocjami. To jak dobrze przechodzimy przez trudną rozmowę często zależy od naszych zdolności panowania nad naszymi emocjami w takim momencie.

Kiedy wiemy jak radzić sobie z naszymi emocjami podczas napiętych sytuacji to jesteśmy bardziej skłonni spokojnie odpowiadać niż gwałtownie reagować. Wiedza, że potrafisz panować nad emocjami da Ci więcej zaufania do siebie bo będziesz czuł się przygotowany do radzenia sobie z każdą sytuacją jaka może Ci się przytrafić.

 4. Patrz na trudną rozmowę jak na szansę. Wykorzystaj sytuację z pracownikiem by zrozumieć co powinieneś robić inaczej.

Czy jasno określiłeś warunki? Czy egzekwujesz te warunki? Czy musisz planować regularne odprawy z pracownikami by upewnić się, że oczekiwania dotyczące wydajności pracy są jasno określone? Popatrz na rozmowę jako na okazję do prowadzenia interesów w lepszy sposób lub bycia bardziej efektywnym menadżerem.

 5. Koncentruj się na uzyskaniu pozytywnego wyniku. Nim zaczniesz trudną rozmowę staraj się nie zakładać najgorszego. Przygotuj się na nakreślenie korzyści dla owej osoby podczas rozmowy np.:

„Chcę by twoja kariera przebiegała jak najlepiej i wiem, że ty też tego chcesz więc chciałbym udzielić Ci kilku uwag, które pomogą Ci naprawdę wyróżnić się w Twojej pracy”. Jeśli skupisz się na tym jak możesz pomóc tej drugiej osobie to powinno znacznie zmniejszyć napiętą atmosferę.

 Trudne rozmowy są częścią życia. Nasze kariery zawodowe, interesy i relacje są warte wysiłku, który trzeba podjąć by nauczyć się jak lepiej prowadzić takie rozmowy.

Cyklicznie organizuję warsztaty które pomogą Ci wykorzystać umiejętności potrzebne do prowadzania trudnych rozmów by utrzymać w pracy pozytywne, produktywne relacje. Dowiedz się więcej pod:

Trudne rozmowy dla właścicieli firm i menadżerów