Jak zdobyć zaufanie pracowników i jaki podatek od niskiego zaufania płaci Twoja organizacja?

Jak zdobyć zaufanie pracowników i jaki podatek od niskiego zaufania płaci Twoja organizacja?

podatek od niskiego zaufania_.jpg

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak wysoki podatek od zaufania płaci Twoja organizacja? Ile pieniędzy wymyka Ci się z budżetu przez to, że Twoi pracownicy nie ufają sobie lub Tobie? Czy zaufanie jest naprawdę tak istotne w sferze przywództwa? Przecież firmy płacą ludziom za wykonywanie określonych obowiązków. A może zaufanie to zbędny element, przeżytek?

Cały szereg badań dowodzi, że organizacje, w których panuje niski stopień zaufania, wiele tracą. Natomiast organizacje, w których przywódcy, którzy traktują swoich ludzi z szacunkiem i którzy zdobyli ich zaufanie, osiągają zazwyczaj ponadprzeciętne rezultaty. Organizacje te cechują się większą rentownością, większym poczuciem szczęścia wśród pracowników, ich lepszym zdrowiem i produktywnością.

 Właśnie dzięki zdobytemu z trudem zaufaniu liderzy mogą działać bez „podatku od niskiego zaufania”, który płaci wiele organizacji. Przecież kiedy członkowie zespołu wiedzą, że ktoś się nimi interesuje, są zaangażowani we wspólny cel, który jest czymś więcej niż cel osobisty.

jak zdobyc zaufanie

Dla pracowników firma jest w zasadzie ich drugim domem. Idąc tym tropem nieco dalej, nietrudno zrozumieć, że nikt nie chciałby mieć na głowie wymagających rodziców  z nierealistycznymi oczekiwaniami. Co więcej, potrzeba nam wspierających szefów, którzy nam ufają i nas szanują – wtedy sami bardzo chętnie odwdzięczamy się tym samym. Każdy chce pracować z tym przełożonym lub partnerem, który go wspiera. Pracownicy, którzy nie ufają, że ich przełożeni zrobią wszystko, by mogli zrobić krok do przodu, nie będą wykazywać się entuzjazmem w pracy. A taka sytuacja jest krzywdząca dla organizacji – w każdym wypadku. A zatem jak zdobyć zaufanie pracowinków:

Jak zdobyć zaufanie 1. Jeśli chcesz zdobyć zaufanie spraw, żeby wszyscy wiedzieli, że chcesz im pomóc

W momencie, gdy inni zaczną podejrzewać, że masz jakiś ukryty interes, stają się bardziej ostrożni, a ich poświęcenie spada. Za to, gdy wiedzą, że masz dobre intencje i że nie zostawiłbyś ich na lodzie, nawet, jeśli niezupełnie zgadzają się z Twoimi pomysłami, wizją lub podejściem, będą na nie otwarci i dadzą im szansę.

Aby przekonać innych, że zależy Ci na ich dobru, musisz ich wysłuchać, spędzać z nimi czas i okazywać im szacunek dokładnie w takim stopniu w jakim sam chciałbyś go otrzymać. Naucz się pomagać i ćwicz pomaganie ludziom i upewnij się, że wiedzą, że zawsze mogą do Ciebie przyjść.

Jak zdobyć zaufanie 2. Zaufaj, by zdobyć zaufanie

By odwdzięczyć się za gest zaufania lub szacunku, niektórzy ludzie zrobią dosłownie wszystko, co w ich mocy.

Jak zdobyć zaufanie 3. Mów przejrzyście!

Komunikacyjna przejrzystość jako cecha dobrego przywódcy jest często pomijana. Mówiąc do członków swoich  zespołów, dobrzy przywódcy zwracają dużą uwagę na dobór słów. Przekazują cel i misję organizacji czy projektu tak jasno, jak potrafią – tak, by nie było żadnych niedomówień lub nieporozumień w zespole. Starają się, by wszystkie cele i zadania były przedstawione możliwie najwyraźniej.

jak zdobyc zaufanie

Jak zdobyć zaufanie 4. Przygotuj dowody

Osoby analityczne potrzebują logicznych argumentów, danych oraz badań – to w taki sposób budują pewność siebie i co więcej, zaczynają Ci ufać. Dostarczenie zespołowi faktów i przykładów jest niezwykle istotne.

Jak zdobyć zaufanie 5. Gdy mówisz jedno, nie rób drugiego

Nie przestawaj na mówieniu: rób to, co mówisz! Musisz zawsze upewnić się, że to, co mówisz zgadza się z tym, co robisz. Jeżeli tak nie jest, Twoja wiarygodność legnie w gruzach. Bez bycia konsekwentnym w swoich działaniach i słowach ciężko o zbudowanie zaufania.

a.      Zaufanie opiera się na byciu konsekwentnym. 

Nie da się być skutecznym przywódcą nie będąc konsekwentnym. Ludzie nie ufają tym, którzy nie dotrzymują słowa. Najpierw mogą niechętnie dać Ci szansę, lecz to tylko kwestia czasu zanim kompletnie w Ciebie zwątpią i przestaną Ci wierzyć.

b.      Realna władza opiera się na zaufaniu. 

Władza niewiarygodnych osób jest bagatelizowana nawet, gdy powinna być wzięta pod uwagę. By za Tobą dążyć, ludzie muszą Ci ufać.

c.       Wpływ opiera się na zaufaniu lub/i władzy. 

By wpłynąć na ludzi lub osiągnąć konkretny cel, musisz przekonać ich, by zmienili swoje zachowanie. Bez zdobycia zaufania lub posiadaniu władzy sprawienie, by zmienili swoje zachowanie jest w zasadzie niemożliwe.

Jak zdobyć zaufanie 6. Wyrażaj i przyjmuj opinie

Jako przywódca, musisz zrozumieć, jak ważne są cudze opinie. Musisz więc informować Twoich pracowników o tym, co robią dobrze, a co muszą poprawić. Upewnij się jednak, że Twoje komentarze są konstruktywne i obiektywne.

Pamiętaj również, że powinno to działać w obie strony. Zachęcaj Twój zespół do wyrażenia opinii o Twojej pracy. W Twoim interesie jest, by wyrazili swoje opinie; tylko w taki sposób Twoja organizacja może rosnąć w siłę.

Jak zdobyć zaufanie 7. Nie wstydź się Twoich słabości

Nie ukrywaj własnych błędów. To podstawa rozwoju. Jeśli masz zamiar poprosić o opinię co do Twojej pracy, musisz być gotowy na przyjęcie negatywnych komentarzy. Koniec końców to pracownicy, którzy nie bali się wyrazić konstruktywnej krytyki są najbardziej wartościowi dla Ciebie i dla całej organizacji.

Jak zdobyć zaufanie 8. Szczerość tworzy zdrową atmosferę

Zadbaj o atmosferę, w której ludzie nie boją się popełniać błędów i uczyć się na nich. Nie obwiniaj innych. Nieważne, co się dzieje, Twoja reakcja powinna odzwierciedlać chęć poprawy sytuacji. Stwórz więc środowisko, w którym ludzie nie wstydzą się swoich błędów i pokaż im tylko, jak ich w przyszłości uniknąć.

Jak zdobyć zaufanie 9. Szczerość pozwala pozbyć się przeszkód

Jako przywódca, Twoim obowiązkiem jest pozbyć się wszystkiego, co powstrzymuje Twój zespół od wykorzystywania jego pełnego potencjału. Zachęcaj Twoich pracowników, by pracowali mądrzej, nie ciężej. Usuń jak najwięcej przeszkód na drodze Twojego zespołu i pozwól im cieszyć się sukcesem.

Zaufania się nie kupuje – trzeba na nie zasłużyć, w mniejszej części przez to, co się mówi, w większej przez to, co się robi, a w największej przez to, kim się jest!