Zasady skutecznego przywództwa

Zasady skutecznego przywództwa

projekt przywództwo (204).jpg

12 uniwersalnych

zasad skutecznego przywództwa

Niezależnie od tego, jak bardzo utalentowany i inteligentny jesteś, warto czasem na chwile zatrzymać się i przemyśleć swój styl działania.

Liderzy powinni regularnie poświęcać czas na refleksję i ocenę własnego sposobu myślenia i postępowania, swoich możliwości oraz zdolności. Powinni nieustannie weryfikować to jak ich osobista marka postrzegana jest przez innych i jaki to ma wpływ na organizację.

Poniżej 12 uniwersalnych zasad skutecznego przywództwa. Mam nadzieję, że pomogą Ci one dokonać korekt działania,  przyspieszyć rozwój kariery i wygenerować korzystne i znaczące dla Twojej organizacji rezultaty.

Zasada skutecznego przywództwa nr 1.Mów mniej, słuchaj więcej.  

Ludzie często zwracają uwagę na to, co mówisz, ze względu na twoją pozycję. Łatwo jest wpaść w tego rodzaju pułapkę. Zachowuj dystans i pamiętaj, że zadaniem lidera jest zwracanie uwagi na to, co mówią inni – zwłaszcza ci, którzy uważają, że ich poglądy się nie liczą. Pokaż, że słuchałeś, odwołując się w działaniu do tego, co mówili – zdobędziesz w ten sposób ich zaufanie i wsparcie.

Zasada skutecznego przywództwa nr 2. Nie bądź najmądrzejszą osobą w pokoju  

Bycie liderem nie znaczy, że masz wiedzieć więcej niż ktokolwiek inny. Poszukuj ekspertów zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz organizacji i zachęcaj ich do działania. Daj im autonomię do realizowania kreatywnej, wysokiej jakości pracy. Ty wskazujesz kierunek, oni dobierają metody i narzędzia dzięki czemu ich ciężka praca przyczynia się do realizacji wspólnego celu.

zasady przywództwa

Zasada skutecznego przywództwa nr 3. Niech twój zespół samodzielnie wypracuje swoje pomysły

Łatwy i niestety niezbyt skuteczny styl przywództwa to bycie tym, który zawsze ma najlepsze odpowiedzi i pomysły. Trudniejsze, ale i dające większą podmiotowość twojemu zespołowi, jest trzymanie języka za zębami i zadawanie pracownikom pytań, które pomogą im samodzielnie przepracować pewne kwestie.

Nikt się nie nauczy niczego nowego, jeśli będzie wciąż robił to, co sam już wie jak zrobić – pozwól innym spróbować. Być może znajdą inny, lepszy sposób. A jeśli nie, to błędy też mogą być dla nich wartościowe.

Zasada skutecznego przywództwa nr 4. Bądź autentyczny i pełen pasji

Podziel się swoją wizją i żyj w zgodzie ze swoimi wartościami. Osobista opowieść i towarzyszące jej emocje mogą przemawiać zdecydowanie lepiej niż chłodna, skalkulowana analiza.

Zasada skutecznego przywództwa nr 5. Jest super

Wyjdź od stwierdzenia, że każdy pracuje tak dobrze jak może, a następnie poszukaj sposobów wspierania i zachęcania. Będzie to dla Twoich ludzi istotnym motywatorem  – na pewno bardziej korzystnym niż doszukiwanie się winy.

Zasada przywództwa nr 6. Poczucie celowości.

Twój zespół wie, co robić i jak to zrobić, ale bardziej przekonujące będzie kiedy podzielisz się namysłem nad uzasadnieniem działania i celem, do którego to wszystko zmierza. Pomóż im rozwinąć szerokie zrozumienie celów zespołowych i wiarę w to, że ich wkład jest znaczący dla pracy ogółu.

Zasada skutecznego przywództwa nr 7. Nie wystarczy mieć rację.

Świetny pomysł może mieć duże znaczenie dopiero wtedy, kiedy można przekonać innych, aby też w niego uwierzyli, a następnie skłonić ich, aby pomogli Ci urzeczywistnić tę ideę. 

Zasada skutecznego przywództwa nr 8. Skoncentruj się na kilku sprawach, które naprawdę mają znaczenie

Możesz trafić na setkę różnych drobnostek i żądań, na które możesz odpowiedzieć na sto różnych sposobów. Mimo to, tylko kilka z nich ma realny wpływ na Twoje rezultaty rezultatów.

zasady skutecznego przywództwa

Zasada skutecznego przywództwa nr 9. Niech Twoi klienci mają wpływ na kształt produktu

Jeśli niewłaściwie zoptymalizujemy produkt lub usługę na wczesnym etapie, projekt będzie niezgodny z preferencjami klientów.  Wiele osób uważa, że wie wszystko od samego początku. Warto jednak uważnie słuchać klienta i podchodzić do jego zaleceń z autentyczną dociekliwością.

Zasada skutecznego przywództwa nr 10. Nie obiecuj tego, czego nie jesteś w stanie zrealizować

Nierealistyczne obietnice to rzecz niedopuszczalna, a nierealistyczne obietnice złożone pracownikowi to rzecz katastrofalna – niezależnie od tego czy dopiero pracownika zatrudniamy, czy zachęcamy go aby pozostał. Musisz się upewnić, że ludzie zostają przy Tobie z właściwych przyczyn.  

Przywódcy nieustannie dążą do samodoskonalenia oraz poszerzania swoich wpływów na płaszczyźnie całej organizacji. Bez wsparcia innych jest to trudne a wręcz niemożliwe do osiągnięcia.

Zasada skutecznego przywództwa nr 11.Szanse są wszędzie, ale niewielu wie jak je dojrzeć

Jako lider, musisz zacząć wychodzić poza to, co oczywiste i otworzyć oczy, aby dostrzec możliwości wcześniej niedostrzegane. Przywództwo wymaga, abyś miał oczy dookoła głowy. A kiedy zbytnio się rozleniwisz, będziesz dostrzegać tylko banalne rozwiązania. Twój sposób myślenia może przeżywać zastój, ponieważ nie ćwiczysz przyjmowania świeżych perspektyw i dostrzegasz tylko to, co chcesz dostrzec.

zasady skutecznego przywodztwa

Zasada skutecznego przywództwa nr 12. Bez jasnej strategii, zmiana jest jedynie wymianą, a nie ewolucją

Umiejętność zarządzania zmianami jest niepisanym wymogiem przy zatrudnieniu na wielu stanowiskach i decydującym czynnikiem sukcesu w miejscu pracy. Zamiast czekać, aż zmiana sama do ciebie przyjdzie, bądź proaktywny i zacznij identyfikować wzorce zmian. Mierz się z nimi twarzą w twarz. Nie czekaj, aż okoliczności Cię do tego zmuszą.

Łatwo zauważyć, że wielu organizacjom nadal brakuje dobrego przywództwa. Nadchodzi jednak czas na stworzenie solidnego fundamentu dla budowania zespołów, rekrutacji i utrzymania przy sobie najbardziej utalentowanych osób, włączenia nowych wzorcowych praktyk oraz ustalania standardów wydajności i oczekiwań w celu wspierania strategii biznesowych.