Chcę lepiej poznać siebie. Jaki test osobowości wybrać?

Chcę lepiej poznać siebie. Jaki test osobowości wybrać?

Wypełnienie testu osobowości lub kompetencji nie da Ci od razu lepszej pracy, ale z pewnością pomoże zrozumieć siebie, co w perspektywie długoterminowej przełoży się na Twój rozwój i zadowolenie. Dobre zrozumienie siebie stanowi bazę niezbędną do tego by dobrze zaplanować swój rozwój.

test osobowości

Szereg firm nadal testuje kandydatów do pracy pytaniami w rodzaju "jakie ma Pan/Pani słabe strony?" - może to i sztampa, ale pytanie jest skupione bardziej na Twojej zdolności prowadzenia autoanalizy niż faktycznie na słabych stronach. Ufam, co prawda, że znasz swoje atuty i wady, jeśli jednak chciałbyś poszerzyć samoświadomość warto zastanowić się nad jakimś testem. Na warsztat biorę trzy popularne testy: Clifton/Gallup Strngths Finder, DISC oraz Myers-Briggs Type Indicator (MBTI).

1. Test Clifton/Gallup StrengthsFinder

Miejsce pierwsze

Test jest bardziej testem typu talent assesment niż personality assesment. Moim zdaniem konieczne było wrzucenie go do tej trójki. Test Clifton StrengthsFinder oparty jest na latach badań psychologicznych, neurologicznych oraz testów praktycznych. Używa przy tym 177 par potencjalnych samo-określeń. Każde pytanie wymaga odpowiedzi w ciągu 20 sekund, a końcowym wynikiem jest twoich 5 największych zalet. Twoje mocne strony sugerują w jakich obszarach powinieneś zadziałać, aby je szkolić i akcentować. Opcjonalna książka, Strengths Finder 2.0 autorstwa Toma Ratha, gościła rekordową liczbę ponad 2000 dni na liście 100 największych bestsellerów Amazona. Polecam Cena testu – 15 USD

Odnośnik – https://www.gallupstrengthscenter.com/Purchase/en-US/Product

2. Kwestionariusz Osobowości DISC

Miejsce 2

Test osobowościowy DISC ocenia cię w czterech różnych obszarach, określonych jako: Dominacja, Wpływ, Stabilność i Konsekwencja. Wypełniając test odpowiadasz na 28 pytań, każde z czterema odpowiedziami, z których wybierasz tę najodpowiedniejszą i tę najmniej odpowiednią. Znów i ten test opiera się na latach badań psychologicznych i porównuje wyniki z tysiącami zapisanych w bazie wyników, dzięki czemu pozwala zobaczyć, jakie aspekty Twojej osobowości najbardziej się wyróżniają. Największą wadą tego testu są dość ogólnikowe wyniki, sprawdzając raczej z jaką postawą wkraczasz w różne sytuacje, niż w czym jesteś dobry.

Cena – Bezpłatny

Odnośnik – https://www.123test.com/disc-personality-test/

test osobowości

3. Kwestionariusz Osobowości Myers-Briggs (MBTI)

Miejsce: 3 (bezwartościowy)

MBTI odniósł wielki sukces, spotkał się też z równie wielką krytyką. Został niezwykle dobrze "sprzedany". Niestety mimo tysięcy opracowań odwołujących się to MBTI test oferuje mylące i nieprzekonujące wyniki. Po wypełnieniu kwestionariusza zostajemy przyporządkowani do jednej z szesnastu kategorii - sam Jung miał o takiej formule opisu osobowości nienajlepsze zdanie.  

Żadna z twórczyń testu nie zajmowała się naukami społecznymi, co prawda przyświecała im myślą znanego psychologa Carla Junga, jednakże, aby stworzyć narzędzie tego typu potrzeba solidnej wiedzy, długich testów i dużych, reprezentatywnych prób.

Cena – 49.95 USD + Podatek

 Jeśli to Ty zatrudniasz ludzi lub szukasz pracy warto rozważyć:

http://www.peopleclues.com/

https://www.prevuehr.com/practice-tests/

Może warto przeczytać?

6 rzeczy, których nigdy nie warto robić

Personal branding- 4 sposoby na wykreowanie silnej marki osobistej

Zarządzanie sobą w czasie - lista rzeczy do nierobienia

Jak być produktywnym? Rozważ te 3 niewielkie zmiany w procesie planowania

Jak się zmotywować mając przed sobą duży cel?