Krytyczne błędy w rozwoju kariery zawodowej - jak ich uniknąć

Krytyczne błędy w rozwoju kariery zawodowej - jak ich uniknąć 

BŁĘDY W ROZWOJU KARIERY ZAWODOWEJ

Bądźmy szczerzy, nie jest łatwo wspinać się po szczeblach kariery zawodowej. Ciężka praca to jednak nie wszystko. Dobra strategia jest tu niezbędna.  Łatwo popełnić błąd, który może zaważyć na rozwoju Twojej kariery zawodowej. Poniżej kilka z tych krytycznych błędów kariery zawodowej, które mogą szkodzić Twojemu rozwojowi.

Brak autopromocji

Wiele osób uważa, że jeśli "ciężko pracuje" i "wykonuje dobrą robotę", ich praca zostanie dostrzeżona a oni docenieni, ale jeśli kiedykolwiek próbowałeś dzialać w taki właśnie sposób, to wiesz, że przynosi to mieszane rezultaty. Nie możesz sobie pozwolić na oddanie szefowi rozwoju Twojej kariery. Nie licz na wsparcie, zamiast czekać na awans, lepiej zidentyfikować sposób kontroli ścieżki swojej kariery. Mów głośno o swoich dokonaniach, niech wszyscy wiedzą, że w swojej roli jesteś najlepszy.

Jeśli chcesz zostać nagrodzonym i uznanym, musisz znaleźć sposoby promowania swoich osiągnięć. Jeśli wydaje Ci się to trudne, sprawdź, kto jest nagradzany w Twoim zespole i obserwuj, co sam robisz, aby zdobyć uznanie. Jeśli autopromocja nie przynosi oczekiwanych rezultatów często jest to spowodowane tym, że działania są prowadzone w sposób niekompatybilny. Znajdź metody, które są zgodne z Twoją osobistą marką. Przedstawiaj się na spotkaniach i zebraniach i zabieraj na nich głos. Jeśli klient wysłał Ci e-mail, w którym dziękuje za wspaniałą pracę, przekaż ją do przełożonego. Nie baw się w zbytnią skromność.

BŁĘDY W ROZWOJU KARIERY ZAWODOWEJ.JPG

Brak jasno okreslonego celu

Jeśli dobrze trafisz, Twój szef zadba o Twój osobisty rozwój i będzie szukał sposobów na poszerzenie zakresu Twoich kompetencji. Nie zapominaj jednak, że odpowiedzialność za stworzenie własnego celu i jasności kierunku rozwoju tojej kariery ciąży na nas samych. Nie oczekuj tego od innych.

Określenie Twojej reputacji przez innych

W sposób nieuchronny ludzie widzą Cię w różny sposób oraz formułują opinie i sądy o Tobie. Czy chcesz czy nie masz w ich oczach okreslony obraz i reputację. Aby pokazać kim naprawdę jesteś, nie możesz pozwolić by przypadkowe opinie, przypadkowych osób kształtowały Twój wizeruneku w organizacji. Zamiast tego określ, jak w jaki sposób ludzie mają Cię postrzegać i aktywnie buduj swoją markę.

Rezygnacja z wartości

Najgorszym błędem w rozwijaniu swojej kariery jest porzucenie wyznawanych przez Ciebie zasad i wartości. Zwykle zaczyna się od kilku teoretycznie nieiwle znaczących decyzji, które mogą stać w opozycji do tego, w co wierzysz. Potem podejmujesz coraz więcej złych decyzji, a zanim się zorientujesz, Twoje przekonania i wartości zostana pogrzebane. Jedyny sposób na budowanie trwałej i autentycznej marki to zakotwiczenie Twoich działań do wartości i przekonań, z którymi sie identyfikujesz. Sprzęż swoją pracę, relacje, zachowanie i komunikaty z wartościami, które pozwolą Tobie czynić to, co jest znaczące i prawdziwe. Jeśli tego nie zrobisz pojawi się frustracja, która w pewnym momencie może poprowadzić Cię do rezegnacji z wykonywania pracy.

BŁĘDY W ROZWOJU KARIERY ZAWODOWEJ.JPG

Krótkowzroczna strategia rozwoju

Ważne jest by dobrze wykonywać pracę. Nie pozwól jednak by inni założyli, że zawsze będziesz pracował tylko na tym stanowisku. Jeśli ludzie nadal oferują Ci zadania, nad którymi chciałeś pracować kilka lat temu (ale teraz są nudne) jest jasne, że to właśnie Twoja osobista marka Cię wstrzymuje. Zamiast tego spraw, żeby Twoja marka Cię rozwijała. Od czasu do czasu weryfikuj własną markę osobistą, aby upewnić się, że opisuje ona Twój obecny i przyszły potencjał, a nie tylko Twoje przeszłe dokonania. Powinna ona odzwierciedlać aktualny poziom umiejętności i jednocześnie brać pod uwagę kierunek Twojego rozwoju. Na przykład niedawny analityk finansowy może zostać ponownie oceniony, rozszerzając swoją dotychczasową markę “niezawdony człowiek od liczb" na “lider” i "agent zmiany", i zaczyna tym samym brać mniej nudnych dla niego zajęć, a więcej projektów, które pozwalają mu być przywódcą i zarządzać zmianą w organizacji.

BŁĘDY W ROZWOJU KARIERY ZAWODOWEJ.JPG

Przyjmowanie zadań o słabej widoczności

Poszukaj projektów, które pomogą Twojej karierze. Podczas budowania własnej marki umieszczaj się w epicentrum strategii i kluczowych celów firmy. Przywódcy nigdy nie pracują na uboczu, ponieważ wiedzą, że im bardziej są widoczni, tym silniejsza jest ich marka osobista i większy potencjał do bycia zauważonym przez top management. Jest czas i miejsce na zadania o słabej widoczności, mają one miejsce zazwyczaj na początkowym etapie pracy. Aby poradzić sobie z zadaniami na wysokim szczeblu, które wykażą Twoje umiejętności przywódcze, zadania rutynowe oddeleguj komuś, wyoutsourcuj lub nawet powiedz "nie" niektórym zadaniom, po to by zyskać trochę wolnego czasu, który przeznaczysz na ambitniejsze działania. Chętnie gódź się na projekty “kluczowej wagi” o dobrej widoczności, które pomogą Ci w karierze.

Spróbuj skupić się na projektach promujących Twoją firmę i generujących największe przychody.  Pomóż Twojej firmie rozwijać się. Ważne jest, aby skupić się na właściwych projektach, a nie na mniejszych zadaniach, które nie mają dużego znaczenia dla firmy.

Palenie mostów i zakładanie "To nic osobistego, to tylko biznes"

Reputacja w świecie biznesu jest najważniejsza. Relacje I kontakty są bardzo ważne dla rozwoju kariery. A biznes zawsze tworzą jednostki a nie organizacje. Nigdy nie daj ponieść się swojemu ego a przeciwników transformuj w sojuszników.