Książki, które mogą pomóc Ci określić czego oczekujesz od kariery zawodowej?

Książki, które mogą pomóc Ci określić czego oczekujesz od kariery zawodowej?

Zastanawiasz się czego oczekujesz od swojego życia zawodowego?

Zastanawiasz się jak wydobyć z niego najwięcej?

Zastanawiasz się czego oczekujesz od swojego życia zawodowego. Zastanawiasz się jak wydobyć z niego najwięcej?

Pytania te dręczą osoby w najróżniejszym wieku. Zadają je sobie Ci, którzy myślą o wyborze studiów i Ci, którzy mają za sobą całkiem pokaźny staż pracy. A jest to pytanie fundamentalne. Od niego zależy to czy najbliższe lata spędzisz zadowolony, czy każdego ranka na usta cisnąć Ci się będą niecenzuralne słowa.  Warto poświecić mu trochę czasu.

Oto lista moich ulubionych książek, które pomogą Ci określić kierunek,  w którym zaczniesz podążać.

The 4-Hour Workweek (Tim Ferriss)

Książka Ferrissa sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy na całym świecie od czasu jej publikacji w 2007 roku, przydając autorowi statusu „life hackera”.

Tytułowego „czterogodzinnego tygodnia pracy” nie należy interpretować dosłownie – jest on odzwierciedleniem celu Ferrissa, czyli wypracowania takiego sposobu działania, który pozwoli zmaksymalizować wydajność na wszystkich poziomach życia osobistego i zawodowego.

 The Hard Thing About Hard Things (Ben Horowitz)

Jeśli niektórzy z was są zmęczeni nachalnym optymizmem bijącym z biografii ludzi biznesu, książkę Horowitza przyjmiecie z ulgą.

Horowitz jest współzałożycielem znanej spółki venture capital Andreesen Horowitz (wśród ich inwestycji można wymienić Business Insider), a z jego książki wyciągniemy podstawową regułę: nie istnieje magiczna recepta na sukces, jak niektórzy chcieliby wierzyć; jedyną drogą dla nas jest czysta determinacja i obserwowanie co poskutkowało, a co nie.

So Good They Can't Ignore You (Cal Newport)

W swojej otrzeźwiającej książce Cal Newport podważa koncepcję, według której „oddanie się swojej pasji” jest dobrą poradą zawodową. Jest to niestety wadliwe podejście  – uprzednio istniejące pasje są stosunkowo rzadkie wśród ludzi i nie mają zwykle wiele wspólnego z późniejszym czerpaniem przyjemności ze swojej pracy. Takie przekonanie może być również groźne, prowadząc do chronicznego lęku i ciągłej nadziei na zdobycie pracy.

Uporawszy się z kwestią pasji, Newport postanawia pokazać czytelnikowi, że w rzeczywistości ludzie raczej zaczynają kochać to co robią niż na odwrót.

 Mindset  (Carol Dweck)

Jak twierdzi Dweck (psycholog z Uniwersytetu Stanforda) kluczowym motorem sukcesu w życiu prywatnym i zawodowym jest wiara w to, że potrafimy odnieść sukces.

W tej książce Dweck przytacza badania wskazujące na istotną różnicę między nastawieniem „sztywnym” (wiarą, że talent i umiejętności to rzecz wrodzona) a nastawieniem „rosnącym” (wiarą, że można nauczyć się działać lepiej).

Mając dwadzieścia kilka lat należy przestawić się na tory tej drugiej mentalności. Dzięki temu w twojej dziedzina droga do sukcesu będzie dla ciebie otwarta przez wiele dekad.

Choose Yourself (James Altucher)

Altucher jest menedżerem funduszu hedgingowego, przedsiębiorcą, płodnym pisarzem i podcasterem. Korzystając ze swojego niezłomnego i osobistego języka napisał książkę Choose Yourself. Jest to poradnik zawodowego wyzwolenia, które pomoże nie porzucić długoterminowych marzeń.

Być może nie czujesz, żeby w tej chwili rzucenie stałego miejsca pracy i rozpoczęcie działalności gospodarczej było dobrą opcją. Altucher sugeruje jednak, że nawet pracownicy działający w czyimś imieniu muszą dziś być bardziej samodzielni niż zazwyczaj.

Przedstawiając elementy biografii swojej i innych przedsiębiorców, Altucher wskazuje że jedyną drogą do osiągnięcia sukcesu na dużą skalę jest usamodzielnienie – wybranie siebie (choosing yourself).

 Give and Take (Adam Grant)

W naszej kulturze zakodowane jest coś, co wmawia nam, że aby rozwijać się zawodowo musimy być nieludzcy i zdradliwi.

Jednak w książce Give and Take Grant (na co dzień psycholog w Wharton) pokazuje dlaczego taki pogląd jest zupełnie błędny. Badania wykazują, że ludzie pomagający innym i wytwarzający dla nich wartość są koniec końców tymi, którzy osiągają najwięcej w swoich dziedzinach. Grant wykazuje dlaczego tak się dzieje.

The Power of Habit (Charles Duhigg)

W książce The Power of Habit, wielokrotnie nagradzany reporter biznesowy New York Times Charles Duhigg prezentuje nam ekscytujące, naukowo udowodnione fakty przybliżające zjawisko nawyku, a także sugerując w jaki sposób można mu rzucić wyzwanie. Duhigg wykazuje się inteligencją oraz umiejętnością budowania angażujących narracji, dzięki czemu oferuje czytelnikowi nowe spojrzenie na ludzką naturę i jej potencjalną zmienność.

Może warto przeczytać?

Książki, dzięki, którym zaczniesz podejmować lepsze decyzje

Jak zwiększyć wydajność. 14 kluczowych kroków ku większej wydajności i skuteczności.

6 rzeczy, których nigdy nie warto robić

Personal branding- 4 sposoby na wykreowanie silnej marki osobistej

Jak się zmotywować mając przed sobą duży cel?