Kiedy zmienić pracę i jak ocenić czy już czas na zmiany? 

Kiedy zmienić pracę i jak ocenić czy już czas na zmiany? 

kiedy zmienić pracę

Jeśli poważnie myślisz o swojej karierze, rozwój jest sprawą kluczową. Brak wyzwań i stagnacja prowadzi do frustracji. 

1. Kiedy zmienić pracę - jeśli nudzisz się w pracy

Jeżeli Twoja obecna praca nie jest dla Ciebie żadnym wyzwaniem i nie wymaga od Ciebie wykorzystywania większości Twoich umiejętności, być może pora na zmianę. W Twojej sytuacji, jedyna zaleta Twojej pracy to stabilna pensja – którą jednak bez problemu może zachwiać seria zwolnień, jeśli Twoja firma zdecyduje się na znalezienie świeższych talentów skłonnych pracować lepiej i więcej lub zastąpienie Cię kimś innym, aby obciąć koszty.

Są to naprawdę prawdopodobne scenariusze. W takiej sytuacji najlepiej jest zawsze być na czasie, jeżeli chodzi o zmiany na rynku pracy oraz najbardziej pożądane umiejętności. Utalentowany fachowiec zawsze coś sobie znajdzie! 

kiedy zmienić pracę

2. Kiedy zmienić pracę - jeśli od Twojego ostatniego awansu minęło już ponad pół dekady

Jeśli jesteś na tym samym stanowisku już tak długo, prawdopodobnie na nim zostaniesz. Dlaczego? Najprawdopodobniej dyrekcji czy zarządowi najbardziej podobasz się właśnie tam.

Oczywiście bardzo frustrujące jest za każdym razem być pomijanym podczas serii awansów, więc musisz odkryć, w czym leży problem. Być może Twój szef nie wie, że chcesz awansu lub musisz nauczyć się kilku dodatkowych umiejętności, by go otrzymać. Takie odkrycie wymaga szczerej rozmowy z Twoim przełożonym – tylko takie działania pozowlą Ci się dowiedzieć o co dokładnie chodzi.

Zapytaj Twojego szefa, co musisz zrobić, by przygotować się na nowe możliwości. I zamiast dyskutować lub ignorować jego odpowiedź, słuchaj bardzo, bardzo uważnie i zadawaj trafne pytania.

Być może dotarłeś do pewnej wewnątrzorganizacyjnej granicy – lub na wyższych pozycjach nie ma po prostu dla Ciebie miejsca. Jeśli tak jest, usłyszenie tego od kogoś innego może być dokładnie tym, czego potrzebujesz, by odważnie zdecydować się iść dalej.P

kiedy zmienić pracę

3.  Kiedy zmienić pracę - jeśli nie musisz się uczyć

Aby utrzymać przewagę konkurencyjną na rynku pracy potrzeba poznawać nowe umiejętności i wprowadzać je w życie. Jeżeli Twoja obecna praca nie daje Ci możliwości, by się uczyć i rozwijać, oznacza to, że jesteś dla swojej organizacji wyłącznie łatwo zastępowalnym zasobem i z pewnością nie jesteś na liście do awansu a raczej na liście do potencjalnego zwolnienia.

Pracodawcy szukają zdeterminowanych i zaangażowanych pracowników, którzy chcą rosnąć i rozwijać się wraz z ich organizacją. Wartość takiego zaangażowania jest tak szeroko uznawana, że umiejętni fachowcy potrafiący udowodnić swoją produktywność oraz ciągłe samodoskonalenie za pomocą fachowych certyfikatów praktycznie zawsze przeskakują miejsca w kolejce do dobrej posady.

4. Kiedy zmienić pracę - jeśli nie musisz stosować umiejętności 

Często zdarza się, że, gdy umiejętności pracowników nie są w pełni wykorzystywane, obniża to ich zaangażowanie i prowadzi do frustracji. Ciągła nauka, uzupełniana możliwością stosowania nowych umiejętności, jest kluczowym elementem dobrej pracy.

kiedy zmienić pracę

Możliwość stosowania nowo poznanych umiejętności w obecnej pracy może być bardzo ograniczona. Jednakże jeżeli już od jakiegoś czasu jesteś na tym samym stanowisku i jesteś w stanie stwierdzić, że nie ma tam szans na zmiany, pamiętaj, że zawsze znajdzie się organizacja, która potrzebuje zestawów umiejętności, które szczęśliwie już posiadasz – niezależnie od sytuacji na rynku pracy.

Może warto przeczytać?

Dlaczego nie awansujesz?

Jak negocjować wynagrodzenie? Osobiście, przez telefon czy za pośrednictwem poczty elektronicznej?

Toksyczny szef. Czy Twój szef to dupek?

Krytyczne błędy w rozwoju kariery zawodowej - jak ich uniknąć

Książki, dzięki, którym zaczniesz podejmować lepsze decyzje