Dlaczego nie awansujesz?

Dlaczego nie awansujesz ?

dlaczego nie awansujesz

Sukces prawie nigdy nie nadchodzi linią prostą. Chociaż cierpliwość oraz ciężka i wspaniała praca są sukcesowi niezbędne, nie torują one drogi naprzód w logicznym postępie.

Niektórzy ludzie, mimo koszmarnej etyki pracy i ekstremalnie słabych rezultatów, nadal ją mają. Ba nawet otrzymują awanse - podczas gdy inni, którzy są w swojej pracy wspaniali, utknęli albo osiedli na laurach lub przestali się starać, ponieważ ich awans został zablokowany. W tej grze jest wiele sił.

Jakie są główne powody, przez które nie otrzymujemy awansu?

Dlaczego nie awansujesz - powód nr 1: Nie jesteś pewien (nie jesteś wewnętrznie przekonany), że możesz wykonywać pracę na wyższym poziomie.

Jest to najważniejszy powód. Rozumiem, że może być Ci to ciężko zaakceptować. Możesz ulec pokusie, aby odrzucić ten powód, ale nie rób tego.

Czy jesteś naprawdę pewny, że możesz wykonywać pracę na wyższym poziomie i robić to bardzo dobrze?

Czy czujesz się godzien nowych obowiązków i korzyści, które im towarzyszą?

I czy ta pewność i poczucie własnej wartości przejawiają się przez Twoje działania i Twoje słowa w pracy?

 

dlaczego nie awansujesz

Dlaczego nie awansujesz - powód nr 2: Myślisz w zbyt wąskim zakresie i nie masz strategicznej wizji.

Jeśli interesujesz się tylko własną pracą i swoimi własnymi projektami, a nie rozumiesz wizji, misji i strategii firmy, to będziesz tylko dreptał w miejscu. Jeśli utkniesz w kącie, wykonując mały projekt, o którym nikt nie słyszał, będzie trudno, aby ktoś Cię zauważył, a co dopiero mówić o ruszeniu naprzód.

Tak naprawdę jednak jest mnóstwo projektów korporacyjnych, a Twój kierownik może być zbyt zajęty, aby przyporządkować Ci te, które dadzą Ci szansę i widoczność, więc sam musisz podjąć inicjatywę w tym zakresie.

Twoja kariera urośnie i rozwinie się, gdy naprawdę poznasz wizję i wartości Twojej firmy. Aby awansować i przeć naprzód w korporacyjnej grze musisz zostać strategiem.

Patrząc na Twój ogólny wkład, pomyśl o swojej roli w firmie w szerszej perspektywie, a następnie poproś siebie o połączenie punktów między tym, co robisz, a tym, co najważniejsze dla Twojej firmy.

Dlaczego nie awansujesz - powód nr 3. Rób swoje i mów o tym ludziom

Dobra praca niekoniecznie mówi sama za siebie. Ktoś musi się za to zabrać i lepiej, żebyś tym kimś był Ty "Rób swoje i mów o tym ludziom" to jedna z najzupełniej zdrowych formuł sukcesu. Oczywiście często pomijany jest element "mów o tym ludziom".

Tak jak artyści i autorzy zatrudniają managerów i agentów, aby zaprezentować pracę przed odpowiednimi osobami, musisz zrobić to samo wobec siebie. Widoczność jest kluczem do tego, aby stać się osobą, która otrzymuje awans, podwyżki i dostęp do nowych możliwości i zasobów.

Badania potwierdzają, że istnieje rzeczywisty rozdźwięk między Twoją wydajnością czy wynikami Twojej pracy a Twoją pozycją. Wpływ Twoich dokonań na szansę na awans jest mniejszy, niż się spodziewałeś. Jakkolwiek jest to denerwujące i nieuczciwe, percepcja i wizerunek w miejscu pracy często staje się rzeczywistością.

Mylimy się, gdy błędnie zakładamy, że inni ludzie będą wiedzieć o naszej wspaniałej pracy bez konieczności mówienia im o tym. Przekonanie, że wskazywanie na swoje osiągnięcia jest nadmiernie autopromocyjne i że dobra praca powinna sama wystarczać, to niestety naiwne podejście. Prawie zawsze masz na myśli siebie - ale to dotyczy również wszystkich innych osób. Większość z nich jest zajęta swoimi problemami i swoim życiem.

Lepiej pracować nad rzeczami, które możesz pokazać. Lepiej pracować tam, gdzie ludzie mogą Cię zobaczyć. Dlaczego? Ponieważ kiedy Twoja praca jest “publiczna”, możesz się nią pochwalić. To często najlepszy sposób na wykazanie, że jesteś zdolny do wykonywania podobnych zadań.

Uzyskanie widoczności może wymagać wyjścia poza dotychczasowy zakres zadań. Może projekt, nad którym aktualnie pracujesz, ma poboczne a nawet marginalne znaczenie dla zarządu, a może kultura pracy w Twojej firmie nie jest zdrowym środowiskiem, by dążyć do widoczności. Może warto ją zmienić?

Promowanie siebie nie musi odbywać się na warunkach innych osób. Zacznij blogować, stwórz projekt poboczny, współpracuj z nowymi ludźmi spoza pracy lub przemawiaj na panelach i konferencjach. Powiedz ludziom, co zrobiłeś, jak to zrobiłeś, co robisz teraz i dlaczego jest to ważne. Rozmawiaj, ucz innych, przyłóż rękę do nowych projektów.

Jeśli uważasz, że Twoja praca mówi sama za siebie, muszę Cię wyprowadzić z błędu. Sam musisz, mój drogi, mówić za swoją pracę, umiejętności i talenty, a jeśli tego nie zrobisz, nikt tego nie zrobi za Ciebie. Musisz nie tylko mówić o tym, co zrobiłeś, ale także o wartości, jaką to przynosi firmie.

Łączenie punktów między pracą a strategią firmy to umiejętność, której musisz szybko się nauczyć, albo nie będziesz mieć znaczenia w oczach kierownictwa.

 Zaplanuj rozmowę sam na sam z szefem, aby porozmawiać o swoich ostatnich osiągnięciach i opisz mu, jak wpływają na zespół, organizację i firmę. Wykorzystaj swoje najbardziej prawdopodobne oszacowanie i przekaz wiadomość z pewnością. Jeśli masz problem z tym dialogiem, dowiedz się krok po kroku, jak to zrobić.

dlaczego nie awansujesz

Dlaczego nie awansujesz - powód nr 4: Zawstydzasz, zaskakujesz lub poprawiasz szefa publicznie.

Nawet jeśli Twój szef popełnia błąd merytoryczny np. w prezentacji, NIGDY nie poprawiaj swojego szefa publicznie. Publicznie oznacza w obecności więcej osób niż Ty i on (lub ona) sam na sam. Gdy jesteś na prywatnym spotkaniu, możesz delikatnie wskazać błąd, do którego szef może się odwołać.

W przeciwnym razie milcz i zawsze bądź kibicem swojego szefa.

Nigdy też publicznie nie zaskakuj swojego szefa - nawet dobrą wiadomością. Szefowie nie lubią niespodzianek, a Ty możesz zrujnować jego zaufanie, jeśli będziesz się wymądrzał. I proszę, nie zawstydzaj swojego szefa. Nigdy!

Spójrz na swoją relację z szefem i zadaj sobie pytanie, czy przypadkiem nie zawiązałeś sobie stryczka na szyi. Jeśli zrobiłeś coś w przeszłości, nie martw się. Skoncentruj się na ponownym budowaniu zaufania z szefem w przyszłości.

Dlaczego nie awansujesz - powód nr 5: Nie prosisz o pomoc i opinie.

Ludzie często boją się prosić o pomoc, z obawy, że wydadzą się mniej kompetentni. Jednak prośba o pomoc jest częścią coraz lepszej wydajności i pokazuje, że dbasz o to, aby być aktywnym w dowiadywaniu się nowych rzeczy i rozwiązywaniu problemów.

Kierownicy i współpracownicy woleliby, abyś sięgnął po pomoc i opinie, a nie błądził po omacku i szedł w zaparte. O wiele łatwiej, nawet instynktownie, znaleźć miejsce, w którym możesz się zmagać i kryć się z problemem - ale “głośna” praca i prośba o pomoc zwiększają prawdopodobieństwo, że będziesz widoczny.

Wielu ludzi - w każdym razie ci dobrzy - lubią pomagać innym, a bycie zapytanym o coś może im schlebiać. Zamiast popełniać grzech ciszy radiowej, sięgaj po wsparcie i opinie, a następnie pytaj, jak możesz pomóc innym.

Dlaczego nie awansujesz - powód nr 6: Przechodzisz w defensywę, gdy otrzymujesz konstruktywną informację zwrotną.

Naturalną reakcją na konstruktywną krytykę jest obrona - bronienie swojej pracy i siebie. I to jest pewny “morderca” postępu w karierze. Nie ma znaczenia, że Twój szef odrzucił całą Twoją prezentację, pamiętaj, aby odseparować się od swojej pracy i przyjąć krytykę z wdzięcznością i z ciekawością.

Nigdy nie przechodź do defensywy. Bądź ciekaw nauki.

Kiedy ostatni raz otrzymałeś konstruktywną opinię od swojego szefa i jak wtedy zareagowałeś?

Co zrobiłbyś inaczej z kolejnymi opiniami?

W rzeczywistości, jako bonus, śmiało poproś o opinię na temat ostatniego projektu i wyciągnij z tego wnioski. 

Dlaczego nie awansujesz - powód nr 7: Nie masz solidnej i silnej relacji z szefem.

Twój szef jest Twoim głównym odźwiernym, który może Cię dostrzec i przepuścić dalej. To na nim wszystko się zaczyna i kończy. Jeśli nie lubisz swojego szefa, musisz albo szybko go polubić, albo zdobyć nowego szefa.

Czasami za szefa dostajemy anioła, czasami kompletnego palanta, ale oni wciąż są Twoimi szefami. Jeśli nie masz dobrych relacji ze swoim szefem, będzie to solidny stoper Twojej kariery.

 Jakie są Twoje relacje z szefem?

Czy są dobre? Lub może nie ma ich wcale?

Jak radzisz sobie z głównym odźwiernym Twojego awansu?

I co możesz jutro zrobić inaczej, aby je polepszyć i wzmocnić?

dalczego nie awansujesz

Dlaczego nie awansujesz - powód nr 9: Skarżysz się, plotkujesz lub masz złe nastawienie. Nawet jeśli tylko czasami.

Numer jeden awansowego samobójstwa to postawa narzekania, plotkowania i poczucia zasługiwania na specjalne traktowanie.

Jeśli robisz to nawet tylko czasami, sabotujesz całą swoją ciężką pracę. W takiej sytuacji nie żartuj nawet z osiągnięciem kariery. Odetnij takie zachowanie natychmiast i już dziś podejmij kontrolę szkód.