Czym charakteryzują się najlepsi szefowie?

Czym charakteryzują się najlepsi szefowie?

najlepsi szefowie

1. Dobry szef ustala priorytety

Kiedy starasz się skupiać  na wszystkim to nie skupiasz się na niczym. Bystry szef to rozumie i zdaje sobie sprawę, że brak koncentracji może łatwo doprowadzić do zboczenia z obranej drogi.  Brak priorytetu oznacza, że zespół nie zmierza razem we właściwym kierunku.

W ciągu jednego dnia wiele rzeczy będzie rywalizować o zwrócenie Twojej uwagi ale Ty przed podjęciem decyzji jak spożytkować czas musisz najpierw dowiedzieć się co jest najbardziej warte Twojego czasu.

Gdy już rozpoznasz swe priorytety to inne drobniejsze sprawy staną się coraz mniej ważne. Niektóre działania będą musiały wylecieć z twego harmonogramu ponieważ nauczysz się mówić „Nie, to nie jest w tej chwili dla mnie priorytetem”.  I co ważne, ten stan rzeczy jest w porządku.

2. Najlepsi szefowie ustawiają sobie agresywne cele.

Łatwo jest pozwolić na to, aby to wydarzenia dnia decydowały o tym jak spędzisz swój czas – i zanim się zorientujesz mija już cały dzień a Ty nie zdziałałeś niczego wartościowego. Ale ludzie, którzy potrafią efektywnie zarządzają swoim czasem ustalają cele, które zamierzają osiągnąć – i trzymają się ich.

Dobrzy szefowie mogą nie mieć rozkładu dnia zaplanowanego co do minuty. Ale mają ogólny plan jak spędzą dany dzień zanim ten dzień się rozpocznie. Pozwalają aby ten plan determinował przebieg ich dnia a potem dokonują stopniowego postępu w osiąganiu swoich celów (a ostatecznie przyszłego sukcesu).

Więc spisz swoje cele a następnie pilnuj się by je osiągnąć. Jeśli nie osiągniesz wszystkiego co sobie założyłeś to się nie katuj lecz skup się na swoich celach dnia następnego.

3. Dobry szef ignoruje hałas i zakłócenia.

Zakłócenia będą Ci się przytrafiać i mogą one wykoleić nawet najlepiej ułożone plany. Wielokrotnie te przerwy będą dotyczyć banalnych spraw lecz niektóre z nich mogą wymagać Twej natychmiastowej uwagi.

Najlepsi szefowie potrafią określić różnicę – potrafią wybrać to co jest najważniejsze i grzecznie lecz stanowczo odsunąć resztę. W razie potrzeby reagują ze zmysłem tego co wymaga pilnego działania ale szybko powracają na drogę tego, co chcą osiągnąć. Uczenie się uporządkowania tego co jest najbardziej istotne jest kluczem do efektywnego zarządzania czasem.

Kiedy zaczniesz stosować strategiczne podejście do zarządzania czasem zauważysz dużą różnicę w tym jak czujesz się na koniec dnia. Zamiast frustracji i rozżalenia, będziesz dumny z tego jak wiele udało Ci się osiągnąć.

dobry szef cechy

4. Dobry szef dzieli się swoją wizją.

Najważniejszą rzeczą jaką może zrobić lider jest dostarczenie swemu zespołowi wizji i celu wartego poświęcenia ich czasu. Oczywiście dobry szef nie zawsze jest w stanie ustalić plan pracy ale dobry będzie ten, który będzie wspierał coś co jest warte zachodu i będzie komunikował się w tej sprawie efektywnie i dostatecznie często.

5. Najlepsi szefowie nieustannie się uczą.

Co może być bardziej denerwujące niż praca dla szefa, który właściwie nie rozumie podlegającego mu obszaru działań, i którego autorytet jest w pełni związany wyłącznie ze stanowiskiem? Dobry szef nie musi być ekspertem numer jeden w każdym aspekcie pracy – to prawdopodobnie nie jest niemożliwe – ale musi być dostatecznie kompetentny na wszystkich poziomach, które mu podlegają.

6. Dobry szef szanuje czas i ludzi.

Dobrzy szefowie mają małą tolerancję na nudne spotkania, sprawianie, że inni muszą niepotrzebnie czekać i tyrad słownych zamiast, krótkich, treściwych i trafnych wypowiedzi.

7. Najlepsi szefowie dzielą się informacjami.

Niektórzy szefowie wydzielają informacje jak skąpcy, często dlatego, że obawiają się, że jeśli ich zespół znałby wszystkie fakty to oni nie byli by w stanie mu dalej przewodzić. Istnieją uzasadnione powody by kontrolować czas udostępniania informacji, ale ogólnie rzecz biorąc im bardziej szczery jest szef, tym większym szacunkiem będzie go darzył dany zespół.

8. Dobrzy szefowie podejmują decyzje.

Ze zdecydowaniem. Tyle w tym temacie.

9. Najlepsi szefowie oferują pochwałę.

Ludzie zawsze zastanawiają się nad tym jak sobie radzą. Dobrzy szefowie dają im to do zrozumienia, zwłaszcza w formie ustnej i w obecności innych osób kiedy ktoś sobie dobrze radzi. To często znaczy wiele więcej niż pieniądze.

10. Dobry szef okazuje empatię.

Dobrzy szefowie są w stanie widzieć rzeczy oczami innych ludzi, a zwłaszcza swoich pracowników. Oczywiście nie oznacza to, że są naiwniakami lecz znaczy to, że są zainteresowani swoim zespołem na wielu płaszczyznach.

11. Najlepsi szefowie składają podziękowania.

Budowanie kultury okazywania wdzięczności zaczyna się od góry. Jeśli szef nie ma czasu by podziękować komuś wokół siebie, to czemu my mielibyśmy oczekiwać, że zrobi to szeregowy pracownik?

12. Dobry szef zadaje inteligentne pytania.

Dobrzy szefowie dwa razy sprawdzają założenia i robią to w nie irytujący ale dokładny sposób. To wysyła wiadomość, że panują nad sytuacją. Nie są skłonni zaakceptować tego, że dane rzeczy powinny być robione w określony sposób tylko dlatego, że tak postępowano w przeszłości.

dobry szef cechy

13. Najlepsi szefowie mają szacunek dla życia społecznego swoich pracowników.

Uznają także, że ludzie są po prostu ludźmi. W pracy, praca musi być priorytetem ale nie znaczy to, że jest ona jedyna rzeczą w ludzkim życiu. Uznają, że ich pracownicy mają współmałożonków, dzieci, przyjaciół, którzy potrzebują ich troski, nie wspominając już o osobistych zainteresowaniach i ambicjach.