Toksyczny szef. Czy Twój szef to dupek?

Toksyczny szef. Czy Twój szef to dupek?

Świat pełen jest dupków, organizacje niestety też. Jeśli jeden z nich to Twój szef, a Ty możesz pozwolić sobie na zmianę pracy, zrób to. Na wczesnych etapach Twojej kariery zdobywanie praktyki i wiedzy liczy się znacznie bardziej niż pieniądze. Jeśli tylko sytuacja Ci na to pozwala (np. nie masz jeszcze kredytu lub rodziny na utrzymaniu) szukaj przełożonego - mentora. Mądry przełożony to skarb. Zmieniaj organizacje do momentu aż trafisz na kogoś takiego. Od tej osoby w dużej mierze będzie zależeć Twoja przyszłość.

Czym zatem charakteryzują się toksyczni szefowie? Oto kilka cech, które pomogą Ci zidentyfikować takiego osobnika.

 1. Toksyczny szef przywłaszcza sobie ciężką pracę innych. Na pewno przydarzyło Ci się kiedyś, że pracowałeś na coś przez długie godziny, próbując zapewnić Twojej organizacji dobre wyniki, po czym dowiedziałeś się, że Twój szef uznał to za własne osiągnięcie. Jeśli tak – Twój szef to zwykły gnojek. Dobrzy szefowie są dumni z osiągnięć ich zespołu i robią wszystko, co w ich mocy by zarząd wiedział, komu dziękować. Krótko mówiąc, przywłaszczanie sobie cudzej pracy jest po prostu żałosne.

 2. Toksyczny szef jest narcyzem. Ja. Ja. Ja. Słabi szefowie skupiają się tylko na sobie. Wszystko obraca się wokół nich, a nie ich pracowników. Nigdy nie martwią się o zespół – wyłącznie o własne oblicze. Dobrzy szefowie natomiast dbają o tych, wokół siebie. Przewodzą konsekwentnie, wyrozumiale i szczerze.

 3. Toksyczni szefowie nie udzielają konstruktywnej krytyki. Najlepsi menedżerowie inwestują w rozwój swoich pracowników, co znaczy, że chętnie udzielają im rady oraz chwalą ich za dobre wyniki. Potrafią zawsze znaleźć równowagę między zachowaniem swojego wyższego stanowiska a szczerą rozmową z innymi. Jednakże menedżerowie, którym nie zależy na swoich pracownikach nie znajdują czasu na krytykę – ani na pochwały, gdy któryś z pracowników się wykaże. Toksyczny menedżer zrobi wszystko, by uniknąć udzielania Ci krytyki – a to ze strachu, że zobaczysz, jak bardzo Cię nie lubi.

 4. Toksyczny szef ma nierealistyczne wymagania. Źli szefowie ustanawiają nierealistyczne i nieosiągalne cele. Gdy natomiast cele te nie są osiągane, obwiniają za to swoich pracowników, zarzucając im słabość, lenistwo lub nieskuteczność.

 5. Toksyczny szef odwołuje spotkania w ostatniej chwili.  Jest to szczególnie nie do zaakceptowania, gdy pracownicy musieli zainwestować sporo czasu by dostać się do konkretnego miejsca lub solidnie przygotować się do spotkania.

 6. Toksyczni szefowie są niezdecydowani. Źli szefowie boją się samych siebie, co często prowadzi do niezdolności do podjęcia decyzji. Takie niezdecydowanie rodzi się, gdy boją się popełnić błąd lub po prostu nie mają wystarczającej wiedzy biznesowej, by cokolwiek zdecydować.

 7. Toksyczny szef krzyczy i wytyka błędy pracownikom w obecności ich kolegów. Jeszcze gorzej jest, gdy robią to na oczach podwładnych danego menadżera.

 8. Toksyczny szef często zmienia zdanie. Jest to szczególnie problematyczne, gdy wszyscy są już  podekscytowani decyzją o zmianie kierunku działania. Pozwalają pracownikom poświęcić dużo czasu, energii oraz środków w konkretnym celu, po czym nagle zmieniają decyzję. Jest to tym bardziej frustrujące jeżeli nie potrafią wytłumaczyć, dlaczego – niech inni sobie zgadują.

 9. Toksyczni szefowie mają zawsze rację. Tacy szefowie mają potrzebę mieć zawsze rację i nie mogą powstrzymać się od wytykania innym, gdy oni jej nie mają. Nie potrafią przyznać się do błędu – i nie potrafią przeprosić.

 10. Nie precyzują swoich oczekiwań. Mówią zbyt ogólnie lub nie mówią nic. Niech inni zgadują. Gdy natomiast pora na coroczną ewaluację, rozliczają pracowników z konkretnych celów, których mieli się domyślić. W ten sposób sprawiają, że ich pracownicy odczuwają porażkę niezależnie od rozmiaru zwycięstwa.

 11. Nie odpowiadają na Twoje maile i telefony. Pozwalają Twoim mailom gnić w ich skrzynce. Nie spieszą się z odpowiedzią na wiadomości głosowe. Nie spieszą się tygodniami. Mają nadzieję, że rozwiążesz problem sam – lub że się poddasz.

toksyczny szef

Jeśli jesteś już pewien, że masz do czynienia z toksycznym szefem dupkiem, czas na zmiany. Możliwości jest na rynku znacznie więcej, niż myślisz. A jeśli wydaje Ci się, że nie jesteś zbyt dobry by poszukać sobie nowej pracy, pomyśl czy nie jest to częściowo zasługa Twojego szefa. Być może Twoja samoocena jest również jego „dziełem”.