3 metody sprzedaży, które powinieneś zacząć stosować i jedna, z którą warto się pożegnać

3 metody sprzedaży, które powinieneś zacząć stosować i jedna, z którą warto się pożeganać

W obecnych czasach, kiedy wiarygodność i marka osobista stały się tak ważne, a świadomość wartości czasu sięgnęła zenitu, wydzwanianie do przypadkowych osób (tzw. cold calling) może delikatnie mówiąc świadczyć o braku kontaktu z rzeczywistością. Co więcej, powiedzmy sobie szczerze – ilu specjalistów ds. sprzedaży czerpie przyjemność z cold callingu? Nie znam ani jednej takiej osoby. Wiem, że dla niektórych profesjonalistów jest to zło konieczne. Ale dni tej techniki są w zasadzie policzone.

computer-791392_1280.jpg

W sprzedaży zawsze chodzi o wynik.

Skuteczni sprzedawcy działają sprawnie i zawsze dążą do wykorzystania najlepszych możliwych dostępnych narzędzi.

W sprzedaży zawsze chodzi o wynik. Skuteczni sprzedawcy działają sprawnie i zawsze dążą do wykorzystania najlepszych możliwych dostępnych narzędzi. W sektorze B2B cold calling, został wyparty przez skuteczniejsze sposoby na dotarcie do potencjalnego klienta i zachęcenie go do zakupu.

Oto trzy sposoby (z pewnością nie należą do prostych) stosowania social selling, które pomogą Ci na dobre odesłać cold calling do lamusa.

1 metoda sprzedaży, którą warto stosować: Ugruntuj swoja pozycję w mediach społecznościowych

W zeszłym roku przeprowadziłem badania, z których wynika, że cold calling jest nieskuteczny w 94% przypadków.

W sektorze B2B ponad 72% kupujących korzysta z mediów społecznościowych podczas podejmowania decyzji. Odpowiednio pozycjonując się więc w kanałach społecznościowych możemy spokojnie rezygnować z cold callingu i skutecznie budować relacje z potencjalnymi klientami. Blisko 76% klientów chce poznawać sprzedawców i handlowców za pośrednictwem sieci społecznościowych.

2 metoda sprzedaży, którą warto stosować: Dziel się wiedzą

Aby budowanie sieci przyniosło wymierne korzyści,

powinieneś wnieść jakąś wartość do relacji.

Aby budowanie sieci przyniosło wymierne korzyści, powinieneś wnieść do relacji wartość. Przyglądając się bliżej profilom potencjalnych partnerów biznesowych np. na LinkedIn, możesz wyłapać interesujące informacje, które pomogą Ci powiązać Twoją wiedzę z szerszym kontekstem biznesowym potencjalnego partnera. W szczególnych przypadkach możesz oprzeć interakcję na informacjach i treściach, które mogą pomóc nabywcy podjąć szybką decyzję.  Kupujący B2B są blisko 5 razy bardziej skłonni do angażowania się w relację ze sprzedawcą, który daje im wgląd w mechanizmy funkcjonowania ich organizacji.

3 metoda sprzedaży, którą warto stosować: Zaprezentuj się jako autorytet

Możesz zwiększyć prawdopodobieństwo zaangażowania i konwersji wśród potencjalnych klientów podnosząc swój status profesjonalisty. Blisko 84% kupujących w sektorze B2B silniej angażuje się w relacje ze sprzedawcami, którzy są uważani za autorytety w swojej branży.

Przy obecnym rozwoju sprzedaży klienci oczekują więcej wiedzy eksperckiej oraz konsultacji  dotyczących czynników mogących przekształcić ich branżę. Im częściej kupujący ma styczność się z Tobą, Twoimi refleksjami i pomysłami, zaczyna Ci ufać i uznawać Twoją wiarygodność.  A to oznacza, że Twoja firma ma znacznie większą szansę na znalezienie się na liście potencjalnych dostawców usług czy produktów. 72% potencjalnych nabywców twierdzi, że prezentowany poziom wiedzy eksperckiej pomaga im określić, który sprzedawca znajdzie się w ich ścisłym kręgu zainteresowań.

Nie powinno dziwić, że potencjalni klienci są bardziej otwarci na ciepłe, kompetentne i zindywidualizowane interakcje niż na komunikację chłodną, suchą i naszpikowaną tandetnymi sztuczkami.

Buduj silną markę (Może zainteresuje Cię artykuł: 4 sposoby na wykreowanie silnej marki osobistej) Mocno zaznacz obecność w sieciach społecznościowych, bądź autentyczny i dziel się cennymi informacjami i spostrzeżeniami. Już niedługo cały zespół sprzedaży będzie Cię pytał „Jak Ty to robisz?”.

Nie spiesz się

Wysłanie wiadomości do kogoś prosto z marszu może być kuszące. Musisz dać ludziom szansę na poznanie Cię i zaufanie Ci. Często dostajesz tylko jedną szansę na spotkanie, więc upewnij się, że starannie wybierzesz odpowiedni czas na wysłanie prośby dotyczącej spotkania.

Więc: myśl strategicznie, bądź uporczywy i pozostań zaangażowany.

Może warto przeczytać?

6 rzeczy, których nigdy nie warto robić

Personal branding- 4 sposoby na wykreowanie silnej marki osobistej

Zarządzanie sobą w czasie - lista rzeczy do nierobienia

Jak być produktywnym? Rozważ te 3 niewielkie zmiany w procesie planowania

Jak się zmotywować mając przed sobą duży cel?