Jak negocjować pensję?

Jak negocjować pensję?

Jak negocjować pensję

Skuteczne negocjacje pensji są dużo prostsze, gdy pracodawca od razu poruszy kwestię wynagrodzenia.  W takim przypadku istnieją trzy możliwości działania: zaakceptować ofertę, odrzucić ją lub poprosić o inną propozycję. Zareaguj szczerze, ale nie emocjonalnie. Twoja odpowiedź powinna być oparta na wcześniejszym researchu. Najpierw przypomnij sobie ofertę, następnie "przetraw" ją.

Język twojego ciała powinien reprezentować myślenie, nie emocje.

Jeśli propozycja pracodawcy jest mniejsza niż oczekiwałeś, możesz zasygnalizować, że jest ona niższa niż twoje oczekiwania oparte na researchu dotyczącym tego stanowiska.Bądź świadomy tego, gdzie szukałeś i skąd zaczerpnąłeś informacje.Następnie skonfrontuj ich ofertę z twoją wiedzą zdobytą podczas researchu i podaj pożądany zakres wynagrodzenia.Bardzo ważne, żebyś pozostał obiektywny, nastawiony pozytywnie i uprzejmy podczas konwersacji.

Na przykład: "Doceniam Państwa ofertę i dokładnie ją przemyślałem. Zaoferowali mi państwo 7 tys., natomiast spodziewałem się oferty w zakresie 8 - 10 tysięcy.  Przyjrzałem się dokładnie zarobkom na tym stanowisku w podobnych firmach i mogę stwierdzić, że jest to zakres rynkowy".

Odpowiedź będzie dotyczyła tego, co są w stanie lub nie mogą Ci zaoferować.Czasami zanim dostaniesz odpowiedź będą musieli się skonsultować z inną osobą z firmy. Musisz być jednak świadomy, że pracodawca może nie zrezygnować z pierwotnej oferty w wyniku twoich argumentów.Pracodawca powinien przedstawić Ci ofertę, która spełni twoje oczekiwania. W przeciwnym razie powiedzą Ci dlaczego nie chcą lub nie mogą negocjować zarobków oraz, że oferta zostaje niezmieniona.

 Wynagrodzenie to nie jedyny obszar negocjacji. Kiedy pracodawca odpowie "nie" na powyższy scenariusz lub w przypadku niektórych zawodów, w których pensja nie podlega zmianom, musisz wiedzieć, że istnieją inne obszary do negocjacji. Należą do nich:

 • premie,

 • podwyżki (z uwzględnieniem czasu, podstawy wynagrodzenia oraz procentu),

 • ubezpieczenie zdrowotne, dentystyczne, na życie,

 • plany emerytalne,

 • zasady dotyczące nadgodzin,

 • plany podziału zysków,

 • ilość dni urlopu,

 • zwrot czesnego,

 • rabaty pracownicze,

 • samochód służbowy/rachunki za jego użytkowanie,

 • okres umowy o pracę,

 • opcje na akcje,

 • relokacja/koszty przeniesienia,

 • członkostwo w organizacjach zawodowych,

 • certyfikaty (np. dotyczące programowania komputerowego)

 • oraz bonusy powitalne.

Oczywiście, stanowisko oraz firma ustalają, co jest w ofercie i które z punktów podlegają negocjacji.Czasami działy zarządzania zasobami ludzkimi mogą udzielić Ci informacji, na temat konkretnych benefitów i dostępnych opcji. Dzięki temu możesz zaproponować kilka sugestii, żeby uczynić swoją ofertę pracy bardziej atrakcyjną.Na przykład, możesz negocjować, kiedy będzie możliwa pierwsza podwyżka pensji.Zamiast otrzymać pierwszą podwyżkę za rok od rozpoczęcia pracy, możesz wynegocjować jej wzrost już po sześciu miesiącach i otrzymać ten sam procent wzrostu w oparciu o twoje wyniki pracy.

Aby dobrze negocjować pensję musisz znać swoją wartość.  

Wielu rekruterów będzie próbowało przypisać płacę na stanowisku do twojej historii zarobków, ale wysokość wynagrodzenia powinna być determinowana charakterem tego konkretnego stanowiska, a nie wcześniejszymi doświadczeniami zawodowymi. Serwisy oferujące raporty rynkowe pomogą Ci znaleźć odpowiednie widełki płacowe adekwatne do stanowiska, twoich umiejętności i wykształcenia.

Aby dobrze negocjować pensję wiedz co chcesz powiedzieć.  

Niezależnie od tego, czy negocjujesz pensję przez e-mail, czy osobiście, ważne jest, aby dobrać właściwe słowa i wysuwać żądania we właściwy sposób. Scenariusze płacowe, zawarte w moim kursie mogą ci w tym pomóc [link do kursu] Oczywiście będziesz musiał dostosować je na bieżąco na podstawie odpowiedzi rekrutera, ale bycie przygotowanym zawsze się opłaca.

Wiedz, gdzie wyznaczyć granicę.

 Jeśli nie jesteś zdesperowany, zawsze znajdzie się najniższa stawka, poniżej której nie możesz się zgodzić na dane stanowisko. Przemyśl ją zanim podejmiesz negocjacje wynagrodzenia - ale nie podawaj jej od razu rekruterowi. Nigdy nie rzucaj stawką, z której byś nie był zadowolony, ani z dołu widełek, ani jakąkolwiek inną. Zdradzenie stawki najprawdopodobniej zostanie odebrane jako twoja właściwa oferta, a nie chcesz przecież rozpocząć negocjacji z poczuciem niedocenienia. Nie leży to ani w interesie twoim, ani rekrutera.

Jeśli czujesz, że pracodawca jest sfrustrowany Twoimi propozycjami lub ciągłymi stwierdzeniami, że tylko tyle mogą dla Ciebie zrobić, przestań negocjować i przyjrzyj się temu co zostało już powiedziane. Nie chcesz sprawić wrażenia, że jesteś niecierpliwy lub chciwy. Kiedy firma przedstawi Ci swoją ostateczną ofertę, musisz być przygotowany do jej oceny oraz podjęcia decyzji.

Aby dowiedzieć się co mówić a czego nie mówić w trakcie negocjacji wynagrodzenia, skorzystaj z moich e-kursów