Efektywny zespół czy gwiazda w swojej dziedzinie - kogo wybierasz?

Czy lepszy jest efektywny zespół czy gwiazda w swojej dziedzinie?

Wyobraź sobie następujący scenariusz: Jesteś niezwykle zamożną osobą przyjętą do szpitala z powodu poważnej choroby serca. Potrzebujesz operacji ratowania życia, a ze względu na swoje wpływy i status finansowy, masz możliwość bycia operowanym przez światowej sławy chirurga, który przyleci ze Szwajcarii specjalnie dla Ciebie. Masz również możliwość bycia operowanym przez mało znany ale za to dobrze zgrany zespół krajowych chirurgów. Którą opcję wybierasz?

W takich okolicznościach, większość z nas wybiera gwiazdę, zamiast dać się zoperować się przez standardowy zespół rezydentów, prawda? Czy to dobry wybór. Nie do końca.

Naukowcy Robert Huckman i Gary Pisano z Harvard Business School zakwestionowali status niezależnych ekspertów w badaniu z 2006 roku. Zmierzono wskaźniki sukcesu ponad 200 kardiochirurgów pracujących w 43 różnych szpitalach, w szczególności badając wskaźniki przeżywalności pacjentów z dużym doświadczeniem freelancerów w porównaniu z zespołami chirurgicznymi.

Po przeanalizowaniu ponad 38 000 procedur, Huckman i Pisano stwierdzili, że wydajność poszczególnych specjalistów od chorób serca znacznie wzrosła wraz z praktyką i doświadczeniem, ale tylko w szpitalach, w których wykonali większość swojej pracy. Kiedy ci sami chirurdzy opuścili swoje zwykłe zespoły, aby pracować w różnych szpitalach, ich wskaźniki sukcesu wróciły do poziomu wyjściowego.

Badanie to sugeruje, że praca w połączonym zespole współpracowników pomaga rozwijać interaktywne procedury, które wykorzystują unikalne talenty każdego z członków zespołu.

Autorzy doszli do wniosku, że wydajność gwiazd nie jest tak “transerowalna” jak wcześniej sądzono i jest raczej funkcją "znajomości, jaką chirurg rozwija z aktywami danej organizacji" - miłego sposobu mówienia, że ich gwiazdy świecą tylko przy wsparciu swoich kolegów (Huckman & Pisano, 2006).

Huckman, wraz z kolegami (Staats i Upton), wzmocnił te ustalenia poprzez zebranie danych z badań innych konfiguracji grup zawodowych (2009). W badaniu projektów rozwoju oprogramowania, znajomość zespołu (średnia liczba przypadków, w których każdy z członków pracował z każdym innym członkiem) była lepszym wskaźnikiem sukcesu projektu i terminowej realizacji niż całkowite doświadczenie poszczególnych członków zespołu.

Warto zatem zastanowić się nad konfiguracją zespołów i realizować projekty tak by dać członkom zespołów możliwość maksymalnego zgrania i dotarcia się.

Dobrego dnia.

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Jestem autorem bestsellerowych książek. Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas!