Personal branding- 4 sposoby na wykreowanie silnej marki osobistej

Personal branding to nic innego jak zarządzanie marką osobistą. Personal branding to nie tylko działania skierowane w stronę osób działających w sferze publicznej: biznesie, nauce, polityce, mediach, sztuce, medycynie, prawie, sporcie – czyli tam, gdzie odnoszone sukcesy, opowiedziane we właściwy sposób budują pozycję osoby i zwiększają jej wartość. Personal branding stał się w obecnych czasach koniecznością. Dzięki mediom społecznościowym każdy z nas powoli staje się marką. Ważne jest by to stawanie się marką było świadome.

Zatem w jaki sposób kreować markę osobistą. Oto 4 sposoby, nad którymi warto się zastanowić:

Jak budować markę osobistą 1 - Kreuj wartość

Wszyscy znamy sytuacje, w których ktoś publikuje w sieci coś, co jest zupełnie banalne lub nawet żałosne, a Ty zastanawiasz się, co mogło tą osobę do tego skłonić? Pamiętaj, że medium nie zastąpi komunikatu. Ilość nie zastąpi jakości. Znajdź sposób na zaoferowanie swoim odbiorcom wartości poprzez tworzenie i rozpowszechnianie treści zgodnych z ideą twojej marki. Treści przede wszystkim przydatnych, treści generujących wartość.

Jak budować markę osobistą 2 - Dziel się strategicznie

Każda przesłana wiadomość i  każdy udostępniony obraz jak również lajk czy komentarz- wszystko to kształtuje obraz Twojej marki. Obraz ten stanowi splot szeregu działań. Gdy zrozumiesz w jaki sposób Twoja marka powinna być postrzegana, możesz zacząć myśleć o niej w sposób strategiczny.

Read More

Zarządzanie sobą w czasie - lista rzeczy do nierobienia

O zarządzaniu sobą w czasie mówi się dużo i często. Czas jest niezwykle cennym zasobem. Zasobem nieodnawialnym, którego nikt Ci nie odda i którego nie możesz dokupić. Powinieneś inwestować go mądrze w działania, które prowadzą Cię do osiągnięcie celów biznesowych i osobistych.

Aby skutecznie realizować zarządzanie sobą w czasie poza doborem odpowiedniej strategii, budowaniem list typu „to-do” powinieneś również zbudować listę rzeczy, które pochłaniają Twój czas i nie zbliżają Cię do celu nawet o krok.

Lista rzeczy do nierobienia jest całkiem dobrym sposobem na uporządkowanie wielu problemów i zarządzanie sobą w czasie.

Może to się wydawać zabawne, ale taka lista jest niewiarogodnie użytecznym narzędziem, które pomaga Ci śledzić nieproduktywne nawyki i odzyskiwać czas.

Po utworzeniu takiej listy warto  umieścić ją gdzieś w swoim obszarze roboczym, gdzie możesz ją łatwo zobaczyć.

Jeśli, Twoje projekty opierają się głównie o pracę na komputerze rozważ skorzystanie z aplikacji RescueTime - https://www.rescuetime.com . Pomoże Ci ona monitorować działania produktywne i nie produktywne.

Jak zrobić listę rzeczy do niezrobienia?

Stworzenie takiej listy jest dość proste. Najpierw stwórz listę projektów, nad którymi obecnie pracujesz np.:

  • biznes, który budujesz po godzinach,

  • prowadzenie bloga,

  • przygotowanie do udziału w triathlonie.

Każdy z tych  obszarów to osobny projekt.

Możesz np.: skorzystać z arkusza kalkulacyjnego i wprowadzać tam nawyki i działania, które osłabiają Twoje starania, skorzystać z post-it’ów czy czegokolwiek innego co w Twoim przypadku zda egzamin.

Read More

Jak być produktywnym? Rozważ te 3 niewielkie zmiany w procesie planowania

Nasze mózgi są zaprogramowane w taki sposób, że bez przerwy myślimy o zadaniach, które nie zostały ukończone. Jest to oczywiście przydatne, gdy pracujemy nad jednym zadaniem. Problemy zaczynają się, gdy czeka nas 30 zadań do wykonania.

Dlatego zazwyczaj pierwszym krokiem w kierunku organizacji pracy jest przeniesienie ich z głowy na listę zadań.

Należysz do tej grupy fanów list typu „to-do”?  Często zdarza Ci się, że na twojej liście pozostaje mnóstwo niewykonanych zadań?  Nie jesteś sam. Badania firmy iDoneThis wskazuje, że 41% wszystkich elementów listy rzeczy do zrobienia nigdy nie zostaje zrealizowanych! Dzieje się tak dlatego, że często popełniamy trzy fundamentalne błędy przy tworzeniu takich list:

Jak być produktywnym? Porada 1.

Po pierwsze, lista rzeczy do zrobienia nie uwzględnia czasu.  

Kiedy mamy długą listę zadań, staramy się sprostać tym, które mogą być szybko zakończone, po to by odhaczyć jak największą ilość pozycji,  pozostawiając czasochłonne często kluczowe pozycje niezrealizowanymi.

Niedokończone rzeczy przyczyniają się do generowania stresu.  W psychologii znane jest to jako efekt Zeigarnik - niedokończone zadania przyczyniają się do powstania niepożądanych, niekontrolowanych myśli. Nic dziwnego, że czujemy się tak przytłoczeni w ciągu dnia, a w nocy walczymy z bezsennością.

Jak być produktywnym? Porada 2.

Po drugie, lista rzeczy do zrobienia nie rozróżnia rzeczy pilnych i ważnych.

Ponownie, naszym odruchem jest realizacja zadań pilnych i ignorowanie ważnych. Zatem planując kalendarz ustawiaj sprawy priorytetowo (np. P1 - kwestie kluczowe, P2 - kwestie bardzo ważne, P3 - ważne itd.)  i dodatkowo określaj czas ich trwania.

Read More

5 rad, dzięki którym dostaniesz ten wymarzony awans zawodowy

5 rad, dzięki którym dostaniesz ten wymarzony awans zawodowy

Nie istnieje niestety żaden algorytm ani, żadna "checklista", która pomogłaby przyspieszyć rozwój kariery. Niezależnie od rynku, na którym działamy można pomyśleć o tych pięciu obszarach i zadbać o kilka prostych czynności, które mogą pomóc Twojej karierze nabrać tempa, odpowiedniego tempa.

Jak dostać awans w pracy rada nr 1.Bądź realistą.  

Nie zawsze znajdujesz się w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie. Bywa tak, że przy złej konfiguracji czynników utkniesz na danym stanowisku na lata. Może być też tak, że  jedynym sposobem na awans jest przejęcie stanowiska szefa, a jeśli ten  nie ma zamiaru odejść - daj sobie spokój. Przelicz straty i zmień organizację. Nie łudź się, nie ulegaj pustym obietnicom.

Częścią sukcesu jest wybranie gry, w której możesz zdobywać punkty i wygrywać. Jeśli obecny przełożony lub firma nie pomaga Ci w osiągnięciu sukcesu, pójdź tam, gdzie możesz rzeczywiście osiągnąć sukces. Udaj się tam, gdzie cię docenią.  W przeciwnym wypadku osiągniesz poziom frustracji, który stanie się nie do zniesienia. Zrób coś z tym.

Ok, jeśli masz więcej szczęścia i działasz w organizacji, która pomaga Ci się rozwijać i zapewnia ciekawą ścieżkę awansu, czytaj dalej.

Jak dostać awans w pracy rada nr 2. Najpierw rozwiąż problemy szefa.   

Rozwiązuj problemy szefa. Wydaje się to oczywiste, ale czy dzisiaj pracujesz już nad tym, aby Twojemu szefowi żyło się łatwiej? Już słyszę te komentarze….;)  

Postaw się jednak czasem w roli szefa i pomyśl czy poświęciłbyś  sobie czas będąc na jego miejscu? Czy będąc na jego miejscu chciałbyś w siebie inwestować?

Read More

Jak się zmotywować mając przed sobą duży cel?

Jak się zmotywować mając przed sobą duży i ważny cel? Warto skorzystać z listy osiągnięć.

Do każdego dużego celu, dociera się realizując setki, a nawet tysiące małych kroków.  Lista osiągnięć pomaga nam retrospektywnie spojrzeć na pokonaną drogę, na wykonaną dotąd ciężką pracę. Czasem jeden zły dzień, jeden zły moment może wprowadzić nas w stan totalnego zwątpienia w obrany kierunek. Wtedy taka lista może stać się zastrzykiem energii i optymizmu.

Zamiast koncentrować się wyłącznie na rzeczach, które jeszcze się nie zdarzyły i żyć w świecie wiecznego trybu przypuszczającego, warto czasem zmotywować się poprzez przełączenie naszej uwagi na bezpośredniość i niezwykłą konkretność przeszłości.

 Dlaczego listy osiągnięć działają?

Notowanie rzeczy "zrobionych" generuje kulę śniegową, która nabierając pędu pomaga Ci efektywnie działać dzień po dniu. Postęp sam w sobie zapewnia silną motywację, angażuje i zachęca. Profesor Harvard Business School Teresa Amabile oraz psycholog Steven Kramer odkryli, że "małe zwycięstwa"  napędzają nasz rozwój.  Kiedy odnotujesz progres, łatwiej jest Ci postępować zgodnie z zaprojektowanym planem.

Prowadzenie listy ukończonych zadań pozwala zmotywować się i zachęca do refleksji i budowania wyobrażeń o tym, gdzie jesteś. Daje cierpliwość i samoświadomość,  lepszą zdolność planowania i wyraźniejszy obraz tego, gdzie stoisz i ile drogi przed tobą.

Lista zadań wykonanych jest trudna do zignorowania, ponieważ wymaga z Twojej strony aktywnego działania. Praktyka ta polega na tym, żebyś notował swoje osiągnięcia (lub brak takowych) i uwagi dla samego siebie.

Jak zrobić listę osiągnięć aby się zmotywować?

Oczywiście, to zależy od ciebie;)

W przeciwieństwie do list rzeczy do zrobienia, masz tu większą swobodę w wyborze sposobu zapisywania dokonań. Pamiętaj tylko o tym, żeby nie przekształcić listy zadań ukończonych w "ukończoną listę zadań do zrobienia" – wtedy przestaje zdawać egzamin. Wartością listy osiągnięć jest tu autorefleksja.

Wystarczy poświęcić kilka minut na refleksję

Read More

Niańki, złote rączki i strażacy

Zadaniem przywódcy jest podtrzymywanie swoich ludzi na duchu. Zawsze. Liderzy muszą być nastawieni optymistycznie i wykazywać gotowość do działania. Mimo to, wielu menedżerów nie traktuje tego jako części swoich obowiązków. Widzą siebie raczej w roli nianiek, złotych rączek czy strażaków. Niańczą zatem dzieci, reperują usterki i gaszą pożary.  W obliczu zmian tego typu dysfunkcje ujawniają się z pełną siłą. Należy więc przewidywać reakcje swoich pracowników na różne sytuacje, wpisując je w szerszy zbiór prawidłowości działań ludzkich. Pracownicy najczęściej przechodzą przez cztery stadia cyklu, a zadaniem menedżera jest zawiadywanie tą wędrówką.

Cykl zmian:

1.      Sprzeciw: „nie wyniknie z tego nic dobrego”

2.      Zubożona świadomość: „nie mam ochoty się w to angażować”

3.      Eksploracja: „w jaki sposób mogę sprawić, że zmiana będzie dla mnie korzystna?”

4.      Akceptacja: „nauczyłem się w jaki sposób nowa sytuacja może być korzystna dla mnie i dla innych”

Czasami pierwsze trzy etapy rozciągają się na bardzo długi okres. Produktywność i morale , w miarę rosnącego oporu pracowników mogą w tym czasie pikować w dół. W naturze ludzkiej leży sprzeciw wobec zmiany. Jeśli jednak mam być dobrym liderem, muszę dogłębnie zrozumieć cykl zmian, aby jak najszybciej jak to możliwe doprowadzić moich ludzi do stadium czwartego – akceptacji. Oczekuję od nich całkowitego poparcia, aby zmiany zaowocowały dla mnie, dla nich i dla firmy.

Read More

Posiadacze i ofiary

Ludzie, których motywujesz, zwykle będą wpadać w jedną z dwóch kategorii: posiadaczy i ofiar. Podział ten zaczerpnąłem z książki Steve’a Chandlera - Reinventing Yourself, Revised Edition (Career Press, 2005). Autor pokazuje w niej ze szczegółami jak posiadacze biorą pełną odpowiedzialność za swoje losy, a ofiary zawsze w niefortunny sposób targane są ku nieprzyjemnym zdarzeniom. Ofiary oskarżają innych, oskarżają sytuację i trudno z nimi dyskutować. Posiadacze sami dbają o swoje morale – posiadają w zanadrzu rozwiązanie dla każdej okoliczności (ofiary obwiniają okoliczność).

Read More

Pilne czy ważne

Ta strategia przypomina nieco zarządzanie czasem, ale odnosi się do skali całego tygodnia. Codzienna bieganina często pochłania nas do tego stopnia, że tracimy z oczu to, co naprawdę istotne. Nieustannie powraca do nas odwieczny konflikt pilnego z ważnym. Marnujemy czas zajmując się niewielkimi, pilnymi sprawami, podczas gdy powinniśmy raczej skupiać się na sprawach większych i istotniejszych, choć być może nie tak pilnych.

W nadchodzącym tygodniu postaraj się wziąć odwet na chaosie i nieporządku obierając jeden główny cel, który koniecznie chcesz osiągnąć. Możesz również wytypować dwa poboczne cele jeśli czujesz, że będzie to dla Ciebie dobre, ale nie więcej.

Pod koniec tygodnia przyjrzyj się swoim postępom. Czy wyznaczenie sobie celów poskutkowało w poprawieniu Twojej wydajności? Jeśli skupiałeś się tylko na trzech głównych celach, jakie przyniosło to skutki?

Read More