Zarządzanie talentami

Zarządzanie talentami

Najistotniejszym elementem zarządzania talentami jest czas. Najlepszym czasem na posadzenie drzewa było 20 lat temu. Drugi najlepszy czas na zarządzanie talentami nadszedł teraz.

Prawdopodobnie słyszałeś już to mądre chińskie przysłowie. Teraz zastosujmy je w świecie biznesu: Najlepszym momentem na rozpoczęcie rekrutacji był okres przed wystąpieniem tej potrzeby, ale teraz jest to drugi najlepszy czas.

Jeśli jesteś menedżerem ds. zatrudnienia, osobą rekrutującą, specjalistą ds. zasobów ludzkich lub właścicielem, któremu powierzono zadanie rekrutacji i selekcji pracowników, Twoim priorytetem nr 1 jest upewnienie się, że masz najbardziej utalentowanych ludzi we właściwych miejscach w swoim zespole. Nie ma wątpliwości, że dopasowanie talentu do zadania zadecyduje o sukcesie lub porażce Twojej firmy.

W większości przypadków menedżerowie nie rozpoczynają polowania na kandydatów, dopóki ktoś nie opuści firmy i są zdesperowani. Rozumiem: Ciężko jest myśleć o sadzeniu drzew, kiedy siedzisz w cieniu. Ale czekanie, aż trzeba będzie podjąć działania.... no cóż, wtedy często jest już za późno. W tym momencie proces zatrudniania szybko zamienia się w szaloną mieszankę ofert pracy, życiorysów i modlitw, które znajdzie idealny kandydat i to szybko! A czasami, osoba zatrudniająca jest tym, któremu powierzono zadanie wykonania pracy osoby, dla której zatrudnia, co pozostawia niewiele czasu na aktywne rekrutowanie i weryfikowanie kandydatów.

Ten chaos często skutkuje pośpiesznymi decyzjami o zatrudnieniu ludzi, którzy są "wystarczająco dobrzy na razie", ale nie mają takich naturalnych talentów, które naprawdę doprowadzą do rozwoju firmy. To niekończący się, błędny cykl.

Czyż nie byłoby miło mieć ławeczkę utalentowanych kandydatów, cierpliwie czekających na pracę dla Ciebie? Rozmowa kwalifikacyjna, sprawdzenie referencji, gotowość do pracy? To jest największy separator między tymi, którzy są świetnymi rekruterami, a tymi, którzy nie są. Jeśli chcesz osiągnąć lepsze wyniki, musisz zmienić sposób myślenia: "Przykro mi, ale nie mamy teraz żadnych ofert pracy" na "Zawsze szukamy talentów, aby dołączyli do naszego zespołu - porozmawiajmy dalej".

Czym jest zarządzanie talentami?

Zarządzanie talentami to pełen zakres procesów HR mających na celu przyciągnięcie, rozwój, motywowanie i zatrzymanie pracowników osiągających wysokie wyniki.

Zarządzanie talentami definicja

Zarządzanie talentami definiowane jest jako metodycznie zorganizowany, strategiczny proces pozyskiwania odpowiednich talentów i pomagania im w rozwijaniu optymalnych zdolności z uwzględnieniem celów organizacyjnych.

Proces ten obejmuje zatem identyfikację luk talentów i wolnych stanowisk, pozyskiwanie i wdrażanie odpowiednich kandydatów, rozwijanie ich w ramach systemu i rozwijanie potrzebnych umiejętności, szkolenie w zakresie wiedzy specjalistycznej z myślą o przyszłości oraz skuteczne angażowanie, zatrzymywanie i motywowanie ich do osiągania długoterminowych celów biznesowych.

Definicja ta ukazuje nadrzędną naturę zarządzania talentami - to, jak przenika ona wszystkie aspekty związane z zasobami ludzkimi w pracy, zapewniając jednocześnie realizację celów organizacji. Jest to zatem proces włączania właściwych ludzi do pracy i umożliwiania im działania na rzecz szeroko pojętego biznesu.

Pod parasolem zarządzania talentami znajduje się szereg elementów i podprocesów, które muszą działać wspólnie, aby zapewnić sukces organizacji. Na przykład, analiza odpowiednich niedoborów talentów na teraźniejszość i przyszłość, określenie właściwych puli talentów i najlepiej dobranych kandydatów, skłonienie ich do przyłączenia się, a następnie optymalizacja ich obecnych umiejętności i mocnych stron przy jednoczesnym wspieraniu ich rozwoju to punkty styczne, które są równie ważne. Wspierają się one wzajemnie, a cała struktura rozpadłaby się, nawet gdyby jeden z podprocesów wypadł z synchronizacji.

Definicja zarządzania talentami ta składa się z trzech elementów:

Pełny zakres procesów HR: Zarządzanie talentami to zbiór zintegrowanych ze sobą procesów kadrowych. Oznacza to, że działania związane z zarządzaniem talentami są większe niż suma poszczególnych części. Oznacza to również, że strategia zarządzania talentami jest niezbędna, aby w pełni wykorzystać jej potencjał. Więcej o tym później. Przyciągać, rozwijać, motywować i zatrzymywać: To nie jest wyczerpująca lista. Zarządzanie talentami dotyczy wszystkich kluczowych obszarów HR, od zatrudniania do zatrudniania pracowników na stałe oraz od zarządzania efektywnością do zatrzymania.

Wysoko wydajni pracownicy: Celem zarządzania talentami jest zwiększenie wydajności. Zarządzanie talentami ma na celu motywowanie, angażowanie i zatrzymywanie pracowników, aby osiągali lepsze wyniki. Dlatego właśnie zarządzanie talentami jest ważne.

Kiedy jest dobrze wykonane, firmy mogą budować trwałą przewagę konkurencyjną i przewyższać konkurencję poprzez zintegrowany system praktyk zarządzania talentami, które są trudne do skopiowania i/lub naśladowania. Innymi słowy, zarządzanie talentami jest procesem mającym na celu zwiększenie wydajności poprzez zintegrowane praktyki zarządzania ludźmi. Jako takie, jest to jedna z kluczowych funkcji zasobów ludzkich.

Strategie zarządzania talentami

Wspomniałem już wcześniej, że gdy wszystko będzie dobrze zrobione, całość będzie większa niż suma części. Aby to osiągnąć, kluczowa jest strategia zarządzania talentami. Aby stworzyć strategię zarządzania talentami, należy odpowiedzieć na pięć następujących pytań:

Jakie są aspiracje organizacji i jakie są cele, które pozwalają nam mierzyć postęp?

Kiedy mówimy o konkretnych i wymiernych celach, mówimy o metryce zarządzania talentami. Metryki te pozwalają nam śledzić to, co robimy. Dobrym przykładem jest niechciana rotacja. Jeśli nie uda nam się zatrzymać naszych najlepszych pracowników, najprawdopodobniej nie osiągniemy naszych aspiracji.

Na czym chcemy się skupić?

Istnieje wiele obszarów w zarządzaniu talentami, na których można się skupić. Możesz stać się pożądanym pracodawcą. Bycie najlepszym pracodawcą lub bycie nominowanym do nagrody Great Place to Work wymaga znacznych inwestycji.

To może być skuteczne, zwłaszcza gdy chcesz przyciągnąć ludzi z różnych środowisk. Jeśli jednak masz bardzo specyficzny profil pracownika, na przykład inżyniera, lepiej jest poświęcić swój czas na zatrudnianie pracowników z najlepszych uczelni technicznych.

Model zarządzania talentami HR jest w tym przypadku bardzo pomocny, ponieważ umożliwia mapowanie konkretnych działań, na których chcesz się skupić. Pomoże Ci to również w kolejnym kroku. Poniżej znajduje się lista działań związanych z zarządzaniem talentami, na których możesz się skupić.

Jak wygramy z konkurencją?

Niestety, nie jesteś jedynym, który szuka najlepszych talentów.

Jak możesz prześcignąć swoją konkurencję i stać się bardziej atrakcyjny?

Można to osiągnąć dzięki lepszemu wizerunkowi pracodawcy, lepszemu utrzymywaniu pracowników, lepszej selekcji, itd.

Zarządzanie talentami wymaga specyficznych umiejętności, które nie zawsze są powszechne w HR. Pomyśl o marketingu, aby stać się bardziej atrakcyjnym pracodawcą. Innym przykładem jest ekspertyza w zakresie analizy danych HR, abyś mógł jak najlepiej wykorzystać istniejącą pulę zdolnych pracowników.

Ostatni krok polega na śledzeniu postępów i zapewnieniu dalszego doskonalenia procesów zarządzania talentami.

Budowanie ławki talentów

Jak już wspomniałem, rekrutacja nie może się rozpocząć, gdy ktoś odejdzie. Jest to niekończący się proces, który eliminuje potrzebę pośpiesznego zatrudniania nieudolnych kandydatów i oszczędza czas i pieniądze. Rekrutacja musi odbywać się każdego dnia w ramach cotygodniowej działalności. Nawet jeśli uważasz, że masz "doskonały" personel na miejscu, nigdy nie wiesz, kiedy to się zmieni. Twoja firma może się rozwijać, co spowoduje, że będziesz potrzebował dodatkowych pracowników. Ktoś może niespodziewanie zająć stanowisko gdzie indziej. Albo nawet gorzej - jeden z obecnych członków zespołu może planować pozostać, ale wykonywać poniżej normy. Silna rekrutacja zapewnia, że nie musisz zadowolić się rozczarowującymi wynikami. Kiedy wypełnisz ławkę z wysoką jakością, utalentowanych kandydatów, zawsze jesteś przygotowany z kimś gotowym, chętnym i zdolnym do dołączenia do zespołu, gdy nadarzy się okazja.



Proces zarządzania talentami

Wejdźmy w te kluczowe kroki w procesie efektywnego zarządzania talentami: 1. Planowanie: Jak w każdym procesie z ustalonym wynikiem, planowanie jest pierwszym krokiem w procesie zarządzania talentami. Polega ono na określeniu, gdzie znajdują się luki - zapotrzebowanie na kapitał ludzki, sformułowaniu opisów stanowisk pracy dla niezbędnych kluczowych ról, które mają pomóc w kierowaniu pozyskiwaniem i selekcją oraz opracowaniu planu zatrudnienia dla inicjatyw rekrutacyjnych.

2. Przyciąganie: Na podstawie planu, naturalnym kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji, czy wymagania dotyczące talentów powinny być wypełniane z wewnątrz organizacji, czy ze źródeł zewnętrznych. Tak czy inaczej, proces ten wiązałby się z przyciągnięciem zdrowego przepływu kandydatów. Do typowych źródeł zewnętrznych należą portale pracy, portale społecznościowe i rekomendacje. Pula talentów, z której należy skorzystać, musi zostać określona z wyprzedzeniem, aby proces przebiegał jak najbardziej płynnie i efektywnie. W tym miejscu pojawia się rodzaj marki pracodawcy, którą organizacja zbudowała dla siebie, ponieważ to decyduje o jakości nadsyłanych zgłoszeń.

3. Wybieranie: Wiąże się to z wykorzystaniem szeregu testów i kontroli w celu znalezienia odpowiedniego dopasowania do pracy - idealnego dopasowania osoby do organizacji. Testy pisemne, rozmowy kwalifikacyjne, dyskusje grupowe i testy psychometryczne wraz z dogłębną analizą wszystkich dostępnych informacji na temat kandydata na platformach publicznego dostępu pomagają ocenić wszechstronny obraz osoby. Obecnie istnieje oprogramowanie i rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję, z których rekrutujący mogą korzystać, aby przejść przez ogromną populację CV i skupić się na najbardziej odpowiednich opcjach i znaleźć idealne dopasowanie.

Proces ten wspierają szkolenia dla menadżerów HR oraz szkolenia dla liderów.

4. Rozwijanie: Całkiem sporo organizacji działa dziś na zasadzie zatrudniania od postawy i szkolenia dla umiejętności. Ma to sens. Rozwijanie pracowników buduje również lojalność i zwiększa zaangażowanie pracowników. Zaczyna się od skutecznego programu pokładowego, który ma pomóc pracownikowi oswoić się z nowym stanowiskiem, a następnie zapewnia szerokie możliwości podnoszenia umiejętności, predyspozycji i biegłości, umożliwiając jednocześnie rozwój poprzez doradztwo, coaching, mentoring i programy rotacji zawodowej.

5. Utrzymanie: Aby jakakolwiek organizacja odniosła prawdziwy sukces, w sposób zrównoważony, talent musi być skutecznie zatrzymywany. Większość organizacji stara się zatrzymać swoje najlepsze talenty poprzez awanse i przyrosty, oferując możliwości rozwoju, zachęcając do angażowania się w specjalne projekty i podejmowanie decyzji, szkolenia dla bardziej rozwiniętych ról oraz programy nagród i wyróżnień.

6. Przejście: Skuteczne zarządzanie talentami koncentruje się na zbiorowej transformacji i ewolucji organizacji poprzez rozwój poszczególnych pracowników. Oznacza to, że każdy pracownik ma poczucie, że jest częścią większej całości. Zapewnienie świadczeń emerytalnych, prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych dotyczących wyjścia z firmy i efektywne planowanie sukcesji może wydawać się niepowiązanymi ze sobą punktami kariery, ale wszystkie one są narzędziami przejściowymi, które umożliwiają wspólną podróż.

Baza wiedzy


Zarządzanie talentami bibliografia

LodJ

ODJ

JLO