Zarządzanie organizacją

Zarządzanie organizacją

Filary zarządzania organizacją

Każdy z tych filarów organizacyjnych nie jest nowy sam w sobie. Każdy z nich ma swoje własne znaczenie. Ale kluczem do doskonałości organizacyjnej jest łączenie ich i zarządzanie nimi razem. Muszą one integrować się z kulturą organizacyjną w celu zapewnienia doskonałości organizacji.

Te filary przedstawia się następująco.

Podejście zorientowane na klienta

Stosując podejście skoncentrowane na kliencie, organizacja w spójny sposób tworzy wartość dodaną dla swoich klientów. Odbywa się to poprzez zrozumienie klientów, przewidywanie i zaspokajanie ich potrzeb, spełnianie ich oczekiwań i wykorzystywanie dostępnych możliwości.

Rozwój możliwości

Zdolności organizacyjne są rozwijane poprzez wprowadzanie skutecznych i trwałych zmian w działalności poprzez skuteczne zarządzanie zmianami. Zmiany te mają obejmować wszystkie działania organizacyjne w ramach organizacji i poza jej granicami.

Skupienie się na kreatywności i innowacyjności

Organizacja może osiągnąć doskonałość poprzez ciągłe doskonalenie poprzez wykorzystanie kreatywności i innowacyjności. Dzięki systematycznym innowacjom i wykorzystaniu kreatywności interesariuszy, organizacja może generować zwiększone wartości i poprawiać poziom swoich wyników.

Wizjonerskie przywództwo

Przywództwo organizacyjne ma być wizjonerskie i uczciwe, dostarczające ludziom inspiracji. Wizjonerscy liderzy kształtują przyszłość organizacji. Działają jako wzór dla jej wartości i etyki. Wyznaczają kierunek, promują jasne i widoczne wartości. Liderzy doskonałych organizacji opracowują strategie, systemy i metody osiągania doskonałości.

Stymulują innowacyjność w organizacji oraz budują wiedzę i możliwości. Inspirują i motywują ludzi poprzez wspieranie ich kreatywności, zaangażowania, rozwoju i uczenia się.

Agility a zarządzanie organizacją

Agility zapewnia doskonałość, doskonałość organizacyjną osiąga się poprzez zwiększenie zdolności organizacyjnych w zakresie identyfikacji i szybkiego reagowania na szanse i zagrożenia w sposób skuteczny i efektywny. Agility sprawia, że organizacja jest elastyczna, a czas reakcji na krytyczne problemy znacznie się skraca. Doskonałe organizacje są w stanie szybko wykorzystać szanse i chronić się przed zagrożeniami.

Zrównoważona przyszłość

Zrównoważona przyszłość jest kluczem do doskonałości. Organizacja dążąca do doskonałości tworzy dla siebie zrównoważoną przyszłość. Organizacja dąży do wywierania pozytywnego wpływu na otaczające ją środowisko. Poprawia swoje wyniki, jednocześnie poprawiając warunki ekonomiczne, środowiskowe i społeczne swojego sąsiedztwa i społeczności, z którymi ma kontakt.

Organizacja jest odpowiedzialna wobec społeczeństwa, społeczności i otaczającego ją środowiska. Wykorzystywanie talentów ludzi Doskonała organizacja wykorzystuje talent ludzi do osiągania sukcesów.

Doskonałość zarządzania organizacją

Doskonałość organizacyjną osiąga się dzięki ludziom, dlatego też doskonała organizacja ceni swoich ludzi i tworzy kulturę ich upodmiotowienia oraz motywacji. Organizacja nieustannie dąży do wzmacniania talentów ludzi poprzez edukację, szkolenia i poszerzanie wiedzy w celu ich trwałego i ciągłego rozwoju. Pracuje na rzecz udziału ludzi w osiąganiu celów zarówno organizacyjnych, jak i osobistych. Trwałość wybitnych osiągnięć Doskonałość organizacyjna pomaga organizacji skoncentrować się na wynikach, którymi kierują się i które są zrównoważone przez interes wszystkich interesariuszy i zaspokajają zarówno krótko-, jak i długoterminowe ich potrzeby w kontekście środowiska funkcjonowania organizacji. Pomaga to doskonałej organizacji w podtrzymywaniu jej wybitnych osiągnięć. Z pomocą przychodzą tu szkolenia biznesowe i szkolenia dla liderów.

Te filary dostarczają organizacji pozytywnych wartości, ale aby przełożyć te wartości na strategie transformacji, organizacja potrzebuje czynników wspomagających. Umożliwiają one wprowadzenie tych wartości do struktury kultury organizacyjnej. Cztery ważne strategie transformacyjne to: (i) uwaga poprzez wizję, (ii) znaczenie poprzez komunikację, (iii) zaufanie poprzez pozycjonowanie oraz (iv) zaufanie poprzez szacunek. Doskonała organizacja wykorzystuje te strategie w celu stworzenia środowiska o wysokiej wydajności, które charakteryzuje się zaangażowaniem ludzi, ciągłą innowacyjnością i dbałością o klienta. Poniżej opisano czynniki, które są potrzebne organizacji do opracowania i wdrożenia strategii transformacyjnych.



Aby doskonale zarządzać organizacją, potrzebujesz liderów, którzy mają jasną wizję przyszłości i którzy mogą tak kształtować organizację, aby ją osiągnąć.

Aby to osiągnąć, liderzy muszą być dobrzy w komunikacji. Liderzy ci są agentami zmian. Inspirują i motywują. Przywództwo w organizacji stanowi przykład etyki organizacyjnej, uczciwości, wartości i odpowiedzialności społecznej, dzięki czemu organizacja cały czas budzi zaufanie wśród interesariuszy. Przywództwo ma być elastyczne i umożliwiać organizacji przewidywanie i osiąganie sukcesów w odpowiednim czasie, a także zapewniać ich trwałość.

Strategia a zarządzanie organizacją

Strategia jest planem działania określającym jej przyszły kierunek. Plan działania jest opracowywany przez organizację do wdrożenia w celu osiągnięcia doskonałości organizacyjnej. Strategia posuwa organizację do przodu w przyszłości w kierunku osiągnięcia pożądanych celów. Doskonała organizacja opracowuje polityki, plany, cele i procesy oraz wdraża je w celu realizacji strategii. Strategie, które opierają się na zrozumieniu potrzeb i oczekiwań zarówno interesariuszy, jak i środowiska zewnętrznego, a także na zrozumieniu wewnętrznych wyników i możliwości, pomagają organizacji w utrzymaniu jej sukcesu.

Ludzie a zarządzanie oranizacją

Organizacja potrzebuje ludzi do swojej działalności, ponieważ zapewniają oni siłę roboczą potrzebną do produkcji towarów i usług dostarczanych przez organizację. Dalsze umiejętności i kompetencje potrzebne do sprawowania funkcji w organizacji są zapewniane przez ludzi. Ludzie są również niezbędni dla organizacji, ponieważ to właśnie oni dostarczają wizji, kreatywności, inspiracji i motywacji do utrzymywania organizacji przy życiu i w zdrowiu. W rzeczywistości ludzie są najważniejszym zasobem, który jest własnością organizacji. Inteligentne wykorzystanie ich wiedzy i możliwości jest jednym z głównych wyznaczników sukcesu organizacji.

Doskonałość organizacyjna wymaga stworzenia w organizacji kultury, która docenia i wzmacnia ludzi oraz pozwala na osiągnięcie zarówno organizacyjnych, jak i osobistych celów, które są korzystne dla obu stron. Kultura organizacyjna ma na celu promowanie uczciwości i równości. W celu osiągnięcia doskonałości organizacyjnej, organizacja ma na celu zwiększenie możliwości, wiedzy i umiejętności swoich pracowników poprzez ciągłe szkolenia, edukację i dzielenie się wiedzą.

Organizacja ma również dbać o ludzi, uznawać ich i nagradzać tak, aby byli zaangażowani w realizację celów i wartości organizacji. W związku z tym właściwa komunikacja między liderami a ludźmi odgrywa bardzo ważną rolę w osiąganiu celów organizacji oraz w tworzeniu środowiska doskonałości w organizacji. Zasoby Poza zasobami ludzkimi, organizacja posiada środki trwałe przeznaczone na wsparcie działalności produkcyjnej oraz zasoby finansowe w celu zaspokojenia potrzeb finansowych w zakresie wspierania codziennej działalności i finansowania działań usprawniających.

Doskonałość organizacyjna wymaga planowania i efektywnego zarządzania tymi zasobami w celu wspierania strategii, polityki i procesów. Organizacja powinna posiadać systemy umożliwiające efektywne i skuteczne wykorzystanie tych zasobów. Powinna ona korzystać z różnych dostępnych narzędzi w celu maksymalnego wykorzystania tych zasobów. To z kolei pomaga organizacji w efektywnym zarządzaniu oddziaływaniem społecznym i środowiskowym. W celu osiągnięcia doskonałości, organizacja powinna w większym stopniu korzystać z wykorzystywanych zasobów, uznając jednocześnie swoją odpowiedzialność jako dobrego obywatela korporacyjnego w zakresie minimalizowania szkód w środowisku i zarządzania jego niekorzystnym wpływem.

Stosunki pracy w zarządzaniu organizacją

Doskonałość organizacyjna wymaga od organizacji partnerstwa z zewnętrznymi interesariuszami, takimi jak klienci, kluczowi dostawcy, społeczeństwo, instytucje edukacyjne, a nawet organizacje pozarządowe. Celem nawiązania stosunków roboczych jest dostarczenie organizacji pewnej wartości dodanej, która może być w postaci czasu, pieniędzy lub materiałów. Doskonałe segmenty organizacji oraz różnicowanie partnerów i dostawców zgodnie ze strategią organizacji. Przyjmuje odpowiednie procesy i polityki, aby skutecznie nimi zarządzać i budować z nimi trwałe relacje oparte na wzajemnym zaufaniu, szacunku i otwartości.

Procesy, produkty i usługi w zarządzaniu organizacją

Doskonałość organizacyjna wymaga od organizacji projektowania, zarządzania i doskonalenia procesów w celu generowania zwiększonych wartości dla klientów i innych interesariuszy. Procesy to sekwencje działań, w wyniku których następuje transformacja we wkładach. Procesy dodają wartość dodaną do danych wejściowych, zużywając zasoby do wytworzenia produktów. Dane wyjściowe z jednego procesu mogą zostać wykorzystane w drugim procesie. Doskonała organizacja definiuje własność procesu wraz z rolami i obowiązkami podczas opracowywania, utrzymywania i doskonalenia procesów. Procesy mają być zawsze w trybie ciągłego rozwoju i kierowania.

Doskonałość organizacyjna

Trudno jest określić doskonałość organizacyjną, a jeszcze trudniej ją osiągnąć. Aby osiągnąć doskonałość organizacyjną, musi nastąpić zmiana paradygmatu w myśleniu kierownictwa organizacji i jej interesariuszy. Doskonałość organizacyjna pomaga organizacji w osiąganiu doskonałości we wszystkich sferach jej działalności. Sprawia, że organizacja osiąga i utrzymuje wyjątkowy poziom wyników, który spełnia lub przewyższa oczekiwania wszystkich interesariuszy.

Zarządzanie organizacją a zdolności organizacji

Możliwości organizacyjne szybko stają się uznawane za ważny klucz do sukcesu organizacyjnego. Obecnie rozwijanie nowych możliwości jest strategiczną koniecznością dla organizacji. Organizacja musi stawić czoła wielu wyzwaniom, jednocześnie rozwijając nowe możliwości w celu sprostania wymaganiom i możliwościom współczesnego, ciągle zmieniającego się środowiska. Zdolności organizacyjne wiążą się z rozległym procesem uczenia się, rozproszonym na złożone obszary działalności, które wykraczają nawet poza działalność organizacji. Zdolności organizacyjne dotyczą zdolności organizacji do łączenia różnego rodzaju zasobów, w szczególności wiedzy specyficznej dla organizacji zawartej w pracownikach, w celu stworzenia nowych zasobów, które umożliwią organizacji osiągnięcie i utrzymanie jej przewagi konkurencyjnej. Zdolności organizacyjne są postrzegane jako rodzaj zasobów strategicznych, ponieważ są one rzadkie, wartościowe, niepowtarzalne, niewymienne i niezastąpione.

Zdolności organizacyjne koncentrują się na zdolności organizacji do sprostania wymaganiom klientów i aspiracjom udziałowców. Ponadto, możliwości organizacyjne są unikalne dla organizacji, tak aby zapobiec powielaniu przez konkurencję. Zdolności te są wszystkim, co organizacja robi dla poprawy swoich wyników i odróżnienia się od innych konkurencyjnych organizacji. Rozwijanie i kultywowanie zdolności organizacyjnych może pomóc organizacji w uzyskaniu przewagi w jej środowisku operacyjnym poprzez skupienie się na obszarach, w których osiąga ona doskonałe wyniki.

Potrzeba rozwoju nowych zdolności, które stanowią nieciągłą zmianę, często wynika ze zmian zachodzących poza organizacją. Wiedza i informacje wymagane do wspierania nowych zdolności niejednokrotnie pochodzą spoza organizacji. Jednakże zdolność organizacji do wykorzystywania tej wiedzy zewnętrznej zależy od chłonności organizacji, która zależy od dostępności związanej z nią wiedzy wewnątrz organizacji. Nabywanie, ewolucja i adaptacja zdolności zależą od zdolności organizacji do uczenia się.

Zdolności organizacyjne pojawiają się, gdy organizacja wykorzystuje połączone kompetencje i zdolności swoich ludzi. Pracownicy organizacji mogą posiadać umiejętności techniczne lub wykazywać się umiejętnościami przywódczymi, ale organizacja jako całość może, ale nie musi uosabiać tych samych mocnych stron. Zdolności organizacyjne umożliwiają organizacji przekształcenie jej technicznego know-how w wyniki. Nie istnieje magiczna lista zdolności, które są odpowiednie dla każdej organizacji. Jednakże, istnieją pewne zdolności, które dobrze zarządzana organizacja ma tendencję do osiągania doskonałości.

Organizacja dążąca do doskonałości ma za zadanie doskonalić się w tak wielu możliwościach, jak to jest dla niej fizycznie możliwe, przy jednoczesnym zachowaniu parytetu branżowego w pozostałych możliwościach. W żadnym przypadku organizacja nie powinna spaść poniżej normy w każdej z możliwości, aby uniknąć dysfunkcji i niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej. Lepiej jest, aby organizacja excel w kilku docelowych możliwości niż rozproszonej energii przywództwa na wielu. Najwyższe kierownictwo organizacji musi wybrać kilka, na których spędzać swój czas i uwagę na excel w wybranych możliwościach. Oznacza to określenie, które z tych zdolności będą miały największy wpływ i będą najłatwiejsze do wdrożenia, a także ustalenie odpowiednich priorytetów. Pozostałe zdolności powinny spełniać standardy parytetu branżowego. Lepiej jest, aby organizacja miała wyraźną tożsamość w niektórych zdolnościach, które są zgodne z jej strategią, niż być średnia lub nieco powyżej średniej w każdym obszarze.

Podczas gdy organizacja musi być skoncentrowana, jednocześnie ważne jest, aby zrozumieć, że możliwości zależą od siebie nawzajem. Nawet jeśli organizacja koncentruje się na niektórych zdolnościach, na których koncentruje swoją uwagę w celu osiągnięcia doskonałości, najważniejsze z nich często muszą być połączone. Co więcej, w miarę jak jedna z tych zdolności będzie się poprawiać, prawdopodobnie będzie poprawiać inne z kolei. Często ta poprawa odbywa się poprzez proces łańcuchowy. Na przykład, budowanie zdolności potrzebuje liderów, więc praca nad nimi buduje przywództwo. W miarę poprawy jakości przywództwa, często pojawiają się problemy związane z talentami i współpracą, a w procesie rozwiązywania tych problemów organizacja zazwyczaj wzmacnia swoją odpowiedzialność i umiejętność uczenia się. Zdolność organizacyjna wynika z grupy działań, a nie z pojedynczego dążenia. Na przykład szkolenie przywódcze należy rozumieć w kategoriach zdolności, do której się przyczynia, a nie tylko aktywności, która miała miejsce. Zamiast monitorować, jaki procent przywódców otrzymał 48 godzin szkolenia, należy monitorować zdolności, które stworzyło to szkolenie, a nie tylko działania, które miały miejsce.