Umiejętności menedżera

Umiejętności menedżera

Dobre umiejętności managera w zakresie zarządzania są niezbędne, aby każda organizacja mogła odnieść sukces i osiągnąć swoje cele i zadania. Menedżer, który pielęgnuje dobre umiejętności zarządcze, jest w stanie realizować misję i wizję firmy lub jej cele biznesowe z mniejszą ilością przeszkód i zastrzeżeń ze źródeł wewnętrznych i zewnętrznych.

Umiejętności w zakresie zarządzania i przywództwa są często wykorzystywane zamiennie, ponieważ obejmują planowanie, podejmowanie decyzji, rozwiązywanie problemów, komunikację, delegowanie zadań i zarządzanie czasem. Dobrzy menedżerowie są prawie zawsze dobrymi liderami.

Poza kierowaniem, krytyczną rolą menedżera jest również zapewnienie spójnego funkcjonowania wszystkich części organizacji. Bez takiej integracji może powstać kilka problemów, a porażka na pewno nastąpi. Umiejętności kierownicze mają kluczowe znaczenie na różnych stanowiskach i na różnych poziomach firmy, od kierownictwa wyższego szczebla, przez przełożonych pośrednich, aż po menedżerów pierwszego szczebla.

Rodzaje umiejętności w zakresie zarządzania

Według amerykańskiego psychologa społecznego i organizacyjnego Roberta Katza, trzy podstawowe rodzaje umiejętności zarządzania obejmują:

1. Techniczne umiejętności managera

Kompetencje techniczne obejmują umiejętności, które dają menedżerom zdolność i wiedzę do stosowania różnych technik w celu osiągnięcia swoich celów. Umiejętności te obejmują nie tylko obsługę maszyn i oprogramowania, narzędzi produkcyjnych i sprzętu, ale również umiejętności potrzebne do zwiększenia sprzedaży, projektowania różnych rodzajów produktów i usług oraz wprowadzania na rynek usług i produktów.

2. Koncepcyjne umiejętności managera

Obejmują one menedżerów umiejętności obecnych w zakresie wiedzy i umiejętności abstrakcyjnego myślenia i formułowania pomysłów. Menedżer jest w stanie zobaczyć całą koncepcję, przeanalizować i zdiagnozować problem oraz znaleźć kreatywne rozwiązania. Pomaga to menedżerowi skutecznie przewidywać przeszkody, z którymi może się zmierzyć jego dział lub cały biznes.

3. Interpersonalne umiejętności managera

Umiejętności ludzkie lub interpersonalne to umiejętności, które prezentują zdolność menedżerów do interakcji, pracy lub skutecznego kontaktu z ludźmi. Umiejętności te umożliwiają menedżerom wykorzystanie potencjału ludzkiego w firmie i motywują pracowników do osiągania lepszych wyników.

Przykłady umiejętności w zakresie zarządzania

Istnieje szeroki zakres umiejętności, które kierownictwo powinno posiadać, aby skutecznie i efektywnie prowadzić organizację. Poniżej przedstawiono sześć podstawowych umiejętności zarządczych, które powinien posiadać każdy menedżer, aby mógł wykonywać swoje obowiązki:

1. Planowanie

Planowanie jest istotnym aspektem w organizacji. Planowanie to zdolność do organizowania działań zgodnie z ustalonymi wytycznymi, przy jednoczesnym pozostawaniu w granicach dostępnych zasobów, takich jak czas, pieniądze i praca.

Jest to również proces formułowania zestawu działań lub jednej lub więcej strategii, które mają być realizowane w celu osiągnięcia określonych celów lub celów przy użyciu dostępnych zasobów. Proces planowania obejmuje identyfikację i wyznaczenie osiągalnych celów, opracowanie niezbędnych strategii oraz nakreślenie zadań i harmonogramów dotyczących sposobu osiągnięcia wyznaczonych celów. Bez dobrego planu niewiele można osiągnąć.

Planowanie obejmuje:

Analizowanie problemów biznesowych

Analizowanie wydatków

Myślenie krytyczne

Opracowywanie planów nowego biznesu

Rozwój, przedsiębiorczość

Identyfikacja interesów i preferencji zainteresowanych stron

Propozycje rozwiązań problemów biznesowych

Rozwiązywanie problemów

Badania

Planowanie strategiczne

Myślenie strategiczne

Wykorzystanie technologii informatycznych w celu ułatwienia procesu decyzyjnego

Pisanie propozycji dla inicjatyw biznesowych lub projektów, wizja

Zarządzanie projektami

Korzystanie z oprogramowania do planowania

2. Komunikacja

Posiadanie doskonałych umiejętności komunikacyjnych jest kluczowe dla menedżera. Może on określić, w jaki sposób informacje są przekazywane w całym zespole, zapewniając, że grupa działa jako jednolita siła robocza. To, jak dobrze menedżer komunikuje się z resztą zespołu, decyduje również o tym, jak dobrze mogą być przestrzegane nakreślone procedury, jak dobrze mogą być wykonane zadania i działania, a tym samym, jak skuteczna będzie organizacja.

Komunikacja obejmuje przepływ informacji wewnątrz organizacji, czy to formalny czy nieformalny, werbalny czy pisemny, pionowy czy poziomy, i ułatwia sprawne funkcjonowanie organizacji.

Jasno określone kanały komunikacji w organizacji pozwalają menedżerowi na współpracę z zespołem, zapobieganie konfliktom i rozwiązywanie problemów w miarę ich powstawania. Menedżer z dobrymi umiejętnościami komunikacyjnymi może dobrze odnosić się do pracowników, a tym samym być w stanie łatwo osiągnąć wyznaczone cele i zadania firmy.

3. Podejmowanie decyzji

Inną istotną umiejętnością zarządzania jest podejmowanie decyzji. Menedżerowie podejmują wiele decyzji, świadomie lub nie, a podejmowanie decyzji jest kluczowym elementem sukcesu menedżera. Podejmowanie właściwych i właściwych decyzji prowadzi do sukcesu organizacji, podczas gdy złe lub złe decyzje mogą prowadzić do niepowodzenia lub słabej wydajności.

Aby organizacja działała skutecznie i sprawnie, należy podejmować jasne i właściwe decyzje. Menedżer musi być odpowiedzialny za każdą podjętą decyzję, a także musi być gotowy do wzięcia odpowiedzialności za wyniki swoich decyzji. Dobry menedżer musi posiadać duże umiejętności decyzyjne, ponieważ często determinują one jego sukces w osiąganiu celów organizacyjnych.

4. Delegacja

Delegacja jest kolejną kluczową umiejętnością w zarządzaniu. Delegacja jest aktem przekazywania zadań związanych z pracą i/lub uprawnień innym pracownikom lub podwładnym.

Wiąże się to z procesem pozwalającym na przeniesienie zadań Twoich lub pracowników do innych pracowników w zależności od bieżącego obciążenia pracą. Menedżer z dobrymi umiejętnościami delegowania jest w stanie skutecznie i efektywnie przydzielać zadania i nadawać uprawnienia odpowiednim pracownikom. Skuteczne delegowanie zadań pomaga w osiągnięciu szybkich i łatwych wyników.

Delegacja pomaga menadżerowi uniknąć strat czasu, optymalizuje produktywność oraz zapewnia odpowiedzialność i rozliczalność pracowników. Każdy kierownik musi posiadać dobre zdolności delegowania, aby osiągnąć optymalne wyniki i osiągnąć wymagane wyniki produktywności.

5. Rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów to kolejna istotna umiejętność. Dobry menedżer musi być w stanie rozwiązywać i rozwiązywać częste problemy, które mogą pojawić się w typowym dniu pracy.

Rozwiązywanie problemów w zarządzaniu polega na zidentyfikowaniu pewnego problemu lub sytuacji, a następnie na znalezieniu najlepszego sposobu na rozwiązanie problemu i znalezienie najlepszego rozwiązania. Jest to zdolność do rozwiązywania problemów nawet wtedy, gdy panujące warunki nie są właściwe. Kiedy jest jasne, że menedżer ma duże umiejętności rozwiązywania problemów, odróżnia go od reszty zespołu i daje podwładnym wiarę w swoje umiejętności menedżerskie.

6. Motywowanie

Umiejętność motywowania jest kolejną ważną umiejętnością w organizacji. Motywacja pomaga wywołać pożądane zachowanie lub reakcję pracowników lub niektórych interesariuszy. Istnieje wiele taktyk motywacyjnych, które menedżerowie mogą stosować, a wybór właściwych taktyk motywacyjnych może zależeć od takich cech, jak kultura firmy i zespołu, osobowość zespołu i wiele innych. Istnieją dwa podstawowe rodzaje motywacji, które może wykorzystać menedżer, w tym motywacja wewnętrzna i zewnętrzna.

Umiejętności menedżera

Szeroki zestaw umiejętności menedżerskich to gwarancja sukcesu

Menedżerowie są odpowiedzialni za zapewnienie, że sprawy zostaną załatwiane właściwie. I choć liderzy mogą przynieść nam wizję, inspirację i wyzwanie, to jednak te rzeczy nie mają znaczenia bez skutecznego wdrożenia, jakie niesie ze sobą dobre zarządzanie.

Aby być świetnym kierownikiem, musisz posiadać szeroki zestaw umiejętności menedżerskich - od planowania i delegowania, po komunikację i motywację.

Ponieważ zestaw umiejętności menedżerskich jest tak szeroki, kuszące jest budowanie umiejętności w obszarach zarządzania, z którymi już się dobrze czujesz. Jednak, aby odnieść długoterminowy sukces, mądrze jest przeanalizować swoje umiejętności we wszystkich obszarach zarządzania - a następnie rzucić sobie wyzwanie, aby poprawić je we wszystkich tych obszarach uczestnicząc np. w szkoleniach menedżerskich.

Zachęcam Cię do dowiedzenia mojego bloga o zarządzaniu i przywództwie

Jak być pewnym siebie i uporać się z niską samooceną?

Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów

Jak zwiększyć wydajność. 14 kluczowych kroków ku większej wydajności i skuteczności.

Jak się zmotywować mając przed sobą duży cel?

6 rzeczy, których nigdy nie warto robić

Jak wyglądać na pewnego siebie?

Umiejętności menedżera literatura

Amherst, M.A. & Marrelli, A.F. (1998). An introduction to competency analysis and modeling. Performance Improvement, 37, 8–17.

Filipowicz, G. (2004). Zarządzanie kompetencjami zawodowymi. Warszawa: PWE.

Armstrong, M. (2000). Zarządzanie zasobami ludzkimi. Tłum. A. Unterschuetz et al. Kraków: Dom Wydawniczy ABC.

Czerska, M. & Rutka, R. (2016). Metoda oceny ryzyka personalnego organizacji. Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, 280, 21–33.

Bochniarz, P. & Gugała, K. (2005). Budowanie i pomiar kapitału ludzkiego w firmie. Warszawa: Poltext.

Bombiak, E. (2017). Human resources risk as an aspect of human resources management in turbulent environment. In: F. Pinzaru, A. Zbuchea, C. Bratianu, E. Vatamanescu, A. Mitan (eds.). Strategica. Shift. Major Challenges of Today’s Economy (pp. 121–146). Bucharest: Tritonic.

Borkowski, P. (2008). Ryzyko w działalności przedsiębiorstw. Gdańsk: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.

Boyatzis, R. (2008). Competencies in the 21st century. Journal of Management Development, 1, 8–17.

Davenport, T.H. & Prusak, L. (1998). Working Knowledge: How Organizations Manage What They Know. Boston: Harvard Business School Press.

Frąś, J. (2010). Kompetencje menedżera przyszłości. Zeszyty Naukowe Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego, 15, 359–367.

Draganidis, F. & Mentzas, G. (2006). Competency based management: A review of systems and approaches. Information Management & Computer Security, 14, 51–64.

Dubois, D.D. (ed.) (1998). “Preface”, The Competency Casebook: Twelve Studies in Competency-Based Performance Improvement. Amherst: HRD Press.

Fastnacht, D. (2006). Miękkie kompetencje w zarządzaniu. Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, 1(2), 109–114.

Umiejętności menedżera kwartalniki naukowe:

CENTRAL EUROPEAN BUSINESS REVIEW

Journal of Management