Myślenie analityczne

myślenie analityczne

Myślenie analityczne jest potężnym procesem służącym zrozumieniu sytuacji problemowych. Myślenie analityczne definiuje się jako zdolność do analizowania i dzielenia faktów i myśli na ich mocne i słabe strony oraz rozwijania zdolności do myślenia w sposób przemyślany, wnikliwy, służący rozwiązywaniu problemów, analizowaniu danych oraz przywoływaniu i wykorzystywaniu informacji.

Analityczne myślenie nie tylko pomaga w rozwiązywaniu problemów, ale także pomaga w osądzaniu i podejmowaniu decyzji, a także zapewnia śledzenie działań. Zdolność pracowników do wykazania się umiejętnościami analitycznego myślenia sprawia, że przywiązują oni wagę do rygorystycznego, logicznego i refleksyjnego podejścia do sytuacji i zagadnień, co z kolei pomaga trzymać się sztuki możliwego i zapobiega wypaleniu.

Umiejętności te pomagają również pracownikom w jak najlepszym wykorzystaniu zasobów w celu zapewnienia poprawy i osiągnięcia wyników. Dzięki umiejętnościom analitycznym pracownicy są w stanie zidentyfikować i zdefiniować problemy, wydobyć kluczowe informacje z danych i opracować wykonalne rozwiązania dla zidentyfikowanych problemów w celu przetestowania i zweryfikowania przyczyny problemu oraz opracowania rozwiązań dla zidentyfikowanych problemów.

Pracownicy posiadający umiejętności analityczne są w stanie (i) ocenić informacje lub sytuacje, (ii) podzielić je na kluczowe elementy, (iii) rozważyć różne sposoby podejścia do nich i ich rozwiązania oraz (iv) podjąć decyzję o najwłaściwszym z tych sposobów.

Rozwiązywanie problemów wymaga zarówno umiejętności analitycznych, jak i twórczych. To, jakie konkretne umiejętności są potrzebne, różni się w zależności od problemu, panującej sytuacji i roli pracownika w organizacji, ale następujące umiejętności są kluczowe dla rozwiązania problemu. Z pomocą przychodzą tu szkolenia biznesowe i szkolenia dla liderów.



Umiejętności analitycznego myślenia pomagają pracownikom w ocenie problemu i podejmowaniu decyzji.

Logiczne i metodyczne podejście jest najlepsze w pewnych okolicznościach, na przykład, muszą oni być w stanie wykorzystać swoją wiedzę teoretyczną i doświadczenie w celu określenia rozwiązań o charakterze praktycznym lub technicznym. W innych sytuacjach konieczne może być wykorzystanie kreatywności lub myślenia lateralnego w celu wypracowania pomysłów na rozwiązanie problemu i znalezienia nowego podejścia.

Nie wszyscy posiadają te dwa rodzaje umiejętności w równej mierze. Z tego powodu nabywanie tych umiejętności przez pracowników poprzez szkolenia jest ważnym aspektem, do którego kierownictwo musi dążyć. Istotne jest, aby pracownicy rozwijali analityczne myślenie, tak aby mogli sensownie rozwiązywać problemy w swoich sytuacjach zawodowych.

Według Blooma analiza może być podzielona na trzy części, a mianowicie (i) analiza elementów to umiejętność klasyfikowania i analizowania istotnych elementów, tj. znajdowania streszczenia treści oraz różnicowania faktów i opinii, podobieństw i różnic oraz przyczyn i skutków, (ii) analiza relacji to umiejętność powiązania pojęć i przyczyn, i. e. porównywanie i analizowanie spójnych i/lub sprzecznych lub irracjonalnych informacji, oraz (iii) analiza zasad organizacji to umiejętność poszukiwania zasad powiązań między elementami informacji, tj. identyfikowania kluczowych kwestii poprzez uwzględnianie istotnych historii oraz umiejętność podsumowania istotnych informacji w jednym pojęciu.

Myślenie analityczne jest zgodne z naukowym podejściem do rozwiązywania problemów.

Cykl myślenia analitycznego składa się z pięciu elementów

Składowe te to: (i) zdefiniowanie problemu, (ii) hipoteza, (iii) fakty, (iv) analiza oraz (v) rozwiązanie. Definiowanie problemu - Problem jest to sytuacja, która jest oceniana jako coś, co należy skorygować. Oznacza to, że stan "całościowy" nie istnieje. Zadaniem pracowników jest upewnienie się, że rozwiązują oni właściwy problem. Właściwym problemem może nie być to, co wydaje się oczywiste, ale to, co wymaga korekty.

Większość oczywistych problemów ma prawdziwe problemy w tle. Zdefiniowanie prawdziwego problemu wyraźnie poprawia koncentrację i napędza proces analityczny. Dotarcie do jasno zdefiniowanego problemu jest często ukierunkowane na odkrycie i rozpoczyna się od definicji koncepcyjnej, a także poprzez analizę (przyczyny źródłowej, analizy wpływu itp.), pracownicy mogą kształtować i redefiniować problem w kategoriach problemów.

Formułowanie hipotez

Hipotezy są wstępnym wyjaśnieniem dla obserwacji, która może zostać przetestowana (tzn. udowodniona lub obalona) poprzez dalsze badania. Zaczyna się od końca. Ustalenie rozwiązania problemu, tj. "hipoteza", na początku pomaga pracownikom w budowaniu mapy drogowej podejścia do problemu. Hipotezy mogą być wyrażone jako możliwe przyczyny źródłowe problemu. Podział problemu na kluczowe czynniki (przyczyny źródłowe) może pomóc w sformułowaniu hipotez.

Gromadzenie faktów

Po sformułowaniu hipotez, kolejnym krokiem jest zebranie faktów. Fakty są istotnymi informacjami, które mają wartość merytoryczną i nie są fałszywe. Fakty mogą być informacjami jakościowymi (opinie ekspertów) lub ilościowymi (mierzalne wyniki), które są pomocne w podejmowaniu decyzji. Gromadzenie istotnych danych i informacji jest krytycznym krokiem na drodze do wsparcia analiz wymaganych do udowodnienia lub obalenia hipotez.

Podstawowe pojęcia dotyczące gromadzenia danych obejmują: (i) wiedzieć, gdzie szukać, (ii) wiedzieć, jak filtrować informacje, (iii) wiedzieć, jak weryfikować (miało to miejsce w przeszłości) oraz (iv) wiedzieć, jak stosować (odnosi się do problemu, który pracownicy próbują rozwiązać).

Przeprowadzanie analizy

Analiza jest celowym procesem rozkładu problemu poprzez zastosowanie wiedzy i różnych technik analitycznych. Analiza faktów jest wymagana w celu udowodnienia lub obalenia hipotezy. Analiza zapewnia zrozumienie problemów i czynników stojących za problemem. Generalnie lepiej jest poświęcić więcej czasu na analizę danych i informacji niż na ich gromadzenie. Celem jest znalezienie "złotych samorodków", które szybko potwierdzą lub zaprzeczą danej hipotezie. Niektóre z technik analitycznych, które można zastosować, to analiza przyczyn źródłowych, storyboarding, analiza pola siłowego itp.

Opracowanie rozwiązania

Rozwiązania są ostatecznymi zaleceniami przedstawionymi kierownictwu w oparciu o wyniki testów hipotez. Rozwiązania mają być zdolne do rozwiązania problemu. Ważne jest, aby zapewnić, że rozwiązanie pasuje do panującego w organizacji środowiska. Rozwiązania są bezużyteczne, jeśli nie mogą być wdrożone. Przeprowadzenie faktycznego przykładu przez rozwiązanie jest skutecznym sposobem testowania efektywności i wykonalności rozwiązania.