Konkurencyjność przedsiębiorstwa

Konkurencyjność przedsiębiorstwa

Bez wątpienia konkurencyjność przedsiębiorstwa jest ważnym mechanizmem gospodarki rynkowej. Wraz z jej rozwojem zmieniały się jej formy i podejście do samego zjawiska. Następstwem tego była liczna próba definiowania konkurencyjności w literaturze przedmiot oraz wielość  stanowisk teoretycznych w tej kwestii, jak przestawiono powyżej.

Optymalnym kryterium wszechstronnej oceny przedsiębiorstwa może być konkurencyjność, definiowana jako  właściwość, która  określa zdolność przedsiębiorstwa do ciągłego kreowania tendencji rozwojowej, wzrostu produktywności (mierzonej w skali mikro) i do skutecznego rozwijania rynków zbytu w warunkach oferowania przez  konkurentów towarów lub/i usług, to jest nowych, lepszych i tańszych.

Podsumowując powyższe można stwierdzić, że konkurencyjność jest ogólną miarą konkurencji, pomimo, że od określenia przedmiotu badania zależy to, czy analizowana jest gospodarka narodowa, region, gałąź przemysłu czy przedsiębiorstwo albo poszczególni pracownicy.

Z pojęciem konkurencyjności wiążą się dwa inne pojęcia, a mianowicie: zdolności konkurencyjnej, zwanej konkurencyjnością czynnikową i pozycji konkurencyjnej, zwanej konkurencyjnością wynikową. Przy czym pojęcie zdolności konkurencyjnej jest pojęciem szerszym oraz głębszym od pojęcia pozycji konkurencyjnej.

Zdolność konkurencyjna są to takie umiejętności przedsiębiorstw, które świadczą o skuteczności ich konkurowania jak: a) szybkie reagowanie na zmiany w otoczeniu, b) umiejętność wykorzystania zasobów własnych, c) wykorzystanie szans w otoczeniu, d) racjonalne decyzje oraz e) inne, które budują konkurencyjność w długim horyzoncie czasowym.] Pozycja konkurencyjna określa wyniki konkurowania jak na przykład udział w rynku, wyniki finansowe na tle konkurentów. Wynika ona z przewagi nad konkurentami pod względem kluczowych czynników sukcesu.

Potencjał konkurencyjny   

 Budowę oraz wykorzystanie potencjału konkurencyjnego opisuje strategia konkurencyjna planowana albo zamierzona. Strategia konkurencyjna przedsiębiorstwa jest więc kategorią analityczną umożliwiającą przejście od potencjału konkurencyjnego, to jest konkurencyjności potencjalnej (ex ante) do konkurencyjności rzeczywistej, to jest zrealizowanej (ex post).

Strategie konkurowania są stosowane po to, by firma mogła zająć jak najlepszą pozycję konkurencyjną. Osiągnięcie pożądanej pozycji konkurencyjnej uwarunkowane jest posiadaniem przewagi konkurencyjnej. Posiadanie przewagi konkurencyjnej jest warunkiem bez którego nie można zająć dobrej pozycji konkurencyjnej.

Przewaga konkurencyjna

  W związku z powyższym przewaga konkurencyjna może być rozumiana jako zajmowanie przez przedsiębiorstwo lepszej pozycji w branży, osiąganie lepszych wyników czy jako umiejętność robienia czegoś lepiej niż rywale. Jednocześnie pogarszanie wyników należy rozumieć jako utratę tej przewagi a w efekcie i pozycji konkurencyjnej.

Aby przedsiębiorstwo mogło osiągnąć pożądaną pozycję konkurencyjną, mierzoną oczekiwanym udziałem w rynku i kondycją finansową, musi przede wszystkim uzyskać przewagę konkurencyjną w obsługiwanym segmencie. Oznacza to, że jego oferta musi spotkać się z większym zainteresowaniem ze strony klientów aniżeli oferta konkurentów, zatem przedsiębiorstwo osiągnie większą sprzedaż zwiększając jednocześnie swój udział w rynku oraz przychody, które poprawią wspomnianą kondycję finansową.

Istotą konkurowania przedsiębiorstwa jest zatem walka konkurentów o względy klientów. Klienci tworzą segmenty rynku, a te z kolei, przy zastosowaniu większej liczby kryteriów podziału, przechodzą w nisze rynkowe. Rywalizacja odbywa się przy wykorzystaniu instrumentów konkurowania, które tworząc jednocześnie ofertę rynkową. Zatem instrumenty konkurowania to bezpośrednie narzędzie osiągania przewagi konkurencyjnej, które determinują pozycję konkurencyjną.

Konkurencyjność rynkowa a zasoby ludzkie

W tworzeniu konkurencyjności rynkowej coraz większego znaczenia zaczęła nabierać wiedza zatrudnianych ludzi, stąd też zarządzanie zasobami ludzkimi stało się jednym z najważniejszych czynników zarządzania, przyczyniających się do realizacji wszystkich założonych przez organizację celów, potrzeb pracowników i innych interesariuszy, przy uwzględnieniu uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych.

Rozwój przywództwa jako element zdobywania przewagi konkurencyjnej

W programach szkoleniowych dla menedżerów osoby rozwijają swoje dotychczasowe umiejętności zarządzania, jednocześnie ucząc się nowych. Ludzie często uczestniczą w tych programach, aby przejść na stanowiska kierownicze, co pozwala im przygotować się do dodatkowych obowiązków. Programy szkoleniowe dla menedżerów mogą również pomóc menedżerom na dowolnym poziomie w kontynuowaniu rozwoju zawodowego. Programy te są dostępne w różnych formatach, np. online lub osobiście, i mogą być tworzone wewnętrznie lub zlecane zewnętrznym dostawcom.

Zachęcam Cię do dowiedzenia mojego bloga o zarządzaniu i przywództwie

Jak być pewnym siebie i uporać się z niską samooceną?

Jak rozwiązywać problemy? Pytania ułatwiające rozwiązywanie problemów

Jak zwiększyć wydajność. 14 kluczowych kroków ku większej wydajności i skuteczności.

Jak się zmotywować mając przed sobą duży cel?

6 rzeczy, których nigdy nie warto robić

Jak wyglądać na pewnego siebie?