Funkcje języka

Funkcje języka

funkcje języka

Funkcje języka wyjaśniają, dlaczego ktoś coś mówi.

Na przykład, jeśli prowadzisz zajęcia, będziesz musiał wydawać polecenia. "Dawanie instrukcji" to funkcja językowa. Funkcje językowe wymagają wtedy pewnej gramatyki. Aby skorzystać z naszego przykładu, dawanie instrukcji wymaga użycia imperatywu. Otwórz swoje książki o negocjacjach. Włóż płytę DVD do napędu. Zakup bilet online.

Istnieje szeroki zakres funkcji językowych.

Oto przykłady zgadywania, wyrażania życzeń i przekonywania - wszystkie funkcje językowe.

Zgadywanie Może być dzisiaj zajęty. Musi być w pracy, jeśli nie ma jej w domu. Może ma nowego chłopaka!

Wyrażanie życzeń Chciałbym mieć pięć milionów dolarów! Gdybym mógł wybrać, kupiłbym niebieski samochód. Poproszę o stek. Namawiając Myślę, że nasz produkt jest najlepszy, jaki można kupić. Chodź, chodźmy się trochę zabawić! Co to może zaboleć? Jeśli dasz mi chwilę, mogę wyjaśnić, dlaczego powinniśmy to zrobić. Myślenie o tym, jakiej funkcji językowej chciałbyś użyć, pomaga ci w nauce zwrotów używanych do realizacji tych zadań.

Na przykład, jeśli chcesz coś zasugerować, będziesz używał tych zwrotów: A może... Może ... Dlaczego nie ... Sugerowałbym, żebyśmy... Użycie funkcji językowych w twojej nauce Ważne jest, aby nauczyć się poprawnej gramatyki, takiej jak czasomierz, i kiedy używać względnych klauzul. Jednakże, jeśli się nad tym zastanowić, to prawdopodobnie równie ważna jest wiedza, dlaczego chcesz coś powiedzieć. Jaki jest tego cel? Jaka jest funkcja językowa?


Nauczanie funkcji języka w językach obcych

Nauczanie funkcji językowych może czasami prowadzić do nieporozumień, ponieważ dla każdej funkcji często stosuje się wiele różnych struktur gramatycznych. Na przykład, przy wyrażaniu życzeń uczniowie mogą używać obecnych prostych (chcę...), warunkowych zdań (Gdybym miał pieniądze, mógłbym...), czasownika "życzenie" na przeszłe i obecne życzenia (chciałbym mieć nowy samochód / chciałbym, żeby przyszła na przyjęcie), i tak dalej. Podczas nauczania, najlepiej jest mieszać funkcje językowe z gramatyką. Zapewnij funkcjonalny język, ponieważ uczniowie są gotowi do nauki.

W powyższym przykładzie, użycie sformułowania "Chciałbym móc iść na imprezę" prawdopodobnie zdezorientuje uczniów niższego poziomu. Z drugiej strony, "Chciałbym iść na imprezę" lub "Chcę iść na imprezę" jest odpowiednie dla klas niższego poziomu.

Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej zaawansowany staje się uczeń, tym bardziej będzie on w stanie zgłębiać język i doskonalić coraz subtelniejsze wymagania funkcjonalne. Oto krótki przegląd niektórych najważniejszych funkcji językowych w podziale na poziomy. Studenci powinni być w stanie wykonać każde zadanie do końca kursu. Oczywiście, studenci powinni również opanować funkcje językowe na niższych poziomach:

Wyróżniamy trzy funkcje języka:

- „funkcja społeczna – to jego znaczenie w koordynacji aktywności członków danej grupy;

- funkcja psychologiczna – odnosi się do organizacji wyższych form życia umysłowego dzięki systemowi językowemu;

- funkcja regulacyjna – odnosi się do kontrolowania zachowań innych poprzez wykorzystywanie środków językowych.”[viii] Te trzy funkcje zostały zaproponowane przez G. A. Delagunę w 1927, znacznie wyprzedzając ówczesne kierunki badań nad komunikowaniem.[ix]

Język wyrażany jest w postaci aktów mowy.

„Mowa jest najbardziej złożonym, subtelnym i specyficznie ludzkim środkiem porozumiewania się.”[x] Treść intencji osoby mówiącej zawarta jest w akcie mowy. Umiejętność komunikowania się zależy od zdolności do przekazywania i rozumienia intencji innych.

„Wedle Searle'a (l975a) można wyróżnić piec kategorii aktów mowy, które Różnią się swoja illokucyjnością. Są to:

1. Stwierdzenia lub przedstawienia (Assertives, representatives). Intencja mówcy jest przekazanie słuchaczowi swego przekonania na jakiś temat. Np. "Ładna pogoda". Należą tu tez przeczenia, przypuszczenia, przewidywania, wyznania itp.

2. Dyrektywy (Directives). Intencja mówcy jest, aby słuchacz coś uczynił.

Np. "Proszę cię, przyjdź jutro", "Która godzina?". Należą tu pytania, rozkazy,

prośby.

3. Zobowiązania (Commissives). Intencja mówcy jest zobowiązanie się wobec

słuchacza do zrobienia czegoś. Np. "Przyjdę jutro". Należą tu obietnice i groźby.

Zobowiązania mogą mieć formę absolutna lub względną: "Jeśli zdążę, to przyjdę jutro".

4. Ekspresje (Expressives). Intencja mówcy jest wyrażenie swego uczucia lub postawy wobec słuchacza. Np. ,,Przepraszam". Należą tu podziękowania, życzenia, gratulacje, kondolencje itp.

5. Deklaracje (Declarations). Deklaracje stwarzają nowy stan rzeczy, który przed ich wypowiedzeniem nie istniał. Często, choć niekoniecznie, są uwarunkowane prawnie lub instytucjonalnie. Przykładem tych ostatnich jest ogłoszenie wyroku w sadzie lub nadanie imienia na chrzcie. Przykładem bardziej swobodnych deklaracji są: "Angażuje panią do pracy", "Zrywam z tobą znajomość".

5a. Werdykty (Verdictives). Jako podklasę deklaracji wyróżnia się jeszcze

werdykty, które nie zmieniają stanu rzeczy, tylko go ogłaszają jako ważny lub

oficjalnie przyjęty. Np. werdykt sędziego sportowego czy ocena egzaminatora.”[xi]

Dobrego dnia.

Michał



Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę szkolenia menedżerskie i coaching biznesowy w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do sięgnięcia po moje bestsellerowe książki dla manedżerów i dziękuję za poświęcony czas.