Co powinien zrobić po awansie każdy nowy manager

Co powinien zrobić po awansie każdy nowy manager?

info o blogu.png

Co powinien zrobić po awansie każdy nowy manager? To pytanie zadaje sobie, tak zgadłeś, każdy nowy menedżer;).

Jeśli po raz pierwszy awansowałeś na stanowisko kierownicze, prawdopodobnie jesteś podekscytowany swoją nową pracą, gotowy do przejęcia odpowiedzialności i, bądźmy szczerzy nieco przerażony.

Podczas gdy wejście na pierwsze stanowisko kierownicze jest sporym osiągnięciem, jest to również początek trudnej podróży. Nie jesteś pewien, od czego zacząć? Chętni podrzucę Ci kilka pmysłów:

1. Ucz się

Po pierwsze, uczyń swoją osobistą misję, aby nauczyć się wszystkiego, czego tylko możesz - uwierz mi, to jest klucz do sukcesu jako nowy menedżer. Poszukaj narzędzi zarządzania, zasobów i zajęć, które oferuje Twoja firma. Niektóre organizacje oferują formalne szkolenia dla przełożonych, a prawie wszystkie posiadają podręczniki i zasady polityki kadrowej. Przeczytaj je, przetraw i trzymaj na swojej półce.

„Jednym z głównych priorytetów powinno być poznanie członków zespołu i zachęcenie ich do lepszego poznania siebie nawzajem” W tym celu „oprzyj się pokusie natychmiastowego rozpoczęcia rozmowy o pracy i wyniku zadania” i zamiast tego skup się na rozwijaniu koleżeństwa. W praktyce może to oznaczać zorganizowanie jakiegoś wyjazdu lub rozpoczęcie spotkań od ćwiczeń integracyjnych. W przypadku zespołów wirtualnych może to oznaczać rozpoczynanie połączeń poprzez otrzymywanie aktualnych informacji o tym, jak radzi sobie każda osoba lub organizowanie wirtualnych happy hours czy przerw na kawę. Jednym ze szczególnie skutecznych ćwiczeń jest dzielenie się najlepszymi i najgorszymi doświadczeniami zespołowymi. Omówienie dobrej i złej dynamiki pomoże każdemu zorientować się, jakie zachowania należy wynagradzać, a których unikać w przyszłości.

Powinieneś również trochę poszperać i dowiedzieć się więcej o każdej z osób, którymi będziesz zarządzał. Przejrzyj ich akta osobowe, ich życiorysy, a także ich poprzednie oceny wydajności i cele.

2. Znajdź mentora

Oczywiście wiele sytuacji, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć jako menedżerowi, nie jest opisanych w żadnym podręczniku. Jak poradzić sobie z członkiem zespołu, który osiąga słabe wyniki? Albo z osobą, która osiąga ponadprzeciętne wyniki, a którą chciałbyś awansować, ale nie możesz z powodu cięć budżetowych?

Dobra wiadomość jest taka, że prawdopodobnie ktoś już wcześniej poradził sobie z każdą sytuacją, z jaką przyjdzie Ci się zmierzyć. Dlatego jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest znalezienie mentora - kogoś, z kim możesz poufnie omówić pojawiające się problemy. Jeśli jest to Twój szef, świetnie. Jeśli nie, znajdź kogoś innego w swojej firmie, kto może pełnić taką funkcję.


pp 600x200.png

Pozostańmy w kontakcie


3. Ustal jak chcesz by funkcjonował zespół

Zmobilizowanie ludzi do wspólnej pracy nie jest łatwe i niestety wielu liderów w pośpiechu pomija podstawy strategii budowania zespołu, aby od razu zacząć osiągać cele. Jednak twoje działania w ciągu pierwszych kilku tygodni i miesięcy mogą mieć duży wpływ na to, czy praca twojego zespołu ostatecznie przyniesie rezultaty.

Jakie kroki należy podjąć, aby zespół dopiął swego? W jaki sposób tworzyć normy grupowe, wyznaczać jasne cele i kreować środowisko, w którym każdy czuje się komfortowo i jest zmotywowany do wniesienia własnego wkładu?

Niezależnie od tego, czy przejmujesz istniejący zespół, czy zaczynasz nowy, ważne jest, aby poświęcić czas i energię na ustalenie, jak chcesz, aby twój zespół pracował, a nie tylko na to, co chcesz, aby osiągnął. Pierwsze kilka tygodni jest najistotniejsze.

Ludzie formułują opinie dość szybko, a te opinie wydają się być trwałe. Jeśli nie poświęcisz czasu na ustalenie jak sprawić, by zespół pracował zgodnie, problemy zawsze będą się pojawiać” Oto jak rozpocząć pracę zespołu na dobrej stopie.

4. Pokaż zespołowi za czym się opowiadasz

Wykorzystaj swoje początkowe interakcje z członkami zespołu jako okazję do zaprezentowania swoich wartości. Wyjaśnij, co kryje się za każdą z twoich decyzji, jakie są twoje priorytety i w jaki sposób będziesz oceniać wyniki zespołu, indywidualnie i zbiorowo.

Przedstaw im metryki, których możesz użyć do oceny postępów, aby zrozumieli, w jaki sposób będą oceniani i czego się od nich oczekuje. Członkowie zespołu będą chcieli wiedzieć, jak definiujesz sukces. Przekazując swoją wizję i wartości pokażesz swojemu zespołowi, że jesteś zaangażowany w zdrową przejrzystość i nadasz sobie pozytywny impet w tej nowej roli.

5.Wyjaśnij, jak chcesz, aby zespół pracował

Musisz również szczegółowo wyjaśnić, jak chcesz, aby zespół pracował. Kiedy masz nowych członków zespołu, nie zakładaj że doświadczeni koledzy wyjaśnią nowym rekrutom jak powinny być prowadzone spotkania lub jakie są najlepsze sposoby proszenia o pomoc; twoim zadaniem jako lidera jest ustalanie oczekiwań i wyjaśnianie procesów. Jeśli nie wyjaśnisz tych norm wszystkim, ryzykujesz stworzenie środowiska, w którym ludzie będą czuli się wykluczeni, niepewni lub niechętni do udziału w pracy.

6. Wyznacz lub wyjaśnij cele

Jednym z najważniejszych zadań lidera zespołu jest wyznaczanie ambitnych, ale możliwych do osiągnięcia celów przy udziale swojego zespołu. Wyjaśnij, do czego dąży zespół i jak spodziewasz się, że to osiągnie.

Gdy ustalisz te cele na wczesnym etapie, podejmowanie decyzji przez grupę będzie jaśniejsze i wydajniejsze, a ty stworzysz ramy dla oceny działań członków zespołu. Wielu menedżerów "dziedziczy" swoje zespoły po kimś innym, co często oznacza, że nie tworzą nowych celów, ale wyjaśniają te już istniejące.

Naprawdę rzadko zdarza się, aby ktoś wkroczył i gruntownie zredefiniował cele grupy. W takich przypadkach twoim wyzwaniem jako menedżera jest reorganizacja ról lub przemyślenie strategii, aby jak najlepiej osiągnąć wyznaczone cele.

7. Nie zamykaj drzwi


Jeśli jest jedna rzecz, o której nowi menedżerowie muszą pamiętać, to to, że nadmierna komunikacja na początku jest lepsza niż jej niedostatek. Zawsze lepiej jest zacząć od większej struktury, większej liczby punktów styku, większej liczby aktualizacji. Sposób, w jaki to robisz - za pośrednictwem dużych spotkań, rozmów indywidualnych, e-maili lub wspólnych raportów z postępów - będzie różny w zależności od zespołu, od menedżera itp., ale niezależnie od metody komunikacji „daj z siebie wszystko”. Nigdy nie spotkałem się z sytuacją, w której członek zespołu mówi: »O rany! Chciałbym, żeby szef przestał się ze mną komunikować. Mam dość tego natręta. « Po prostu nigdy tego nie usłyszysz”.

8. Zyskaj „wczesne zwycięstwo”


Rozpoznanie i rozwiązanie dynamicznego problemu biznesowego już na wczesnym etapie pokazuje, że potrafisz słuchać i załatwiać sprawy, mówi Watkins. Być może chodzi o długotrwałą frustrację pracowników lub przestarzałe metody. Może jest jakiś projekt, który możesz łatwo dofinansować lub ustalić priorytety. Szybkie działanie pokazuje, że „łączysz się i uczysz”. Ale co najważniejsze, osiągnięcie „wczesnego zwycięstwa” buduje energię zespołu. „To motywuje ludzi” - mówi Shapiro - „i może przynieść Ci dobrą wolę, której będziesz potrzebować później, jeśli sytuacja stanie się trudna”.

Zasady warte zapamiętania

Co robić:

·         Jasno określ, na czym polega podejmowanie decyzji i jak oceniasz postępy zespołu

·         Zachęcaj członków zespołu do nawiązywania relacji - lepsza komunikacja na wczesnym etapie pomoże uniknąć nieporozumień i słabych wyników później

·         Szukaj przeszkód, które możesz naprawić - dzięki temu zyskasz kapitał i zainspirujesz zespół

Czego nie robić:

·         Nie podchodź do wykonania pracy bez zbudowania relacji z zespołem

·         Nie zakładaj, że nowi członkowie zespołu rozumieją, jak pracujesz ty lub inni - poświęć czas na wyjaśnienie procesów i oczekiwań.

·         Nie bój się komunikować często na wczesnym etapie - zawsze możesz się wycofać, jeśli zespół sprawnie pracuje

Dobrego dnia.

Michał

Autor: dr Michał Chmielecki, prof.

Od ponad 15 lat doradzam firmom, prowadzę warsztaty i coaching w zakresie kompetencji przywódczych. Mam nadzieję, że Projekt Przywództwo pomoże Ci rozwijać wiedzę w zakresie komunikacji i przywództwa oraz zainspiruje Cię  do wdrażania zmian i ciągłego rozwoju. 

P.S. Jak zawsze zapraszam Cię do dołączenia do moich kanałów w mediach społecznościowych. Dziękuję za poświęcony czas.

Michał Chmielecki prowadzi szkolenia

Warsztaty przywódcze

Negocjacje menedżerskie i trudne rozmowy

Szkolenia z negocjacji

Komunikacja międzykulturowa w biznesie