Cechy charakteru

Cechy charakteru

Co to jest cecha charakteru?

Cechy charakteru to aspekty twojego zachowania, które mogą być cenione przez społeczność lub społeczeństwo. Są one często wykorzystywane w kontekście konkretnych sytuacji, takich jak napotkanie szansy lub wyzwania. Na przykład, pomyśl o swoim ulubionym bohaterze w książce lub filmie, który lubisz. Jak ta osoba zachowuje się pod presją? Jak zachowuje się, gdy inni mają kłopoty? Słowa, których użyłbyś do opisania tych zachowań, takie jak odważny, troskliwy i uczciwy, są cechami charakteru.

Cecha charakteru jest cechą wyróżniającą lub cechą charakterystyczną, zazwyczaj należącą do danej osoby. Może to być cecha uwarunkowana genetycznie. Cechy charakteru są tworzone przez zachowanie i stosunek danej osoby do innych.

Twoje cechy charakteru opierają się na twojej osobowości, moralności, etyce i przekonaniach. Znajomość Twoich najlepszych cech charakteru może pomóc w ich dalszym rozwoju i wykorzystaniu z korzyścią dla Twojej kariery, od napisania przekonywującego CV lub listu motywacyjnego do ubiegania się o awans. Nikogo nie zdziwi zatem fakt, że jest to popularny i jednocześnie ważny element szkoleń online dla firm.

Cechy charakteru a wymiary, typy i cechy osobowości

Osądzanie / Obserwacja

Pierwsza para charakterystyk dotyczy preferowanego stylu działania.

Osoby obserwujące (P), bacznie obserwują wszystko co widzą. Wszystko jest dla nich interesujące i stanowi potencjalne źródło danych. Cenią elastyczność oraz zmianę, lubią realizować na raz wiele projektów. Często pracują też przy napiętych terminarzach.

Raczej powiedzą: Chodźmy na spacer, zajmę się tym później.

Raczej nie powiedzą: Najpierw skończę swoje zadanie.

Osoby osądzające (J), próbują z kolei jasno uporządkować to czego doświadczają. Pracują raczej nad jednym projektem na raz, lubią po kolei wszystko realizować do końca. Lubią pracować równym tempem do samego końca.

Raczej powiedzą: najpierw chcę to uporządkować zanim przejdziemy do meritum.

Raczej nie powiedzą: Zostawmy to na razie tak jak jest.

Myślenie / Odczuwanie

Druga para charakterystyk dotyczy sposobu przetwarzania zebranych informacji na temat świata oraz sposobu podejmowania decyzji.

Osoby myślące (T), posługują się w swoich decyzjach logiką i twardymi danymi. Są obiektywni i raczej interesują ich koncepty niż emocje. Szukają w życiu sprawiedliwości i potrafią spojrzeć niejako z zewnątrz na sytuację.

Raczej powiedzą: Dobry pomysł, choć dostrzegam w nim pewne wady.

Raczej nie powiedzą: Martwię się tym co ludzie pomyślą.

Osoby odczuwające (F), przejmują się odczuciami ludzi. Interesują ich raczej wartości niż koncepty i dobrze rozumieją co działa emocjonalnie na ludzi. Na każdą sytuację reagują z pozycji jej uczestnika.

Raczej powiedzą: Martwię się tym co wszyscy będą odczuwali.

Raczej nie powiedzą: Po prostu to zróbmy, nie ważne jaki to będzie miało wpływ na to co wszyscy czują.

  



Poznanie / Intuicja

Trzecia para charakterystyk dotyczy rodzaju informacji wykorzystywanych w usensownianiu rzeczywistości.

Osoby poznające zmysłowo (S), czerpią informacje ze źródeł zewnętrznych. Krok po kroku realizują pewne zamierzenia dążąc do rozwiązania, skupiając się na faktach. Skupiają się na tym co działa tu i teraz, pracują wytrwale, skupiają się często na detalach.

Raczej powiedzą: Przyjrzyjmy się temu krok po kroku, pamiętając o szczegółach.

Raczej nie powiedzą: Nie przejmujmy się faktami.

Osoby o nastawieniu intuicyjnym (N), czerpią najwięcej z własnej wyobraźni i ze świata potencjalności. Skupiają się na tym co można ulepszyć, szukając szerszego obrazu sytuacji. Często wyciągają szybkie wnioski i mogą podchodzić nieco lekkomyślnie do faktów.

Raczej powiedzą: Nie martw się szczegółami, nakreśl mi generalny obraz.

Raczej nie powiedzą: Moglibyśmy omówić jeszcze raz szczegóły tego problemu?

 Introwersja / Ekstrawersja

Ostatnia para charakterystyk odnosi się do źródła energii oraz inspiracji.

Introwertycy (I), skupiają się na swoim wnętrzu. Mogą być oczywiście aktywni społecznie, często czują się dobrze sami ze sobą Kiedy potrzebują "podładować baterie", wolą zostać w samotności. Cenią myślenie i pisanie, lubią wewnętrznie uporządkować pewne idee zanim je wyrażą.

Raczej powiedzą: Zastanowię się nad tym jak dacie mi trochę przestrzeni.

Raczej nie powiedzą: Najlepiej mi się myśli w grupie.

Ekstrawertycy (E) czerpią energię z relacji międzyludzkich. Są aktywni społecznie i najczęściej gadatliwi. Często myślą na głos, a uczą się poprzez doświadczenie i rozmowę. W przypadku ekstrawertyka, to co widzimy jest tym czego możemy się spodziewać.

Raczej powiedzą: Pogadajmy chwilę i zastanówmy się jak to rozwiązać.

Raczej nie powiedzą: Spróbuję nad tym popracować samemu.


Cechy charakteru, które warto rozwijać

Intencja: Stanowi ona podstawę wszystkich twoich słów i czynów. Spróbuj świadomie ją ustalić, aby komunikować się i działać bardziej konsekwentnie.

Ciekawość: Jedną z charakterystycznych cech współczesnego świata jest szybko rosnące tempo zmian. Ciekawość to droga, na której szybciej się uczysz i adaptujesz.

Sprawczość: Odrzuć wszystkie ograniczenia, poza tymi najbardziej uzasadnionymi i niezmiennymi. Masz prawo i zdolność do działania zgodnie ze swoją intencją uzyskania tego, czego chcesz.

Równowaga: Zbyt duża dawka czegokolwiek może ostatecznie być szkodliwa. Wszystko musi być utrzymywane we właściwej proporcji, aby zachować aspekt konstruktywności i użyteczności.

Odpowiedzialność: Przyjmij pełną odpowiedzialność za okoliczności i rezultaty swoich poczynań życiowych. Skoncentruj się na jedynej rzeczy, którą możesz naprawdę kontrolować: na sobie. Takie podejście znacząco przyspiesza rozwój.

Perspektywa: To co wiesz, co widzisz i jak myślisz jest bardzo ograniczone. Wyobraźnia i ciekawość pozwalają analizować sytuacje pod każdym kątem, aby dokonywać bardziej efektywnych osądów.

Prawda: Chociaż może nie istnieć coś takiego jak obiektywna prawda, to budowanie precyzyjnego i sprawnego modelu świata jest niezbędne do określenia najskuteczniejszego sposobu działania i komunikowania się nakierowanego na osiągnięcie celów.

Obfitość: Niewiele sytuacji w życiu stanowi grę o sumie zerowej. Na świecie jest wystarczająco dużo zasobów abyś mógł zdobyć albo przeżyć to czego chcesz.

Cierpliwość: Bądź cierpliwy wobec ludzi i procesów długoterminowych, ponieważ osiągnięcie czegoś naprawdę znaczącego wymaga dyscypliny czasowej. Bądź niecierpliwy w obliczu codziennej biurokracji i nieefektywności, ponieważ właściwe wykonanie zadań wymaga pośpiechu.

Pewność: Podtrzymuj w sobie milczącą pewność, że poradzisz sobie ze wszystkim co stanie ci na drodze. Dzięki temu możesz korzystać w pełni z szans, być życzliwym dla innych i unikać sabotowania swoich wysiłków.

Słuchanie: Podejmij świadomy wysiłek aby w pełni zrozumieć, co inni próbują powiedzieć.

Skuteczne słuchanie da ci sposobność wybrania odpowiedniej reakcji, aby pomóc im i sobie.

Komunikacja: Skuteczne wyrażanie myśli może stanowić o różnicy między sukcesem a

porażką. W istocie, już sama przejrzysta komunikacja może wytworzyć nową wartość dodaną.

Odwaga: Przeformułuj swoją relację ze strachem. Nie należy go unikać; może on raczej posłużyć jako rodzaj narzędzia do odkrywania możliwości rozwoju i tworzenia bliższych relacji.

Konsekwencja: Posiadanie dyscypliny pozwalającej działać konsekwentnie na wysokim poziomie przez dłuższy czas jest tym, co odróżnia marzycieli od zwycięzców. W ten sposób przywódcy realizują swoje cele — długo po tym, jak zaniknie początkowy wybuch ekscytacji.

Zmiana: Zmiana jest jedyną stałą. Aby nie tracić na znaczeniu i nie przegapić żadnych szans, musisz zaakceptować zmianę - rozszerzyć ją, ulepszyć i być jej reprezentantem.

Wykonanie: Potrzeba jasnego celu, strategicznego planu, narzędzi operacyjnych, odpowiedzialności i spójności w czasie, aby każdy pomysł dało się urzeczywistnić.

Szczęście: Nie jest ono przypadkową siłą natury, za wyjątkiem może kontekstu w jakim przychodzimy na świat czy interwencji boskiej. Jest to intencjonalny proces, który możesz kontrolować i maksymalizować jego rezultaty poprzez odpowiednie przygotowanie, zwracanie uwagi na pojawiające się szanse i skuteczne działanie gdy nadejdzie odpowiedni moment.

Inicjatywa: Nie musisz czekać na niczyje pozwolenie. Jeśli chcesz być pisarzem, pisz. Jeśli chcesz być filmowcem, rób filmy.

Mądrość: Mądrość jest rzeczą trudną, ale nie mistyczną. Jest to umiejętność, którą możesz opanować dzięki celowemu wysiłkowi. Aby to zrobić, musisz ćwiczyć odpowiednie treści i skutecznie je stosować we właściwym czasie.

Cechy charakteru