Techniki zarządzania
Być dobrym menedżerem oznacza wiedzieć, jak efektywnie korzystać z technik zarządzania. Potrzebujesz dobrego zrozumienia różnych technik zarządzania i musisz wiedzieć, kiedy je stosować. Wiedza o tym, jak Twoi pracownicy reagują na zarządzanie i co ich motywuje pozwoli Ci na opracowanie skutecznej bazy technik zarządzania i przyczyni się do zwiększenia produktywności, kreatywności i zadowolenia twoich ludzi.
Unikaj mikrozarządzania
Mikrozarządzanie ma tendencję do wzbudzania frustracji i pogardy u pracowników. Unikaj pułapek związanych z mikrozarządzaniem. Spotkania odbywają się tylko wtedy, gdy jest ku temu powód, w przeciwieństwie do wymogu, aby wszyscy zgłaszali się do Ciebie jako grupa o tej samej porze każdego tygodnia.
Daj znać swoim pracownikom, że im ufasz, przekazując im odpowiedzialność. Należy wprowadzić mechanizmy monitorujące, gdy delegujesz, ale pozwolić pracownikom na swobodne działanie, które jest im potrzebne do wykonywania ich pracy. Nie należy panikować przy pierwszych oznakach problemów. Twoi pracownicy chcą mieć poczucie odpowiedzialności, a to obejmuje również konieczność radzenia sobie z problemami, więc miej oko na problemy i angażuj się, kiedy uważasz to za konieczne, ale miej wiarę w zdolność swoich pracowników do przetrwania kryzysu.
Skutecznie komunikuj się
Istnieje wiele informacji, które przechodzą między Tobą a Twoimi pracownikami w standardowym dniu pracy, a czasami informacje mogą zniknąć. Nie obawiaj się używać notatek lub innych form komunikacji, które są idealne dla Twojej organizacji, aby przypominać pracownikom o ważnych informacjach i zachęcać ich do tego samego dla siebie.
Zostawiaj otwarte drzwi do biura, kiedy możesz, i zachęcaj pracowników, aby przychodzili do Ciebie, kiedy mają problem. Trzymaj tablicę działową w widocznym miejscu, gdzie każdy może ją zobaczyć, i regularnie umieszczaj notatki o ważnych wydarzeniach.
Z pomocą przychodzą tu szkolenia z komunikacji interpersonalnej
Nagradzaj najlepszych ludzi
Wspierani pracownicy mają tendencję do osiągania lepszych wyników. Możesz nagradzać pracowników za dobrą pracę, niezależnie od tego, czy otwarcie chwalisz ich za wysiłek włożony w projekt, czy też dajesz pół dnia wolnego od pracy. Zawsze informuj wszystkich pracowników, że produktywna praca jest nagradzana, a jej nieproduktywność może prowadzić do działań dyscyplinarnych.
Ważne jest, aby zachować równowagę pomiędzy nagradzaniem pozytywnym a dyscyplinowaniem negatywnym, tak aby Twoi pracownicy mieli możliwość oceny samych siebie. Pracownikom należy zawsze przypisywać punkty, gdy wpadną na pomysł, który jest wykorzystywany przez firmę lub gdy pracownik przekroczy cele produkcyjne. Pozwól, aby pracownicy, którzy osiągają wyjątkowe wyniki, byli za to doceniani, a oni nadal będą zwiększać produkcję.
Szanuj pracowników
Sacunek dla pracowników jest kamieniem węgielnym uczciwej i skutecznej praktyki zarządzania. Relacje między pracodawcami i pracownikami mogą być silne lub kruche. Kiedy Ty okazujesz szacunek swoim pracownikom, otrzymać ich szacunek w zamian. Stosujcie starożytną, ale wciąż właściwą Złotą Regułę. Rozmawiaj z pracownikami w taki sposób, w jaki chciałbyś, aby do Ciebie mówili.
Rozmawiaj z pracownikami bez znieważania.
Wyrażaj zainteresowanie opiniami i obawami swoich pracowników. Weź udział w kulturze pracy bez plotek.
Przekazuj swoje potrzeby pracownikom w jasny sposób.
Zadawaj pytania pracownikom, aby zweryfikować szczegóły. Zapewnij pracownikom możliwość zadawania pytań bez obawy przed dyskryminacją.
Zapewnij swoim pracownikom pełną uwagę w rozmowach.
Ćwicz aktywne słuchanie. Powtarzaj, co ci mówią. Poproś innych, aby poczekali, aż skończysz rozmawiać z pracownikami.
Powiedz dobre rzeczy swoim pracownikom. Wyraź zadowolenie z dobrze wykonanej pracy.
Z obiektywizmem zaangażuj się w trudne rozmowy o sprawach, takich jak zachowania pracowników czy sytuacje y problemowe. Mówić o sprawach bez gniewu, dyskryminacji czy osobistych ataków to wielka sztuka.